anjaja
16.02.10,12:27
Dobrý deň!
Chcela by som sa opýtať. Dcérka bude mať 09.07.10 3 roky. do 22.03.10nastupuje do škôlky. ja ostávam do konca apríľa ešte doma. Príde mi ešte v marci rodičovská ? neviem či sa materská vypláca za aktuálny mesiac alebo oneskorene. Lebo som počula že ak dieťa nastúpi do škôlky už nemám nárok na materskú ale ja musím ostať ešte doma nakoľko dcérka začína v škôlke adaptačným procesom. A ešte jedna otázka , čo je potrebné vybaviť prípadne nahlásiť pri nástupe dieťaťa do škôlky a následne pri mojom ukončení materskej a nástupe do práce?
Dakujem...
Chobot
16.02.10,13:25
Dobrý deň!
Chcela by som sa opýtať. Dcérka bude mať 09.07.10 3 roky. do 22.03.10nastupuje do škôlky. ja ostávam do konca apríľa ešte doma. Príde mi ešte v marci rodičovská ? neviem či sa materská vypláca za aktuálny mesiac alebo oneskorene. Lebo som počula že ak dieťa nastúpi do škôlky už nemám nárok na materskú ale ja musím ostať ešte doma nakoľko dcérka začína v škôlke adaptačným procesom. A ešte jedna otázka , čo je potrebné vybaviť prípadne nahlásiť pri nástupe dieťaťa do škôlky a následne pri mojom ukončení materskej a nástupe do práce?
Dakujem...

Najprv pre upresnenie pojmov:

Ty si na rodičovskej (nie materskej) dovolenke a počas nej poberáš rodičovský príspevok (nie materské).

Pre zjednodušenie budem uvádzať skratky - rodičovská dovolenka - RD, rodičovský príspevok - RP.

RP sa vypláca mesačne pozadu, takže za marec dostaneš RP v apríli. Na RD môžeš byť do dátumu, kedy dcéra dovŕši 3 roky. Dovtedy je zamestnávateľ povinný ťa evidovať ako na RD. Ak nastúpiš do práce, nemusíš sa nikde prihlasovať, zamestnávateľ ťa prihlási na soc. poisťovni a oznámi im, že si ukončila RD a nastúpila si do práce.

Ty máš priznaný RP podľa starého zákona, preto na RP máš nárok kým dieťa nedosiahne 3 roky, alebo kým ho nedáš do škôlky. Keďže do škôlky nastúpi 22.3., za marec ešte budeš mať nárok na RP (dostaneš ho v apríli). Za apríl myslím že už nie, ale nie som si istý. Ak aj áno, bude to len k tvojmu dobru. Na tvojom mieste by som po nástupe dcéry do škôlky zašiel na úrad práce a nahlásil im, že od 22.3. nastúpila dcéra do škôlky a uvidíš, či ti priznajú nárok aj za apríl.
anjaja
22.02.10,10:30
Dakujem za odpoved.