Avdika
16.02.10,16:48
Dobrý deň. Som zamestnaná a v pracovnej zmluve mám uvedený pracovný pomer na zastupovanie počas materskej dovolenky - to znamená na dobu určitú. Keď chcem dať výpoveď, môžem ju dať zo dňa na deň a bez udania dôvodu alebo ako mám postupovať? Ďakujem.
veronikasad
16.02.10,15:52
Dobrý deň. Som zamestnaná a v pracovnej zmluve mám uvedený pracovný pomer na zastupovanie počas materskej dovolenky - to znamená na dobu určitú. Keď chcem dať výpoveď, môžem ju dať zo dňa na deň a bez udania dôvodu alebo ako mám postupovať? Ďakujem.
Pokial zamestnávatel bude súhlasiť so skončením prac.pomeru dohodou, môže to byť aj zo dňa na deň.

Tvoj pracovný pomer vo firme končí dňom dohodnutým v pracovnej zmluve. Inak pre teba platia výpovedné doby ako pre každého iného zamestnanca.
Llívia
16.02.10,15:54
Podľa Zákonníka práce:

§ 62 Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

§ 67 Výpoveď daná zamestnancom
Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

Okamžité skončenie pracovného pomeru § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
Juliska2
16.02.10,15:54
Dobrý deň. Som zamestnaná a v pracovnej zmluve mám uvedený pracovný pomer na zastupovanie počas materskej dovolenky - to znamená na dobu určitú. Keď chcem dať výpoveď, môžem ju dať zo dňa na deň a bez udania dôvodu alebo ako mám postupovať? Ďakujem.
Môžeš požiadať o rozviazanie prac. pomeru dohodou k určitému termínu, ak organizácia nesúhlasí s touto formou, musíš dať výpoveď - tu plynie 2-mesačná výpovedná doba, t.j. ked daš výpoveď dnes, pracovný pomer ti skončí 30.4.2010
dajana16
02.06.10,04:00
Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem
vieraaaa
02.06.10,04:07
Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem
Súdim podľa názvu témy, že ide o pracovný pomer na dobu určitú. V tom prípade končí pracovníčke pracovný pomer aj počas PN a to dňom uvedeným v pracovnej zmluve.
VERONIKA6
02.06.10,04:39
Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem
Je to pracovný pomer na dobu určitú, doba trvania počas zastupovania PN. To znamená, že tento pracovný pomer skončí dňom, kedy sa skončí PN pracovníkovi, na ktorého zastupovanie počas PN bola prijatá.
vieraaaa
02.06.10,04:51
Je to pracovný pomer na dobu určitú, doba trvania počas zastupovania PN. To znamená, že tento pracovný pomer skončí dňom, kedy sa skončí PN pracovníkovi, na ktorého zastupovanie počas PN bola prijatá.
Tak to som v príspevku č. 4 reagovala na prípad, keď pracovníkovi, ktorý je na PN končí pracovná zmluva na dobu určitú, čo nie je tento prípad, takže sa nevzťahuje na uvedenú situáciu.
dajana16
02.06.10,05:13
Dakujem vam za odpovede, bodik este dat nemozem.:(
terezamaria
02.06.10,07:07
Prosim o radu. Pracovnicka ma pracovnu zmluvu, v ktorej je uvedene trvanie pracovneho pomeru pocas PN. Vlatne nevie, kedy jej konci pracovny pomer. Mozno o dva tyzdne, mozno o pol roka. Ako jej bude koncit pracovny pomer? Je tam nejaka vypovedna doba? Alebo dchod zo dna na den? (to sa mi zda nefer) Dakujem

Určite má v pracovnej zmluve napísané, že je to doba určitá, počas PN.........XY. Pokiaľ ....XY práceneschopnosť skončí, skončí sa aj pracovný pomer pracovníčky, na ktorú sa pýtaš.
Daniela12345
06.08.10,13:34
Prosím o radu, či postup zamestnávateľa bol správny pri predlžovaní PP na dobu určitú: pracovná zmluva od 01.10.2001 do ukončenia prác
- dodatok 01.10.2003 - 31.12.2004 - doba určitá
- dodatok 31.12.2004 - 31.12.2006 - doba určitá
PP ukončený 31.12.2006
- firma do 20 zamestnancov.
Ďakujem za odpovede.
rodina1
06.08.10,17:01
Prosím o radu, či postup zamestnávateľa bol správny pri predlžovaní PP na dobu určitú: pracovná zmluva od 01.10.2001 do ukončenia prác
- dodatok 01.10.2003 - 31.12.2004 - doba určitá
- dodatok 31.12.2004 - 31.12.2006 - doba určitá
PP ukončený 31.12.2006
- firma do 20 zamestnancov.
Ďakujem za odpovede.
Podľa ZP § 48 ods.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
V období, ktoré uvádzaš bol platný uvedený § 48 ods 6 písm. g). Takže postup zamestnávateľa bol správny.
Daniela12345
06.08.10,17:21
Ak bol použitý § 48 ods.6 písm.g ZP - (ZP platný do 31.08.2007 ) mohol predlžovať z-teľ PP na dobu určitú neobmedzene?
rodina1
07.08.10,10:26
Ak bol použitý § 48 ods.6 písm.g ZP - (ZP platný do 31.08.2007 ) mohol predlžovať z-teľ PP na dobu určitú neobmedzene?
V období, o ktorom píšeš išlo o § 48
(5) Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez dôvodu uvedeného v odseku 3

a) s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,
b) s tvorivým zamestnancom vedy, výskumu, vývoja,
c) so zamestnancom na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
d) so zamestnancom, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
e) so zamestnancom, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
f) so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
g) so zamestnancom, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
h) s vysokoškolským učiteľom.

Takže aj v tomto období bol postup zamestnávateľa správny.
Lucinka23
19.08.10,17:48
Prosím vás poraďte mi.

Zamestnankyňa má PP od 1-12-2009 na dobu určitú do 28-2-2009. Dňa 31-12-2009 zamestnávateľ predĺžil PP do 31-8-2010. Teraz chce predĺžiť opäť PP. Uvažujeme správne, ak si myslíme, že môže predĺžiť ešte raz max. do 31-11-2011?

Ďakujem
ivka70
20.08.10,07:45
Prosím vás poraďte mi.

Zamestnankyňa má PP od 1-12-2009 na dobu určitú do 28-2-2009. Dňa 31-12-2009 zamestnávateľ predĺžil PP do 31-8-2010. Teraz chce predĺžiť opäť PP. Uvažujeme správne, ak si myslíme, že môže predĺžiť ešte raz max. do 31-11-2011?

Ďakujem


Ano.

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
...
Arava
26.08.10,03:46
So zamestnankyňou sme uzatvorili dňa 16.6.2008 pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania MD a RP (do 31.3.2011) táto zamestnankyňa dňa 12.11.2009 bola uznaná za invalidnú s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, práca ktorú vykonáva je pomerne náročná vzhľadom k jej zdravotnému stavu preto sa firma rozhodla zamestnať ďalšiu zamestnankyňu s ktorou by sa pracovný pomer uzatvoril na dobu určitú počas zastupovania rodičovskej dovolenky. Zamestnankyni ktorej bol priznaný invalidný dôchodok firma navrhla skrátený pracovný úvazok a preradenie na menej náročnú prácu, nie je však možné mať dva pracovné pomery na dobu určitú počas zastupovania jednej zamestnakyne. Môžem invalidnej zamestnankyni dať Dohodu o zmene pracovnej zmluvy na základe priznania invalidity s tým že bude uzatvorená na dobu do určitú s konkrétnym dátumom do 31.3.2011?? A novej zamestnankyni Pracovnú zmluvu na dobu počas zastupovania RP tej pôvodnej zamestnankyni??
Chobot
26.08.10,23:08
So zamestnankyňou sme uzatvorili dňa 16.6.2008 pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania MD a RP (do 31.3.2011) táto zamestnankyňa dňa 12.11.2009 bola uznaná za invalidnú s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, práca ktorú vykonáva je pomerne náročná vzhľadom k jej zdravotnému stavu preto sa firma rozhodla zamestnať ďalšiu zamestnankyňu s ktorou by sa pracovný pomer uzatvoril na dobu určitú počas zastupovania rodičovskej dovolenky. Zamestnankyni ktorej bol priznaný invalidný dôchodok firma navrhla skrátený pracovný úvazok a preradenie na menej náročnú prácu, nie je však možné mať dva pracovné pomery na dobu určitú počas zastupovania jednej zamestnakyne. Môžem invalidnej zamestnankyni dať Dohodu o zmene pracovnej zmluvy na základe priznania invalidity s tým že bude uzatvorená na dobu do určitú s konkrétnym dátumom do 31.3.2011?? A novej zamestnankyni Pracovnú zmluvu na dobu počas zastupovania RP tej pôvodnej zamestnankyni??

Neviem, ako je to napísané v zmluve, ale ak tak, ako si napísala, teda na dobu počas trvania MD a RD do 31.3.2011, tak je to zlé riešenie. Takto má ona prac. zmluvu na dobu určitú do 31.3.2011 nezávisle od toho, či sa tá z RD vráti alebo nie. Správne malo byť uvedené len "na dobu zastupovania počas MD a RD", vtedy nástupom tej z RD by jej skončil PP. Takto ju budete mať do 31.3.2011 aj keď sa vráti tá zastupovaná z RD.

Ale k tvojej otázke - tej, čo bol priznaný ID nemôžeš zmeniť prac. zmluvu bez jej súhlasu. Pokiaľ dá súhlas, môžeš urobiť akékoľvek zmeny, aj skrátiť úväzok aj dobu určitú.
tina.mm
30.09.10,04:49
Dobrý deň.
S novou zamestnankyňou uzatváreme pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania rodičovskej dovolenky prvej zamestnankyne.
Je potrebné v pracovnej zmluve uviesť aj meno zamestnankyne, ktorá je na RD a na miesto ktorej príde nová zamestnankyňa?
Ďakujem.
drobeceva
30.09.10,04:58
Dobrý deň.
S novou zamestnankyňou uzatváreme pracovnú zmluvu na dobu určitú počas trvania rodičovskej dovolenky prvej zamestnankyne.
Je potrebné v pracovnej zmluve uviesť aj meno zamestnankyne, ktorá je na RD a na miesto ktorej príde nová zamestnankyňa?
Ďakujem.
áno, do PZ uvediete ...do návratu "XY" z RD
mimuska1982
30.09.10,06:07
ahojte,
prosím Vás o informáciu o prelžovaní pracovného pomeru na dobu určitú. Pracovník má uzatvorenú zmluvu na dobu určitú s 3 mesačnou skúšobnou dobou. o niekoľko dní doba určitá skončí. Môžeme predĺžiť pracovný pomer novou zmluvou na dobu určitú? jedná sa o ADZ. Ide mi v podstate o to. či treba k starej zmluve urobiť dodatok s novou dobou určitou. alebo treba spraviť úplne novú zmluvu. Ale ak by išlo o novú zmluvu, zrejme by sme museli pri skončení predchádzajúcej odhlásiť pracovníka zo soc. poist. a následne opäť prihlásiť?
ďakujem
VERONIKA6
30.09.10,06:13
ahojte,
prosím Vás o informáciu o prelžovaní pracovného pomeru na dobu určitú. Pracovník má uzatvorenú zmluvu na dobu určitú s 3 mesačnou skúšobnou dobou. o niekoľko dní doba určitá skončí. Môžeme predĺžiť pracovný pomer novou zmluvou na dobu určitú? jedná sa o ADZ. Ide mi v podstate o to. či treba k starej zmluve urobiť dodatok s novou dobou určitou. alebo treba spraviť úplne novú zmluvu. Ale ak by išlo o novú zmluvu, zrejme by sme museli pri skončení predchádzajúcej odhlásiť pracovníka zo soc. poist. a následne opäť prihlásiť?
ďakujem
Stačí urobiť dodatok k pracovnej zmluve.
Timka1
30.09.10,06:21
ahojte,
prosím Vás o informáciu o prelžovaní pracovného pomeru na dobu určitú. Pracovník má uzatvorenú zmluvu na dobu určitú s 3 mesačnou skúšobnou dobou. o niekoľko dní doba určitá skončí. Môžeme predĺžiť pracovný pomer novou zmluvou na dobu určitú? jedná sa o ADZ. Ide mi v podstate o to. či treba k starej zmluve urobiť dodatok s novou dobou určitou. alebo treba spraviť úplne novú zmluvu. Ale ak by išlo o novú zmluvu, zrejme by sme museli pri skončení predchádzajúcej odhlásiť pracovníka zo soc. poist. a následne opäť prihlásiť?
ďakujem

Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

.....
mimuska1982
30.09.10,06:25
Stačí urobiť dodatok k pracovnej zmluve.


ak by ale zamestnávateľ trval na novej pracovnej zmluve, asi je potrebné urobiť odhlášku a znovu prihlášku do SP, alebo nie?
VERONIKA6
30.09.10,06:31
ak by ale zamestnávateľ trval na novej pracovnej zmluve, asi je potrebné urobiť odhlášku a znovu prihlášku do SP, alebo nie?
Nevidím dôvod, prečo by bolo potrebné robiť novú zmluvu. Tak ako som už písala, predĺžiť zmluvu dodatkom.
Reve
04.10.10,05:49
Ahojte mám problém
jeden známy má PZ na dobu určitú do 30.6.2011 a jednostranne mu vypovedali zmluvu k 30.9.2010 s 3-mesačným odstupným.
on v tej pôvodnej zmluve má jeden bod, v ktorom píšu,
že zmluva môže byť jednostranne ukončená ľubovoľnou stranou.... je to riadny podfuk, ale asi majú pravdu a môžu mu dať výpove´d.... poraďte, prosím ... Ďakujem
reve
terezamaria
04.10.10,06:34
Ahojte mám problém
jeden známy má PZ na dobu určitú do 30.6.2011 a jednostranne mu vypovedali zmluvu k 30.9.2010 s 3-mesačným odstupným.
on v tej pôvodnej zmluve má jeden bod, v ktorom píšu,
že zmluva môže byť jednostranne ukončená ľubovoľnou stranou.... je to riadny podfuk, ale asi majú pravdu a môžu mu dať výpove´d.... poraďte, prosím ... Ďakujem
reve

Pred uplynutím pracovného pomeru na dobu určitú sa môže pracovný pomer skončiť aj:
§ 59 ZP
- dohodou
- výpoveďou
- okamžitým skončením
- skončením v skúšobnej dobe

Podľa toho čo píšeš Tvoj známy asi podpísal Dohodu s 3 mesačným odstupným.Tým zvýšeným odstupným mu asi kompenzovali jeho podpis.
veronikasad
04.10.10,06:39
Ahojte mám problém
jeden známy má PZ na dobu určitú do 30.6.2011 a jednostranne mu vypovedali zmluvu k 30.9.2010 s 3-mesačným odstupným.
on v tej pôvodnej zmluve má jeden bod, v ktorom píšu,ffice:office" />
že zmluva môže byť jednostranne ukončená ľubovoľnou stranou.... je to riadny podfuk, ale asi majú pravdu a môžu mu dať výpove´d.... poraďte, prosím ... Ďakujem
reve
jednostranné ukončenie pracovnej zmluvy môže byť len výpoveďou - ak ide o výpoveď zamestnávatela, len z dôvodov uvedených v § 63 ZP. Pokial mu dali odstupné, zrejme ide o organizačné dôvody - a nie je to žiadny podfuk (mohlo by sa to stať aj bez toho bodu v PZ). K výpovedi nie je potrebný súhlas zamestnanca.

Zamestnanec aj zamestnávatel však navrhnúť ukončenie prac.pomeru dohodou v priebehu plynutia výpovednej doby - k tomu je však potrebný súhlas druhej strany.
Chobot
04.10.10,06:49
Ahojte mám problém
jeden známy má PZ na dobu určitú do 30.6.2011 a jednostranne mu vypovedali zmluvu k 30.9.2010 s 3-mesačným odstupným.
on v tej pôvodnej zmluve má jeden bod, v ktorom píšu,ffice:office" />
že zmluva môže byť jednostranne ukončená ľubovoľnou stranou.... je to riadny podfuk, ale asi majú pravdu a môžu mu dať výpove´d.... poraďte, prosím ... Ďakujem
reve

PP môžu ukončiť. Otázne je, či to bolo výpoveďou alebo dohodou. Museli by sme vidieť ten dokument, čo dostal od zamestnávateľa.
hanelie
04.10.10,07:06
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

.....

od 1.3.2010 platí toto:

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
tina.mm
11.10.10,04:45
Dobrý deň.
Nová zamestnankyňa nastupuje do práce na dobu určitú počas trvania RD pôvodnej zamestnankyne. Čo sa stane, ak pôvodná zamestnankyňa nastúpi ešte počas trvania tejto rodičovskej dovolenky na ďalšiu materskú dovolenku s druhým dieťaťom? Predĺži sa doba určitá aj o ďalšiu MD a RD?
Ďakujem
veronikasad
11.10.10,04:55
Dobrý deň.
Nová zamestnankyňa nastupuje do práce na dobu určitú počas trvania RD pôvodnej zamestnankyne. Čo sa stane, ak pôvodná zamestnankyňa nastúpi ešte počas trvania tejto rodičovskej dovolenky na ďalšiu materskú dovolenku s druhým dieťaťom? Predĺži sa doba určitá aj o ďalšiu MD a RD?
Ďakujem
trvanie pracovného pomeru nemusíte ohraničiť dátumovo ale textom - zastupovanie počas materskej a rodičovskej dovolenky pracovníčky XY. Ak sa táto pracovníčka vráti do zamestnania, pracovný pomer zastupujúcej pracovníčky končí. Tu je ale vhodné, aby pracovníčka na rodičovskej dovolenke žiadala o jej poskytnutie písomne.
tina.mm
11.10.10,05:10
Pracovníčka má byť na RD do júna 2012, ak by bola na ďalšej MD a RD napríklad do roku 2014, znamenalo by to, že zamestnankyňa, ktorá ju bude zastupovať bude v práci na dobu určitú až do roku 2014? Nezmení sa jej pracovný pomer na dobu neurčitú po odpracovaných troch rokoch?
ivka70
11.10.10,05:17
Pracovníčka má byť na RD do júna 2012, ak by bola na ďalšej MD a RD napríklad do roku 2014, znamenalo by to, že zamestnankyňa, ktorá ju bude zastupovať bude v práci na dobu určitú až do roku 2014? Nezmení sa jej pracovný pomer na dobu neurčitú po odpracovaných troch rokoch?

Presne tak, PP sa na dobu neurcitu nezmeni, lebo:
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
terezamaria
11.10.10,05:45
Pracovníčka má byť na RD do júna 2012, ak by bola na ďalšej MD a RD napríklad do roku 2014, znamenalo by to, že zamestnankyňa, ktorá ju bude zastupovať bude v práci na dobu určitú až do roku 2014? Nezmení sa jej pracovný pomer na dobu neurčitú po odpracovaných troch rokoch?

Pokiaľ zadefinujete do pracovnej zmluvy zastupovanie napr. pani Talajkovej počas MD a RD, tak i pokiaľ by bola na MD a následne RD do r. 2014, zastupujúca pracovníčka bude mať stále dobu určitú.
zuza8
18.10.10,19:19
Chcem sa spýtať, ak manžel uzatvoril pracovnú zmluvu na dobu určitú a chce ju ukončiť - akým spôsobom to má urobiť? Mal by dať výpoveď? Lebo potom chce u neho bude robiť len na dohodu o pracovnej činnosti. Prosím pomôžete mi. Díky moc.
mzdarka renca
18.10.10,19:27
Chcem sa spýtať, ak manžel uzatvoril pracovnú zmluvu na dobu určitú a chce ju ukončiť - akým spôsobom to má urobiť? Mal by dať výpoveď? Lebo potom chce u neho bude robiť len na dohodu o pracovnej činnosti. Prosím pomôžete mi. Díky moc.

Kedy mu končí doba určitá?

PS: jeho rozhodnutie nie je práve najšťastnejšie
misoft
19.10.10,15:40
Nechcel som zakladať novú tému, preto položím svoj problém (skôr mojich synov) sem:
Obaja pracujú u firmy (nadnárodnej) už dva roky. Počas týchto dvoch rokov podpísali 2 x pracovnú zmluvu na dobu určitú. Dnes však im opäť dali podpísať pracovnú zmluvu na dobu určitú. Zároveň na nich vyvíjajú nátlak, aby túto zmluvu ihneď podpísali, pretože to vraj "musia okamžite dodať na personálne".
Trochu som pregúglil a zistil som, že podľa ZP §48, ods 1), 2) už im nemôžu dať pracovný pomer na dobu určitú, ale mal by byť uzavretý na dobu neurčitú.
Poradil som preto synom, aby si jednoducho vzali zmluvu so sebou na preštudovanie (majú na to právo, alebo nie?), trvali na dobe neurčitej (podľa ZP už to môžu žiadať).

Otázky:
Ako postupovať, ak zamestnávateľ bude trvať na dobe určitej (ods 4. neprichádza do úvahy)?
Môžu oznámiť Inšpektorátu práce, že zamestnávateľ porušuje ZP?
Môžu podať podnet Inšpektorátu práce, ak im nebudú ochotní dať dobu na preštudovanie a budú na nich vyvíjať nátlak?
zuza8
19.10.10,17:53
Začiatok zmluvy 11.10.2010 a končí 11.4.2011. A keď sa môžem spýtať prečo to nieje najlepší krok. Môže mať s toho zamestnávateľ nejaký problém?
drobeceva
19.10.10,17:56
Začiatok zmluvy 11.10.2010 a končí 11.4.2011. A keď sa môžem spýtať prečo to nieje najlepší krok. Môže mať s toho zamestnávateľ nejaký problém?
môže požiadať o ukončenie PP v skúšobnej dobe. Ale prečo chce robiť na dohodu? Myslíš, že to bude pre neho výhodnejšie?
Llívia
19.10.10,18:09
môže požiadať o ukončenie PP v skúšobnej dobe. Ale prečo chce robiť na dohodu? Myslíš, že to bude pre neho výhodnejšie?
Ak mal zamestnanec v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu a táto skúšobná doba ešte trvá, môže skončiť pracovný pomer podľa § 72 Zákonník práce (skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe) aj sám z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, zamestnávateľa nemusí o nič žiadať.
mzdarka renca
20.10.10,00:08
Začiatok zmluvy 11.10.2010 a končí 11.4.2011. A keď sa môžem spýtať prečo to nieje najlepší krok. Môže mať s toho zamestnávateľ nejaký problém?

nie, zamestnávateľ nebude mať žiaden problém, ale pokúsim sa ti tu uviesť zopár rozdielov medzi zamestnaním sa na základe pracovnej zmluvy a na základe akejkoľvek dohody. Najlepší krok to nie je pre zamestnanca.

pracovná zmluva:
- nárok na dovolenku
- nárok na zabezpečenie stravy
- nárok na náhradu príjmu pri osobných prekážkach v práci
- zamestnanec je poistený: nemocenské poistenie (napr. v prípade PN), invalidné poistenie, starobné dôchodkové poistenie, zdravotné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, .....

dohoda:
- len úrazové a garančné poistenie
- zamestnanec dostane odmenu len za odpracovaný čas pre zamestnávateľa, v prípade choroby a akéhokoľvek voľna zostane bez príjmu

tu som ti vymenovala len zopár rozdielov, ale verím, že si pochopila, prečo som napísala, že to pre zamestnanca nie je najšťastnejšie rozhodnutie;).
korela
23.10.10,02:07
Má zamestnanec s uzatvorenou prac. zmluvou na dobu určitú nárok po uplynutí prac. pomeru na odstupné?
Ďakujem.
Llívia
23.10.10,02:54
Má zamestnanec s uzatvorenou prac. zmluvou na dobu určitú nárok po uplynutí prac. pomeru na odstupné?
Ďakujem.
Nemá. Nárok na odstupné je v týchto prípadoch:

"Zákonník práce § 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
ZuzanaP
12.11.10,05:35
Sme firma do 20 zamestnancov a využívali sme opätovné predlžovanie PP vždy o jeden rok (stavebná firma). Všetky dodatky boli uzatvorené v roku 2009 a sú do 31.12.2010, je to tretie predĺženie. Správne predpokladám, že už musíme uzatvoriť zmluvy na dobu neurčitú? :confused:

Ďakujem :)
Tweety
12.11.10,05:47
Sme firma do 20 zamestnancov a využívali sme opätovné predlžovanie PP vždy o jeden rok (stavebná firma). Všetky dodatky boli uzatvorené v roku 2009 a sú do 31.12.2010, je to tretie predĺženie. Správne predpokladám, že už musíme uzatvoriť zmluvy na dobu neurčitú? :confused:

Ďakujem :)
A čo na to § znenieZP?
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
[URL="http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore"]
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
Janka 52
12.11.10,06:26
A čo na to § znenieZP?
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
[URL="http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore"]
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
Pozor!!

§ 48 ZP ktorý uvádzaš je starý, platí novelizovaný (zákon 574/2009 - odseky 2, 4, 6,7 - boli novelizované ). Účinnosť novely je od 1.3.2010.
Odkaz pre ZuzanuP - uvažuješ správne.
ZuzanaP
12.11.10,11:23
Pozor!!

§ 48 ZP ktorý uvádzaš je starý, platí novelizovaný (zákon 574/2009 - odseky 2, 4, 6,7 - boli novelizované ). Účinnosť novely je od 1.3.2010.
Odkaz pre ZuzanuP - uvažuješ správne.


Ďakujem :)
Iwett
05.04.11,14:27
Dobrý deň, chcem sa spýtať, pri sezonnych prácach sa môže PP uzatvárať a na dobu určtitú každú sezónu bez obmedzenia? Ďakujem.
drobeceva
05.04.11,14:31
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca), d) vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja
psps
27.04.11,10:45
V našej firme (sme do 20 zamestnancov) to doteraz platilo tak, že sme predlžovali pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. A takto to bolo od 1.1.2009 kedy firma vznikla. Ušla mi novela zákona platná od 1.3.2010. Takže niektorí zamestnanci už mali mať v tejto dobe na dobu neurčitú, ale nevedia o tom. Dnes sa rozhoduje, čo ďalej so zamestnancami. Blíži sa termín 30.6. a všetkým končí doba určitá. Viem, že tí čo budú pokračovať budú mať automaticky dobu neurčitú, ale horšie je, že konateľ sa rozhodol ich radšej vyhodiť ako im dať dobu neurčitú. A zamestnanci by radšej podpísali čokoľvek, len aby pokračovali ďalej. A súhlasili by aj s ďalšou dobou určitou polročnou. Dá sa to nejako urobiť? Môže byť nejaká zmluva na dobu určitú, ak s tým zamestnanec súhlasí?
drobeceva
27.04.11,10:50
V našej firme (sme do 20 zamestnancov) to doteraz platilo tak, že sme predlžovali pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. A takto to bolo od 1.1.2009 kedy firma vznikla. Ušla mi novela zákona platná od 1.3.2010. Takže niektorí zamestnanci už mali mať v tejto dobe na dobu neurčitú, ale nevedia o tom. Dnes sa rozhoduje, čo ďalej so zamestnancami. Blíži sa termín 30.6. a všetkým končí doba určitá. Viem, že tí čo budú pokračovať budú mať automaticky dobu neurčitú, ale horšie je, že konateľ sa rozhodol ich radšej vyhodiť ako im dať dobu neurčitú. A zamestnanci by radšej podpísali čokoľvek, len aby pokračovali ďalej. A súhlasili by aj s ďalšou dobou určitou polročnou. Dá sa to nejako urobiť? Môže byť nejaká zmluva na dobu určitú, ak s tým zamestnanec súhlasí?
možno aj vedia, len mlčia. Ak by k niečomu došlo, hold smola zamestnávateľa - majú dobu neurčitú.
ZP musí byť dodržaný /nie čo chce z-c/
psps
28.04.11,07:28
možno aj vedia, len mlčia. Ak by k niečomu došlo, hold smola zamestnávateľa - majú dobu neurčitú.
ZP musí byť dodržaný /nie čo chce z-c/
A ako je to s výpovednou dobou? Majú nárok na výpovednú dobu 2 mesiace + 2-mesačné odstupné ? Čiže od oznámenia o ukončení dostane 4 platy? Nemôže dať za-ľ len výpovednú dobu bez odstupného? Nájde sa nejaká výnimka, kedy nemusí dať odstupné?

A ešte jedna otázka. Špekulujem, ak zamestnávateľ dá prac.zmluvu na dobu neurčitú, ale s tým že zamestnávateľ dá zamestnancovi podpísať dohodu o ukončení zo strany zamestnanca na pol roka dopredu. Viete, čo myslím? Viem, že zamestnanec by to určite podpísal, lebo inak mu dá zamestnávateľ výpoveď. Viem, že je to drsné, je to čistá špekulácia, ale ako inak sa má firma chrániť, keď melie z posledného a vie, že to ukončenie raz príde, len nevie kedy a chce to držať čo najdlhšie. Veď aj za firmou stojí človek, ktorý to bude musieť všetko platiť.
boza1
15.08.11,11:20
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
boza1
15.08.11,11:40
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
boza1 je teraz online Nahlás príspevok
veronikasad
15.08.11,11:41
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
boza1 je teraz online Nahlás príspevok
Ak bude výpoveď doručená do konca augusta, platí starý ZP - dvojmesačná VD + 2-mesačné odstupné.
veronikasad
15.08.11,11:50
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?
nezadávaj rovnaké otázky do viacerých tém.

http://www.porada.sk/1824719-post8.html
boza1
15.08.11,11:50
Ďakuje pekne Veronika.
Chobot
15.08.11,11:54
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto ohľadom ukončenie PP zamestnancov: PP uzatvorený 1.10.2010, dohodnutý na dobu určitú do 31.12.2011. Môžeme im dať výpoveď podľa par. 63, ods.1 písm.a dňa 31.8.2011. Výpovedná lehota bude 1 mesiac a budú mať nárok na 1 mesačné odstupné? Trošku ma mýli platnosť zákonníka práce od 1.9.2011 ohľadom trvania výpovednej lehoty. Poradí mi prosím niekto?

Nie, nemôžeš. 31.8.2011 ešte nebude v platnosti novela zákona, preto všetky právne úkony, ktoré urobíš, s riadia podľa starého ZP. Teda ak by si dal výpoveď 31.8.2011, tak by mal výpovednú dobu 2 mesiace a dvojmesačné odstupné. Musíš dať výpoveď až od 1.9.2011.


"§252g:

(1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred l. septembrom 2011. Právne úkony urobené pred l. septembrom 2011 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011."
mirkoooo
03.11.11,06:46
Potrebujem veľmi súrne poradiť. Zamestnanec má pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.2011. Dal dnes výpoveď a tým pádom mu má plynúť 2mesačná výpovedná lehota, od 1.12.2011.
Otázka? - Plynie výpovedná lehota až do 31.1.2012? Alebo skončí uplynutím pracovného pomeru na dobu určitú?
Môže si zamestnanec takto umelo predlžiť dobu určitu?
Prosím rýchlo pomôžte
terezamaria
03.11.11,07:10
Potrebujem veľmi súrne poradiť. Zamestnanec má pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.2011. Dal dnes výpoveď a tým pádom mu má plynúť 2mesačná výpovedná lehota, od 1.12.2011.
Otázka? - Plynie výpovedná lehota až do 31.1.2012? Alebo skončí uplynutím pracovného pomeru na dobu určitú?
Môže si zamestnanec takto umelo predlžiť dobu určitu?
Prosím rýchlo pomôžte
Končí mu pracovný pomer 31.12.2011 tak, ako to uvádza pracovná doba na dobu určitú. Výpoveď mu vráťte s tým, že v tomto prípade je neopodstatnená.
mirkoooo
03.11.11,07:46
Ďakujem za pomoc. Myslela som si, že je to tak, len v zákone to tak nikde nie je podchytene... Potrebovala som si to niekym podporiť.
Ďakujem
Chobot
03.11.11,08:08
Ďakujem za pomoc. Myslela som si, že je to tak, len v zákone to tak nikde nie je podchytene... Potrebovala som si to niekym podporiť.
Ďakujem

Ako napísala terezamaria, PP skončí 31.12.2011. Výpoveď síce je platná, ale je mu na prd, pretože PP skončí na základe právnej skutočnosti, ktorá nastane skôr - a v tomto prípade nastane skôr uplynutie doby určitej. Keby podal výpoveď o 2 mesiace skôr, tak koniec výpovednej doby by nastal skôr, preto by sa PP skončil na základe výpovede.

Keby ste napr. uzatvorili obojstrannú dohodu o skončení PP k 30.11.2011, tak by PP skončil na základe tejto dohody, lebo to je najskorší dátum právnej skutočnosti. Takže vždy treba posúdiť to, čo nastane skôr.