trumpy
17.02.10,17:34
Dobry den,

chcem sa spytat, ci mam narok na dovolenku, ak som minuly rok od 12.1.2009 do 25.2.2009 bola PN, od 26.2.2009-9.9.2009 - materska, od 10.9.2009 - RP (stale trva). Nas personalista mi tvrdi, ze za minuly rok nemam narok ani na jeden den dovolenky. Je to pravda?

A ako je to s vypovedou? Chcela som nastupit do prace v juli tento rok a odporucali mi zostat na MD do 3 rokov veku dietata,pretoze nemaju pre mna miesto. Ja vsak musim ist do prace - nutia ma vsak na vypoved dohodou (ak si najdem nieco ine),nechcu mi dat vypoved z organizacnych dovodov. Ako sa mam branit? Podla mna mi patri aj odstupne ak sa nemozem vratit, ci nie?

Dakujem!
VERONIKA6
17.02.10,18:24
Dobry den,

chcem sa spytat, ci mam narok na dovolenku, ak som minuly rok od 12.1.2009 do 25.2.2009 bola PN, od 26.2.2009-9.9.2009 - materska, od 10.9.2009 - RP (stale trva). Nas personalista mi tvrdi, ze za minuly rok nemam narok ani na jeden den dovolenky. Je to pravda?

A ako je to s vypovedou? Chcela som nastupit do prace v juli tento rok a odporucali mi zostat na MD do 3 rokov veku dietata,pretoze nemaju pre mna miesto. Ja vsak musim ist do prace - nutia ma vsak na vypoved dohodou (ak si najdem nieco ine),nechcu mi dat vypoved z organizacnych dovodov. Ako sa mam branit? Podla mna mi patri aj odstupne ak sa nemozem vratit, ci nie?

Dakujem!
Pozri § 101
Dovolenka za odpracované dni
Na začiatok (http://www.porada.sk/t123543-zakonnik-prace-do-01-01-2009-do-01-03-2009-a.html#hore)

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

ivka70
17.02.10,18:35
Samozrejme, ze mas narok na dovolenku, lebo materska sa pre potreby vypoctu povazuje za odpracovne dni. PN a RD nie.

Takze na MD + praca si odpracovala viac ako 60 dni, mas teda narok na celorocnu dovolenku, kotra sa ti krati o dobu PN a RD za prvych 100 dni o 1/12 a za kazdych dalsich 21 dni o dalsiu 1/12.

Neodpracovala si 33 + 71 dni = 104 dni, teda celorocna dovolenka sa ti krati o 1/12.

Ak mas za rok narok na 20 dni - tvoj narok je 18,5 dni, ak narok za rok si mala 25 dni, tvoj narok je 23 dni.

A co sa tyka vratenia skor: Pri odchode na RD si ziadala o uvolnenie. Mala si tam, ze to bolo do 3 rokov dietata? Ak ano, tak si o vratenie sa skor musis znovu pisomne poziadat. Ak ti nevyhoveju, plati stale povodna ziadost. Ak by ti povolili sa vratit a nemaju pre teba pracu, mali by ti dat vypoved.
trumpy
18.02.10,06:39
Velmi pekne dakujem za odpoved. Skusim povedat nasmu personalistovi prepocet naroku na dovolenku, co mi na to povie.

Co sa tyka RD - neziadala som o uvolnenie. Ked som prechadzala z MD na RD pytala som sa, ci treba dolozit nieco pisomne a personalista mi povedal, ze netreba vobec nic, vraj ma automaticky uvolnia na cas, ktory potrebujem - najviac do 3 rokov veku dietata. To znamena, ze ani teraz nemusim pisomne oznamovat, ze sa vraciam? A ako dlho dopredu treba oznamit,ze chcem nastupit naspat? Ak chcem nastupit v juli, staci to urobit v juni? Alebo treba skor?
Dakujem.
brčko
18.02.10,11:17
Zákonník práce v § 166 ods.2 hovorí o tom, že treba o RD požiadať. Nehovorí vyslovene o písmonej forme, aj ked tá je určite najpreukaznejšia. Ak však chceš čerpať RD v inom rozsahu, ako ste sa dohodli a zamestnávatel nesúhlasí, tak určite to treba urobiť písomne a doručiť podla § 38 ZP, t.j. aby si mala podpísané prevzatie a aj s uvedením dátumu. Nie je stanovené, dokedy tak treba urobiť. Ale samozrejme od dátumu, kedy uvedieš, že chceš končiť s RD už nie si v tzv. ochrannej dobe (vid § 64 ZP) chránená pred výpovedou.

Na odstupné máš samozrejme nárok. Pri výpovedi aj na trvanie PP počas výpovednej lehoty vid § 62 ZP. Je tu o tom dosť popísané. Ak by si podpisovala dohodu podla § 60 ZP, tak trvaj na tom, nech je v dohode napísaný organizačný dôvod ukončenia PP, napr. nadbytočnosť, alebo napr. dôvod uvedený v § 63 ods.1 písm. b). V takom prípade máš nárok na odstupné priamo zo zákona. Ak by však takýto dôvod v dohode uvedený nebol, tak nárok na odstupné pri ukončení PP dohodou nemáš.

Ale je pre teba aj možnosť nájsť si druhú prácu a mať súbežne dva prac.pomery. Len nesmieš mať v oboch podpísané za rovnaké obdobie vyhlásenie k uplatneniu nezdan.čiastky. Až v dostatočnom predstihu pred ukončením RD v pôvodnom PP by si sa musela rozhodnúť, v ktorom PP budeš pokračovať.
ivka70
19.02.10,08:13
Velmi pekne dakujem za odpoved. Skusim povedat nasmu personalistovi prepocet naroku na dovolenku, co mi na to povie.

Celkom by ma zaujimalo, co pan personalista povedal :).
Mas uz odpoved?
trumpy
19.02.10,12:22
:D tak som aj ja velmi zvedava co mi povie, ale este som za nim nebola. Musim pockat kym sa z dovolenky vrati moja sefka a ist za nimi oboma.

Za tento rok predpokladam narok na dovolenku nemam, kedze som od zaciatku roka len na RD, vsak?
ivka70
19.02.10,12:51
:D tak som aj ja velmi zvedava co mi povie, ale este som za nim nebola. Musim pockat kym sa z dovolenky vrati moja sefka a ist za nimi oboma.

Za tento rok predpokladam narok na dovolenku nemam, kedze som od zaciatku roka len na RD, vsak?

Spravne predpokladas, tento rok zatial ziadna dovolenka :)
trumpy
23.02.10,20:28
Brcko - je to naozaj mozne byt u jedneho zamestnavatela na RD a u druheho pracovat? Nie je to protizakonne, ked ma vlastne zamestnavatel uvolni na rodicovsku dovolenku - starostlivost o dieta - a ja budem robit u ineho?
brčko
23.02.10,20:55
Brcko - je to naozaj mozne byt u jedneho zamestnavatela na RD a u druheho pracovat? Nie je to protizakonne, ked ma vlastne zamestnavatel uvolni na rodicovsku dovolenku - starostlivost o dieta - a ja budem robit u ineho?

Je to trochu zvláštne, no je to tak. U jedného čerpeš RD a u druhého môžeš pracovať. Taká je prax. Aj ked pri dnešných zákonoch o rodič.príspevku a dôch.poistní štátom si to treba dobre premyslieť, čo s tým všetko súvisí a na čo to nadväzuje (pri práci na prac.pomer odhláška zo soc.poistovne). A tiež príp. § 83 Zákonníka práce, ak by bol predmet činnosti u oboch zamestnávatelov zhodný.
trumpy
25.02.10,19:15
Dnes som bola v praci a dozvedela som sa nasledovne:

Pana personalistu som sa opytala, ci trva na tom, ze za minuly rok nemam narok na dovolenku. Ked povedal, ze ano, tak som mu odrecitovala to co mi napisala ivka70 - plus som mu vymenovala paragrafy zo zakonnika prace. Zostal ako obareny a iba pritakal, ze ano ano, vlastne mas pravdu, je to tak. A ze hadam si si nemyslela, ze by sme ta ukratili o dovolenku....

Ked som oznamila, ze v juli nastupujem, povedali mi, ze nemaju pre mna miesto. Pytala som sa teda, ci mi mozu ponuknut inu poziciu. Nemozu. Ked trvam na nastupe do prace, vyhodia ma. Mam si vybrat, ci chcem radsej 2-mesacnu vypovednu lehotu alebo dohodu (ukoncenie ihned) + odstupne. Povedala som, ze podla mojich informacii mam narok na oboje. Odpoved bola, ze nie, ale ze sa este poradia.

Este ako pikoska nakoniec - som v nasej firme zatial tretia zena, ktora sa chce vratit z RD do prace - obe moje predchodkyne z prace vyhodili - a to dokonca este pred krizou! Na ich miesto (na zastupovanie pocas RD) prijali muzov - slobodnych chlapcov - na dobu neurcitu. Tak isto aj na mojom mieste je kolega, ktory nema v zmluve vyslovene napisane, ze zastupuje niekoho na MD/RD a zmluvu ma na dobu neurcitu.
ivka70
26.02.10,07:13
Dnes som bola v praci a dozvedela som sa nasledovne:

Pana personalistu som sa opytala, ci trva na tom, ze za minuly rok nemam narok na dovolenku. Ked povedal, ze ano, tak som mu odrecitovala to co mi napisala ivka70 - plus som mu vymenovala paragrafy zo zakonnika prace. Zostal ako obareny a iba pritakal, ze ano ano, vlastne mas pravdu, je to tak. A ze hadam si si nemyslela, ze by sme ta ukratili o dovolenku....

Ked som oznamila, ze v juli nastupujem, povedali mi, ze nemaju pre mna miesto. Pytala som sa teda, ci mi mozu ponuknut inu poziciu. Nemozu. Ked trvam na nastupe do prace, vyhodia ma. Mam si vybrat, ci chcem radsej 2-mesacnu vypovednu lehotu alebo dohodu (ukoncenie ihned) + odstupne. Povedala som, ze podla mojich informacii mam narok na oboje. Odpoved bola, ze nie, ale ze sa este poradia.

Este ako pikoska nakoniec - som v nasej firme zatial tretia zena, ktora sa chce vratit z RD do prace - obe moje predchodkyne z prace vyhodili - a to dokonca este pred krizou! Na ich miesto (na zastupovanie pocas RD) prijali muzov - slobodnych chlapcov - na dobu neurcitu. Tak isto aj na mojom mieste je kolega, ktory nema v zmluve vyslovene napisane, ze zastupuje niekoho na MD/RD a zmluvu ma na dobu neurcitu.

Super, drz sa a nedaj sa :)
Ak bude treba este cosi poradit, porada je tu na to :).
norikal
27.02.10,13:41
Prosím poraďte. Dnes mi oznámil zamestnávateľ, že mi chce dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, ktorú som odmietla bez poradenia sa prevziať. O nechutných podrobnostiach zo strany zamestnávateľa sa tu nechcem rozpisovať, nemalo by to žiaden význam. V prípade, že budem mať od pondelka 1. 3. PN-ku, aký to bude mať dopad na celú výpoveď /ktorú som neprevzala a čakám, že mi ju doručia poštou/. Dátum na vystavení PN - ky bude zrejme 1. 3., podložená bude vyšetrením na pohotovosti, aký dátum výpovede bude právoplatný a bude výpoveď právoplatná? Bude to dátum doručenie, teda predpokladaný 2. 3.? Ďakujem pekne za radu.
veronikasad
27.02.10,13:53
Prosím poraďte. Dnes mi oznámil zamestnávateľ, že mi chce dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, ktorú som odmietla bez poradenia sa prevziať. O nechutných podrobnostiach zo strany zamestnávateľa sa tu nechcem rozpisovať, nemalo by to žiaden význam. V prípade, že budem mať od pondelka 1. 3. PN-ku, aký to bude mať dopad na celú výpoveď /ktorú som neprevzala a čakám, že mi ju doručia poštou/. Dátum na vystavení PN - ky bude zrejme 1. 3., podložená bude vyšetrením na pohotovosti, aký dátum výpovede bude právoplatný a bude výpoveď právoplatná? Bude to dátum doručenie, teda predpokladaný 2. 3.? Ďakujem pekne za radu.
Ak ti výpoveď bola doručená na pracovisku v prítomnosti svedkov, považuje sa za doručenú. Výpovedná doba začína plynúť od 1.3.2010 a podla dlžky trvania tvojho prac.pomeru vo firme je 2- alebo 3-mesačná.
norikal
27.02.10,14:06
Veronika, ďakujem pekne za odpoveď. Výpoveď mi chcela odovzdať pred svojím spoločníkom a ja som tam bola s manželom. Výpoveď mi ale doručená nebola, neprevzala som ju. Bude teda tá výpoveď aj tak právoplatná, keď mi ju doručia až cca o dva dni?
veronikasad
27.02.10,14:11
Veronika, ďakujem pekne za odpoveď. Výpoveď mi chcela odovzdať pred svojím spoločníkom a ja som tam bola s manželom. Výpoveď mi ale doručená nebola, neprevzala som ju. Bude teda tá výpoveď aj tak právoplatná, keď mi ju doručia až cca o dva dni?
Norika, považuje sa za doručenú, aj keď si prevzatie nepodpísala (mali svedka). Odchodom na PN-ku neznemožníš doručenie - počas PN-ky ti výpoveď dať nemôžu, to ale nie je tvoj prípad. Myslím, že firma sa už nebude pokúšať o jej ďalšie doručenie.
norikal
27.02.10,14:14
No to je teda zlé. Ešte si ma zavolala počas OČR - kydo práce, aby mi to oznámila. Veronika, nemení na tom ani fakt, že som na OČR - ke so synom? Dnes mám ešte OČR ku.
Duša
27.02.10,17:29
Chcem sa opýtať: Žena po rodičovskej dovolenke má nastúpiť na svoje pôvodné pracovné miesto. Už ale dostala výpoveď. Z akého vymeriavacieho základu sa jej vyráta odstupné?
Tweety
27.02.10,18:02
Chcem sa opýtať: Žena po rodičovskej dovolenke má nastúpiť na svoje pôvodné pracovné miesto. Už ale dostala výpoveď. Z akého vymeriavacieho základu sa jej vyráta odstupné?
Z pravdepodobného zárobku.
Duša
04.03.10,09:39
Takže môžem predpokladať, že keď je v zmluve dohodnutá mzda 10tisíc hrubých a pani dostávala pred materskou okolo 20tisíc čistých, predpokladaná mzda bude 10tisíc. Je to správne? Dá sa proti tomu brániť? Ďakujem za odpovede.
ivka70
04.03.10,09:52
Takže môžem predpokladať, že keď je v zmluve dohodnutá mzda 10tisíc hrubých a pani dostávala pred materskou okolo 20tisíc čistých, predpokladaná mzda bude 10tisíc. Je to správne? Dá sa proti tomu brániť? Ďakujem za odpovede.

Proti comu sa chces branit? Tak to definuje zakon.
Zena na RD vsak dostat vypoved nemoze, po RD ano, ale to jej zacne plynut vypovedna doba od prveho dna nasledujuceho mesiaca, pokial nepodpise dohodu.
Ak vsak pocas vypovednej doby bude pracovat a odpracuje v posl. svrtroku aspon 170 hidin, odstupne sa vypocita z tejto mzdy.
/napr. nastup do zamestnania vo februari, marec, april, pripadne maj vypovedna doba, priemerny zarobok pre odstupne sa pocit z prijmu vo febr. a marci- co su mesiace predch. stvrtroka aj pre april aj pre maj/.

Takze branit sa da - nepodpisanim dohody, ktora je pre nu nevyhodna.
Duša
04.03.10,10:03
ďakujem Ivka, pozabudla som na to, že ešte musia dať možnosť pracovať vo výpovednej dobe. Ale bohužiaľ predpokladám, že jej už aj tak nedajú viac ako tých 10tisíc, čo má v zmluve. Lebo aj vo výpovednej dobe sa počíta priemerka po materskej z predpokladanej mzdy, ak sa nemýlim. A pre zamestnávateľa je výhodnejšie predpokladať menšiu mzdu ako pred materskou naozaj poberala :-(
j.u.l.i.a
08.04.10,08:32
Prosím Vás,
má zamestnankyňa ktorá mala pracovnú zmluvu do 31.3.2010 nárok na nejakú dovolenku keď bola :
OČR: 7.1.2010-16.1.2010 = 7 prac. dní
PN: 18.1.-7.3.2010 = 35 prac. dní
a zároveň ďalších 5 dní v marci má neplatené voľno.
Vopred ďakujem za odpoveď.
vieraaaa
08.04.10,11:54
Prosím Vás,
má zamestnankyňa ktorá mala pracovnú zmluvu do 31.3.2010 nárok na nejakú dovolenku keď bola :
OČR: 7.1.2010-16.1.2010 = 7 prac. dní
PN: 18.1.-7.3.2010 = 35 prac. dní
a zároveň ďalších 5 dní v marci má neplatené voľno.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Nárok na dovolenku nemá, lebo nevykonáva prácu u toho istého zamestnávateľa aspoň 60 dní aby jej vznikol nárok na RD za kalendárny rok a nevzťahuje sa na ňu ani dovolenka za odpracované dni, kde je potreba odpracovať 21 dní. Viď § 105 Zákonníka práce
§ 105
Dovolenka za odpracované dniZamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.