Inuska17
17.02.10,19:21
Ak bola spoločnosť s.r.o. zapísaná do obchodného registra v roku 2009 ale zriaďovacie výdavky spojené so vznikom spoločnosti mali ešte v roku 2008 a teda všetky dátumy na dokladoch sú s dátumom roku 2008. Môžem to zahrnúť do daňového priznania za rok 2009?
azla
17.02.10,19:13
Podľa môjho názoru áno, lebo spoločnosť začína viesť účtovníctvo až dňom svojho vzniku (zápis v OR) nie dňom založenia (spol. zmluva).
Inuska17
17.02.10,19:54
takže by si doklady z roku 2008 zahrnula do daň.priznania do roku 2009. Našla som názor, že zaúčtovať ako 538,518/365 ako záväzok voči spoločníkom, resp. správcom vkladov. a potom 365/211 ako výplata pokladne. Súhlasíš s tým?
azla
18.02.10,05:09
Áno, tak ako uvažuješ.
Náklady naúčtuješ na taký účet, ktorého sa týkajú.
Inuska17
18.02.10,11:08
takže 518,538/365 zaúčtovať interným dokladom dátumom zápisu do OR (január 2009 a priložiť doklady) a hned v ten istý deň zaúčtovať 365/211? Ďakujem Azla
azla
18.02.10,11:14
Pokladničný doklad budeš učtovať s takým dátumom, kedy budú peniaze vyplatené z pokladnice.
Inuska17
18.02.10,12:02
Ďakujem Ti Azla a prajem krásny deň
Simonab
19.02.10,12:13
Nechcem zakladať novú tému. Chcem sa spýtať čo v prípade ak zriaďovacie výdavky ( kolky, poštovné.... ) za s.r.o. platil právnik, ktorý im vyhotovil spoločenskú zmluvu a poskytol rôzne právne služby, avšak do účtovnej uzávierky nevystavil pre s.r.o. žiadnu faktúru. Môžem to zaúčtovať ako krátkodobú rezervu? Nestretla som sa ešte s takýmto prípadom, preto vás prosím o pomoc ak máte s týmto skúsenosť. Ďakujem.
azla
19.02.10,16:29
Ak by bola zmluva s právnikom, kde sú dohodnuté služby a cena, dalo by sa učtovať o rezerve.
Ak nie je dohodnutá cena ťažko odhadnúť sumu, lebo ceny za zakladanie sú v dosť veľkom rozpätí.
Ešte máme viac ako mesiac do DP, radšej by som vyžiadala faktúru (ak to chce mať zaplatené). Na základe faktúry sa to zaučtuje jednoduchšie.
Simonab
19.02.10,17:12
Anka, ďakujem za odozvu. Ja však už ani nedúfam, že ten právnik do konca marca vystaví nejakú faktúru. Pýtam ju totiž už takmer pol roka a stále nič. :o
Nemám dokonca ani zmluvu s týmto právnikom. Priznám sa takéto niečo som ešte neriešila, aby niekto nechcel peniaze za svoje služby. :confused: Zaúčtovala som zatiaľ krátkodobú rezervu na služby, ale ešte počkám či sa predsa len neobjaví faktúra.
Lucia951
25.02.10,11:59
Ahojte,
tiež by som sa chcela spýtať. Dostala som za úlohu zúčtovať rok 2009 v PU. Ide o s.r.o. - súkromná škôlka. zápis do OR 9/2009, ale už v 8/2009 nakupovali rôzne farbičky, výkresy, čistiace prostriedky a pod.(klasické bločky z ERP) a tiež nakúpili na faktúru preliezku a pieskovisko - tieto sú ale vystavené na konateľku/majiteľku. Môžeme tieto doklady zaúčtovať jedným interným dokladom k dátumu zápisu do OR 5xx-daňovo uznateľné/379?
ďakujem
azla
25.02.10,15:03
Konateľka kupovala vo svojom mene majetok (zásoby) pre budúcu spoločnosť.
Do majetku spoločnosti by som tieto zásoby dostala cez kúpno-predajnu zmluvu medzi konateľkou a spoločnosťou. /podkladom pre stanovenie hodnoty môžu byť faktúry, bloky z ERP/. 501/365;
Ak to slúži pre spoločnosť - náklady budú daňovo uznané.
Lucia951
25.02.10,17:26
ďakujem a môžeš mi poradiť, ak mám postupovať? môžem zobrať všetky tie bločky a faktúry a v jednej sume urobiť KPZ? lebo predpokladám že to budem musieť pripraviť :-(
a vyplýva niečo z toho konateľke? ako čo sa týka dane z príjmu?
azla
25.02.10,17:44
Konateľka nemá z titulu tejto zmluvy žiadne povinnosti (iba právo na platbu).
V zmluve rozpíš, že čo a za koľko spoločnosť kupuje, aby si vedela to potom v účtovníctve zaúčtovať.
Alebo napiš - podľa prílohy (ktorá bude súčasťou zmluvy a tiež podpísaná) a tam to bude rozpísané.
azla
25.02.10,17:50
Našla som tému, kde sa riešil podobný problém.

http://www.porada.sk/t86496-co-s-pc-pri-vzniku-sro.html
Lucia951
25.02.10,18:09
Ďakujem, veľmi mi to pomohlo :-)
Danila
25.02.10,18:31
Anka, ďakujem za odozvu. Ja však už ani nedúfam, že ten právnik do konca marca vystaví nejakú faktúru. Pýtam ju totiž už takmer pol roka a stále nič. :o
Nemám dokonca ani zmluvu s týmto právnikom. Priznám sa takéto niečo som ešte neriešila, aby niekto nechcel peniaze za svoje služby. :confused: Zaúčtovala som zatiaľ krátkodobú rezervu na služby, ale ešte počkám či sa predsa len neobjaví faktúra.Simonka, ak nemáš s právnikom zmluvu a následne ani faktúru, či iný účtovný doklad, nevidím najmenší dôvod, aby si predmetné položky zaúčtovala.
Simonab
26.02.10,09:13
Simonka, ak nemáš s právnikom zmluvu a následne ani faktúru, či iný účtovný doklad, nevidím najmenší dôvod, aby si predmetné položky zaúčtovala.

Danilka, lenže konateľ mi tvrdí, že taká zmluva existuje, ale vraj sa nepamätá aká suma v nej bola. Zmluva zostala u právnika a ja ich nejdem prinútiť, aby mi ju ktorýkoľvek z nich doniesol. A mám takého silného tušáka, že to budem riešiť v roku 2010. No čo už ak teda nebudem mať ani zmluvu ani DF, urobím ako mi radíš nezaúčtujem ( resp. vymažem tú krátkodobú rezervu ). Naozaj sa neviem rozhodnúť čo urobiť aby to bolo OK. Ale ďakujem za radu.
Bóže, prečo práve ja musím byť taký poctivec a trápiť sa kvôli tomu, keď im to žily netrhá. :D
Danila
26.02.10,10:53
Danilka, lenže konateľ mi tvrdí, že taká zmluva existuje, ale vraj sa nepamätá aká suma v nej bola. Zmluva zostala u právnika a ja ich nejdem prinútiť, aby mi ju ktorýkoľvek z nich doniesol. A mám takého silného tušáka, že to budem riešiť v roku 2010. No čo už ak teda nebudem mať ani zmluvu ani DF, urobím ako mi radíš nezaúčtujem ( resp. vymažem tú krátkodobú rezervu ). Naozaj sa neviem rozhodnúť čo urobiť aby to bolo OK. Ale ďakujem za radu.
Bóže, prečo práve ja musím byť taký poctivec a trápiť sa kvôli tomu, keď im to žily netrhá. :DSimonka, byť poctivcom - účtovníkom je svinsky ťažké.:D Vieď vieš, aká je občas sviňka.;) Vystornuj a mávni rukou.:)
nikula
08.03.10,11:01
Ak je tých zriaďovacích výdavkoch viac(pošta, kolky, služby od viacero firiem) - účtuje sa to jedným dokladom, alebo sa to rozpíše?
atka4
12.03.10,08:27
Ak je tých zriaďovacích výdavkoch viac(pošta, kolky, služby od viacero firiem) - účtuje sa to jedným dokladom, alebo sa to rozpíše?
To záleží na možnostiach SW.

Môžeš aj jedným dokladom, ale priradiť k správnemu nákladovému účtu.

Záleží tiež na tom, či už uvedené bolo aj reálne zaplatené, t.j. ak ide napr. o služby, či k nim máš aj PPD.
- ak áno, dala by som to na jeden doklad (nech sa nemnoží agenda),
- ak nie, účtuješ faktúry neuhradené (a iné podobné záväzky napr. zo zmlúv) v knihe prijatých faktúr a v knihe ostatných záväzkov a úhrady následne, keď sa zrealizujú.
ivan999
14.03.10,14:59
Dobry den,
Zriadovacie naklady su vysledkovo neutralne, prejavia sa mi iba v suvahe?
bety4
24.03.10,08:39
Prosim o radu. Snažim sa zaúčtovat založenie s.r.o. v ktorej sú dvaja konatelia. Účet 353 som si rozdelila na analytiku a mam to urobit aj so 411? Dalej Právničke platili za vyhotovenie spoločenskej zmluvy atd. z účtu peniaze ale nevidim tu nikde ziaden doklad od tej právničky ako to mám účtovat musim to dat cez ID alebo to možem rovno z účtu dat ako 518/221? asi musim najst nejaky doklad od tej právničky lebo je tu len príkaz na úhradu na jej účet. dakujem vopred za radu
azla
24.03.10,09:21
Účet 353 - vedieš podľa spoločníkov.
Účet 411 - niekto vedie podľa vkladov, ja nie - auditor odsúhlasil, že to nie je potrebné.

Náklady môžeš učtovať na základe prvotných dokladov (bločky, faktúry).
518/321 - napr. fa od právničky - ak ju nemáš vypýtaj si ju , musíš ju mať.
321/221 - takto naúčtuješ úhradu fa

zápis 518/321 - neprípustný.
Pri BÚ môžeš do nákladov účtovať iba úroky a poplatky.
djada
24.03.10,12:59
Zdravím všetkých. Právnička mi tvrdí, že zriaďovacie výdavky môžem zaúčtovať na základe spoloč. zmluvy. Počuli ste už o niečom takom? Podľa mňa haluz, ale rada sa nechám poučiť.
azla
24.03.10,13:24
Presne tak. (ako si myslíš Ty)
Na zaúčtovanie potrebuješ doklad o skutočných nákladoch .
Spoločenská zmluva zvykne uvádzať koľko sa predpokladajú zriaďovacie náklady.
djada
24.03.10,16:55
No a našli sa aj takí šikovní právnici, ktorí za väčšiu províziu pripravia spoločenskú zmluvu s vyššími zriaďovacím nákladmi - vraj sa to dá do nákladov. Tak si dajte pozor. A ďakujem za odpoveď.
azla
24.03.10,17:09
Pripraviť takú zmluvu môžu, ale je potrebné, aby svoje služby (poskytnuté so založením) aj vyfakturovali.
Ak to vyfakturujú, tak to treba zaplatiť....:D

Potom sa mi stráca nejaká výhoda, alebo tomu nerozumiem:eek:
bety4
29.03.10,07:28
dakujem za odpoved :O)