kergulaan
18.02.10,07:22
Dobry den
Mam napalovacku DVD "LG" - HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55L - cita a napaluje mi vsetky disky CD a DVD+/-R. Co vsak vobec nechce zobrat je DVD-RAM. Stale ziada novy disk.
V Win. Expl mi vobec neotvori disk F a v Total Com. si tiez vyzaduje vlozenie disku. Samozrejme pri tychto operaciach je disk uz v mechanike.
DVD-RAM som vyskusal v synovom PC a aj v DVD prehravaci a vsade normalne fungovalo.
V prilohe prikladam vypis z Nera - charakteristika DVD mechaniky.
Dakujem za rady
marko182
18.02.10,06:45
Sucastou Nera je aj Nero InfoTool. Ten, ked spustis, tak uvidis vsetky CD a DVD formaty a ci ich tvoja mechanika dokaze citat alebo na ne aj zapisovat. Skus pozriet, pripadne sem hodit screenshot z toho.
salvosko
18.02.10,07:38
Skus v Nerovi nastavit Booktype na DVDROM ... bo ak to zle detekuje mechanika tymto sa to da prestavit. Aj moja NEC to robila ked som do nej dal hacknuty firmware (bo original nepoznala DVDRAM ale HW na to mala).
Chobot
18.02.10,08:42
Dobry den
Mam napalovacku DVD "LG" - HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55L - cita a napaluje mi vsetky disky CD a DVD+/-R. Co vsak vobec nechce zobrat je DVD-RAM. Stale ziada novy disk.
V Win. Expl mi vobec neotvori disk F a v Total Com. si tiez vyzaduje vlozenie disku. Samozrejme pri tychto operaciach je disk uz v mechanike.
DVD-RAM som vyskusal v synovom PC a aj v DVD prehravaci a vsade normalne fungovalo.
V prilohe prikladam vypis z Nera - charakteristika DVD mechaniky.
Dakujem za rady

Treba poskúšať všetko možné aj nemožné. Napr:

- stiahnuť a nainštalovať posledný firmware k mechanike:

http://www.opendrivers.com/driver/240786/lg-gsa-h55l%28internal-20x-super-multi-dvd-writer%29-firmware-1.05-windows-2000-xp-vista-free-download.html

- naformátovať ten disk na inom PC

- skúsiť DVD-RAM disk od iného výrobcu

Napriek snahám niekedy veci nefungujú tak, ako majú bez nejakej zjavnej príčiny. Tá tvoja napaľovačka by mala podporovať DVD-RAM disky. Aj ja mám mechaniku LG (zdá sa mi, že je to tiež typ 55 ale neviem, či model L) a v pohode pracuje s DVD-RAM značky Panasonic.
kergulaan
18.02.10,08:42
Sucastou Nera je aj Nero InfoTool. Ten, ked spustis, tak uvidis vsetky CD a DVD formaty a ci ich tvoja mechanika dokaze citat alebo na ne aj zapisovat. Skus pozriet, pripadne sem hodit screenshot z toho.
V prilohe je ten screen, ako vidis, je to normalne detekovane ako mozne pre DVD-RAM na citanie aj zapis. V prilohe mas aj log z Nera z celym vypisom.
Problem si myslim nebude v Nerovi - pretoze mne tu mechaniku neukaze, res si ziada disk aj pri inych aplikaciach TC, Explo. KMPlayer atd. Vsetky ostatne disky mi cita aj zapisuje akundrat ten RAM nie.
Dlho som to neskusal, naposledy hadam pred rokom, tak neviem co sa s tym stalo.
kergulaan
18.02.10,08:49
Skus v Nerovi nastavit Booktype na DVDROM ... bo ak to zle detekuje mechanika tymto sa to da prestavit. Aj moja NEC to robila ked som do nej dal hacknuty firmware (bo original nepoznala DVDRAM ale HW na to mala).
Prosim, kde najdem v Nerovi nastavenia Booktype.
Upozornujem ze mam stareho Nera z roku 2004 - myslim ze verzia 6.6
kergulaan
18.02.10,09:16
Treba poskúšať všetko možné aj nemožné. Napr:

- stiahnuť a nainštalovať posledný firmware k mechanike:

http://www.opendrivers.com/driver/240786/lg-gsa-h55l%28internal-20x-super-multi-dvd-writer%29-firmware-1.05-windows-2000-xp-vista-free-download.html


Toz idem postupne, stiahol som firmware, ale v navode (reed me) pisu:
"2. Connect the drive to the secondary IDE channel as a master drive with
no other devices connected to that channel (Ignore if it's an SATA drive).
Start Windows and verify it can recognize the drive."
no moc tomu nerozumiem, a tak sa radsej spytam.
Mam CD aj DVD napalovacky. CD je ako "F" a DVD je ako "E" resp pre RAM sa ukazuje ako "G". Netreba nejako v vnutri PC prehadzovat zapojenia CD/DVD mechanik ked tam pisu, ze pre instalaciu ma byt akoze hlavna?
salvosko
18.02.10,09:33
V Nerovi je to niekde pri mechanike lebo to je vec mechaniky ... neviem ti pozriet lebo cez RDP mi to neukaze.
Chobot
18.02.10,09:41
Toz idem postupne, stiahol som firmware, ale v navode (reed me) pisu:
"2. Connect the drive to the secondary IDE channel as a master drive with
no other devices connected to that channel (Ignore if it's an SATA drive).
Start Windows and verify it can recognize the drive."
no moc tomu nerozumiem, a tak sa radsej spytam.
Mam CD aj DVD napalovacky. CD je ako "F" a DVD je ako "E" resp pre RAM sa ukazuje ako "G". Netreba nejako v vnutri PC prehadzovat zapojenia CD/DVD mechanik ked tam pisu, ze pre instalaciu ma byt akoze hlavna?

A tá mechanika je zapojená cez SATA alebo cez PATA konkektor? Ak cez PATA konektor, tak je ako MASTER?
kergulaan
18.02.10,10:00
A tá mechanika je zapojená cez SATA alebo cez PATA konkektor? Ak cez PATA konektor, tak je ako MASTER?
Da sa to zistit aj bez rozoberania pocitaca?
salvosko
18.02.10,10:03
vies aky je to presne typ?
Vlado40
18.02.10,10:04
Da sa to zistit aj bez rozoberania pocitaca?

Pri zapnutí PC , keď načítava ukazuje procesor, pamäť , HDD aj mechaniky ,aj to či sú Master alebo Slave.Potom v biose.
kergulaan
18.02.10,10:14
vies aky je to presne typ?
no co som zistil: "LG" - HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55L. Este nieco by som mal zistit? Ale neviem kde?
Chobot
18.02.10,10:19
no co som zistil: "LG" - HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55L. Este nieco by som mal zistit? Ale neviem kde?

No tak je to jasné, pozrel som si tento typ. Má to PATA pripojenie.

Reštartuj PC a pred nabehnutím systému vojdi bo BIOSu (pri štarte treba stlačiť buď DEL, alebo F1 alebo nejakú inú klávesu. Pozorne pozeraj monitor, tam sa to objaví, niečo ako " PRESS .... (napr. DEL) TO ENTER THE BIOS..."

AK budeš v BIOSE, tam v menu nájdeš pripojené mechaniky - aj či sú ako MASTER či SLAVE.
kergulaan
18.02.10,11:32
No tak je to jasné, pozrel som si tento typ. Má to PATA pripojenie.

Reštartuj PC a pred nabehnutím systému vojdi bo BIOSu (pri štarte treba stlačiť buď DEL, alebo F1 alebo nejakú inú klávesu. Pozorne pozeraj monitor, tam sa to objaví, niečo ako " PRESS .... (napr. DEL) TO ENTER THE BIOS..."

AK budeš v BIOSE, tam v menu nájdeš pripojené mechaniky - aj či sú ako MASTER či SLAVE.
Toz som tak urobil
Ako primary master je HDD
ako primary slave - nic
Ako secondary master je CDckova mechanika
ako secondary slave je Dvdckova mechanika
Chobot
18.02.10,11:47
Toz som tak urobil
Ako primary master je HDD
ako primary slave - nic
Ako secondary master je CDckova mechanika
ako secondary slave je Dvdckova mechanika

Perfektne. Takže je nutný zásah do vnútra PC. Musíš prehodiť DVD a CD mechaniku tak, aby DVD bola Master. Treba prehodiť kábel, aby mechaniky boli zapojené tak, ako je na priloženom obrázku a vzadu na mechanike prepnúť jumper (druhý obrázok).
salvosko
18.02.10,11:55
A to ma co spolocne s DVD-RAM?
kergulaan
18.02.10,11:57
Dakujem za rady, ale dnes to nepojde, hadam cez vikend. Este raz moc dakujem
Chobot
18.02.10,12:12
A to ma co spolocne s DVD-RAM?

Možno nič, ale išli sme aktualizovať firmware a v inštrukciách bolo, že mechanika pri aktualizácii musí byť pripojená ako Master.
salvosko
18.02.10,12:13
Možno nič, ale išli sme aktualizovať firmware a v inštrukciách bolo, že mechanika pri aktualizácii musí byť pripojená ako Master.
Jaj aha. Jasne.
Stevo5
18.02.10,12:14
Perfektne. Takže je nutný zásah do vnútra PC. Musíš prehodiť DVD a CD mechaniku tak, aby DVD bola Master. Treba prehodiť kábel, aby mechaniky boli zapojené tak, ako je na priloženom obrázku a vzadu na mechanike prepnúť jumper (druhý obrázok).
Ahoj Chobot.
Neviem skadiaľ je ten obrázok kábla, ale s takým zapojením ja nemám dobré skúsenosti. Ak som sa pokúšal jumprom nastaviť mechaniku na Master a potom som ju pripojil na stredný konektor kábla, nechodilo to. Tak isto so Slave nakonci kábla sú problémy. Neviem či len ja mám s tým také skúsenosti - alebo si si ten popis nevšimol.
Inak ja by som doporučil tiež aby si kergulaan vymenil mechaniky medzi sebou, tak aby DVD bolo ako Master a CD ako Slave. Master na konci kábla a Slave v strednom konektore. Každú nastaviť jumperom ako má byť - DVD ako Master a CD ako Slave.
Ak nemám pravdu, ospravedlňujem sa.
Chobot
18.02.10,12:30
Ahoj Chobot.
Neviem skadiaľ je ten obrázok kábla, ale s takým zapojením ja nemám dobré skúsenosti. Ak som sa pokúšal jumprom nastaviť mechaniku na Master a potom som ju pripojil na stredný konektor kábla, nechodilo to. Tak isto so Slave nakonci kábla sú problémy. Neviem či len ja mám s tým také skúsenosti - alebo si si ten popis nevšimol.
Inak ja by som doporučil tiež aby si kergulaan vymenil mechaniky medzi sebou, tak aby DVD bolo ako Master a CD ako Slave. Master na konci kábla a Slave v strednom konektore. Každú nastaviť jumperom ako má byť - DVD ako Master a CD ako Slave.
Ak nemám pravdu, ospravedlňujem sa.

Áno, máš pravdu, má to byť naopak. Ja som tam pricapil obrázok, videl som popis, nekontroloval som ho. Bral som to ako samozrejmé, že autor to uvedie správne. Asi treba všetko kontrolovať, nedá sa spoliehať na iných. Obrázok som vymenil.
Flinstone
18.02.10,13:34
je potrebné inštalovať DVD-RAM driver
pre WinXP je nižšie odkaz, pre iné systémy ujo Gúgl nájde...

http://www.volny.cz/r.matejovic/ram_driver/winXP.zip
PotPalo
18.02.10,21:50
je potrebné inštalovať DVD-RAM driver
pre WinXP je nižšie odkaz, pre iné systémy ujo Gúgl nájde...

http://www.volny.cz/r.matejovic/ram_driver/winXP.zip

A nestačilo by len toto?:
2. Caution when using DVD-RAM disks in the DVD MULTI drive
Data cannot be written onto a DVD-RAM disk while the function
for writing data onto Windows XP standard CD-R/RW disks is
enabled.
A message appears when this function has been enabled so when
using a DVD-RAM disk, heed the instruction given in this message
by clearing "Enable CD recording on this drive".

(To je citácia z toho driveru)
salvosko
19.02.10,09:41
DVDRAM je aj tak pomale ako v lete na saniach.
kergulaan
19.02.10,10:30
A nestačilo by len toto?:
2. Caution when using DVD-RAM disks in the DVD MULTI drive
Data cannot be written onto a DVD-RAM disk while the function
for writing data onto Windows XP standard CD-R/RW disks is
enabled.
A message appears when this function has been enabled so when
using a DVD-RAM disk, heed the instruction given in this message
by clearing "Enable CD recording on this drive".

(To je citácia z toho driveru)
Toz som instaloval spomenuty driver a nic. situacia bez zmeny.
Chcem len upozornit, ze mne sa ziadna msg nezobrazuje. Jednoducho si stale pyta disk a pritom DVD-ram je v mechanike.
Vlado40
19.02.10,10:35
Toz som instaloval spomenuty driver a nic. situacia bez zmeny.
Chcem len upozornit, ze mne sa ziadna msg nezobrazuje. Jednoducho si stale pyta disk a pritom DVD-ram je v mechanike.


Tak už skús medium inej značky.
PotPalo
19.02.10,22:02
Tak to už potom vyzerá na opotrebovanú mechaniku. Keby bola možnosť vyskúšať inú, vedeli by sme, na čom sme. Keď mechanika nevie načítať DVD-RAM, tak potom zbytočne riešime software...
kergulaan
20.02.10,10:29
Este si dovolim prilozit screen zo sytemov. info o CD mechanikach.
Zaraza ma na tom fakt, ze sa mi tam zobrazuju ako keby 3 mechaniky CD/DVD ale ja mam len dve E a F.
E- TEAC je CD mechanika
F - LG je DVD mechanika
aj v Total com aj win explor sa mi zobrazuju 3 CD/DVD mechaniky - tak z toho som jelen.
Vlado40
20.02.10,10:34
SCSI Cd Rom Device - tak sú označované virtuálne mechaniky.
kergulaan
20.02.10,16:00
Mas pravdu, dik, Odinstaloval som synovych demonov tulsovych a G zmizlo.