Aňa
16.02.10,12:37
Ahojte,
chcela by som sa spýtať dokedy môže úrad práce vymáhať nedoplatky.
Podnikala som v rokoch 1996-1999 a nemám prehľad, či som zaplatila do fondu zamestnanosti a teraz odo mňa sociálna poisťovňa vymáha tieto nedoplatky.Kedy je premlčanie? Poradí niekto? Ďakujem
Anraan
16.02.10,11:46
Dobrý deň, aj mňa trápi tento problém a chcela som sa na to spýtať, ak by niekto ku tejto veci vedel viac. Prišlo nám, že sme nezaplatili ešte v roku 1995 za august do fondu zamestnanosti. V roku 1998 sme mali kontrolu, no kontrolovali od 9/1995 - 12/1998 a v pohode. Ale z účtovníctva mi vychádza, že nedoplatok nemáme. Ak by však náhodou, nie je to už dlhá doba na vymáhanie? Ak by niekto vedel, prosím poraďte, píšem odvolanie. Ďakujem
striebro1
17.02.10,04:43
ahoj anraan, ja mam tiez ten isty problem...teda jeden moj znamy...napisala si to odvolanie? ja som sa pytala na tento problem v teme premlčané....inak ak ty mas vsetky doklady a vies zdokladovat, ze ziadne nedoplatky nemas, tak to socialna poistovna uzna...horsie je to pripade mojho znameho, ten totiz nevie ani kde ma danove prizania...on totiz ani nepodnikal v podstate.....teraz v januari mu prislo ze ma nedoplatok do fondu zamestnanosti za jul 95 az dec 96 a poistenie v nezam za jan 97 az feb 2002...
Anraan
17.02.10,11:25
Ahoj, napísala, no uvidím, či nám to uznajú. Je to už dlhý čas a je problém vôbec si spomenúť, ako to vtedy bolo. Priložili sme kópie dokladov a počkáme, čo oni na to... Myslela som, že zahviezdim a napíšem im, že je to už premlčané a čo robili doteraz, keď to zrazu objavili, ale teraz uvažujem, že oni snáď vedia, že sú v práve, keď sa ozvali.... aj keď aj na úradoch sa niekedy mýlia.... No a situácia Tvojho známeho je horšia, my sme aspoň našli v archíve dáke "ušmudlané" doklady...
Anraan
17.02.10,11:37
....a v podstate je aj odpoveď v téme *premlčané, veronikasad už odpovedala, no stačí naozaj iba lepšie hľadať..... Ďakujem a oceňujem. Pekný deň
striebro1
17.02.10,11:59
Ahoj, napísala, no uvidím, či nám to uznajú. Je to už dlhý čas a je problém vôbec si spomenúť, ako to vtedy bolo. Priložili sme kópie dokladov a počkáme, čo oni na to... Myslela som, že zahviezdim a napíšem im, že je to už premlčané a čo robili doteraz, keď to zrazu objavili, ale teraz uvažujem, že oni snáď vedia, že sú v práve, keď sa ozvali.... aj keď aj na úradoch sa niekedy mýlia.... No a situácia Tvojho známeho je horšia, my sme aspoň našli v archíve dáke "ušmudlané" doklady...

ja sa im chystam napisat len velmi strucne, nieco v tom zmysle, ze v zmysle § toho a toho zakona a nic viac tam rozpisovat nemienim...
ty si im napisala nejaky obsirny list???
Anraan
17.02.10,12:06
No napísala som, že po kontrole našej účtovnej evidencie sme zistili, že nemáme nedoplatok a v prílohe dokladáme kópie dokladov o úhrade. Priložili sme tam výkaz, výpis z účtu a ešte som rozpísala predpisy platieb z výkazov a dátumy úhrad ku nim. No a ešte použijem ten § 147. Mrknem presne na to, aby som sa nezhovadila.
striebro1
18.02.10,04:27
ja som k prispevku do fondu zamestnanosti dala tento odkaz

V zmysle § 23 ods. 3 Zákona NR SR č. 10/1993 Z. Z. o Fonde zamestnanosti Slovenskej republiky sa právo vymáhať príspevok premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti.

ale este musim najst premlcanie tykajuce sa poistenia v nezamestnanosti v zakone c. 387/1996 o zamestnanosti...nevies nahodou ktory § o tom hovori, resp aka je premlcacia lehota pri prispevkoch na poistenie v nezamestnanosti?
striebro1
18.02.10,04:33
nasla som
§ 126 387/1996 z.z. o zamestnanosti
Vymáhanie príspevku na poistenie v nezamestnanosti
..
(3) Právo vymáhať príspevok na poistenie v nezamestnanosti
sa premlčí uplynutím troch rokov odo
dňa jeho splatnosti.
(4) Orgán vykonávajúci správu daní môže na požiadanie
príslušného orgánu Národného úradu práce
oznámiť výšku základu dane občana a iné údaje potrebné
na kontrolu platenia príspevkov.
JuKaS
18.02.10,09:44
Informovala som sa v Sociálnej poisťovni, prebrali údaje z bývalého Národného úradu práce a tie kontrolujú. Sociálna poisťovňa má právo predpísať dlžné poistné až do 10 rokov odo dňa splatnosti, ale môže predpísať poistné aj po tejto lehote. SZČO má však právny nárok uplatniť námietku premlčania. Pani zo SP však povedala, že sama nevie, ako to bude. Ak sa to zaplatí do apríla 2010, tak odpustia penále, ktoré ešte prídu vyrubené, a ak sa napíše námietka, tak nevie, ako to budú posudzovať.
mariana11
01.03.10,21:26
Informovala som sa v Sociálnej poisťovni, prebrali údaje z bývalého Národného úradu práce a tie kontrolujú. Sociálna poisťovňa má právo predpísať dlžné poistné až do 10 rokov odo dňa splatnosti, ale môže predpísať poistné aj po tejto lehote. SZČO má však právny nárok uplatniť námietku premlčania. Pani zo SP však povedala, že sama nevie, ako to bude. Ak sa to zaplatí do apríla 2010, tak odpustia penále, ktoré ešte prídu vyrubené, a ak sa napíše námietka, tak nevie, ako to budú posudzovať.

Ohľadom toho odpustenia penále. Ja som za všetky firmy a SZČO napísala na SP žiadosť o vyčíslenie nedoplatkov. Aby som si bola istá že žiadne nedoplatky nie sú. Pretože by neodpustili penále. A aj sa stalo že niekde bol nedoplatok par EUR o ktorých som ani nevedela. To bolo práve za obdobie keď sa začalo platiť na SP miesto NUP.A tak sa to hneď zaplatilo a viem že je všetko zaplatené a žiadne penále za oneskorené platby za obdobie do konca roka 2009 už nikdy neprídu. A v roku 2010 sa začína odznova....
profesional
02.03.10,19:00
Tvoj dlh bol premlcany po 3 rokoch. Premlcanim ale nezanika dlh ale len jeho vymahatelnost. Preto oni maju pravo od teba chciet aby si zaplatil. Avsak ty si povinny pisomne vzniest namietku premlcania. A v takom pripade su povinni oni vymahanie zastavit. Tj. organ statnej spravy a verejnej moci neprihliada na premlcanie automaticky. Prihliada na neho len v tom pripade ak dlznit namietku premlcania vzniesol. Inak sa sa nu hladi ako by vznesena nebola. Takze sup sup napisat namietku prelmcania.
Duša
04.03.10,08:48
Ja mám takýto prípad. Sociálna poisťovňa vymáha dlh - poistné, ktorý bol predpísaný v roku 2003 a 2005. Vzťahuje sa na to premlčanie? A keď áno a SP by pozastavila vymáhanie dlhu, je nárok na dávky, napriek premlčanému dlhu? Mám na mysli podporu v nezamestnanosti a o pár rokov starobný dôchodok. Má vplyv na premlčanie to, že v roku 2010 sa časť dlhu zaplatila? Ďakujem.
solide
15.03.10,09:22
Ahoj, podobny problem s prispevkom na nezamestnanost mam aj ja. V case, r.1995, ked som zacinal podnikanie /zivnostnik/ mi hovorila uctovnicka ze platenie prispevku je na baze dobrovolnosti. Kedze ma podla mojej mienky stat na daniach, roznych odvodov aj tak dost "cicia" tak som neplatil. Pred dvomi tyzdnami si na mna "spomenuli" zo socialnej poistovne a ziadaju ma zaplatit za obdobie januar 1997-december 2003 sumu €. Prispevky do socialnej a nemocenskej poistovne platim riadne a nikdy som nemal podlznosti. Kedze mam na odvolanie este tyzden, velmi pekne by som poprosil o radu. Ako je to vlastne s premlcanim a vymahatelnostou? Nebol by niekto taky velmi laskavy a neporadil mi konkretne CO napisat do odvolania aby to podanie malo zmysel? J.
solide
16.03.10,08:44
Takze odvolanie, vypracovane pravnickou ma zniet takto:

Sociálna poisťovňa


.....2010



Vec : Odvolanie voči Rozhodnutiu číslo ................./..

Dňa ....... mi bolo doručené Rozhodnutie číslo ..........................., zo dňa ............, vo veci uhradenia dlžnej sumy za neplatenie príspevku na poistenie v nezamestnanosti v zmysle § 57 ods. 1 písm. b) zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení účinnom do 31.12.2003 vo výške ........ EUR, spolu EUR, za obdobie rokov ...............

Voči tomuto Rozhodnutiu podávam v lehote odvolanie. Ako dôvod uvádzam.

Vydaným Rozhodnutím som bol zaviazaný uhradiť nedoplatok za neplatenie príspevku na poistenie v nezamestnanosti za obdobie rokov január ..... až december .........

V zmysle § 101 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov považujem toto obdobie, ktoré som povinný uhradiť za premlčané, nakoľko premlčacia doba je trojročná a táto doba za požadované obdobie už uplynula.

Z vyššie uvedeného dôvodu odmietam zaplatiť požadovanú sumu za neplatenie poistenia v nezamestnanosti.

S pozdravom





Jožko Mrkvička
Aňa
21.04.10,06:13
V posledných mesiacoch sme sa bavili o vymáhaní odvodov. Musím Vám s radosťou oznámiť, že už po druhý krát, čo som sa odvolala voči sociálnej poisťovni, som mala úspech a sociálka rozhodnutia zrušila. Takže dlžný príspevok na poistenie v nezamestnanosti z roku 1999 už nemôžu odo mňa vymáhať, pretože som vzniesla námietku premlčania. Keby ste niekto potrebovali radu, môžte sa ozvať. Rada poradím ako postupovať.
Prajem pekný deň
evuš
22.04.10,06:07
V posledných mesiacoch sme sa bavili o vymáhaní odvodov. Musím Vám s radosťou oznámiť, že už po druhý krát, čo som sa odvolala voči sociálnej poisťovni, som mala úspech a sociálka rozhodnutia zrušila. Takže dlžný príspevok na poistenie v nezamestnanosti z roku 1999 už nemôžu odo mňa vymáhať, pretože som vzniesla námietku premlčania. Keby ste niekto potrebovali radu, môžte sa ozvať. Rada poradím ako postupovať.
Prajem pekný deň

Ahoj Aňa, keďže si sa sama ponúkla a akurát včera večer sa na mňa obrátil jeden taktiež "obháňaný" poisťovňou, prosím o radu :
zo sociálenj poisťovne obdržal /doporučene/ oznámenie o príprave návrhu na súdnu exekúciu kvôli vymáhaniu dlhu v poistení nezamestnanosti za obdobie 1996 a od 1997 - 2003 na základe rozhodnutia č....., ktoré sa stalo vykonateľným 8.3.2010.... avšak takéto rozhodnutie mu nebolo doručené, môže sa vôbec odvolať ? Ak, áno, ako má postupovať ? Alebo radšej uhradiť sumu a mať pokoj.... je to cca 200, - € ? Ďakujem !
evuš
22.04.10,06:58
.... hm, keď tak rozmýšľam, tak mu asi poradím, nech to zaplatí a bude pokoj.... ale čo ak si zmyslia ešte niečo ?!...
Aňa
22.04.10,07:06
evuš,
ja som napísala na sociálku odvolanie, v ktorom so sa odvolala na §23 ods.3 zákona NR SR č.10/1993 o Fonde zamestnanosti SR - právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím 3 rokov odo dňa jeho splatgnosti. Sociálna poisťovňa má právo predpísať dlžné poistné až do 10 rokov odo dňa splatnosti. Toto som uviedla v odvolaní. V utorok mi prišlo rozhodnutie, tak ako som už uviedla v môj prospech. Ja ho zoskenujem a pošlem Ti to súkromne. Zatiaľ nech si napíše tvoj známy odvolanie a potom uvidí. Odo mňa vymáhali príspevok z roku 1999.
Prajem pekný deň.
evuš
22.04.10,07:11
evuš,
ja som napísala na sociálku odvolanie, v ktorom so sa odvolala na §23 ods.3 zákona NR SR č.10/1993 o Fonde zamestnanosti SR - právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím 3 rokov odo dňa jeho splatgnosti. Sociálna poisťovňa má právo predpísať dlžné poistné až do 10 rokov odo dňa splatnosti. Toto som uviedla v odvolaní. V utorok mi prišlo rozhodnutie, tak ako som už uviedla v môj prospech. Ja ho zoskenujem a pošlem Ti to súkromne. Zatiaľ nech si napíše tvoj známy odvolanie a potom uvidí. Odo mňa vymáhali príspevok z roku 1999.
Prajem pekný deň.

Aňa, veľká vďaka ! Myslíš, že uspeje ? Je to už vlastne upozornenie pred exekúciou a kvôli takej sume sa neoplatí ťahať sa s exekútormi... ale poradím mu, nech sa rozhodne sám :D...
Aňa
22.04.10,07:30
evuš,
dostal aspoň zo sociálky nejaký list, kde ho na tento problém upozorňujú, alebo priamo nastúpil exekútor. Lebo sa mi to nezdá, aby dostal bez akéhokoľvek upozornenia a vymáhania nedoplatku priamo exekučný príkaz.
evuš
22.04.10,09:02
evuš,
dostal aspoň zo sociálky nejaký list, kde ho na tento problém upozorňujú, alebo priamo nastúpil exekútor. Lebo sa mi to nezdá, aby dostal bez akéhokoľvek upozornenia a vymáhania nedoplatku priamo exekučný príkaz.

Aňa, neviem, vyzistím a ozvem sa... díky za ochotu
evuš
22.04.10,09:09
evuš,
dostal aspoň zo sociálky nejaký list, kde ho na tento problém upozorňujú, alebo priamo nastúpil exekútor. Lebo sa mi to nezdá, aby dostal bez akéhokoľvek upozornenia a vymáhania nedoplatku priamo exekučný príkaz.

..vraj v januári, ale neprevzal ho, nakoľko bol odcestovaný a doma mu to nikto neprevzal ?!... má zmysel sa vlastne odvolať na premlčanie pohľadávok a neprevzatie rozhodnutia z 01/10 ?! , alebo nech radšej to zaplatí ?! díky
topper1
22.04.10,09:17
..vraj v januári, ale neprevzal ho, nakoľko bol odcestovaný a doma mu to nikto neprevzal ?!... má zmysel sa vlastne odvolať na premlčanie pohľadávok a neprevzatie rozhodnutia z 01/10 ?! , alebo nech radšej to zaplatí ?! díky

Keď ma dlh, tak nech ho zaplatí ...hadam je normalne, že sa dlhy platia, či?:confused:
marjankaj
22.04.10,09:27
Keď ma dlh, tak nech ho zaplatí ...hadam je normalne, že sa dlhy platia, či?:confused:
Bývalý exminister tiež nezaplatil, a bolo to v pohode. Teda v súlade so zákonom.:eek:
Jozef I
19.05.10,08:07
evuš,
ja som napísala na sociálku odvolanie, v ktorom so sa odvolala na §23 ods.3 zákona NR SR č.10/1993 o Fonde zamestnanosti SR - právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím 3 rokov odo dňa jeho splatgnosti. Sociálna poisťovňa má právo predpísať dlžné poistné až do 10 rokov odo dňa splatnosti. Toto som uviedla v odvolaní. V utorok mi prišlo rozhodnutie, tak ako som už uviedla v môj prospech. Ja ho zoskenujem a pošlem Ti to súkromne. Zatiaľ nech si napíše tvoj známy odvolanie a potom uvidí. Odo mňa vymáhali príspevok z roku 1999.
Prajem pekný deň.
Na moje odvolanie na dlh z roku 1996 som dostal odpoved, že spis postúpila SP na druhostupňové konanie. Takže uvidíme. :confused:
doktor01
20.05.10,12:05
Na moje odvolanie na dlh z roku 1996 som dostal odpoved, že spis postúpila SP na druhostupňové konanie. Takže uvidíme. :confused:
Mne dnes prišlo rozhodnutie od SP (na podané odvolanie) kde zastavujú vymáhanie nedoplatku na základe podaného odvolania z dôvodu premlčania (chceli vymáhať poplatok po 15 rokoch). SP to rozhodla sama nepodávala to na 2-stupňové konanie.
Jozef I
18.06.10,11:24
Tak odpoved prišla aj mne. Druhostupňové konanie rozhodlo, že sa všetko zastavuje a pohladávka je na základe môjho odvolania premlčaná. Vo výrokovej časti je uvedené, že podľa zákona bola premlčaná po 3 rokoch ! Nechápem celú túto maškarádu. 3x mi prišiel list s 3-5 listami do vlastných rúk, 1x som im ja musel odpovedať doporučene a okrem toho že som sa tomu venoval ja, muselo sa tomu venovať aj niekoľko ľudí v SP aj keď všetci tam určite vedia, že nemajú už na nič nárok po 14 rokoch. Ale prečo by neskúsili niečo od vyľakaných ľudí vymôcť, že ?! :mee:
PS: Aby som doplnil, išlo o sumu 7 € !!! Koľko to teraz stálo ich ?