Monka 7
18.02.10,11:21
Ahojte chcela by som sa opýtať, ked mám fakturu za telef.služby od t-comu a dátum dodanie je 31.01.2010 ale dátum vyhotovenia faktury je 03.02.2010 uplatním si DPH v januári alebo vo februári podla zmeny od 01.01? len nikde v zákone som nenašla, že by som si DPH za telefon.služby mala uplatniť dňom vyhotovenia faktúrý. Ak to niekde je písané prosím poraďte ktorý zákon o tom hovorí....Ďakujem
Zita5
18.02.10,10:23
trisestri
18.02.10,12:01
Od 1.1.2010 udajne došlo k takým zmenam v zakone o dph,že vraj každý kto ma prijem z cudziny mimo krajin EU,aj ked nie je podnikatelským subjektom,tak sa ma registrovat na danovom úrade,som súkromna osoba a moj prijem nepresahuje 1800 eur ročne-vztahuje sa na mna povinna registracia? Vdaka za odpovede./nejak som zo zakona tuto povinost jednoznačne nevydedukoval,existuju rozne výklady niektorých ustanovení tohto zakona/
Zita5
19.02.10,06:34
Od 1.1.2010 udajne došlo k takým zmenam v zakone o dph,že vraj každý kto ma prijem z cudziny mimo krajin EU,aj ked nie je podnikatelským subjektom,tak sa ma registrovat na danovom úrade,som súkromna osoba a moj prijem nepresahuje 1800 eur ročne-vztahuje sa na mna povinna registracia? Vdaka za odpovede./nejak som zo zakona tuto povinost jednoznačne nevydedukoval,existuju rozne výklady niektorých ustanovení tohto zakona/

Zákon o DPH - kto je zdaniteľná osoba

§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

(3) Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.
§ 7
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
§ 7a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
trisestri
20.02.10,12:34
Vdaka za odpoved,možno by som rad bol platitelom dane,bohužial k tomu číslu sa ani nepribližim./menej ako 10% sumy/