Viiila76
16.02.10,16:25
Neviem, ci som postupovala spravne:
Zamestnanec mi priniesol oznamenie od socialnej poistovne, ktore mu poslali na jeho adresu, ze od 1.2.2009 je invalidny na viac ako 70%, prichadzal totiz o zrak. Poradila som mu, ze ked bude chciet skoncit PP a dostat 3 mesacne odstupne, nech si napise list, ze kvoli zdravotnemu stavu ukoncuje PP. V tom case som uz bola na materskej a cochvila som mala rodit.
No a asi o 2 mesiace neskor, ked som sa pozviechala z porodu a skontrolovala mzdy, ktore robila moja kolegyna, sa mi dostal do ruky list, ktory si dal napisat vraj nejakemu znamemu pravnikovi - no a to bola ziadost o ukoncenie PP dohodou k 20.2.2009 a nikde ani zmienka o zdravotnom stave. :confused:
Odchodne dostal, lebo bol invalid, ked odchadzal ale odstupne nie, kedze skoncil obycajnou dohodou.
Mal alebo nemal dostat odstupne podla vas?
veronikasad
16.02.10,15:51
Neviem, ci som postupovala spravne:
Zamestnanec mi priniesol oznamenie od socialnej poistovne, ktore mu poslali na jeho adresu, ze od 1.2.2009 je invalidny na viac ako 70%, prichadzal totiz o zrak. Poradila som mu, ze ked bude chciet skoncit PP a dostat 3 mesacne odstupne, nech si napise list, ze kvoli zdravotnemu stavu ukoncuje PP. V tom case som uz bola na materskej a cochvila som mala rodit.
No a asi o 2 mesiace neskor, ked som sa pozviechala z porodu a skontrolovala mzdy, ktore robila moja kolegyna, sa mi dostal do ruky list, ktory si dal napisat vraj nejakemu znamemu pravnikovi - no a to bola ziadost o ukoncenie PP dohodou k 20.2.2009 a nikde ani zmienka o zdravotnom stave. :confused:
Odchodne dostal, lebo bol invalid, ked odchadzal ale odstupne nie, kedze skoncil obycajnou dohodou.
Mal alebo nemal dostat odstupne podla vas?
Pokial v dohode nie je uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru - na odstupné nemá nárok.
Priznanie ID nie je dôvodom na skončenie pracovného pomeru, pokial zamestnanec nepriniesol od lekára potvrdenie, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu.
Viiila76
16.02.10,21:24
Dakujem. :)
sonka1
26.04.10,09:37
Ahojte, prosila by som o radu.
zamestnankyňa, dlhodobo na PN bude uznaná za invalidnu.... nakoľko už nevládze vykonávat prácu.... zamestnávateľ požaduje, aby rozviazala PP dohodou.....no nejako sa mi to nezdá....
Invalidný dôchodok nemá ešte vybavený, takže nemala by naprv priniesť potvrdenie o svojom zdravotnom stave, podľa ktorého by ju mal zam-teľ preradiť na inú vhodnú prácu....(ale neviem, či nájde, lebonaozaj nebude vládať robiť asi nič), alebo s nou rozviazať pracovný pomer, kde by mala nárok na nejaké odstupné, odchodné?????
Ďakujem
veronikasad
26.04.10,09:41
Ahojte, prosila by som o radu.
zamestnankyňa, dlhodobo na PN bude uznaná za invalidnu.... nakoľko už nevládze vykonávat prácu.... zamestnávateľ požaduje, aby rozviazala PP dohodou.....no nejako sa mi to nezdá....
Invalidný dôchodok nemá ešte vybavený, takže nemala by naprv priniesť potvrdenie o svojom zdravotnom stave, podľa ktorého by ju mal zam-teľ preradiť na inú vhodnú prácu....(ale neviem, či nájde, lebonaozaj nebude vládať robiť asi nič), alebo s nou rozviazať pracovný pomer, kde by mala nárok na nejaké odstupné, odchodné?????
Ďakujem
Počas PN-ky nech neukončuje pracovný pomer - nežiada o skončenie PP dohodou, výpoveď jej zamestnávatel dať nemôže. Po skončení PN-ky prinesie potvrdenie o zdravotnom obmedzení, ak zamestnávatel nemá pre ňu vhodnú prácu, mal by jej dať výpoveď on a v tomto prípade má nárok na odstupné. Ak jej posudková komisia priznaná postih viac ako 70 %, bude mať nárok aj na odchodné pri skončení prac.pomeru.
sonka1
26.04.10,11:43
Počas PN-ky nech neukončuje pracovný pomer - nežiada o skončenie PP dohodou, výpoveď jej zamestnávatel dať nemôže. Po skončení PN-ky prinesie potvrdenie o zdravotnom obmedzení, ak zamestnávatel nemá pre ňu vhodnú prácu, mal by jej dať výpoveď on a v tomto prípade má nárok na odstupné. Ak jej posudková komisia priznaná postih viac ako 70 %, bude mať nárok aj na odchodné pri skončení prac.pomeru.

Ďakujem veľmi pekne, trocha ma zmiatla úplne prvá otázka-téma, že si zamestnanec sám napíše list o skončenie PP zo zdravotných dôvodov, kde bude mať nárok na odstupné....
Ale tento "náš" zamestnávateľ nemá najmenšiu snahu niečo vyplatiť, alebo sa dohodnúť a dotyčnej povedal, že po konzultácii s právnikom je to tak, že nijako sa to nedá urobiť, iba ak by ona dala výpoveď....
hanelie
26.04.10,11:49
výpoveď si môže podať aj zamestnanec, podľa tohto § má nárok na 2-mesačnú náhradu mzdy
§ 69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

alebo výpoveď dá zľ, v tomto prípade je nárok na odstupné
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,