SachMat
18.02.10,10:21
Zamestnavatel mi chce dodatkom upravit pracovnu zmluvu takto (vraj v zmysle zakonnika prace):

Ak zamestnanec nezotrva pocas plynutia vypovednej doby u zamestnavatela, zamestnavatel ma pravo na penaznu nahradu v sume priemerneho zarobku tohoto zamestnanca za 1 mesiac.

Viem vsak, ze podla zakonnika prace toto plati len ak sa zamestanec so zamestnavatelom pisomne dohodnu.

Chcem sa preto opytat ci mi vie niekto povedat aky je pravny stav (narok/povinnost zamestnavatela, zamestnanca) ak podmienky zotrvania zamestnanca u zamestnavatela pocas vypovednej lehoty nie su upravene pracovnou zmluvou.

Dakujem
rodina1
18.02.10,09:32
Zamestnavatel mi chce dodatkom upravit pracovnu zmluvu takto (vraj v zmysle zakonnika prace):

Ak zamestnanec nezotrva pocas plynutia vypovednej doby u zamestnavatela, zamestnavatel ma pravo na penaznu nahradu v sume priemerneho zarobku tohoto zamestnanca za 1 mesiac.

Viem vsak, ze podla zakonnika prace toto plati len ak sa zamestanec so zamestnavatelom pisomne dohodnu.

Chcem sa preto opytat ci mi vie niekto povedat aky je pravny stav (narok/povinnost zamestnavatela, zamestnanca) ak podmienky zotrvania zamestnanca u zamestnavatela pocas vypovednej lehoty nie su upravene pracovnou zmluvou.

Dakujem
Ak v pôvodnej zmluve nemáš zakotvený uvedený § 62 ods. 3 a nepodpíšeš dodatok, ktorým sa o uvedený § upravuje pôvodná pracovná zmluva, ak počas plynutia výpovednej doby nezotrváš u zamestnávateľa, nebude mať zamestnávateľ právo na peňažnú náhradu v zmysle tohto §.
Stina
18.02.10,09:36
Zamestnávateľ sa chce poistiť podľa § 62 ods. 3 :
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
SachMat
18.02.10,09:37
To som pochopil, ale bude mat zamestnavatel narok na nieco ine (nejaku sankciu ...). Mam pravo/moznost (ak nechcem porusit zakon) nezotrvat pocas vypovednej lehoty uz zamestnavatela?
rodina1
18.02.10,09:49
To som pochopil, ale bude mat zamestnavatel narok na nieco ine (nejaku sankciu ...). Mam (ak nechcem porusit zakon) nezotrvat pocas vypovednej lehoty uz zamestnavatela?
Ak nezotrváš počas výpovednej doby u zamestnávateľa, môže to on kvalifikovať ako porušenie pracovnej disciplíny a na dni, kedy už nebudeš v práci ti môže dať absenciu. S absenciou súvisí aj krátenie nároku na dovolenku. Okrem toho, môže od teba požadovať náhradu škody, ktorá by mu prípadne vznikla tvojou neprítomnosťou.
Takže, vždy je lepšie sa so zamestnávateľom dohodnúť.
SachMat
18.02.10,09:53
Dakujem.
SachMat
18.02.10,09:57
Napada mi este dodatocna otazka (asi skor pravnicka tema) - ak budem suhlasit s dodatkom, vyssie uvedene sankcie a rizika spojene s nezotrvanim u zmaestnavatela tym padom uz nehrozia?
rodina1
18.02.10,10:06
Napada mi este dodatocna otazka (asi skor pravnicka tema) - ak budem suhlasit s dodatkom, vyssie uvedene sankcie a rizika spojene s nezotrvanim u zmaestnavatela tym padom uz nehrozia?
Skutočne, otázka právnická :) Podľa môjho názoru, ak podpíšeš dodatok s uvedeným §, môže od teba zamestnávateľ požadovať náhradu vo výške priemerného zárobku za jeden mesiac, aj za časť nedodržania výpovednej doby. Určite ti nebude hroziť absencia, ale ako sa vysporiada s prípadnou náhradou škody, ťažko povedať. Ale to je už na ňom, na súde musí on dokazovať, či si mu svojím konaním spôsobil alebo nespôsobil nejakú škodu.
Chobot
18.02.10,10:45
Napada mi este dodatocna otazka (asi skor pravnicka tema) - ak budem suhlasit s dodatkom, vyssie uvedene sankcie a rizika spojene s nezotrvanim u zmaestnavatela tym padom uz nehrozia?


Skutočne, otázka právnická :) Podľa môjho názoru, ak podpíšeš dodatok s uvedeným §, môže od teba zamestnávateľ požadovať náhradu vo výške priemerného zárobku za jeden mesiac, aj za časť nedodržania výpovednej doby. Určite ti nebude hroziť absencia, ale ako sa vysporiada s prípadnou náhradou škody, ťažko povedať. Ale to je už na ňom, na súde musí on dokazovať, či si mu svojím konaním spôsobil alebo nespôsobil nejakú škodu.

Nie veľmi súhlasím s odpoveďou rodiny1.

Podľa mňa tá zmluvná pokuta za nezotrvanie je len niečo navyše, čo má donútiť zamestnancov dodržať výpovednú dobu. Zaplatením tej pokuty sa zamestnanec nezbavuje povinnosti dodržať výpovednú dobu. Takže ak zamestnanec nedodrží VD, zamestnávateľ má právo okrem nároku na pokutu aj viesť absenciu, krátiť dovolenku aj má právo požadovať náhradu škody, ak mu konaním zamestnanca nejaká vznikla.

Z ničoho nevyplýva, že by uhradením pokuty skončil PP okamžite.
SachMat
18.02.10,11:26
Ano, nie som sice pravnik, ale sedliacky rozum mi hovori, ze podpis dodatku v horeuvedenom zneni ma nezbavuje ziadnych dalsich povinnosti vyplyvajucich zo zakona, rovnako ani hrozby prislusnych eventualnych sankcii. Dokonca sa tym zaviazem o 1 mesacny plat ak odidem vo vypovednej lehote co len jeden jediny posledny den! Hm? Ma niekto este nazor?

Dik.
Chobot
18.02.10,11:30
Ano, nie som sice pravnik, ale sedliacky rozum mi hovori, ze podpis dodatku v horeuvedenom zneni ma nezbavuje ziadnych dalsich povinnosti vyplyvajucich zo zakona, rovnako ani hrozby prislusnych eventualnych sankcii. Dokonca sa tym zaviazem o 1 mesacny plat ak odidem vo vypovednej lehote co len jeden jediny posledny den! Hm? Ma niekto este nazor?

Dik.

Uvedený dodatok nie si povinný podpísať. Ale zamestnávateľ si už nájde cestu, ako ťa donútiť podpísať to. Napr. pri zvyšovaní platu budeš podpisovať dodatok o vyššom plate, ktorým sa zároveň upíšeš aj k tejto pokute.

Ak máš so zamestnávateľom dobré vzťahy, a nemáš v pláne nedodržať VD, tak to pokuta nie je pre teba hrozbou. To je ako keby sa čierni pasažieri vo vlaku báli zvýšenia pokuty za cestu na čierno.
rodina1
18.02.10,13:04
Nie veľmi súhlasím s odpoveďou rodiny1.

Podľa mňa tá zmluvná pokuta za nezotrvanie je len niečo navyše, čo má donútiť zamestnancov dodržať výpovednú dobu. Zaplatením tej pokuty sa zamestnanec nezbavuje povinnosti dodržať výpovednú dobu. Takže ak zamestnanec nedodrží VD, zamestnávateľ má právo okrem nároku na pokutu aj viesť absenciu, krátiť dovolenku aj má právo požadovať náhradu škody, ak mu konaním zamestnanca nejaká vznikla.

Z ničoho nevyplýva, že by uhradením pokuty skončil PP okamžite.
Ďakujem, Chobot, za doplnenie. Než som sa stihla vrátiť k mojej pôvodnej odpovedi a opraviť ju, už si ma predbehol. Rozmýšľala som nad tým, a tiež som prišla k názoru, ktorý si tu už odprezentoval.
SachMat
18.02.10,15:48
Uvedený dodatok nie si povinný podpísať. Ale zamestnávateľ si už nájde cestu, ako ťa donútiť podpísať to. Napr. pri zvyšovaní platu budeš podpisovať dodatok o vyššom plate, ktorým sa zároveň upíšeš aj k tejto pokute.

Ak máš so zamestnávateľom dobré vzťahy, a nemáš v pláne nedodržať VD, tak to pokuta nie je pre teba hrozbou. To je ako keby sa čiernipoctivi pasažieri vo vlaku báli zvýšenia pokuty za cestu na čierno.

Dakujem za nazory. V principe nemam problem s tymto dodatkom (odist sa nechystam, nad vypovednou lehotou neuvazujem) avsak ja som dost zasadovy clovek. Hlavne sa mi nepaci ako nam to z personalneho posunuli - vraj o nic nejde iba upresnenie niektorych veci v zmysle novelizacie zakonnika prace.
Ked pride na donucovanie som tvrdohlavy - kludne nepodpisem dodatok o zvyseni mzdy ... . Dobre vztahy treba budovat obojstranne - ja sa budem ferovo spravat k zamestnavatelovi a on ku mne. A dodatky musia byt obojstranne vyhodne - ked si takuto podmienku nedal do zmluvy pri jej podpise (pred 12 rokmi) a doteraz mu nechybala nevidim dovod preco sa zrazu takto zavazovat ked nemusim. Ked chce, nech taketo podmienky kladie novoprijatym zamestnancom.
dušinka
18.02.10,16:08
Dakujem za nazory. V principe nemam problem s tymto dodatkom (odist sa nechystam, nad vypovednou lehotou neuvazujem) avsak ja som dost zasadovy clovek. Hlavne sa mi nepaci ako nam to z personalneho posunuli - vraj o nic nejde iba upresnenie niektorych veci v zmysle novelizacie zakonnika prace.
Ked pride na donucovanie som tvrdohlavy - kludne nepodpisem dodatok o zvyseni mzdy ... . Dobre vztahy treba budovat obojstranne - ja sa budem ferovo spravat k zamestnavatelovi a on ku mne. A dodatky musia byt obojstranne vyhodne - ked si takuto podmienku nedal do zmluvy pri jej podpise (pred 12 rokmi) a doteraz mu nechybala nevidim dovod preco sa zrazu takto zavazovat ked nemusim. Ked chce, nech taketo podmienky kladie novoprijatym zamestnancom.
Do pracovnej zmluvy pred 12 rokmi ju nedal preto, že tento § v ZPvtedy nebol. Ako zamestnávateľ som povedala "konečne" keď sa tam objavil. Nemilo som bola prekvapená, keď mi vysvetlili, že bez súhlasu zamestnanca je nanič. Keď si férový voči zamestnávateľovi, prečo Ti prekáža tento podpis a podmienka? Zamestnávateľ musí dodržať dvoj-mesačnú výpovednú dobu a čo zamestnanec?
SachMat
18.02.10,16:18
Do pracovnej zmluvy pred 12 rokmi ju nedal preto, že tento § v ZPvtedy nebol.

V ZP to vtedy sice nebolo ale (ako som uz spomenul nie som pravnik), myslim si, ze zakonnik prace to ani nezakazoval. A predpokladam ze co nie je zakonom zakazane, to je dovolene. Ak by mi vtedy zamestnavatel pri podpise zmluvy taku podmienku predlozil, bolo by na mne, ci by som s nou suhlasil alebo nie. Ak by som suhlasil, bola by to zmluvna podmienka ako kazda ina.
SachMat
18.02.10,16:25
Keď si férový voči zamestnávateľovi, prečo Ti prekáža tento podpis a podmienka? Zamestnávateľ musí dodržať dvoj-mesačnú výpovednú dobu a čo zamestnanec?

A este k druhej casti tvojej otazky: prekaza mi zjavna nevyvazenost (jednostranna nevyhodnost) tohoto dodatku. Ako uz bolo spomenute skor - je to sankcia navyse ku vsetkym ostatnym sankciam vylyvajucich z porusenia povinnosti zamestnanca voci zamestnavatelovi. Ak bude v dodatku spomenute aj to, ze potom mozem odist bez dalsich nasledkov kedykolvek v priebehu vypovednej lehoty (a eventualne nieco v tom zmysle, ze sankcia nebude taka vysoka ak odidem povedzme len par dni pred uplynutim vypovednej lehoty - to si este premyslim) potom ten dodatok kludne podpisem.
Juliska2
18.02.10,16:41
vtedy zml. ani netušil, že sa niečo také dostane do zákona. Preto to nemohol dať do zmluvy - a myslím, že by to ani po právnej stránke nemohol dať.
dušinka
18.02.10,16:43
Tiež nie som právnik, ale zo skúsenosti viem, ako bolo ťažké dokazovať škodu, ktorú nám pracovník spôsobil nedodržaním výpovednej doby /bez právnika by sme to nevyhrali/. Vieš, pracovník, ktorý chce odísť nech odíde.Aj ja som odišla od svojho zamestnávateľa. Nemôžem mu brániť aby išiel za lepším. Len nech má toľko slušnosti, a dodrží výpovednú dobu, alebo aspoň nech nepoloží nástroje a z jedného dňa a druhý neodíde.
Ale niektorí nie sú slušní a je im jedno či spôsobia problémy alebo nie. Neprídu do práce a Ty si môžeš pískať. Na druhý deň bol prihlásený na čiastočný úväzok u iného zamestnávateľa. Absencia? To je už čo? Ako ho to postihne? A práve kvôli týmto tam ten paragraf je. Ak nedodrží výpovednú dobu máme nárok na náhradu škody vo výške jeho mesačného zárobku. Zatiaľ sme to v praxi nevyskúšali a dúfam že takto to je.
Takže ak si férový, nemáš sa čoho báť. Aj pre Teba je lepšie rozísť sa so zamestnávateľom slušne aj v rámci výpovednej doby dohodou. Trochu si ma svojou otázkou vyprovokoval, ale dúfam, že pochopíš, že každá minca má dve strany .