petkor
16.02.10,21:56
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Poberateľ predčasného starobného dôchodku, nie je zamestnaný a poberá autorské honoráre, ktoré nie sú zdanené zrážkovou daňou. Viem, že kvôli Zdravotnému Poisteniu sa mu oplatí prihlásiť sa ako SZČO, ale neviem, ako je to so Sociálnym poistením. Aké musí platiť odvody do SP? (Tými honorármi určite prekročí hranicu na platenie.) Má ako dôchodca nejaké úľavy v SP? Prípadne musí vôbec niečo platiť?
Aké povinnosti mu vyplývajú z toho, keď sa prihlási ako SZČO? Má na DÚ už pridelené DIČ. Ďakujem.
petkor
20.02.10,14:47
Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť?
mysimis
20.02.10,15:39
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Poberateľ predčasného starobného dôchodku, nie je zamestnaný a poberá autorské honoráre, ktoré nie sú zdanené zrážkovou daňou. Viem, že kvôli Zdravotnému Poisteniu sa mu oplatí prihlásiť sa ako SZČO, ale neviem, ako je to so Sociálnym poistením. Aké musí platiť odvody do SP? (Tými honorármi určite prekročí hranicu na platenie.) Má ako dôchodca nejaké úľavy v SP? Prípadne musí vôbec niečo platiť?
Aké povinnosti mu vyplývajú z toho, keď sa prihlási ako SZČO? Má na DÚ už pridelené DIČ. Ďakujem.

Vôbec sa neoplatí prihlásiť sa v tomto prípade za SZČO. Ak niekto má príjmy z honorárov platí si len ZP, do SP vôbec nemusí prispievať a preto píšem, že sa neoplatí aby sa prihlásil za SZČO, lebo v tom prípade aj ako dôchodca by si musel platiť odvody do sociálnej poisťovne.
Odporúčam nech ďalej má príjmy z autorských honorárov, nech si platí ZP a neprihlasuje sa za SZČO.
petkor
20.02.10,16:15
Takže z titulu honorárov nemusí platiť SP, aj keď je predčasný starobný dôchodca a nie je nikde zamestnaný? Bola som na školení ohľadom RZZP a tam hovorili, vraj sa oplatí byť radšej SZČO, lebo potom sa základ na ZP vydelí 2,14 a z honorárov platí z celej čiastky. Nenapadlo ma tam sa opýtať, čo potom zo SP.
mysimis
20.02.10,16:19
Takže z titulu honorárov nemusí platiť SP, aj keď je predčasný starobný dôchodca a nie je nikde zamestnaný? Bola som na školení ohľadom RZZP a tam hovorili, vraj sa oplatí byť radšej SZČO, lebo potom sa základ na ZP vydelí 2,14 a z honorárov platí z celej čiastky. Nenapadlo ma tam sa opýtať, čo potom zo SP.

Z honorárov neplatí z celej čiastky, môže si uplatniť v daňovom priznaní 40% výdavky a potom si urobí RZZP, kde uvedie dosiahnutý základ dane.
petkor
20.02.10,16:35
To viem, že si môže uplatniť 40% paušálne výdavky, ale potom vyplňam aké tlačivo RZZP? Bude mať predč.starobný dôchodok, príjem z rozhlasovej rady (tam má tiež zaplatené iba ZP) a príjem z honorárov. A vôbec sa nemusím zapodievať SP?
mysimis
20.02.10,16:37
To viem, že si môže uplatniť 40% paušálne výdavky, ale potom vyplňam aké tlačivo RZZP? Bude mať predč.starobný dôchodok, príjem z rozhlasovej rady (tam má tiež zaplatené iba ZP) a príjem z honorárov. A vôbec sa nemusím zapodievať SP?

Nie, vôbec sa nemusíš zaoberať zo SP, boli by to zbytočné výdavky.
petkor
20.02.10,16:53
Takže aby som to zhrnula:
v r. 2009 mu bol priznaný predč.starobný dôchodok, mal príjmy aj ako zamestnanec, aj ako člen rozhlas.rady - to je §5 v DP (môžem odpočítať celú odpoč.položku, lebo mu bol dôchodok priznaný až k 2.6.2009) a SA v RZZP, príjmy z titulu autorských honorárov - to je §6 v DP (odpočítam 40% paušálne výdavky) a v RZZP je to SD.
V r. 2010 bude mať príjem len z titulu autorských honorárov, odpoč. položku už nemá nárok, budú to príjmy podľa §6 (odpočítam paušálne výdavky) a RZZP budem podávať len SD. A do sociálnej poisťovne nebude mať žiadnu povinnosť, aj keď tie autorské honoráre sú v dosť vysokej výške.
Pochopila som to takto správne?
mysimis
20.02.10,16:57
Pochopila si to správne až na RZZP - keď má príjmy z autorských honorárov voči ZP je ako SZČO.
petkor
20.02.10,17:02
Takže už v r. 2009 má podávať SA + SB ako SZČO? Alebo sa to týka až r. 2010, keď nemá príjmy podľa §5?
petkor
20.02.10,17:20
Tak teraz ste ma poplietli s RZZP. Doteraz som mu vždy podávala SA - zamestnanec a SD - autorský honorár.
mysimis
20.02.10,17:29
Asi sme sa zle rozumeli - urobíš RZZP s nasledovnými tlačivami - S, SA, SD.
petkor
20.02.10,17:53
Ďakujem pekne za pomoc a želám príjemný zvyšok večera.
alexis
21.12.12,16:22
Dobrý deň,
prosila by som o radu ohľadne platenie odvodov na SP a ZP na rok 2013. Ide o starobného dôchodcu ktorý je SZČO od 01.05.2012. Má platiť odvody od nového roka alebo až po podaní DP potom podľa toho aká bude výška od 01.07.2013?
Ďakujem.
Mila123
21.12.12,16:32
Dobrý deň,
prosila by som o radu ohľadne platenie odvodov na SP a ZP na rok 2013. Ide o starobného dôchodcu ktorý je SZČO od 01.05.2012. Má platiť odvody od nového roka alebo až po podaní DP potom podľa toho aká bude výška od 01.07.2013?
Ďakujem.
byť na jeho mieste požiadam ZP o nulové preddavky na poistenie....
a SP bude platiiť/neplatiť od 01 07 2013 podľa DP za rok 2012, podľa príjmu aký dosiahol z podnikania....
veronikasad
21.12.12,17:46
Dobrý deň,
prosila by som o radu ohľadne platenie odvodov na SP a ZP na rok 2013. Ide o starobného dôchodcu ktorý je SZČO od 01.05.2012. Má platiť odvody od nového roka alebo až po podaní DP potom podľa toho aká bude výška od 01.07.2013?
Ďakujem.
Do 1.1.2014 si môže určiť preddavky na zdr.poistenie z vymer.základu nula. Treba ale počítať s tým, že ak za rok 2012 a 2013 vykáže kladný základ dane (zisk) vyjde mu v RZZP nedoplatok.
Výška preddavkov na zdr.poistenie sa nemení k 1.7., ale k 1.1.
Gabhus
22.12.12,03:36
Poprosíme - ako to bude s invalidným dôchodcom - SZČO - príjem cca 300 eur mesačne - sú od Nového roku nejaké zmeny? Ďakujeme.:)