brucháč
17.02.10,20:19
Ahojte poraďáci
robím si štatistiku vozidiel, vie mi niekto poradiť aké fcie použiť ?
napr.:niekde v r.1 aktuálny dátum, v r.2- hlavičky stĺpcov: A nejaký názov,B nejaký výkon alebo účel , C dátum výroby,D č. al. názov prevádzky,E jeho aktuálny vek (potialto si viem dať rady)F Priem.vek podľa prevádzok, G priem.vek podľa výkonov,.Ideálne by to bolo v tvare 00,00r.
takáto tab.by sa dala využiť aj pri analýzach vek.štruktúr zamestnancov.
vrelé ĎK
jojom
18.02.10,12:44
Skúsim Ti poradiť asi takto:
1, Prezri na porade či tu už niečo podobné nie je, a potom si to skús upraviť podľa seba, z čím si nebudeš vedieť rady pomôžeme.
2, Alebo vytvor si nejakú štatistiku ako to nazývaš, urob tabuľky aké potrebuješ a vlož tam nejaké dáta podľa skutočného vzoru.
Potom to okomentuj trochu a môžeme diskutovať čo a ako to vylepšiť.
Ja som aj začal niečo tvoriť ale nejak nie som si istý, tak to nechám na autora príspevku. Potráp sa na začiatok sám, aspoň zo základnými vecami, potom tu už je dosť ludí čo radi pomôžu. :D
Chobot
18.02.10,12:58
Ahojte poraďáci
robím si štatistiku vozidiel, vie mi niekto poradiť aké fcie použiť ?
napr.:niekde v r.1 aktuálny dátum, v r.2- hlavičky stĺpcov: A nejaký názov,B nejaký výkon alebo účel , C dátum výroby,D č. al. názov prevádzky,E jeho aktuálny vek (potialto si viem dať rady)F Priem.vek podľa prevádzok, G priem.vek podľa výkonov,.Ideálne by to bolo v tvare 00,00r.
takáto tab.by sa dala využiť aj pri analýzach vek.štruktúr zamestnancov.
vrelé ĎK

TAkže návrh tabuľky máš v prílohe. Použité funkcie:

r. 1 - "=TODAY()" - aktuálny dátum
stlpec E - vek auta - rozdiel hodnôt medzi aktuálnym rokom a rokom výroby

Na výpočet priemerného veku je ťažké použiť stĺpec F a G, lebo ty asi chceš priemer za súbor údajov, nie jedného riadku. Preto pre teba je najlepšie použiť kontingenčnú tabuľku, ktorej zdrojové údaje budú údaje v tabuľke. Príklad kontingenčnej tabuľky je v súbore. S touto tabuľkou môžeš robiť rôzne štatistické zisťovania - priemery, súčty a pod. Nedajú sa funkcie tabuľky vysvetliť v jednom príspevku, treba si to naštudovať.
brucháč
18.02.10,15:08
Ďakujem uctivo za rady,idem sa pokúsiť prispôsobiť to mojím potrebám
brucháč
21.02.10,02:55
Tak niečo sa mi podarilo urobiť , možno to niekomu pomôže.
PaloPa
21.02.10,07:58
OK, jednoduché, prehľadné.
Jednu vec by som asi zmenil a to výpočet priemerného veku v bunke G1.
Z pôvodného vzorca: =SUM(G3:G27)/25
na nový vorec: =AVERAGE(G3:G27)

Ak by sa zmenil počet vozidiel, vzorec sa prispôsobí sám, nebude treba manuálne opravovať konštantu 25.

A ešte by som sa prihovoril za použitie kontingenčnej tabuľky na podobné štatistiky .
Tá ma okrem iných tú výhodu, že eliminuje manuálne chyby, napr. v tvojom príklade pre LS=99, kde je výkon pren i vl.

P.
brucháč
21.02.10,17:05
Ďakujem Ti za radu,tie kon.tab.mi nejako nejdú,teraz skúšam funkcie,potrebuje to čas. Vieš je som ešte začínal s výkazmi na pol stola.
PaloPa
21.02.10,17:37
Ďakujem Ti za radu,tie kon.tab.mi nejako nejdú,teraz skúšam funkcie,potrebuje to čas. Vieš je som ešte začínal s výkazmi na pol stola.

S tým sa netráp, u mňa je to skôr taká "profesionálna deformácia". No nie vždy treba "na fialku s dynamitom" :D.

Práve preto sa mi páčila tá tvoja výsledná tabuľka. Žiadne špekulácie, jednoduché a funkčné riešenie. A to je podstatné.

Veľa zdaru

P.