accad
29.07.04,10:35
Má niekto skúsenosť s podobným prípadom:
FO-podnikateľ v SR (neplatca DPH) kúpil v ČR od platcu DPH v ČR lekársky prístroj v hodnote 10000 EUR+500 EUR (DPH5%-platná v ČR)-kurz úhrady 40,303SK/EUR
Firma v ČR nie je registrovaný plátca pre DPH v SR, je to samostatný právny subjekt slovenskej firmy, t.z. obchodná spoločnosť registrovaná v ČR v OR a registrovaný česká obchodná spoločnosť ako platca DPH v ČR. Z právneho hľadiska je to samostatný subjekt.
Na základe konzultácie som sa dozvedela, že slovenská FO má požiadať o vrátenie v ČR 5% DPH uhradenej v ČR a limit do 420000,-Sk počítať iba zo základu dane, t.j.z hodnoty 10000 EUR = 403303Sk. Z toho vyplýva, že limit 420000,- neprekročí, nemusí sa zatiaľ registrovať ako platca DPH v SR a tento nákup samozdaniť 19% DPH.
Kto má povinnosť zistiť, či český subjekt má povinnosť registrácie ako platca DPH v SR?
V tomto prípade ide o to, že kúpa tohto prístroja v ČR od platcu DPH v ČR je pre neregistrovaného plátcu DPH v SR cenovo výhodnejšia ako kúpa toho istého prístroja od plátcu DPH v SR.
Aký je Váš názor? Je to takto v poriadku alebo je ešte niečo čo to môže zkomplikovať. S pozdravom Edita
alexaneta
29.07.04,11:50
podľa mňa by si mal ten český subjekt usledovať či sa nemusí v SR registrovať či už nedosiahol potrebný limit /môžete ich nanajvýš upozorniť aký je u nás zákon/ teda musí poznať slovenský zákon o DPH tak ako aj my musíme napríklad vedieť ktorá krajina má preklopenie dane aby sme vedeli kedy môžeme samozdaniť.a myslím že to vrátenie 5% dane by bolo možné nenašla som v českom zákone že pri tomto tovare by to nevracali.