Elektrosystemy
17.02.10,07:42
Dobrý deň, dnes som obdržal výzvu od Sociálnej poisťovne ohľadom nezaplateného príspevku na poistenie v nezamestnanosti za obdobie jún - september 2001. Podnikanie som ukončil v septembri 2001.
Zaujímalo by ma, či toto právo Sociálnej poisťovne nie je premlčané, nakoľko vo všeobecnosti je premlčacia lehota 3 roky... Ďakujem...
veronikasad
17.02.10,06:50
§ 147 Zákona o sociálnom poistení
Premlčanie poistného
Na začiatok

(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 3 a § 231 ods. 1 písm. b).

(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.
Elektrosystemy
17.02.10,09:38
Veľmi pekne ďakujem...
nika224
26.04.10,14:33
Prosím, nevedel by mi niekto pomôcť, kde nájsť vtedy platné znenie zákona?
Mne sa zdá totiž dosť nelogické, ak mal niekto založenú živnosť popri zamestnaní, pričom táto živnosť nebola "živá", t.j. nikdy na ňu neboli dosahované žiadne príjmy, aby bola povinnosť v období roku 2001 a 2002 platiť poistenie aj ako zamestnanec a aj ako živnostník. Ale už som si zvykla, že nie všetko, čo dáva logiku, je vždy tak. V mojom prípade mám živnostníka, ktorý v r.2001 živnosť len založil, takže dokonca by to bolo obdobie 1. roku podnikania.:confused:
veronikasad
26.04.10,14:37
Prosím, nevedel by mi niekto pomôcť, kde nájsť vtedy platné znenie zákona?
Mne sa zdá totiž dosť nelogické, ak mal niekto založenú živnosť popri zamestnaní, pričom táto živnosť nebola "živá", t.j. nikdy na ňu neboli dosahované žiadne príjmy, aby bola povinnosť v období roku 2001 a 2002 platiť poistenie aj ako zamestnanec a aj ako živnostník. Ale už som si zvykla, že nie všetko, čo dáva logiku, je vždy tak. V mojom prípade mám živnostníka, ktorý v r.2001 živnosť len založil, takže dokonca by to bolo obdobie 1. roku podnikania.:confused:
pýtaš sa na odvody do sociálnej alebo zdravotnej poisťovne ?
nika224
26.04.10,14:39
Pridala som to do tejto témy preto, že aj mne ide o poistenie v nezamestnanosti. Všimla som si,že sociálka začína vymáhať staré roky, kedy pod nich ešte Fond zamestnanosti nepatril. No čo už - keď nemajú peniaze na vyplácanie dôchodkov, chytajú sa aj slamky.:o
nika224
27.04.10,05:05
Prosím Vás, poradí mi niekto? V rozhodnutí SP je uvedené, že príspevok na poistenie v nezamestanosti bol povinný platiť podľa § 57 ods. 1 písm b) zákona 387/1996 Z.z, ktoré bolo účinné do 31.12.2003. Pozrela som tento zákon tu: http://www.radost.sk/zakony/plneverzie/pdf/387_96.pdf
a v § 57 ods. 5 sa píše, že ak samostatne zárobkovo činná osoba už platí príspevok na poistenie v nezamestnanosti z iného dôvodu, nie je povinná platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti z príjmov dosiahnutých
v súvislosti s prevádzkovaním alebo s vykonávaním samostatnej

zárobkovej činnosti, ak jej pomerná časť základu dane z príjmov
fyzických osôb dosiahnutých v rozhodujúcom období z tejto činnosti
je nižšia ako 3 000 Sk.

Takže rozumiem tomu dobre, že v mojom prípade povinnosť platiť vlastne nebola, však? Len neviem, či to pre rok 2001 alebo 2002 nemalo nejakú novelu, ktorá by to zmenila. Poradíte mi, prosím?
alušik
27.04.10,05:28
Nika, ak tam nemáte už žiadnu inú dlžobu, tak sa netrápte, ako to bolo vtedy so súbehom a vzneste námietku premlčania. V tomto príspevku to nájdete: http://www.porada.sk/1339088-post15.html
Ak by ste tam mali podlžnosť aj v nejakom inom období po r.2003 a chceli by ste využiť generálny pardón - t.j. odpustiť penále, tak námietku odvolania by ste nemali vzniesť. Aspoň tak mi poradili na SP - že ak je vznesená námietka premlčania, tak potom nemôžu odpustiť penále.
alušik
27.04.10,10:56
Pýtala som sa na to a z našej SP mám vyjadrenie, že určite pri súbehu nebol povinný platiť. Skús sa opýtať, či mu to úplnou náhodou nenahrali ako hlavnú činnosť a preto evidujú tieto nedoplatky. Môj manžel mal presne takú situáciu.;)
Johanka
27.04.10,11:09
mimotemySociálna poisťovňa je jeden veľlý BORDEL. Nemajú peniaze, tak posielajú také výzvy, že zostáva rozum stáť.
Bývalý klient, ktorý skončil podnikanie v roku 2004, dostal výzvu na zaplatenie poistného za časť mesiaca, v ktorom bol PN. Poslal im kópiu PN-ky (ktorá im samozrejme bola predložná aj v dobe keď bol PN a boli mu riadne vyplatené nemocenské dávky) a odpoveď zo SP bola - spis postupujú ústrediu SP, lebo vo veci nevedia na pobočke rozhodnúť!!! Z ústredia prišiel ďalší list, že si lehotu predlžujú o 60 dní, lebo nie sú schopní v riadnej lehote rozhodnúť !!! Podotýkam, že ide o cca 20 €.
nika224
28.04.10,08:41
Ďakujem veľmi pekne. :)
Airamz
28.04.10,09:55
Mne sa dostalo do ruky rozhodnutie SP, ktorým predpisuje príspevok do FZ za obdobie 10/1995 - 2/1996. Tiež si myslím, že je to premlčané, keďže v odôvodnení uvádzajú nasledovné : "V § 277 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, ak povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové zabezpečenie, poistné na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze alebo pri chorobe z povolania a povinnosť platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti a príspevok do garančného fondu vznikla pred 1.1.2004 a táto povinnosť nebola do 31.12.2003 splnená, pri ich platení a vymáhaní sa postupuje podľa predpisov účinných do 31.12.2003..

A príspevok do FZ za obdobie do 31.12.2003 bol zamestnávateľ povinný platiť v zmysle § 14-20 Zákona č. 10/1993 Z.z. o Fonde zamestnanosti, kde § 23 - Kontrola platenia a vymáhanie príspevku - Zákona č. 10/1993 Z.z. odsek 3 znie „Právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti.“
Neviem však, či som prebádala všetky príslušné paragrafy, keďže občas sa dôležité zmeny skrývajú aj v prechodných ustanoveniach, nie som právnik. :D
Andyke
28.04.10,12:38
dklco
13.05.10,10:26
Zdravím všetkých!
Rád by som sa pridal k danej téme pretože som onehdá obdržal Oznámenie o príprave návrhu na exekúciu. V januári mi SP predpísala príspevok na poistenie v nezamestnanosti za obdobie 07/1998-11/1999 vykonateľné 22.3.2010, ktoré mi nebolo doručené a tak mi teraz prišlo oznámenie návrhu na exekúciu a to je zaujímavé že to mi prišlo.:confused:
Ako som sa tu dočítal nie som asi jediný a skúste mi poradiť, či teda platí to premlčanie alebo nie a ako s nimi ďalej? Sú v práve dať ma na exekúciu?
Zhodou okolností som teraz nezamestnaný a v danom období 98-99 som bol zamestnaný aj som mal živnosť.
ďakujem!;)
chovan.j
14.06.10,18:12
pýtaš sa na odvody do sociálnej alebo zdravotnej poisťovne ?
MUsím sa s Vami podeliť o takú istú skutočnosť podnikal som popri zamestnaní a teraz po 14 rokoch mi prišlo platiť do Fondu zamestnanosti a príspevok na poistenie v nezamestnanosti a podržte sa za rok 1996 a za rok 1998.Neviem ako sa k týmto údajom dostali až teraz a z čoho vychádzali nakolko 10 ročné doklady mám už skartované čo máím robiť nerobí to moc ale ide o princíp
chovan.j
14.06.10,18:15
ja som lepší odo mňa chce sociálka príspevok do fondu zamestnanosti za rok 1996 to je asi rekord poraďte
veronikasad
14.06.10,18:20
ja som lepší odo mňa chce sociálka príspevok do fondu zamestnanosti za rok 1996 to je asi rekord poraďte
http://www.porada.sk/1384178-post3.html
chovan.j
16.06.10,15:49
Dnes som bol na sociálke a tam mi povedali že sa to musí zaplatiť aj keď som podnikal popri zamestaní.Idem podnikať tak som to zaplatil ale túto sumu chcem vymáhať nazad.porasdí niekto či mám pravdu ja alebo oni?
Airamz
23.06.10,05:18
Dnes som bol na sociálke a tam mi povedali že sa to musí zaplatiť aj keď som podnikal popri zamestaní.Idem podnikať tak som to zaplatil ale túto sumu chcem vymáhať nazad.porasdí niekto či mám pravdu ja alebo oni?
Skús nazrieť aj do tejto témy :
http://www.porada.sk/t138894-socialna-poistovna-po-15-rokoch.html
Beninka19
21.07.10,14:37
Dobry den. Zijem a pracujem 5 rokov v zahranici. Pred odchodom zo Slovenska som sa odhlasila tam kde bolo treba a vsade som bola ubezpecena, ze nemam ziadne podlznosti. Vsetky tie roky zijem v tom, ze je vsetko OK a zrazu vcera mi syn zavola, ze mam nezaplateny prispevok v nezamestnanosti v roku 2003!!! Dnes som sa nenasla medzi dlznikmi soc. poistovne a mam pocit, ze naozaj tam maju nie velky, ale obrovsky problem. V rozhodnuti mi bolo napisane, ze 18.11.2008 som si prebrala list o sudnom rozhodnuti, to je absurdne, lebo za tu dobu som bola doma 3x v lete a nie v zime.Naozaj neviem co mam robit, ale viem, ze chcem kludne spavat...