wal13
17.02.10,08:51
Prajem dobry den!
Chcem sa spytat za mojho otca. V sept 2008 mu bol priznany predcasny starobny dochodok. V tom case pracoval na hlavny pracovny pomer. Hned po priznani PSD s tym pisomne oboznamil aj svojho zamestnavatela pisomne. Dohodli sa,ze jeho pracovny pomer pokracuje tak,ako predtym. V marci 2009 sa jeho zamestnavatel rozhodol,ze otca kvoli "krize" prepusti na zaklade dohody s vyplatenim odstupneho. Ale nevyplatil mu ziadne odchodne. Otec odvtedy nikde nepracuje. Nemalo mu byt v marci roku 2009 vyplatene aj odchodne? Teraz sa bol na to informovat u zamestnavatela a ten sa vyjadril,ze vzhladom k tomu,ze mu bolo vyplatene odstupne,nema narok na odchodne...v sept 2010 dovrsi 62 rokov.DAKUJEM velmi pekne za promtnu odpoved.
Tweety
17.02.10,07:55
§76 ZP (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Takže otec nárok na odchodné mal.
wal13
17.02.10,08:02
dakujem za odpoved. Ja si to po prestudovani ZP tiez myslim..ako teraz postupovat? dakujem krasne.
Tweety
17.02.10,08:03
dakujem za odpoved. Ja si to po prestudovani ZP tiez myslim..ako teraz postupovat? dakujem krasne.
Upozorniť býv. zamestnáv. na porušenie odst. 6 §76 ZP a požiadať o jeho doplatok.