Dana7
17.02.10,17:58
Prosím o radu, SZČO kúpil ako fyzická osoba /teda nie na IČO, ale na rod.číslo / od inej osoby stánok za účelom podnikania. Na liste vlastníctva je tiež vedený ako FO nie ako SZČO. Túto budovu samozrejme v kúpnej cene chce preradiť do podnikania a odpisovať - je to stánok na občerstvenie, takže reálne to asi ťažko bude môcť na niečo iné použiť. Nie je mi len jasné, či má aj povinnosť požiadať o zmenu na katastri, aby do listu vlastníctva uviedli napr. IČO, a nie jeho rodné číslo.?
Možno som túto nezaradila celkom správne, ale chcem si byť istá, či náhodou prípadná daňová kontrola nepátra aj po takýchto veciach? Alebo stačí, ak predloží kúpnu zmluvu, list vlastníctva a potom len kartu majetku, kde bude uvedená forma nadobudnutia preradenie z osobného užívania?

Vďaka za každú radu
Ejo
17.02.10,18:45
Stánok si zaradíš do OM, zaeviduješ na karte majetku. Možeš ho odpisovať, ale za roky keď si nemal v podnikaní, si odpisy neuplatníš.
OM - je majetok, ktorého si vlastníkom a účtuješ o ňom. Vlastníkom si, a keď zaeviduješ na karte, už o ňom účtuješ. Pozri si § 2.
Dana7
17.02.10,18:53
Stánok si zaradíš do OM, zaeviduješ na karte majetku. Možeš ho odpisovať, ale za roky keď si nemal v podnikaní, si odpisy neuplatníš.
OM - je majetok, ktorého si vlastníkom a účtuješ o ňom. Vlastníkom si, a keď zaeviduješ na karte, už o ňom účtuješ. Pozri si § 2.

Ejo, ďakujem veľmi pekne. Tak ako píšeš som to aj urobila, akurát nemám skúsenosti s katastrom a nevedela som, či náhodou prípadná kontrola sa s obľubou nerýpe, až v takých detailoch ako sú údaje na liste vlastníctva a či tam teda nebude vadiť to rodné číslo. Zákon poznám, ale skôr tá praktická stránka pri prípadnej kontrole ma zaujímala. Ešte raz vďaka.
Zita5
17.02.10,18:58
Ejo, ďakujem veľmi pekne. Tak ako píšeš som to aj urobila, akurát nemám skúsenosti s katastrom a nevedela som, či náhodou prípadná kontrola sa s obľubou nerýpe, až v takých detailoch ako sú údaje na liste vlastníctva a či tam teda nebude vadiť to rodné číslo. Zákon poznám, ale skôr tá praktická stránka pri prípadnej kontrole ma zaujímala. Ešte raz vďaka.


Rodné číslo na liste vlastníctva nie je problém z pohľadu daňového úradu .Iné je to z pohľadu stavebného zákona, či má stánok schválený za účelom vykonávania podnikateľskej činnosti a taktiež aj umiestnenie stánku .Mám za to , že ak je list vlastníctva , tak je to budova......a nie prenosný stánok .

Prečítajte si nasledovný link
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
Erika-ežka
07.06.11,10:16
Ahojte,
potrebovala by som sa uistiť. FO - nepodnikateľ získal budovu darom, chce ju preradiť do podnikania. Preradí ju na základe znaleckého posudku - v tej sume, ale má nárok len na účtovné odpisy, daňové nie?
Tú budovu bude rekonštruovať (pravdepodobne náklady na rekonštrukciu by sa dali dať vo forme aj daňových odpisov do nákladov, bude si odpočítavať DPH na vstupe) - ak by niekedy ukončil podnikanie a preradil ju opäť do osobného vlastníctva, čo s DPH ? nemusí ju vracať?

Prosím vyjadrite sa mi. Vopred Ďakujem.
Erika-ežka
05.10.11,07:06
Ahojte,
potrebovala by som sa uistiť. FO - nepodnikateľ získal budovu darom, chce ju preradiť do podnikania. Preradí ju na základe znaleckého posudku - v tej sume, ale má nárok len na účtovné odpisy, daňové nie?
Tú budovu bude rekonštruovať (pravdepodobne náklady na rekonštrukciu by sa dali dať vo forme aj daňových odpisov do nákladov, bude si odpočítavať DPH na vstupe) - ak by niekedy ukončil podnikanie a preradil ju opäť do osobného vlastníctva, čo s DPH ? nemusí ju vracať?

Prosím vyjadrite sa mi. Vopred Ďakujem.

Ahojte, nenašla som jednoznačnú odpoveď, tak ešte raz vyskúšam či sa niekto vyjadrí.
Len sa zmenilo to, že konateľ (vlastník budovy) chce vložiť budovu do s.r.o. s tým, aby sa zvýšil majetok s.r.o. T.z. -
podľa mňa na základe zmluvy o vklade a znaleckého posudku vloží do obchodného majetku (samozrejme sa to musí vložiť aj do zbierky listín).
Účtovanie: pohľad. voči spoločníkovi - nepeňažný kap.vklad ... 355/413 v sume znaleckého posudku
splatenie pohľad. vložením dlhod. majetku ............. 042/355 v sume znaleckého posudku
daňové odpisy sa pravdepodobne nebudú môcť uplatňovať ?
A hlavne by som potrebovala vedieť, že ak náhodou bude chcieť vrátiť budovu, alebo predať ... ako potom s DPH ...
Potrebujem to skôr riešiť, ako sa to vykoná ...
Prosím o radu ...