stefany2505
17.02.10,15:15
dajú sa v pokladni prečíslovať čísla dokladov?
ak ano, ako?
POHODA
alušik
17.02.10,14:22
Nepíšete, aký softvér používate.;) Otázku ste zadal do Porady - účtovné a iné softvéry.
stefany2505
17.02.10,14:34
Nepíšete, aký softvér používate.;) Otázku ste zadal do Porady - účtovné a iné softvéry.
PREPÁČTE
je to program POHODA
Zdenka 0705
17.02.10,15:17
stefany2505
17.02.10,21:25
Zdenka 0705
18.02.10,05:38
verím Ti, lebo ani ja by som to nenašla...len viem, že som na podobnú otázku už odpovedala...
m.aj.a
17.03.10,21:11
Asi už idem neskoro, možno ste sa už dopracovali k odpovedi, no skúsim, možno to pomôže:
1. Urobiť osobitne výber výdavkových, príp. príjmových dokladov
2. usporiadať podľa dátumu
3. cez "záznam" - editovať - prečíslovať
Nesmiete však zadať rovnaký číselný rad, ako momentálne je, pretože bude hlásiť duplicitu. Preto najprv treba pridať alebo ubrať napr. jednu nulu, prečíslovať a v zápätí zadať znova prečíslovanie také aké ste mali predtým v pokladni, alebo prosto nechať nové číslovanie. Tak isto postupujte pri prečíslovaní príjmových dokladov. Týmto spôsobom je možné prečíslovávať vo všetkých agendách, celkom jednoducho a v pohode.
Rozalka
17.03.10,21:21
Z akého dôvodu sa prečíslujú doklady? raz boli v určitej chronológii zaúčtované, tak prečo sa toto číslovanie mení?
A čo "pravdivý a verný obraz firmy"?
Zdenka 0705
18.03.10,05:03
Z akého dôvodu sa prečíslujú doklady? raz boli v určitej chronológii zaúčtované, tak prečo sa toto číslovanie mení?
A čo "pravdivý a verný obraz firmy"?
Ja napríklad prečíslovávam vtedy, keď szčo - podotýkam - neplátca DPH odovzdá pokladničné doklady na konci mesiaca a ja šikovná ich hneď zaúčtujem. Po týždni - dvoch dostanem ešte nejaký zablúdený.
magnum
18.03.10,07:11
no ja to tiez tak robim ze ked dostanem blocky tak cca 50 a viac tak ich nahadzujem ako prisli potom si ich zotriedim v pohode podla datumu a precislujem, nasledne vytlacim VPD a k timto pripnem doklady
potom tieto zaznamy zamknem aby sa uz s nimi nehybalo a je to ...

podla mna najrychlejsi sposob triedenia... ;)

myslim ze je to pravdivy a verny obraz firmy... samozrejme sa mi stava ze potom dostanem doklad este z rozsahu datumov ktore su uz zamknute ale tieto uz maju cislo dokladu nasledujuce... proste ked ho dostanem...
Rozalka
18.03.10,18:30
Ja napríklad prečíslovávam vtedy, keď szčo - podotýkam - neplátca DPH odovzdá pokladničné doklady na konci mesiaca a ja šikovná ich hneď zaúčtujem. Po týždni - dvoch dostanem ešte nejaký zablúdený.

Takýto zablúdený treba zaúčtovať do poradia za posledným zaúčtovaným dokladom.
Betina2
30.01.11,14:24
Chcem sa opýtať na jedno: Firma mala najprv spracované riadne DP k DPH. K priznaniu sme vytlačili aj podklady, kde poradové čísla v jednotlivých agendách šli pekne za sebou . Teraz sme ale museli k tomuto riadnemu DP podať dodatočné DP k DPH. Do daného obdobia pribudli ďalšie doklady s novými číslami (na konci zoznamu), dátumovo však pomedzi pôvodné doklady. Takže teraz idú porad.č. tak nejako na preskáčku. Chcem prečíslovať poradové čísla dokladov, aby šli pekne za radom podľa dátumu. Samozrejme k dodatočnému DP vytlačím podklady, kde už budú tie nové poradové čísla. Stane sa mi tak, že napr. VPD zo dňa 15.4.2010 s pôvodným poradovým číslom 10HV235 (v starom riadnom DP) bude teraz mať poradové číslo 10HV248 (to by bolo aj v zozname k dodat. DP).
Myslíte, že by v tom bol problém? Všímajú si pri kontrole aj jednotlivé doklady zahrnuté do riadneho priznania, ak bolo za to isté obdobie vystavené dodatočné DP? Alebo ich zaujíma len čisto tlačivo podané riadne DP, dodatočné DP a podklady k dodatočnému DP? A už ich nezaujímajú v takom prípade podklady k riadnemu DP?
Betina2
30.01.11,14:31
Normálne by som to robila ako Rozalka. Jedná sa mi čisto len o to, že ak vystavujem dodatočné DP k DPH, či prípadná kontrola y DU si porovnáva konkrétne doklady medzi riadnym a dodatočným DP, alebo či ich zaujímajú len výstupy, ktoré patria k dodatočnému DP. Logicky by som si myslela, že ak podám dodat. DP, tak sa na riadne neberie ohľad a toto riadne slúži len ako podklad pre vystavenie dodatočného DP. Čiže z porovnania priznaní vidieť, v ktorých riadkoch priznania a o koľko bastala zmena oproti riadnemu DP.
Tak teraz neviem...nepáčia sa mi tie poradové čísla...10hv113, 10hv356, 10hv114. Alebo to napísať 10hv113/1 10hv113/2, 10hv114, 10hv115....:(, boli to úhrady na základe zmluvy, ktorú mi tiež až na konci roka doručili a nejde tam len o 5 Eur.....samozrejme že reálne inventarizáciu pokladne nerobili, ani by im nesedela, lebo ak niečo vyplatia v apríli a donesú doklad na zúčtovanie v decembri....a tiež tam potrebujem vtesnať nejaké vklady do pokladne, lebo mínusová nesmie byť (aj ked len na pár týždňov):(
srska
30.01.11,14:59
mne robili kontrolu DPH 1q/2010 a poradové čísla si všímali. ja by som nechal 10hv356.
Stefan2005
30.01.11,15:24
Z akého dôvodu sa prečíslujú doklady? raz boli v určitej chronológii zaúčtované, tak prečo sa toto číslovanie mení?
A čo "pravdivý a verný obraz firmy"?

Prečíslovávam práve z dôvodu "pravdivého a verného obrazu" :) ...
Požiadavka na prečíslovanie dokladov je podľa mňa dôležitá pri dodávateľskom spôsobe vedenia účtovníctva - klienti väčšinou odovzdávajú doklady 1x mesačne (ak nemajú cestu k účtovnikovi aj z iného dôvodu) a bežne sa stáva, že v dokladoch doručených o mesiac neskôr sú aj ERP bločky z predminulého mesiaca. To, že ja skôr zaúčtujem doklad zo augusta, ako doklad z júla, alebo z konca septembra ako zo začiatku, podľa mňa nie je porušením žiadnej účtovnej zásady. Naopak, verne zobrazím finančnú situáciu v jednotlivých obdobiach.

Náš program dovoľuje prečíslovať všetky užívateľom definované číselníky, teda nielen pokladničných dokladov, ale i faktúr, interných dokladov,....
Betina2
30.01.11,15:38
Srska, áno, poradové čísla si všímajú, veď podľa niečoho sa musia zorientovať v dokladoch.....keby mi kontrolovali DPH na základe riadneho daňového priznania, nemám problém....jednoducho by som prečíslovala zostavu, vytlačila ju, vytlačila a založila doklady so správnymi porad.číslami, všetko by pekne ladilo, šlo za sebou a čísla dokladov by sedeli na zostavu podklady k DPH. Ale namal som ešte kontrolu po doručení dodatočného DP k DPH. Preto sa pýtam , že ak teraz doklady prečíslujem, vytlačím založím a vytlačím aj zostavu podklady k DPH, budem tam mať vlastne podklady k tomu dodatočnému. Že či sú oni schopní aj porovnávať čísla medzi podkladmi k riadnemu a podkladmi k dodatočnému DP. Lebo ak by ich porovnávali, potom by hromadné prečíslovanie nebolo najlepšie riešenie....to by som radšej potom nejaké to ďalšie poradové číslo zadávala...
Stefan2005
30.01.11,15:47
...Teraz sme ale museli k tomuto riadnemu DP podať dodatočné DP k DPH. Do daného obdobia pribudli ďalšie doklady s novými číslami (na konci zoznamu), dátumovo však pomedzi pôvodné doklady. ...

Čo sa týka účtovania prípadov dodatočného DP, treba vychádzať z možností účtovania v danom programe. Ja si viem navoliť štyri dátumy - dátum účtovného prípadu, dátum dokladu, dátum splatnosti a dátum DPH - a tieto môžem ľubovoľne kombinovať (výhoda i nevýhoda oproti softom, ktoré majú všetko natvrdo naprogramované)....

P.S. toto zadanie od Betina2 mi naznačilo, že zatiaľ som nevidel (alebo prehliadol) debatu o účtovaní DPP z DPH - teda do ktorých účtovných mesiacov, účtovných období účtovať doklady, o ktoré opravujem pôvodné DP - možno by to bolo zaujímavé...
srska
30.01.11,15:50
Srska, áno, poradové čísla si všímajú, veď podľa niečoho sa musia zorientovať v dokladoch.....keby mi kontrolovali DPH na základe riadneho daňového priznania, nemám problém....jednoducho by som prečíslovala zostavu, vytlačila ju, vytlačila a založila doklady so správnymi porad.číslami, všetko by pekne ladilo, šlo za sebou a čísla dokladov by sedeli na zostavu podklady k DPH. Ale namal som ešte kontrolu po doručení dodatočného DP k DPH. Preto sa pýtam , že ak teraz doklady prečíslujem, vytlačím založím a vytlačím aj zostavu podklady k DPH, budem tam mať vlastne podklady k tomu dodatočnému. Že či sú oni schopní aj porovnávať čísla medzi podkladmi k riadnemu a podkladmi k dodatočnému DP. Lebo ak by ich porovnávali, potom by hromadné prečíslovanie nebolo najlepšie riešenie....to by som radšej potom nejaké to ďalšie poradové číslo zadávala...
súhlasím - veď práve. nech vidia hneď, prečo bolo podané DDP. inak, záleží na ľuďoch, ktorí to kontrolujú a čo kontrolujú. mne kontrolujú nadmeráky, tak ich zbytočne nedráždim.
poznámka: keď vytvoríš DDP už ti pohoda ponúkne len podklady k DDP ale to určite vieš.
Betina2
30.01.11,16:06
Čo sa týka účtovania prípadov dodatočného DP, treba vychádzať z možností účtovania v danom programe. Ja si viem navoliť štyri dátumy - dátum účtovného prípadu, dátum dokladu, dátum splatnosti a dátum DPH - a tieto môžem ľubovoľne kombinovať (výhoda i nevýhoda oproti softom, ktoré majú všetko natvrdo naprogramované)....

P.S. toto zadanie od Betina2 mi naznačilo, že zatiaľ som nevidel (alebo prehliadol) debatu o účtovaní DPP z DPH - teda do ktorých účtovných mesiacov, účtovných období účtovať doklady, o ktoré opravujem pôvodné DP - možno by to bolo zaujímavé...

práveže ked idem robiť DDP DPH, odomknem účto vrátane dokladov daného obdobia a môžem opravovať pôvodné doklady, zadávať nové ...proste ako keby som to robila po prvýkrát, ako bežné doklady.....samozrejme, že ak zistím napr. 20.10. že sa vyskytla chyba a že musím robiť DDP za 1.kvartál, tak o zúčtovaní so štátnym rozpočtom budem účtovať v teň deň kedy podám dodatočné DP na pošte či úrade. Ale tu ide len o vysporiadanie voči štátu. Ale konkrétne doklady tiež môžem nahodiť s dátumom vystavenia, dátumom platby a dátumom daňovej povinnosti, pričom každý jeden môže byť iný. Mám predvolené, práve pre ľahšiu kontrolu účtov 343 na nadväznosť na daňové priznanie k DPH, že doklady sú zaúčtované do denníka dátumom daňovej povinnosti, takže na konci každého obdobia sa lahšie dojhhladajú prípadné chyby v zaúčtovaní na 343....Takže môžem kludne zadať dátum vystavenia dokladu 20.10.2010, dátum platby 15.4.2010 a dátum dodania 15.4.2010 (PU, v prípade poklad. dokladov)..........

Ano, a po preskúšaní navoleného príkladu, keď mám dátum vystavenia VPD 30.1.2011, dátum platby15.1.2011 a dátum daň.povinnosti 15.1.2011, tak stav je nasledovný:
Do daňovej evidencie DPH (takže aj do zoznamu dokladov spadajúcich do priznania DPH za január 2011 ) to vstúpilo s dátumom 15.1. - teda zhodne s dátumom daň.povinn.na VPD
Do účtovného denníka sa zaúčtovalo s dátumom 15.1.2011 - teda zhodnne s dátumom daň.pov.
Do pokladničnej knihy sa tento doklad natiahol tiež s dátumom 15.1.2011.
:):):)
Takže sa skončila moja dilema, čo s tým....jednoducho doklad nahodiť vystavenie s dátumom kedy som ho obdržala napr. 20.10.2010, dátum platby, kedy bola skutočne platba vykonaná, teda 15.4.2010 a dátum daň.pov .(a to bude aj dátum zaúčtovania) uviesť podľa konkrétneho predloženého dokladu (napr,.15.4.2010).

A na dokladoch zahrnutých do pôvodného riadneho priznania nič nebudem meniť, ani prečíslovávať.
Dúfam, že uvažujem správne.
Betina2
30.01.11,16:10
poznámka: keď vytvoríš DDP už ti pohoda ponúkne len podklady k DDP ale to určite vieš.

ANO, viem, práve preto som riešila túto dilemu, ale v predchádzajúcom príspevku som dospela k riešeniu. Pomohla mi táto diskusia a pritom bolo také jednoduché skúšobne si navoliť nejaký doklad a skontrolovať, ako to natiahlo. :D To bude tým, že je nedeľa podvečer, únava už dolieha. :rolleyes: Dúfam, že to bude v pohode.
Betina2
30.01.11,17:00
P.S. toto zadanie od Betina2 mi naznačilo, že zatiaľ som nevidel (alebo prehliadol) debatu o účtovaní DPP z DPH - teda do ktorých účtovných mesiacov, účtovných období účtovať doklady, o ktoré opravujem pôvodné DP - možno by to bolo zaujímavé...

tu sme to trošku preberali:
http://www.porada.sk/t11243-p15-dodatocne-danove-priznanie-dph.html#post1542899

inak tie opravované doklady vtedy som ja spravila takto (pôvodne som zabudla na niektorých ID dokladoch, platbách kartou uplatniť len 80% DPH na odpočítanie pri nákupe PHL. Takže som spravila jeden zberný doklad, kde som vyčíslila v tabulke v 20 a 80% DPH aj zaúčtovanie a toto som cez ID odúčtovala mínusom. Dátum vystavenia som dala 20.10., lebo vtedy sme na chybu prišli a dátum dodania bol posledný deň zdaňovacieho obdobia, ktorého sa oprava táýkala, teda 30.4.. Čiže do DDP aj do účtovníctva to vstupilo s dátumom 30.4., ale s poradovým číslom nového číselného radu - zadala som si rad 10OPR00x, aby som to mala jasne vyčlenené.. Ak som mala doklad, kde vôbec nemal byť odpočet DPH, tak som ho celý vystornovala 20.10., a spravila nový ID v bežnom čís.rade so správnym členením a zaúčtovaním s dát., vystavenia v poradí (20.10.), dátum dodania aj zaúčtovania napr. 15.4. Pôvodné doklady čo šli do riadneho DP som vôbec nezmenila.
O zaúčtovaní rozdielu z DDP je napísané v linku.
srska
30.01.11,17:18
ANO, viem, práve preto som riešila túto dilemu, ale v predchádzajúcom príspevku som dospela k riešeniu. Pomohla mi táto diskusia a pritom bolo také jednoduché skúšobne si navoliť nejaký doklad a skontrolovať, ako to natiahlo. :D To bude tým, že je nedeľa podvečer, únava už dolieha. :rolleyes: Dúfam, že to bude v pohode.
ja mám za tým účelom nahodenú v pohode "školskú firmu" a na tej si špécie skúšam.
srska
30.01.11,17:28
teraz mám napr. problém v ostrej firme zmeniť v personalistike pravidelný príjem konateľa na nepravidelný. konateľ poberal odmenu do 31.12.2010 mesačne - pravidelne. teraz mu to chcem zmeniť na nepravidelný ale bez znovunahodenia do personalistiky od 01.01..2011 sa mi to nepodarilo - musel som konateľa zadať v 2011 znovu ale to sa mi nepáči - nie je to elegantné riešenie
Betina2
30.01.11,17:37
teraz mám napr. problém v ostrej firme zmeniť v personalistike pravidelný príjem konateľa na nepravidelný. konateľ poberal odmenu do 31.12.2010 mesačne - pravidelne. teraz mu to chcem zmeniť na nepravidelný ale bez znovunahodenia do personalistiky od 01.01..2011 sa mi to nepodarilo - musel som konateľa zadať v 2011 znovu ale to sa mi nepáči - nie je to elegantné riešenie

Asi mu ten pravidelný príjem bude treba ukončiť aj z titulu novely zákona o soc.poistení a nanovo otvoriť nový nepravidelný príjem a prihlásiť ho do SP. Podľa novely platnej od 1.1.2011 ho musíš na SP zaregistrovať tak či tak......možno preto je potrebné najprv uzavrieť ten starý pomer k 31.12.2010, aby pekne od 1.1.2011 sa mu ten pomer započítaval aj do odpracovaných rokov, evidencie poistenia atď.
Stefan2005
30.01.11,17:40
tu sme to trošku preberali:
http://www.porada.sk/t11243-p15-dodatocne-danove-priznanie-dph.html#post1542899...

máš pravdu - účtovanie dopadov DDP fakt iba trošku :).
Betina2
30.01.11,17:41
Bude teda v poriadku postup, ktorý som opísala v príspevku č. 19 ? 2 také doklady mi totiž vstupujú aj do oznámenia o platbách FO, takže dnes to musím vytlačiť.
srska
30.01.11,17:41
Asi mu ten pravidelný príjem bude treba ukončiť aj z titulu novely zákona o soc.poistení a nanovo otvoriť nový nepravidelný príjem a prihlásiť ho do SP. Podľa novely platnej od 1.1.2011 ho musíš na SP zaregistrovať tak či tak......možno preto je potrebné najprv uzavrieť ten starý pomer k 31.12.2010, aby pekne od 1.1.2011 sa mu ten pomer započítaval aj do odpracovaných rokov, evidencie poistenia atď.
tak som to aj včera urobil a cez EP SP som podal konateľov RLFO so zaškrtnutým poľom - nepravidelný príjem.
Betina2
30.01.11,17:42
máš pravdu - účtovanie dopadov DDP fakt iba trošku :).

skúšla som hladať, ale inde som k tomu nič nenašla.
srska
30.01.11,17:51
máš pravdu - účtovanie dopadov DDP fakt iba trošku :).
dobrý článok je v dane + účtovníctvo v praxi 11+12/2010 - Dodatočné daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty a sankčný systém
Stefan2005
30.01.11,18:50
dobrý článok je v dane + účtovníctvo v praxi 11+12/2010 - Dodatočné daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty a sankčný systém

žial, mám prístup iba k DÚVaP,DOU,....:mee: