rossijanka
16.02.10,00:13
Prosim o radu...
Citam info z Internetu uz hodinu, a mam v hlave poriadny chaos...

Otazka.
Ked chcem nakupovat tovar z Ceska, od platcu DPH.
Ja nie som platca DPH.

Teraz po novom musim ihned zaregistrovat na DU ako platca DPH a mne pridelia IC DPH?...Bez toho, aby nakup presiahol urcitu sumu v kalendarnom roku?

Alebo ta zmena, povinna registracia, tyka sa len nejakych sluzieb?

Vopred dakujem za odpovedi
alušik
16.02.10,00:06
Ak nie ste platiteľom a nadobúdate v tuzemsku tovar z iného členského štátu, ste povinný podať DÚ žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 € - toto zostalo "po starom". Nič Vám však nebráni registrovať sa dobrovoľne, keby ste chceli.
Po novom bola doplnená registrácia v prípade, že by ste prijímali alebo naopak poskytovali službu s miestom dodania v inom členskom štáte EÚ.
Bolo totiž do zákona doplnené toto:
§ 7a
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Ak teda nie ste platiteľom DPH a naďalej nadobúdate len tovar, a neprijímate žiadnu službu, nemusíte sa registrovať, ak nenadobudnete tovar vo vyššej hodnote ako 13 941, 45 €. ;)
rossijanka
16.02.10,12:14
Alušik, dakujem velmi pekne, velmi ste mi pomohla :-)
camozzi
26.03.10,11:27
Prosim o radu a pomoc v zorientovani sa v tejto problematike.

1. Slovensky podnikatel, neplatca DPH, chce odoberat sluzby (prenajom licencie na software) od ceskeho dodavatela. Miestom dodania je Slovensko.
Z uvedeneho mi vychadza, ze sa ma registrovat podla § 7a.

2. Ten isty podnikatel chce tiez nakupovat a predavat tovar z a do Ciech. Nevie este odhadnut ci za kalendarny rok to bude tovar do alebo nad 13 941, 45 €.
Z uvdeneho mi vychadza, ze by sa mal registrovat aj podla § 7, ale podla mojich informacii z DU sa neda kombinovat § 7a a § 7. Takze potom by sa mal registrovat podla § 4.

Otazky:
1. Nieje nahodou registracia platcu DPH podla § 4 registraciou aj pre tuzemsko?
2. Moze mi, prosim, niekto poradit ako sa z toho vymotat a odporucit najlepsie riesenie?

Dakujem vopred za rady a odpovede.