katarinka1985
16.02.10,07:11
Dobrý deň.
Potrebujem sa poradiť, mám taký príklad že Ján bol zamestný v r.2009 do konca augusta a pritom poberal daňový bonus kým jeho manželka bola na materskej dovolenke, potom on od prvého septembra stal sa nezamestnaným, a jeho manželka prvého septembra nastúpila do zamestnania na pracovný pomer, ale ona za tie 4mesiace nepoberala daňový bonus, môže mat nárok na danový bonus dodatočne za tie 4mesiace? a to cez danové priznanie,a manzelka moze zahrnat prijmy jeho manzela do danového priznanie ked ze on ku koncu roka je nezamestnaný ???
dufam ze mi vie dakto poradit...vo pred ďaka :-)
Zoltán Kovács
16.02.10,06:23
Dobrý deň.
Potrebujem sa poradiť, mám taký príklad že Ján bol zamestný v r.2009 do konca augusta a pritom poberal daňový bonus kým jeho manželka bola na materskej dovolenke, potom on od prvého septembra stal sa nezamestnaným, a jeho manželka prvého septembra nastúpila do zamestnania na pracovný pomer, ale ona za tie 4mesiace nepoberala daňový bonus, môže mat nárok na danový bonus dodatočne za tie 4mesiace? a to cez danové priznanie,a manzelka moze zahrnat prijmy jeho manzela do danového priznanie ked ze on ku koncu roka je nezamestnaný ???
dufam ze mi vie dakto poradit...vo pred ďaka :-)

Manželka si uplatní DB v rámci ročného zúčtovanie.
Manželové príjmy nebude nikam zahrňať. Manžel buď požiada posledného zamestnávateľa o vykonanie ročn.zúčtovania, alebo si podá daňové priznanie typu A (ak mal príjmy len zo závislej činnosti).
Oplatí sa pouvažovať nad uplatnením vyživovanej osoby, ak manžel, resp. manželka nemal/a vlastné príjmy presahujúce nezd.čiastku.
ewita888
16.02.10,10:26
pýtate si potvrdenia od manželiek/manželov vašich zamestnancov, že oni v danom období, keď si váš zamestnanec nárokoval bonus, nepoberali bonus?
Zoltán Kovács
16.02.10,10:29
pýtate si potvrdenia od manželiek/manželov vašich zamestnancov, že oni v danom období, keď si váš zamestnanec nárokoval bonus, nepoberali bonus?


Nie, ak má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak za uvedené údaje zodpovedá on. To isté platí aj pre žiadosť o ročné zúčtovanie dane. JE tam uvedené, že čestne vyhlasuje pravdivosť údajov. Nemám dôvod ďalej skúmať, a požadovať nezmyselné potvrdenia, a tým zaťažovať sám seba, ale aj zamestnanca.
hanelie
16.02.10,10:30
nie,
ak by uplatňovali obidvaja, je to ich problém, / nesprávne vyplnené tlačivo vyhlásenia za správnosť údajov zodpovedá zamestnanec
ewita888
16.02.10,10:33
mne to jeden zamestnanec doniesol k RZD, a predstavte si, že poberala aj jeho manželka.. som ho len upozornila, že porušuje zákon a vrátila som mu to..