Damián
17.02.10,20:05
Prosím Vás, dostala som dotáciu z UP, zaučtovala som ju ako príjem nepodliehajúci zdaneniu. Tovar ktorý som z tých peňazí zaplatila je ale zdaniteľný, takže mi vychádza vysoká strata, mám to správne? Ďakujem
Ivenka
17.02.10,19:07
Musíš dať tak isto ako máš VOZD aj POZD. Treba to účtovať cez záväzky, pohľadaj na Porade. Mne to pomohlo.
tuta
17.02.10,19:11
Prosím Vás, dostala som dotáciu z UP, zaučtovala som ju ako príjem nepodliehajúci zdaneniu. Tovar ktorý som z tých peňazí zaplatila je ale zdaniteľný, takže mi vychádza vysoká strata, mám to správne? Ďakujem

Nie nemáš. Do zdaniteľného príjmu musíš zahrnúť spotrebovanú časť dotácie.
Tým pádom budeš mať nulový dopad na základ dane.
Ale tu na porade je toho veľa, stačí zadať do vyhľadávača dotácia a môžeš čítať.
veronikasad
17.02.10,19:12
Prosím Vás, dostala som dotáciu z UP, zaučtovala som ju ako príjem nepodliehajúci zdaneniu. Tovar ktorý som z tých peňazí zaplatila je ale zdaniteľný, takže mi vychádza vysoká strata, mám to správne? Ďakujem
Dotácia sa neposkytuje na nákup tovaru. Máš nákup tovaru naozaj v podnikatelskom pláne ?
Damián
17.02.10,20:10
nie nákup tovaru, zle som to napísala, nákup zariadenia, uhrada poistného a pod.. Tak ako to vlastne má byť? Ako to mám zaúčtovať je to zdaniteľný príjem a výdaj alebo nie? ďakujem
Laura1
17.02.10,20:24
Ako Ti už aj hore písali,
zdaniteľný príjem za rok 2009 - len suma, ktorú si minul na nákup zariadenia a odvody.
lubimca
17.02.10,20:29
dotaciu podla mna das do prijmu,ktorý neovplyvní ZD a platby z nej hradená dáš normalne do nakladov..
Marína
17.02.10,20:50
dotaciu podla mna das do prijmu,ktorý neovplyvní ZD a platby z nej hradená dáš normalne do nakladov..
Čo uvádzaš je len časť účtovania.

Do obratu sa zahŕňa "spotrebovaná dotácia".
Príklad:
príjem dotácie 2700 = PNZD (+ evidencia v knihe ZA)
výdavky(500+500+700) = VOZD (zníženie ZA, zost. k 31.12.=1000)
31.12. ID 1700 = POZD
Vplyv na základ dane = neutrálny
Vplyv na obrat = + 1700
Damián
17.02.10,20:50
ale keď to tak spravím tak sa dostanem do straty, príjem nezdaniteľný povedzme 1000 a výdaj zdaniteľný povedzme 200. Takže strata.
Damián
17.02.10,21:00
ďakujem pekne ten príklad mi veľmi pomohol, ešte raz ďakujem
Marína
17.02.10,21:14
ale keď to tak spravím tak sa dostanem do straty, príjem nezdaniteľný povedzme 1000 a výdaj zdaniteľný povedzme 200. Takže strata.
Skús si ešte raz pozrieť príklad. V tvojom prípade, ak si nemal výdavky, ktoré nebolo možné použiť z dotácie je základ dane 0
výdaj ovplyvňujúci základ dane = 200
príjem ovplyvňujúci základ dane = 200(úprava základu dane uzávierkovou operáciou k 31.12. interným dokladom)

Dodatok: Medzitým, čo som ti odpovedala, sa ti príklad podarilo "prečítať".:)
IKA K
17.02.10,21:22
ale keď to tak spravím tak sa dostanem do straty, príjem nezdaniteľný povedzme 1000 a výdaj zdaniteľný povedzme 200. Takže strata.
Nemôžeš posudzovať príjem NEZDANITEĽNY a výdaj ZDANITEĽNÝ.
V deň prijatia dotácie zaúčtuj vznik záväzku do evidencie záväzkov vo výške prijatej dotácie s dátumom splatnosti + 2 roky /obdobie čerpania dotácie/ a príjem pravdepodobne na bank.účet ako príjem neovplyvňujúci základ dane - nezdaniteľný príjem. V deň nákupu z tejto dotácie, učtuj nákup ako výdavok ovplyv. základ dane - podľa členenia napr. materiál, réžia a zároveň čiastočná úhrada záväzku. Inter. dokladom- interný príjem s dátumom 31.12. zaúčtuješ príjem ovplyvňujúci základ dane - čerpanie z dotácie/ sumu, ktorú si dala do výdavkov, dáš aj do príjmu/. Ak nemáš položiek nákupu z dotácie veľa, najlepšie je rozpísať ako interný príjem s dátumom 31.12. každú položku, máš prehľad, či danú položku, ktorú máš učtovanú vo výdavkoch, máš učtovanú aj v príjmoch. Toto platí pri JÚ, pri uplatnení paušálnych výdavkov vstupuje celá prijatá dotácia do príjmu ovplyv. základ dane, výdavky za nákup do výdav. ovplyv. základ dane v čase nákupu z dotácie.
Rozpísala som až podrobne pre lepšie pochopenie, necitovala som schválne zákon, ktorý si nájdeš vo vyhľadávači.
lubimca
18.02.10,18:25
ano mas pravdu,lebo dakedy sa muselo napr. najprv nakupit nejake zariadenie a potom na zaklade faktur sa dala dotacia... takže sa to vyrovnalo.. zariadenie išlo do nakladov a prijem z dotaciii ako príjem .. takže peniaze ,ktore použil do prijmu a zariadenie/alebo najom,... / do nakladov...