syslik
15.02.10,22:09
Ahojte

chcela by som sa opytat na konkretny postup pri rozdelení pozemku na 2 časti. Máme vyhotovený geometricky plán na rozdelenie pozemku. Na základe geom. plánu prevdepodobne treba urobiť vklad na kataster. Ale predtým ako sa tam vyberiem by som sa v tom chcela trochu vyznat.

1. žiadosť (návrh) na vklad na KN - čo by mala obsahovať aby mi ju zobrali na prvý krát. Musi to byť ziadosť za obidvoch vlastníkov (a obidvoma podpísaná) alebo stačí ak ju napíšem za seba? Budem potrebovat nejaké kolky? Pripadne ak by ste niekto mali vzor tak by mi veľmi pomohol

2. na geometrickom pláne som našla poznámku: Novonavrhované druhy pozemkov možno do katastra zapísať iba na základe doloženia príslušného rozhodnutia orgánu ochrany PP o ich odňatí z poľnohospodárskej pôdy

našla som si že ten orgán by mal byť odvodný pozemkový urad, ale zase neviem či si mám podať nejakú žiadosť o súhlas, čo by mala obsahovať, či treba priložiť aj ten geom. plán, či na nu treba kolky, resp. či si náhdou tento súhlas nepreveri rovno KN.

Viete mi niekto poradit? Bola by som veľmi vdačná :). Chystám sa na obidva úrady aj zavolať ale pretým by som chcela byť trochu poučená :)
Palusko.sk
16.02.10,10:06
A chcete tam menit druh pozemku vobec? To by mohol byt narocny proces, pri niektorych druhoch pozemku priam nemozny :) Najcastejsie sa meni typ pozemku pri stavbe, ked sa po kolaudacii preklasifikuje na zastavanu plochu. K tomu vydava suhlasne stanovisku obvodny pozemkovy urad, ale je to potrebne len pre stavebne povolenie, a pouzije sa to tiez po koladacii pri zapise zmien do katastra, co ale nie je vas pripad kedze pozemok chcete len rozdelit a nie zmenit jeho druh uzivania. Ale radsej si tam zavolajte, koli vasemu konkretnemu pripadu aby v tom neboli nezrovnalosti.
olybaba
16.02.10,15:00
... na geometrickom pláne som našla poznámku: Novonavrhované druhy pozemkov možno do katastra zapísať iba na základe doloženia príslušného rozhodnutia orgánu ochrany PP o ich odňatí z poľnohospodárskej pôdy

- GP bez konania na prislusnom obvodnom pozemkovom urade nebude zapisany do katastra nehnutelnosti
- ked nechcete menit druh pozemku, pri objednavani GP mala byt zadana poziadavka, aby GP bol vyhotoveny len na rozdelenie pozemkov

- na obvodny pozemkovy urad sa dava ziadost s prilohami
- zohladnuje sa, ci pozemok sa nachadza v intravilane, alebo v extravilane obce
- a aj vymera pozemku, do 500m2 sa vydava len stanovisko, nad 500m2 rozhodnutie, ine prilohy sa vyzaduju pre vydanie stanoviska, ine pre vydanie rozhodnutia
- doporucujem osobne navstivit prislusny obvodny pozemkovy urad, kde vas urcite v tejto veci usmernia
syslik
17.02.10,07:09
dakujem za rady :)
len by som sa ešte chcela opýtať kedže pozemok je stale evidovaný iba jeden nerozdelený z dvom spoluvlastníkmi či pri týchto žiadostiach treba aj súhlas toho druhého vlastníka alebo ich môžem dávať iba sama za seba.
Ten druhy vlastník s tým myslím súhlasí, bol aj pri vymeriavaní ale písomne to nemám.
Palusko.sk
17.02.10,09:25
... na geometrickom pláne som našla poznámku: Novonavrhované druhy pozemkov možno do katastra zapísať iba na základe doloženia príslušného rozhodnutia orgánu ochrany PP o ich odňatí z poľnohospodárskej pôdy

- GP bez konania na prislusnom obvodnom pozemkovom urade nebude zapisany do katastra nehnutelnosti
- ked nechcete menit druh pozemku, pri objednavani GP mala byt zadana poziadavka, aby GP bol vyhotoveny len na rozdelenie pozemkov

- na obvodny pozemkovy urad sa dava ziadost s prilohami
- zohladnuje sa, ci pozemok sa nachadza v intravilane, alebo v extravilane obce
- a aj vymera pozemku, do 500m2 sa vydava len stanovisko, nad 500m2 rozhodnutie, ine prilohy sa vyzaduju pre vydanie stanoviska, ine pre vydanie rozhodnutia
- doporucujem osobne navstivit prislusny obvodny pozemkovy urad, kde vas urcite v tejto veci usmernia

Urcite je to 500m2? Ja mam 700m a urcite mi vydavali len stanovisko a mari sa mi ze ta hranica bola az niekde okolo 1000 neviem ci nie aj viac, zalezalo tusim ci je to intravilan alebo nie, ale uz si presne nepametam.
mendo933
17.02.10,09:51
Ja som riesil extravilan, a na zapis GP potrebujem PRAVOPLATNE rozhodnutie ziadost o zapis do katastra a GP. neplati sa nist (aspon za nieco)
syslik
17.02.10,18:55
ahojte, zistila som že geodet zmenil druh pozemku z 2100 na 14700 kvôli tomu že celkový pozemok mal rozlohu cca 3500 m2 a rozdelené pozemky 1700 m2 a 1800 m2 čo už vraj nie je možné lebo je to pod 2000 m2. Tak neviem, dufam že nám to pozemkový urad schváli.
olybaba
17.02.10,19:49
§ 17
Odňatie poľnohospodárskej pôdy


(1) Na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "rozhodnutie o odňatí"). Rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23), v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza.

(2) Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné vydať,
a) ak ide o umiestnenie signálov, stabilizačných kameňov a iných značiek na geodetické účely, na vstupné šachty, prečerpávacie stanice, vrty a studne, stožiare alebo iné objekty nadzemného a podzemného vedenia a výmera jednotlivých uvedených objektov nepresiahne 25 m2 a ak ide o jednorazovú zmenu druhu pozemku do 15 m2,
b) ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 v hraniciach zastavaného územia obce podľa § 2 písm. i).

(3) V prípadoch podľa odseku 2 vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde a v prípadoch vykonaných zmien druhov pozemkov do 15 m2 na základe kópie katastrálnej mapy.
syslik
23.02.10,06:27
dakujem, začínam byť trochu v obraze :)

ale ešte sa chcem opytať či mate niekto skusenosti s tým že jeden pozemok vlastnia aj používaju dvaja spoluvlastníci bez toho aby sa rozdelenie zapísalo do katastra.

Dá sa dohodnuť nejakou zmluvou že ktorá časť je koho? Teda dohodnúť sa asi dá ale neviem akú to má platnosť. Resp. ak s tým mate niekto skusenosti tak sa chcem opytať aké všelijaké problémy sa tam môžu vyskytnuť. (ten druhy vlastník ma o niečo vačšiu časť, takže je vlastne vačšinový)
Maky7722217
24.02.10,19:06
syslik.
niekde som cital, ze sa da dokonca i stavat na parceli s viacerimi spoluvlastnikmi...potom sa doklada iba nejaka dohoda(zmluva o najme, ci co) priamo pri stavebnom konani.....ale ruku do ohna za to nedam. Skusim to znova najst. Ja radsej volim vlastnu parcelu, nez podiel.
Inak tiez riesim ten isty problem ako ty(extravilan na mensie parceli). Vsetci spoluvlastnici su za rozdelenie - sme dohodnuti(na papieri), GP je pripraveny(este nie je vyhotoveny), uzem.plan.info na rodinne domy z mesta potvrdene.
Aha este ma napadlo mas to zapisane v "C" alebo "E", totiz extravilan moze byt "C" alebo "E". Nie je pravidlom, ze "C" je intervilan a "E" je extravilan. Ale plati,ze kazde "E" je sucastou vacsie "C", ale toto "C" nema LV.
Tiez som bol na pozemaku a tam ma poriadne zaklincovali, ze treb vynat vsetko z polno.pody ;-) a potom si dat navr na zapis noveho GP do typu "C" KN.
Ja skusim ist touto cestou: "Parcelu registra E je možné zmeniť na C KN parcelu geometrickým plánom na obnovu pôvodnej parcely" a potom si vyjmem z polno.pody len to co zastaviam. Mozno na "C" uz neplati tych min.2000m2, ale kto vie....asi treba zmenit druh pozemku, tak ako to urobil vas geodet.
"sarasara" niekde pise, ze sa da rozdelit aj parcela v extravilane (nie som si isty ci druh "orna poda") na mensie ako 2000m2 pomocou zapisu noveho GP za predpokladu, ze ta oblast je schvalena mestom v uzem.plane ako obytna zona pre rod.dom.
Asi skocim za geodetom. Urcite o tomto bude vediet viacej ako na uradoch. Neverim, ze nemal aspon jeden takyto pripad.