agat_77
16.02.10,15:58
Ahojte poraďáci,

poprosil by som poradiť so správnym vyplnením daňového priznania. Moje príjmi v minulom roku sú ale trošku zložitejšie. Začnem teda od kraja:

18.1.2009 som ukončil pracovný pomer výpoveďou z dôvodu nevyplatenia novembrovej a decembrovej mzdy. Po tomto kroku mi firma dlžila celkovo 5 mesačných výplat (november 2008+december 2008+časť januára+nevyčerpaná dovolenka+2mesačné odstupné), čo predstavovalo cca 6 000 EUR v čistom(presnú sumu som v tom momente nepoznal, pretože mi nebola vyčíslená mzda za január+odstupné). Keďže firma bola na prahu konkurzu rozhodol som sa predať/postúpiť svoju pohľadávku firme XY, ktorá dlžila mojmu zamestnávateľovi cca 8000 EUR. Kedže som nepoznal presnú výšku mojej pohľadávky, postúpil som iba 5500 EUR za 60% nominálnej hodnoty. Postupoval som presne v medziach zákona (oznamovací list, zmluva o postúpení), správnosť mojho kroku som konzultoval so s jedným sudcom. Firma XY mi v máji 2009 vyplatila 1320 EUR z celkovej sumy 3300 EUR. Zostatok mi nevyplatila doteraz, má mi ho platiť v marci 2010. Od 19.1.2009 až do 31.7.2009 som bol nezamestnaný evidovaný na úrade práce. od 1.8.2009 až doteraz som zamestnaný. Ďalšia vec je, že tých zvyšných 500 EUR (rozdiel medzi postúpenou hodnotou a výškou nevyplatenej mzdy ktr bola vyrátaná v marci 2009) som po tom, ako sa môj bývalý zamestnávateľ dostal do konkurzu, dostal vyplatené z garančného fondu. To je celý popis mojej situácie. Teraz neviem, z čoho budem platiť daň z tej postúpenej pohľadávky (či z jej nominálnej alebo predajnej hodnoty) a či si tam môžem uplatniť nejakú nezdaniteľnú položku (ak áno či aj za 11. a 12. mesiac 2008, ktr som v daňovom priznaní za 2008 zdaňoval ako keby som ich dostal v zmysle potvrdenia o príjme od bývalého zamestnávateľa).
Je to veľmi zapeklitá situácia, poprosím vás o odbornú radu. Ďakujem veľmi pekne.