mirkistifi
17.02.10,17:00
Dobrý deň, dostala som informácie, že ak s.r.o. vystaví zál.fa., pri prijatí zálohy vystaví daňový doklad z hľadiska DPH na túto zálohu, po uskutočnení zdaniteľného plnenia - dodaním tovaru al. služby vystaví riadny daňový doklad. Znamená to, že až vtedy, po reálnom dodaní služby al. tovaru ide príjem do výnosov??? U PO prijatá záloha nejde do výnosov - do základu dane - kým nenastane dodanie? Len sa uplatní DPH z prijatej zálohy? A u FO je zaplatenie zálohy a následne rozúčtovanie na základ a DPH - základ je výdavkom ovpl. ZD? Ďakujem.
Paula
17.02.10,16:22
Dobrý deň, dostala som informácie, že ak s.r.o. vystaví zál.fa., pri prijatí zálohy vystaví daňový doklad z hľadiska DPH na túto zálohu, po uskutočnení zdaniteľného plnenia - dodaním tovaru al. služby vystaví riadny daňový doklad. Znamená to, že až vtedy, po reálnom dodaní služby al. tovaru ide príjem do výnosov??? U PO prijatá záloha nejde do výnosov - do základu dane - kým nenastane dodanie? Len sa uplatní DPH z prijatej zálohy? A u FO je zaplatenie zálohy a následne rozúčtovanie na základ a DPH - základ je výdavkom ovpl. ZD? Ďakujem.


To je nejaké zadanie pre študentov, alebo riešiš klientov?
mirkistifi
18.02.10,09:25
je to bežná situácia, riešime tu takú diskusiu, čo je správne z hľad. zákona. A správna odpoveď?
IvoM
18.02.10,09:59
No nečuduj sa Paule, kď si dáš do profilu ako predvolené povolanie účtovník, a opýtaš sa takú elementárnu vec. Aby som ale ukončil Vašu "odbornú" diskusiu tak áno, do výnosov v PO to ide až keď vystavíš faktúru na dodávku tovaru a zaúčtuješ ju. Zálohové účty 314/324 v PO nemôžu mať vplyv na HV keďže ide o súvahové účty.:)
mirkistifi
18.02.10,14:34
tak vďaka, a profil som ani neregistr. že účtovník, tak som si zmenila na iné, OK?
mirkistifi
18.02.10,14:35
A v zákone je to kde? hm, ak ešte môžem bližšie... diky
Aljok
18.02.10,14:44
ZoDP § 17/1 b...
evina
18.02.10,14:56
A v zákone je to kde? hm, ak ešte môžem bližšie... diky

Chcelo by to pozrieť zákon o účtovníctve a Postupy účtovania napr.

(4) Na účte 314 - Poskytnuté preddavky sa účtujú poskytnuté dlhodobé a krátkodobé preddavky dodávateľom, okrem preddavkov poskytnutých na dlhodobý majetok.

atď.

Potom pozrieť zákon o DPH, z ktorého vyplýva, že dodanie nastane aj po prijatí platby a platiteľ je povinný vystaviť faktúru pre účely DPH, ktorá z hľadiska účtovného je však stále zálohovou faktúrou.
Konečnú súhrnnú faktúru vystavujeme po dodaní služby alebo tovaru ak ide o prelom mesiacov, no a po dodaní nám nastáva účtovný prípad , t.j. účtujeme na príslušné účty triedy 5 a 6.

V neposlednom rade treba vedieť, že do HV vstupujú len 5 a 6 účty.

To je tak na začiatok Vašej diskusie ....:)

P.s. z prijatej zálohy sa DPH neuplatňuje, ale odvádza do ŠR