mode666
16.02.10,12:22
Dobrý deň prajem,

pred par mesiacmi som sa rozhodol založiť si živnosť na prenajom lešenia. Chystam sa to realizovať do konca mesiaca marec. Mám tu ale nejaké veci, ktoré aj po pregooglených niekoľkých stránok neviem najsť.

Sú to už dosť konkrétne veci, tak ak niekto viete prosím poradte mi.
V prvom rade, živnosť chcem vybrať na mamu, je 70%tna invalidka, poberajuca aj vdovsky dochodok+ pracujuca na polovicny uvazok s prijmom cca 200eur.

Chcel by som, aby ona bola živnostnicka, a ja budem poverena osoba(ktora tusim nemusi byt u nej zamestana, kedze som v priamom pribuzenstve).
Nebude mať z toho nejake problemy? Pripadne nejake vyhody okrem polovicneho SP bude mat? Ak nahodou mate informacie, budem potrebovat ako poverena osoba lesenarsky preukaz?

Dalšia otázka je
Na zaciatok, kedze je treba kupit lesenie, nejaku tlaciaren, privesny vozik, tazne zariadenie. Bude vyhodnejsie viest JU.Vydavky ratam okolo 3000eur, ale potom ziadne naklady(okrem benzinu). Celkovy prijem ratam cca okolo 4000eur.

Dost dolezita otazka je, odkedy bude platit do SP? A bude podavat DP? Lebo vlastne ak nepodnikala v roku 2009, zamestnavatel podava DP, a kedze do SP treba ist 1.jula s DP, musi sa prihlasit uz tento rok?


Tak v rychlosti je to zatial asi vsetko.
Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď
mode666
17.02.10,05:19
nikto mi nevie poradit ani v jednom bode?

ak aspon nieco viete, prosim poradte:(
Melnick
17.02.10,05:31
Dobrý deň prajem,
CITUJEM IBA ČASŤ PRÍSPEVKU :

V prvom rade, živnosť chcem vybrať na mamu, je 70%tna invalidka, poberajuca aj vdovsky dochodok+ pracujuca na polovicny uvazok s prijmom cca 200eur.

Chcel by som, aby ona bola živnostnicka, a ja budem poverena osoba(ktora tusim nemusi byt u nej zamestana, kedze som v priamom pribuzenstve).

Dalšia otázka je
Na zaciatok, kedze potrebujem kupit lesenie, nejaku tlaciaren, privesny vozik, tazne zariadenie. Bude pre mna vyhodnejsie viest JU alebo si mozem aj 40% pausalne vydavky odporucat? Vydavky na zaciatok budem mat ratam okolo 3000eur, ale potom ziadne naklady(okrem benzinu). Celkovy prijem ratam cca okolo 4000eur.Rok keď budeš mať vysoké náklady účtuj v JÚ , potom môžeš prejsť na paušál./ Pozri si prechod z JÚ na paušálne výdavky v r. 2010 /

Dost dolezita otazka je, odkedy budem platit do SP? A budem podavat DP? Lebo vlastne ak som nepodnikal v roku 2009, zamestnavatel podava DP, a kedze do SP treba ist 1.jula s DP, ja sa tam musim prihlasit uz tento rok?

Tak kto vlastne bude živnostník, ktorému po podaní DP vznikne povinnosť platiť do SP? Raz píšeš ,že mama a ďalej píšeš ,že Ty. Ale vždy sa to odvíja od príjmu a hlavne po podaní DP . Do ZP sa prihlásiť musíš, ale zasa - kto ? Ty? mama?
Tak v rychlosti je to zatial asi vsetko. Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď

tak tiež v rýchlosti pár odpovedí v texte - modrá farba.
mode666
17.02.10,06:34
tak pisal som to vo svojom mene, ale tak podla odporucania. niekto mi povie ze to mam brat na seba, iny mi moze povedat ze na mamu to mam brat. preto som to pisal v mojom mene, pretoze neviem c o mi odporucite:confused::mee:
normi
19.02.10,12:06
Môj názor je, že si to zbytočne komplikuješ-rob to ty na živnosť.
U tvojich odberateľov lešenia nebudeš vyzerať moc dôveryhodne, ak zistia že je za tým invalidná dôchodkyňa.
Čo sa týka lešenia tak rozhodne montáž-demontáž lešenia musí vykonavať odborne spôsobilá osoba(osoby)
mode666
19.02.10,15:08
to je v podstate jedno kto je v pozadi firmy. pokial ja budem poverena osoba s lesenarskym preukazom, tak je to v pohode. Ide o to, že som zamestnany, a neviem jak by na to reagoval zamestnavatel. + su tam dufam nejake vyhody na inv.dochodcu.
Laco-monter
19.02.10,15:29
Môj názor je, že si to zbytočne komplikuješ-rob to ty na živnosť.
U tvojich odberateľov lešenia nebudeš vyzerať moc dôveryhodne, ak zistia že je za tým invalidná dôchodkyňa.
Čo sa týka lešenia tak rozhodne montáž-demontáž lešenia musí vykonavať odborne spôsobilá osoba(osoby)

To nemusí nikoho zaujímať, kto je za čím.

Ja si myslím,že oveľa zložitejšie bude tú živnosť vykonávať , každopádne budeš potrebovať zamestnancov.
A to je iná zodpovednosť a iná administratíva ako keď si sám živnostník.:eek:
Kolenčík
20.02.10,08:06
Len kto Ti vydá teraz lešenársky preukaz ak ho už nemáš a kurzu pre vydanie LP by sa mala zúčastniť aj Tvoja matka - pozri V 374/1990. Neviem prečo to komplikuješ cez matku a budeš jej zamestnancom, budete platiť odvody a pod. Urob si živnosť na seba a s matkou sa finančne vyrovnáš - to Ti tu na porade poradia ako.
slavka124
20.02.10,10:34
ja by som ti poradila, informuj sa na ÚP- o príspevku na živnosť: nieje to nič zložité a dostaneš na dva roky 3092,16€. mame by som odporúčala nejakú inú živnosť a hlavne musí mať ako zťp chránené pracovisko a za daných podmienok ÚP by jej poskytol príspevok v hodnote 9365,18€. skús porozmýšľať- choď sa informovať na úp a možno si tie dve živnosti a hlavne príspevky sklbiš.
veľa šťastia
KEJKA
20.02.10,10:48
ja by som sa tiež prikláňala za to, aby si si vybavil živnosť na seba včítane prípadneho príspevku od UP.
Ak toto podnikanie je iné ako práca v zamestnaní, tak by si nemal mať problém. Ako však budeš stíhať zamestnanie aj živnosť?? - tam už problém pri absenciách ,môžeš mať, ale to je už o inom.
Hlavne v prvom roku neplatíš, resp. platíš z minima ZP, tak to nie je taká katastrofa, aby si musel riešiť živnosť cez mamu - dobrý kredit - meno firmy je lepšie ako pár EUR ušetrených na odvodoch.
Mamu invalidku môžeš zamestnať, za ňu odvody sú vyhodnejšie a jej cena práce bude tvoj náklad, takže si znížiš svoj základ dane tak,aby si prípadne nemusel platiť odvody SP, resp. minimálne. Závisí dokedy to takto duálne - SZČO aj zamestnanie chceš ťahať.
===========================
Druhá možnosť je - nerob si živnosť, ale založ sro. Investovať do obchodnej spoločnosti a byť tam spoločník môžeš bez súhlasú zamestnávateľa. Konateľom môže byť tvoja mama, tým si právne krytý. Seba si daj ako prokuristu s rovnakými právomocami. Odvody nebudeš platiť žiadne, pokiaľ budeš chcieť znížiť zisk, zamestnáš mamu, .......... o výhodách sro je tu popísané veľa.
Nevýhodou je, že nevybavíš dotáciu z úradu. Pokiaľ si zamestnaný, tak ju však nevybavíš ani ako živnostník - môj názor.
mode666
21.02.10,18:47
Tak ďakujem za pripomienky, dam nejake reakcie.

Lešenarsky preukaz nie je problem, raz tyzdenne sa organizuju na to kurzy, a je to len 1 den.
K tomu, že zamestnanci a podobne: totižto nedefinoval som Vam(moja chyba), že chcem požičiavat pojazdne lešenie.
Takže s jednym pomocnikom by to nemal byt problem.

O zamestnanie nejde o to, že by som vykonaval podobnu cinnost, alebo tak, ale o to,že je tam vela neprajnikov, ktory by majitelovi narozpravali
že nestiham a podobne.
Pracu mam dobru, volno mam kedy ja chcem, tak si ju minimalne prvy rok chcem udrzat. Nakolko z pojazdu ratam max prijem okolo tych 300eur/mesacne.