enter
28.09.05,09:58
Prosím Vás o pomoc pri riešení nasl. problému

FO účtujúca v JU. platca DPH chce predať nehnuteľný majetok stavbu a pozemok, ktorý eviduje vo svojom podnikani v zostatkovej cene cca. 1 mil. Sk príbuznemu - FO nepodnikateľ. Ako to má urobiť, aby bolo čo najmenšie daňové zaťaženie.
hnedko
28.09.05,11:21
Voľný komentár k zákonu o DPH: Ak je nehnuteľnosť viac ako 5 rokov po kolaudácii, musíte pri predaji uplatniť i DPH. Z pohľadu DzP je to jedno, pretože vy môžete nehnuteľnosť predať v hodnote vami určenej. Zákon neurčuje výšku predajnej ceny, bez ohľadu na to aká je jej zostatková cena.
Johanka
28.09.05,11:34
Voľný komentár je pekný , ale paragrafové znenie nepustí : § 38 ods.1 Zákona o DPH - oslobodené je od dane dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku , ak je dodanie uskutočnené po 5-tich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby. Platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude od dane oslobodené.
Pozemok treba posúdiť, či sa jedná o pozemok, ktorý súvisí so stavbou alebo je to samostatný stavebný pozemok.
Z hľadiska dane z príjmu to tiež nie je celkom jedno, minimálne treba brať do úvahy závislé osoby.
enter
28.09.05,11:46
práve súvislost so závislými osobami nikde nemôžem nájsť v zákonoch, v zákone o dani z príjmu som našla iba v § 18 ale to sa týka zahraničných závislých osôb.
Johanka
28.09.05,12:09
V § 2 ZoDP sú definované závislé osoby, ale v prípade tuzemských bez ďalších postupov pri úprave základu dane. Úprava základu dane zahraničných závislých osôb je v § 17 ods.5 a 6.
alex1
30.09.05,07:23
Ahojte,
som FO (JU, platca DPH) mám v evidencii hmotný majetok ešte nedoodpisovaný v zostatkovej cene 76 000. Keď ho predám za 10000, odvediem DPH z predajnej ceny a zostatkovú cenu použijem ako náklad? A pri zrušení registrácie už nič nemusím s týmto majetkom robiť?