zandra
17.02.10,22:32
Ahojte!
Prosim Vas o radu s danovym priznanim.
Od zaciatku roku 2009 som bola na materskej dovolenke, od jula na rodicovskej a sucasne prenajimam byt.
Musim podat DP - FO typ B.
Uz som sa dopatrala, ze materska sa povazuje za nezdanitelny prijem. Kam ho mam v priznani uviest?
A ako si mam uplatnit na seba odpocitatelnu cast?

DAKUJEM!

S.
Zoltán Kovács
17.02.10,23:10
Materská sa neuvádza do DP. Na nezdaniteľnú čiastku je nárok v plnej výške.
zandra
18.02.10,10:54
Takze staci, ak mam potvrdenie zo soc.poistovne o poberani materskej a od jula z uradu prace o poberani rodicovskeho prispevku a tie iba prilozim k DP?

Dakujem za odpoved!
Zoltán Kovács
18.02.10,11:44
Tebou ubedené potvrdenie sa neprikladajú k DP.
zandra
12.03.10,19:01
Prosim Vas, je mozne ak ako som uviedla vyssie v r. 2009 som som bola na materskej a rodicovskej dovolenke + som mala prijmy z prenajmu (12 x 800 E). V DP som si uplatnila danovy bonus na 2 deti, znizila zaklad dane na seba a vyslo mi, ze by mi mali vyplatit danovy bonus (cca 200 E). mam na to narok ked som nepracovala?
Zdenka175
13.03.10,07:21
Prosim Vas, je mozne ak ako som uviedla vyssie v r. 2009 som som bola na materskej a rodicovskej dovolenke + som mala prijmy z prenajmu (12 x 800 E). V DP som si uplatnila danovy bonus na 2 deti, znizila zaklad dane na seba a vyslo mi, ze by mi mali vyplatit danovy bonus (cca 200 E). mam na to narok ked som nepracovala?

§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(6) Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku;126) ak ide o daňovníka, ktorý má zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo ktorému sa vykonalo ročné zúčtovanie, uplatní sa postup podľa § 35 ods. 5 a 7 alebo § 36 ods. 5, alebo § 38.

Príjem ste mali viac ako 1773 e, tak ja si myslím, že áno máte nárok. Nárok na DB za rok 1 dieťa 235,92 e.
Timka1
13.03.10,07:53
Prosim Vas, je mozne ak ako som uviedla vyssie v r. 2009 som som bola na materskej a rodicovskej dovolenke + som mala prijmy z prenajmu (12 x 800 E). V DP som si uplatnila danovy bonus na 2 deti, znizila zaklad dane na seba a vyslo mi, ze by mi mali vyplatit danovy bonus (cca 200 E). mam na to narok ked som nepracovala?

máš nárok na daňový bonus, čítaj ďalej, citujem:

Nárok na daňový bonus podľa § 33 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov má aj daňovník, ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 zákona aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 zákona.

Zákon nešpecifikuje bližšie o aké zdaniteľné príjmy podľa § 6 zákona môže ísť.

Pretože príjmy z prenájmu sú zdanené podľa § 6 ods.3 zákona, nárok na daňový bonus má aj daňovník, ktorý mal len príjmy z prenájmu zdanené podľa § 6 ods.3 zákona aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal kladný základ dane z príjmov z prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona.
Zdenka175
13.03.10,09:09
Prosim Vas, je mozne ak ako som uviedla vyssie v r. 2009 som som bola na materskej a rodicovskej dovolenke + som mala prijmy z prenajmu (12 x 800 E). V DP som si uplatnila danovy bonus na 2 deti, znizila zaklad dane na seba a vyslo mi, ze by mi mali vyplatit danovy bonus (cca 200 E). mam na to narok ked som nepracovala?
Skúsila som počítať s vašimi údajmi a mne vyšlo žiadať o DB v sume 244,31. Aj Vám to tak vyšlo.
zandra
13.03.10,16:29
Presne, presne.... krasne dakujem!!!