Alzbet
18.02.10,10:53
Pozdravujem,

vie mi niekto pomoct v otazke dedenia?
Moja sestra roky zije v zahranici, je slobodna matka 4.-rocnej dcery. Obe su obcianky SR, ale trvaly pobyt uz je holandsky, pracovne je dlhorocne zaradena, proste vyuziva pravny system Holandska.

Spisala zavet v pripade, keby sa jej nieco stalo, kde uviedla aj osobu ako zakonneho zastupcu, jej priatelku Holandanku a zaroven vydedenie rodicov zijucich v SR. Bol by zavet akceptovany? Vztahuje sa na nu slovenske, ci hol. dedicske pravo? Zavet platny? Kto je zak.zastupcom po smrti matky podla nasich zakonov? Predpokladam, ze dcera zdedi vsetko, kedze neexistuje manzel ani iny potomok.

dakujem

azbeta
diana17
19.02.10,18:29
ČI može dcéra vydediť rodičov??? No neviem neviem, ale tak ako rodič nemôže len tak bezdôvodne vydediť svoje deti, nemyslím si že môže dcéra "len tak" vydediť rodičov. Je celkom možné že sa to rodičom nebude páčiť a budú "skúšať".
Pokial sestra bude mať nejaký majetok tu na slovensku, bude sa vzťahovať naň slovenské právo (§44 Zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom).
Podla mňa bude (vzhladom na to že sme v EU a prebrali sme legislatívu EU) na sestru vzťahovať právo Holandska, ak sa teda nevráti na Slovensko naspäť, lebo to by sa zase na nu vzťahovalo právo SR.
Mgr.Shrek
19.02.10,20:10
ČI može dcéra vydediť rodičov??? No neviem neviem, ale tak ako rodič nemôže len tak bezdôvodne vydediť svoje deti, nemyslím si že môže dcéra "len tak" vydediť rodičov. Je celkom možné že sa to rodičom nebude páčiť a budú "skúšať".
Pokial sestra bude mať nejaký majetok tu na slovensku, bude sa vzťahovať naň slovenské právo (§44 Zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom).
Podla mňa bude (vzhladom na to že sme v EU a prebrali sme legislatívu EU) na sestru vzťahovať právo Holandska, ak sa teda nevráti na Slovensko naspäť, lebo to by sa zase na nu vzťahovalo právo SR.

http://www.porada.sk/1275186-post58.html
hena22
19.02.10,20:17
Pozdravujem,

vie mi niekto pomoct v otazke dedenia?
Moja sestra roky zije v zahranici, je slobodna matka 4.-rocnej dcery. Obe su obcianky SR, ale trvaly pobyt uz je holandsky, pracovne je dlhorocne zaradena, proste vyuziva pravny system Holandska.

Spisala zavet v pripade, keby sa jej nieco stalo, kde uviedla aj osobu ako zakonneho zastupcu, jej priatelku Holandanku a zaroven vydedenie rodicov zijucich v SR. Bol by zavet akceptovany? Vztahuje sa na nu slovenske, ci hol. dedicske pravo? Zavet platny? Kto je zak.zastupcom po smrti matky podla nasich zakonov? Predpokladam, ze dcera zdedi vsetko, kedze neexistuje manzel ani iny potomok.

dakujem

azbeta

No ja myslím, že pokiaľ tu je dieťa - dedič, rodičia nededia nič. Teda podľa slovenských zákonov. Ako je to v Holandsku, netuším.
diana17
21.02.10,14:44
No jasne ma to mohlo aj skôr napadnúť. Keď má tvoja sestra teraz už vlastnú dcéru tak jej pripadne tvojej sestry majetok.
Alzbet
22.02.10,07:17
Dakujem vam za odpoved,

samozrejme vydedenie rodicov v pripade, ze sa nieco stane s dcerou alebo skor v suvislosti s tym rozhodnutim sudu, kto bude zakonnym zastupcom maloletej, kedze by tam ostala celkom sama a rodina iba v SR...no lepsie pre nu v domacom prostredi atd...ale je to narocne vsetky moznosti vopred poistit , ako by chcela ona.
Mgr.Shrek
22.02.10,07:32
Dakujem vam za odpoved,

samozrejme vydedenie rodicov v pripade, ze sa nieco stane s dcerou alebo skor v suvislosti s tym rozhodnutim sudu, kto bude zakonnym zastupcom maloletej, kedze by tam ostala celkom sama a rodina iba v SR...no lepsie pre nu v domacom prostredi atd...ale je to narocne vsetky moznosti vopred poistit , ako by chcela ona.

Keďže obe sú štátne príslušníčky SR, spravujú sa ich vzťahy Občiansky zákonníkom. To, že žijú v Holandsku je relevatné len v určitých právnych oblastiach, ale čo sa týka dedenia, respektíve vydedenia, budú sa podľa mňa aplikovať slovenské právne predpisy. Podľa nich nie je možné rodičov vydediť. Vydediť je možné len neopomenuteľného dediča, tzn. deti poručiteľa. Rodičov jednoducho poručiteľ neuvedie do závetu.
Čo sa týka zákonného zástupcu, neviem ako je to v Holandsku, ale podľa nášho práva, nie je možné svojvoľne určiť poručníka maloletej osobe. To môže urobiť len súd. V tomto by bol závet podľa Slovenského práva neplatný.
Ak náhodou tvoja kamarátka zomrie a jej dcérka bude ešte maloletá (nedajbože), súd jej určite určí poručníka alebo opatrovníka.
kováčJi
22.02.10,07:33
Dakujem vam za odpoved,

samozrejme vydedenie rodicov v pripade, ze sa nieco stane s dcerou alebo skor v suvislosti s tym rozhodnutim sudu, kto bude zakonnym zastupcom maloletej, kedze by tam ostala celkom sama a rodina iba v SR...no lepsie pre nu v domacom prostredi atd...ale je to narocne vsetky moznosti vopred poistit , ako by chcela ona.

Daruje jej 1/2 (3/4) a nemusí sa vopred istiť :D.
PS
Neviem,prečo to chce riešiť čím zložitejšie : keď raz / tak potom / aby sa nie ....
kováčJi
22.02.10,07:36
Pozdravujem,

vie mi niekto pomoct v otazke dedenia?
Moja sestra roky zije v zahranici, je slobodna matka 4.-rocnej dcery. Obe su obcianky SR, ale trvaly pobyt uz je holandsky, pracovne je dlhorocne zaradena, proste vyuziva pravny system Holandska.

Spisala zavet v pripade, keby sa jej nieco stalo, kde uviedla aj osobu ako zakonneho zastupcu, jej priatelku Holandanku a zaroven vydedenie rodicov zijucich v SR. Bol by zavet akceptovany? Vztahuje sa na nu slovenske, ci hol. dedicske pravo? Zavet platny? Kto je zak.zastupcom po smrti matky podla nasich zakonov? Predpokladam, ze dcera zdedi vsetko, kedze neexistuje manzel ani iny potomok.

dakujem

azbeta

Alžbet.
Nenapísala si dosť podstatnú vec - kde je majetok,ktorý by sa ev. mohol dediť.