inge57
28.09.05,15:53
Ahojte! Mám zamestnanca, ktorý v čase od 24.08.2005 do 04.09.2005 bol PN. Dňa 05.09.2005 bol práceschopný, avšak do zamestnania nenastúpil. Písomne som ho upozornila na porušenie pracovnej disciplíny a ukončili sme s ním okamžite pracovný pomer. Čiže v období od 05.09.2005 do 23.09.2005 mal absenciu. Prosím Vás aká výška odvodov do ZP po 01.09.2005 bude v danom prípade? Ďakujem.
endrju
28.09.05,14:02
... a ukončili sme s ním okamžite pracovný pomer..
K akému dátumu?
inge57
28.09.05,14:07
k dátumu prevzatia, tak ako som hore uviedla dátum 23.09.2005.
endrju
28.09.05,14:34
VZ pre ZP bude:

a) pri mesačnom plate:

(6500 / 22) * 15 = 4432

b) pri "hodinovke":

15 * 37,40 * denný úväzok
Peťo
29.09.05,08:56
Logicky by to malo byť ako píše endrju. Ale skúste rozanalyzovať § 13 ods.16 novely zákona o zdr. poistení v náväznosti na ods. 15. Vylučovacou metodou možno prísť aj na to, že za čas absencie sa min.mzda kráti / napr. za celý mesiac absencie je VZ pre zdr.poi. O,- Sk /. Na druhej strane , za čas poskytnutého neplat.voľna poskytnutého podľa ZP bez náhrady mzdy sa min.mzda nekráti /cit. § 13 ods.16/. Čakam reakcie. Pekný deň.
endrju
29.09.05,15:42
Logicky by to malo byť ako píše endrju. Ale skúste rozanalyzovať § 13 ods.16 novely zákona o zdr. poistení v náväznosti na ods. 15. Vylučovacou metodou možno prísť aj na to, že za čas absencie sa min.mzda kráti / napr. za celý mesiac absencie je VZ pre zdr.poi. O,- Sk /. Na druhej strane , za čas poskytnutého neplat.voľna poskytnutého podľa ZP bez náhrady mzdy sa min.mzda nekráti /cit. § 13 ods.16/. Čakam reakcie. Pekný deň.
Peťo, dobre podkutý právnik by asi dokázal takéto úvahy obhájiť aj pred súdom. Neviem však, či by výsledný efekt bol pre "absentéra" mimoriadne pozitívny. Vysúdil by "až" 910,- Sk úspor na preddavkoch poistného na ZP.
Náramne by som sa totiž čudoval zamestnávateľovi, ktorý strpí celomesačnú absenciu bez vyvodenia dôsledkov.
Janiela
29.09.05,17:05
To akože zamestnávateľ má zaplatiť za absentéra zdr. poistenie?! Ak áno, ako mu to potom bývalý zamestnanec vráti?
endrju
29.09.05,17:20
To akože zamestnávateľ má zaplatiť za absentéra zdr. poistenie?! Ak áno, ako mu to potom bývalý zamestnanec vráti? Áno, zaplatiť. Vymáhať sa to dá súdnou cestou ako škoda spôsobená zamestnancom. Samozrejme, aj zamestnávateľ musí mať dobre podkutého právnika. Toto bolo medzi riadkami mojej odpovede na Peťov príspevok. Kto bude mať z tohoto najväčší prospech? Ak si myslíte, že právnici, nie ste ďaleko od pravdy:D
liba2
29.09.05,17:25
Očakávala som kladnú odpoveď. Napadlo mi to hneď po prečítaní 1. príspevku, lebo doba od 5. do 23.9. je strašne dlhá, zamestnávateľ sa mal rozhodnúť na tretí deň absencie o okamžitom skončení PP.
Janiela
29.09.05,17:26
Ach, jo!!! Niekedy túžim byť právnikom. Vďaka za radu.
Janiela
29.09.05,17:30
Prepáčte mi, ešte raz sa vrátim k problému.
Ako bude vyzerať mes. výkaz na zdravotnú poisťovňu? Vymeriavací základ bude napr. 6500,- Sk + prislúchajúce percentá? V prílohe vyznačím 0 pracovných dní?
Monča
29.09.05,17:32
My sme mali rovnaký problém, bolo to však pred 1.9.2005. Niekto sa pýta, kto toleruje mesiac absencie. My sme museli tolerovať mesiac a pol, pretože nám dotyčný pracovník poslal SMS, že je PN, keď ju však nedoniesol, vyzvali sme ho znovu, poslal SMS, že mu jeho zdravotný stav nedovoľuje pracovať, že mu máme dať výpoveď -citujem: Dajte mi výpoveď z mojej strany. A takto sa ťahalo mesiac a pol. Takisto nám prvý deň na SP a ZP povedali, že máme uhradiť odvody z minimálnej mzdy, na druhý deň to však už nebola pravda. Na ZP sme vypísali tlačivo "hromadné hlásenie", kde sme uviedli začiatok a koniec doby absencie, napr. od 15.6. do 20.7.2005 a na okraj sa poznačilo, že sa jedná o Absenciu, ku dňu 20.7.2005 sme vypísali odhlášku zo ZP, keďže v ten deň sám dal výpoveď a ešte podpísal vyhlásenie-tlačivo dala ZP, že za uvedený čas nemal príjem. Pokiaľ by sme mu dali neplatené voľno, museli by sme zaplatiť odvody z min. mzdy, keďže sa jednalo o absenciu, odvody sa neplatili, takisto aj v mesačnom výkaze sme ho potom uviedli s nulovým vymeriavacím základom, kedže nemal príjem za uvedený mesiac, v našom prípade júl, ale bol v stave pracovníkov. Rovnako sme postupovali na SP, tam sa vypísalo tlačivo registračný list FO, začiatok a koniec prerušenia, dôvod kód 3 - Absencia a takisto sa odvody neplatili. Nuž neviem, ako je to po 1.9., ale aj pred týmto dátumom sa nevedeli na uvedených poisťovniach dohodnúť.
Jana Motyčková
29.09.05,17:34
Nie, počet dní, za ktoré sa platí poistné 30 (31), ak absencia bola celý mesiac.
endrju
29.09.05,17:41
Očakávala som kladnú odpoveď. Napadlo mi to hneď po prečítaní 1. príspevku, lebo doba od 5. do 23.9. je strašne dlhá, zamestnávateľ sa mal rozhodnúť na tretí deň absencie o okamžitom skončení PP.
Libuš, z kontextu som pochopil, že zamestnávateľ sa rozhodol rýchlo.
Avšak nejakú chvíľu trvalo pokiaľ nastalo doručenie poštou (doručenka do vlastných rúk, úložná lehota a pod.). 15 pracovných dní v takomto prípade je asi veľmi "dobrá doba".
Janiela
29.09.05,17:44
Prepáčte mi, ešte raz sa vrátim k problému.
Ako bude vyzerať mes. výkaz na zdravotnú poisťovňu? Vymeriavací základ bude napr. 6500,- Sk + prislúchajúce percentá? V prílohe vyznačím 0 pracovných dní?


Myslím po 1.9.2005
endrju
29.09.05,17:55
Myslím po 1.9.2005
Odpovedala Ti Janka Motyčková (somij) v príspevku číslo 13.
Janiela
29.09.05,18:01
Áno, už vidím. Ďakujem.
dadika
03.10.05,17:09
reagujem na monču.
ja som doniesla takýto výkaz do zp a dívali sa na mňa, že čo im to nesiem.Tak som to musela zrušiť.Ale keď som im povedala, že na výkaze, aj keď bolo 31 kalendárnych dní bude mať o 2 menej /absencia/ a nebude mať tieto 2 dni vykryté,tak mi na to nevedeli odpovedať. ale mám si písť tento týždeň na zp pre rozum, tak dám vedieť. Ja mám absentéra aj do 1.9 aj po 1.9.
dadika
05.10.05,10:11
bola som na ZP-VŠZP a tam som bola usmernená, že absenciu mám predložiť na tlačive "Oznámenie poistenca-zamestnanca na zmenu platiteľa poistného štát", ale slovko štát mám škrknúť a do kolonky iný dôvod mám napísať absencia a obdobie od-do.
Jana Motyčková
05.10.05,10:59
bola som na ZP-VŠZP a tam som bola usmernená, že absenciu mám predložiť na tlačive "Oznámenie poistenca-zamestnanca na zmenu platiteľa poistného štát", ale slovko štát mám škrknúť a do kolonky iný dôvod mám napísať absencia a obdobie od-do.:confused: Ak tá absencia bola v auguste, nahlasovala sa na ZP ako zmena platiteľa - nahlasoval zamestnanec. Ale ak je po 1.9., nenastáva zmena platiteľa, nenahlasuje sa ZP.
dadika
06.10.05,07:27
žiaľ musela som nahlásiť. nuž 100 zdravotných poisťovní 100 rôznych odpovedí a "momentálne sa školia".
Lienočka
11.10.05,10:44
Prosim Vas a neviete ako je to s odvodmi do ZP a SP, v pripade ak ma zamestnanec cely mesiac september absenciu, jeho mzda je 10000,-Sk/mesacne, ale je zamestnany na kratsi pracovny uvazok ? Ma este u ineho zamestnavatela HPP. Tyka sa ho tiez § 13, ods.16 o minimalnom VZ?

Dakujem.
endrju
11.10.05,12:42
Prosim Vas a neviete ako je to s odvodmi do ZP a SP, v pripade ak ma zamestnanec cely mesiac september absenciu, jeho mzda je 10000,-Sk/mesacne, ale je zamestnany na kratsi pracovny uvazok ? Ma este u ineho zamestnavatela HPP. Tyka sa ho tiez § 13, ods.16 o minimalnom VZ?

Dakujem.
Na zdravotné poistenie zaplatí preddavok na poistné zamestnanec a aj zamestnávateľ z minimálnej mzdy zodpovedajúcej kratšiemu pracovnému času. (§13 ods. 15 zákona 580/2004 v znení zákona 352/2005)

Do sociálky sa odvody neplatia - poistenie je v takomto prípade prerušené.

§13 ods. 16 zákona 580/2004 v znení zákona 352/2005 sa vzťahuje aj na zamestnanca s kratším pracovným časom.

V tejto téme bola už diskusia o tom, či absencia je tiež neprítomnosťou podľa §13 odseku 16 zákona 580/2004 v znení zákona 352/2005.
Skús si pozrieť ešte raz v tejto téme diskusiu k príspevku číslo 5.
tonkat
19.10.05,08:54
Na poslednom školení P. Mihála v Martine sme sa dozvedeli, že stanovisko MZ k absencii vo vzťahu na vymeriavací zaklad poistného do ZP je taký, že sa o dobu absencie kráti vymeriavací základ pre výpočet preddavku do ZP, tak ako to píše Peťo v príspevku č. 5
misurka
19.10.05,09:19
Potvrdzujem túto odpoveď, školenia som sa zúčastnila i ja.
Na poslednom školení P. Mihála v Martine sme sa dozvedeli, že stanovisko MZ k absencii vo vzťahu na vymeriavací zaklad poistného do ZP je taký, že sa o dobu absencie kráti vymeriavací základ pre výpočet preddavku do ZP, tak ako to píše Peťo v príspevku č. 5
kacena
19.10.05,10:16
Toto je odpoveď z poradni na VSZP na otázku o absencií. Čo na to vravíte ?

Citujem :

Áno, zamestnávateľ má v prípade absencie odviesť za obdobie 1. – 13. 9. 2005 preddavok, ktorý je vypočítaný z vymeriavacieho základu vo výške minimálnej mzdy alikvótne prislúchajúcej dňom absencie. Podľa § 13 ods. 16 zákona o zdravotnom poistení sa totiž minimálny vymeriavací základ nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému voľnu bez náhrady mzdy.
tonkat
19.10.05,10:29
Toto je odpoveď z poradni na VSZP na otázku o absencií. Čo na to vravíte ?

Citujem :

Áno, zamestnávateľ má v prípade absencie odviesť za obdobie 1. – 13. 9. 2005 preddavok, ktorý je vypočítaný z vymeriavacieho základu vo výške minimálnej mzdy alikvótne prislúchajúcej dňom absencie. Podľa § 13 ods. 16 zákona o zdravotnom poistení sa totiž minimálny vymeriavací základ nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému voľnu bez náhrady mzdy.POdľa mňa absencia nie je poskytnuté voľno, pretože odsek 16 par.13 sa odvoláva na § 136 ZP a to sú prekážky z dôvodov všeobecného záujmu a ja na abssencii nevidím všeobecný záujem. P. Mihál nám predložil najnovšie stanovisko MZ s tým, že ho budú tlmočiť na zdravotné poisťovne. Oni zrejme o tom ešte nevedia.To je môj názor. Ale z toho odseku 16 je to podľa mňa dosť zrejmé.
Evanka
19.10.05,10:57
POdľa mňa absencia nie je poskytnuté voľno, pretože odsek 16 par.13 sa odvoláva na § 136 ZP a to sú prekážky z dôvodov všeobecného záujmu a ja na abssencii nevidím všeobecný záujem. P. Mihál nám predložil najnovšie stanovisko MZ s tým, že ho budú tlmočiť na zdravotné poisťovne. Oni zrejme o tom ešte nevedia.To je môj názor. Ale z toho odseku 16 je to podľa mňa dosť zrejmé.O dobu absencie sa vymeriavací základ pre výpočet preddavku do ZP kráti, pri poskytnutí neplateného voľna sa nekráti. Určite. Potvrdené spolutvorcom zákona na školení. Pracovníčky ZP sa to dozvedia neskôr :D :D :D.
Jana Motyčková
19.10.05,15:16
POdľa mňa absencia nie je poskytnuté voľno, pretože odsek 16 par.13 sa odvoláva na § 136 ZP a to sú prekážky z dôvodov všeobecného záujmu a ja na abssencii nevidím všeobecný záujem. P. Mihál nám predložil najnovšie stanovisko MZ s tým, že ho budú tlmočiť na zdravotné poisťovne. Oni zrejme o tom ešte nevedia.To je môj názor. Ale z toho odseku 16 je to podľa mňa dosť zrejmé.
Len upravím to zdôvodnenie. Poznámky pod čiarou sú len informatívne (z právneho hľadiska), dôležitá je formulácia v §13 ods.16, kde sa hovorí o poskytnutí pracovného voľna bez náhrady mzdy a absencia nie je poskytnutie pracovného voľna. Upozorňujem preto, lebo aj poskytnutie neplateného voľna z osobných dôvodov pracovníka je treba považovať za dobu, počas ktorej sa minimálny základ nekráti.
tonkat
19.10.05,15:42
Len upravím to zdôvodnenie. Poznámky pod čiarou sú len informatívne (z právneho hľadiska), dôležitá je formulácia v §13 ods.16, kde sa hovorí o poskytnutí pracovného voľna bez náhrady mzdy a absencia nie je poskytnutie pracovného voľna. Upozorňujem preto, lebo aj poskytnutie neplateného voľna z osobných dôvodov pracovníka je treba považovať za dobu, počas ktorej sa minimálny základ nekráti.Podľa mňa je v tom odseku 16 dôležité aj slovíčko poskytnutému pracovnému voľnu, t.j., ak mi zamestnávateľ schváli neplatené voľno, tak mi ho vlastne poskytne a teda sme obaja povinní za túto dobu platiť preddavky. Ak svojvoľne neprídem do práce - tak to nie je poskytnuté voľno - je to bez vedomia zamestnávateľa a jeho súhlasu. Preddavok za čas absencie neplatí zamestnávateľ ani zamestnanec.
Jana Motyčková
19.10.05,15:47
Myslím, že sme sa zhodli, ja som len chcela poukázať na to, aby ste si moc nevśímali tú odvolávku.
tonkat
19.10.05,15:50
Myslím, že sme sa zhodli, ja som len chcela poukázať na to, aby ste si moc nevśímali tú odvolávku.
Áno, vďaka za podporu, dúfam, že aj zdravotné poisťovne to budú takto chápať. Lebo zatiaľ aj mzdové programy, na ktorých pracujem mi za absenciu dajú preddavok do ZP. Musím si to ručne opraviť. Pekný večer.
Jana Motyčková
19.10.05,15:57
My to tak tiež zatiaľ máme (aby neboli zbytočné naťahovačky so ZP). Je to na 4 mesiace, v januári bude zase novela.
tonkat
20.10.05,10:34
Ešte jeden problém, ktorý síce nesúvisí s absenciou, ale s pracovným voľnom, ktoré sme tu rozoberali.
1. Pracovník je PN, po kontrole zamestnávateľom má porušenie liečebného režimu. Od tohto dňa mu dávam neplatenú PN. Na účely preddavku do ZP sa to posúdi rovnako ako keby mal neplatené voľno???
2. Pracovník nepredložil požadované doklady na PN a na základe toho má tiež síce ospravedlnenú, ale neplatenú PN.
Lebo zákon hovorí, že štát platí za tých, ktorí poberajú nemocenské a ktorým poskytuje zamestnávateľ náhradu. A v týchto prípadoch nepoberajú ani im zamestnáv. neposkytol po dobu 10 dní PN náhradu. Môže sa teda na nich vzťahovať § 13, ods. 16 - že sa im nekráti tento čas PN?
inge57
20.10.05,11:00
Ahojte! Tak a teraz už vôbec tomu nerozumiem. Tak máme za takého pracovníka, ktorý má absenciu odviesť ZP alebo nie?
tonkat
20.10.05,11:06
Ahojte! Tak a teraz už vôbec tomu nerozumiem. Tak máme za takého pracovníka, ktorý má absenciu odviesť ZP alebo nie?
Absenciu sme uzavreli s tým, že nie - neodvádzať za dobu absencie preddavok do ZP
Jana Motyčková
20.10.05,13:30
Ešte jeden problém, ktorý síce nesúvisí s absenciou, ale s pracovným voľnom, ktoré sme tu rozoberali.
1. Pracovník je PN, po kontrole zamestnávateľom má porušenie liečebného režimu. Od tohto dňa mu dávam neplatenú PN. Na účely preddavku do ZP sa to posúdi rovnako ako keby mal neplatené voľno???
2. Pracovník nepredložil požadované doklady na PN a na základe toho má tiež síce ospravedlnenú, ale neplatenú PN.
Lebo zákon hovorí, že štát platí za tých, ktorí poberajú nemocenské a ktorým poskytuje zamestnávateľ náhradu. A v týchto prípadoch nepoberajú ani im zamestnáv. neposkytol po dobu 10 dní PN náhradu. Môže sa teda na nich vzťahovať § 13, ods. 16 - že sa im nekráti tento čas PN?
V 1.prípade nie je to poskytnutie neplateného voľna, je to ospravedlnenie neprítomnosti kôli PN (§141) - čiže minimálny základ pre ZP sa počíta, akoby bol na PN, aj keď štát za neho tiež neplatí. Len dni poistenia vo výkaze sa o tieto dni nekrátia.
V 2.prípade si myslím, keďže nepredložil doklady o PN, nemožno to považovať za PN a ostáva buď poskytnutie nepl.voľna alebo absencia.
tonkat
20.10.05,13:41
V 1.prípade nie je to poskytnutie neplateného voľna, je to ospravedlnenie neprítomnosti kôli PN (§141) - čiže minimálny základ pre ZP sa počíta, akoby bol na PN, aj keď štát za neho tiež neplatí. Len dni poistenia vo výkaze sa o tieto dni nekrátia.
V 2.prípade si myslím, keďže nepredložil doklady o PN, nemožno to považovať za PN a ostáva buď poskytnutie nepl.voľna alebo absencia.
K tomu príp. č. 2 - už som to tu inde rozoberala kvôli PN - on predložil len diel IV. kde mal vyznačený začiatok a koniec PN. Diel pre SP a zamest. (II. a IIa) nepredložil. Konzultovala som to na SP, tam mi povedali, že to má ako ospravedlnené ale neplatené dni PN. Náhradu mu nemôžem vyplatiť, lebo nemám doklad IIa. Tak preto váham, kde ho zaradiť.
Jana Motyčková
20.10.05,15:34
Potom to bude to isté, ako v 1.prípade.
tonkat
20.10.05,15:55
Potom to bude to isté, ako v 1.prípade.
Ďakujem Janka za pomoc a spoluprácu. Prajem pekný večer.
NOKIA
31.01.06,15:33
Ako je to s absenciou a odvodmi do zdravotnej poisťovne od 1.1.2006 ak zamestnanec má vyšši vymeriavací základ ako je minimálny základ???
V zákone sa hovorí iba o prípade ak má minimálny základ, teda 6900 Sk, (§13 ods.16) vtedy sa nekráti. Logicky ak má vyšši VZ tak by sa mal alikvotne krátiť. Čo vy na to???:confused:
Jana Motyčková
31.01.06,19:44
Ak pracovník má časť mesiaca absenciu, ale napriek tomu jeho príjem za zvyšný čas je vyšší ako minimálna mzda (6900 Sk, resp. jeho konkrétna minimálna mzda v mesiaci, pričom absencia sa pre minimálny základ počíta akoby to bol odpracovaný čas), odvedie preddavky na ZP zo svojho skutočného vymeriavacieho základu.

Príklad :
1. Zamestnanec s hrubou mzdou 10000 Sk má 1/2 mesiaca absenciu, jeho mzda vmesiaci je 5000 Sk, vymeriavací základ na ZP je 6900 Sk.
2. Zamestnanec s hrubou mzdou 10000 Sk má 1/4 mesiaca absenciu, jeho mzda vmesiaci je 7500 Sk, vymeriavací základ na ZP je 7500 Sk.
janasl
13.02.06,12:35
A Ak je pracovník zamestnaný na 0,3 uväzok, pol mesiaca má absenciu a hrubú mzdu za zvyšného pol mesiaca mu vyšlo Sk 6350,-. V tomto prípade sa kráti pomerne k 0,3 uväzku aj minimum VZ t.j. 6900*0,3=2070,-??
Program mi po zadaní údajov vypočítal pri polmesačnej absencii ZP len z výšky jeho hrubého príjmu Sk 6350,-, je to správne?.
Jana Motyčková
13.02.06,13:35
Je to v poriadku. Pri 0,3 úväzku je minimálna mzda pre účely VZ pre ZP 2070 SK, t.j. aj pri absencii pol mesiaca je minimálny VZ pre ZP 2070 Sk.
janasl
13.02.06,13:46
Uf, to mi odlahlo...:)
A musím oznamovať túto absensiu aj ZP, alebo stačí len SP?
Jana Motyčková
13.02.06,13:59
Len SP. Zdravotným poisťovniam sa nahlasuje zmena platiteľa a toto nie je zmena platiteľa.
S21
11.09.07,06:22
POdľa mňa absencia nie je poskytnuté voľno, pretože odsek 16 par.13 sa odvoláva na § 136 ZP a to sú prekážky z dôvodov všeobecného záujmu a ja na abssencii nevidím všeobecný záujem. P. Mihál nám predložil najnovšie stanovisko MZ s tým, že ho budú tlmočiť na zdravotné poisťovne. Oni zrejme o tom ešte nevedia.To je môj názor. Ale z toho odseku 16 je to podľa mňa dosť zrejmé.

ahojte, prosím vás, má niekto to stanovisko a mohol by mi ho priložiť? mám totiž absenčného už tretí mesiac - teda už sme s ním ukončili pracovný pomer k 28.8.2007 a platíme za neho odvody zatial ..lebo tak bolo povedané na zdravotke.. a aj ked som včera pochodila každé jedno oddelenie v dôvere nič iné mi nevedeli povedať iba to že pre nich je to akoby pracoval
Jana Motyčková
11.09.07,07:00
Pozri súčasné znenie ZZP_§13_ods.16 - minimálny základ sa za neospravedlnenú absenciu nekráti.
S21
11.09.07,07:14
dakujem, takže zaňho pekne zacalujeme odvody za tri mesiace ach jaj..
Paula
11.09.07,07:33
Ešte je možnosť od dotyčného zaplatené poistenie "vymámiť"....za predpokladu, že mu nebolo už zaslané Potvrdenie o príjme a zápočet rokov a príde si tieto osobne vyžiadať. Inak je to ťažší prípad.:)
Gabriela 2
25.10.07,16:02
Prosím o radu, ak zamestnanec po PN nenastúpil do zamestnania a dala som mu absenciu a vyplácam mu ešte časť dávok za PN ktorá činí v tomto mesiaci 644 Sk a odvody za absenciu do ZP mám vo výške 590 Sk, viac príjmov nemal lebo sme mu dali výpoveď môžem mu výšku týchto odvodov "stiahnuť" z dávok /644-590/ ktoré mu budem vyplácať pri výplate?
Jana Motyčková
25.10.07,18:24
Ak by mal celý mesiac absenciu, preddavok do ZP by bol maximálne 304 Sk (pri hodinovo odmeňovanom a pri dlhom mesiaci môže byť o málo viac). Správne vypočítanú sumu mu môžeš strhnúť aj z náhrady pri PN.
deha
14.11.07,12:40
A ako zaúčtujem nevymožiteľnú platbu za zamestnanca do ZP za absenciu, /nebolo mu z čoho zraziť/ v podvojnom účtovníctve, pretože mi ten jeho nedoplatok visí na 331? A môžeme si vobec odvody absentéra- za spoločnosť, t.j. 524 úč. dať vôbec do nákladov?
deha
14.11.07,13:32
Neviete mi niekto obratom poradiť s týmto?
korela888
15.11.07,10:56
Dobrý deň,
moja otázka asi súvisí s predchádzajúcou: Ak zamestnanci mali neplatené voľno a zamestnávateľ za nich odviedol odvod do ZP ako a na základe čoho je možné vyžiadať od nich tento odvod späť?? Ide len o vzájomnú dohodu, alebo ako sa to dá vyriešiť???

Ďakujem za pomoc.