alenkabra
29.09.05,06:46
Podľa novely Z o Sociálnom fonde je zamestnávateľ povinný preplatiť zamestnancovi cestovné, ak jeho priemerný mesačný príjem neprekročí 9460,- a jeho náklady na cestovné sú vyššie ako 200,- / mesačne.
Zamestnanec je povinný vydokladovať výšku cestovného napr. ces. lístkami.
Otázka:
Zamestnankyňa vydokladovala za 9/2005 výšku cestovného na preplatienie 210,-Sk, ale tieto cest. lístky neboli za celý mesiac. Za mesiac 9/2005 jej náklady boli 380,-Sk. V akej výške jej máme preplatiť cestovné za 9/2005 a aj v nasledujúcich mesiacoch. Je povinná dokladovať cestovné lístky každý mesiac?
filka
29.09.05,05:11
Alenka u nas vo firme sme narazili na podobny problem.ak som dobre studovala na porade,nazory na to,ci staci doklad z jedneho mesiaca alebo kazdomesacne treba dokladovat, sa rozchadzaju.

bola by som rada keby niekto vyjadril rozhodny nazor.ako je to vlastne??
filka
29.09.05,06:59
nikto nic nevie?prosim poradte ak mate vlastne skusenosti v suvislosti s touto temou.
MIRKA
29.09.05,07:15
ja si myslím, že by to mal zamestnanec každý mesiac celé zdokladovať. ale to je len môj názor, neštudovala som to...

ja mám v súvislosti s týmto na vás otázku, či suma 9460 sa berie ako hrubá alebo čistá mzda. predpokladám, že hrubá.
marmal
29.09.05,07:35
Priemerny mesacny zarobok zamestnanca sa vypocita ako priemerny zarobok zamestnanca (ktory sa meni kazdy kvartal) krat priemerny mesacny fond (napr. ak pracujete 7.75 hod denne, tak je to suma 168.485 )
alenkabra
29.09.05,07:38
Suma 9460,-Sk je 2-násobok sumy životného minima. U zamestnanca sa na posúdenie bere hrubý priemerný mesačný zárobk.
učtovníčka
29.09.05,08:01
Kde mám zobrať na preplatenie cestovného, keď mám troch zamestnancov a mesačne tvorím SF cca 300 Sk? Celú čiastku používam na úhradu stravného/ vlastne im dávam 50 Sk lístky zdarma /. Je to povinné? Veď keby som celý SF použila na dopravu tak to nemám ani pre jedného? Čo mám ja malá SZČO-čka robiť ????
azalka
03.10.05,08:56
Ako je to s posudzovaním nároku u pracovníkov so skráteným úväzkom? Mám ho prepočítavať na plný? Napr. zamestnanec má úväzok 80h/mes. a jeho hrubý zárobok bol 9000,-. Má nárok na príspevok alebo nie?
Ď
filka
03.10.05,09:29
ja mam podobnu otazku ako azalka,co ked ma zamestnanec nadcasy?
a treba dokladovat kazdy mesiac alebo staci len jeden?
AntekaK
06.10.05,08:44
Ako je to s posudzovaním nároku u pracovníkov so skráteným úväzkom? Mám ho prepočítavať na plný? Napr. zamestnanec má úväzok 80h/mes. a jeho hrubý zárobok bol 9000,-. Má nárok na príspevok alebo nie?
Ď
Ja mám tiež takýto problém, ako vyplácať cestovné zo SF, ak nie je zamestnanec zamestnaný na plný úväzok?
Naile
06.10.05,10:52
S dvojnásobkom ŽM, teda sumou 9460 Sk treba porovnávať hrubý priemerný zárobok zamestnanca podľa § 7 ods. 3 písm. a) ZSF. Teda skútočne dosiahnutý.
200 Sk je výdavok na dopravu medzimestskú, bez MHD.
Tvorba časti SF na tento druh výdavku zostáva pôvodná. Úhrn sumy potrebnej na úhradu týchto príspevkov, najviac však celkovo vo výške 0,5 % zo základu, z ktoréj sa vypočíta tvorba SF všeobecne, teda 0,5 % z úhrnu hrubých miezd zamestnancov. DOVP sa do toho nepočíta.
Naile
06.10.05,10:59
Pokračovanie:
Z toho vyplýva, že každý krát treba počítať, či sa "zmestite" do 0,5 % fondu, ak uhradite príspevok na doprávu v plnej výške. A sa "nezmestite", treba určiť pravídla, povedzme, v akej %-nej výške budete uhradzať príspevok na dopravu.
Čo sa týka preukazovania výdavkov na doprávu zo strany zamestnanca, ZSF ukladá, avšak neuvadzá periodicitu. Ak niekto kupuje rôzné listky, tak by mal preukazovať mesačné, ale môžu byť prípady, že zam-c kupuje štvťročný, ročný listok a pod. teda takto bude aj preukazovať.
učtovníčka
07.10.05,07:07
Stále neviem kde mám brať pri firmách ktoré majú zamestnancov s nizkymi mzdami a tvoria SF malý na to ho ešte podelia na stravné a cestovné a potom čo? Nebudú mať ani jedno ani druhé, len odrobinky. Podnikatelia šetria na odvodoch a tak sa účtuje min. a z čoho sa potom má tvoriť dostatočný SF. Čo má prednosť pri rozdeľovaní SF?
Nemáte aj Vy takéto skúsenosti? Prosím....
nikulik
25.10.05,04:51
Potrebovala by som poradit v jednej veci, po novele plati ze narok na cestovne ma (okrem inych kriterii) zamestnanec ktoreho priemerny mesačný zarobok nepresiahne dvojnasobok zivotneho minima, teda 9460,- Sk. A moja otazka znie: berie sa do uvahy priemerny mesacny zarobok, alebo hruba mzda za dany mesiac? Ak priemerny mesacny zarobok, tak za ktore mesiace, za stvrtrok, alebo ako to mam vypocitat?
marmal
25.10.05,09:48
Potrebovala by som poradit v jednej veci, po novele plati ze narok na cestovne ma (okrem inych kriterii) zamestnanec ktoreho priemerny mesačný zarobok nepresiahne dvojnasobok zivotneho minima, teda 9460,- Sk. A moja otazka znie: berie sa do uvahy priemerny mesacny zarobok, alebo hruba mzda za dany mesiac? Ak priemerny mesacny zarobok, tak za ktore mesiace, za stvrtrok, alebo ako to mam vypocitat?
Priemer sa zisťuje vždy k prvému dňu nasledujúceho kalendárneho mesiaca po skončení rozhodujúceho obdobia ako podiel mzdy zuctovanej v rozhodujucom obdobi a z doby odpracovanej v rozhodujúcom období (par 134 ods. 1 ZP).
Zisťuje sa ako priemerný hodinový zárobok čiže zúčtovaná mzda za predchádzajúci štvrťrok sa vydelí počtom odpracovaných hodín. Ak mal vyplatené prémie za dlhšie obdobie ako kvartál, tak sa do zúčtovanej mzdy zahrnie aj alikvotná časť týchto prémii.
ajobs
25.10.05,19:44
Čiže ľudovo, ak mal zúčtované prémie napr. za polrok, 1/2 sumy týchto prémií sa mu započíta do aktuálneho štvrťroka, 1/2 sumy do nasledujúceho štvrťroka. Pri ročných odmenách sa do každého štvrťroka zahrnie 1/4 predmetnej sumy.To iba na dovysvetlenie.
nikulik
27.10.05,10:05
A mam este jednu otazocku: nasi zamestnanci maju 7,5 hod.pracovnu dobu, a jedna pracovnicka ma 7 hodinovu pracovnu dobu, cize skratený pracovny čas, tej ked som to ratala, tak jej to nikdy nevyjde aby mala viac ako 9 460,- Sk. Ma zamestnanec na skrateny pracovny cas rovnake pravo na preplatenie ako normalny zamestnanec? To potom nie je spravodlive ci ano?
nikulik
31.10.05,11:06
Naozaj mi nevie nikto poradit?
ajobs
31.10.05,14:53
A mam este jednu otazocku: nasi zamestnanci maju 7,5 hod.pracovnu dobu, a jedna pracovnicka ma 7 hodinovu pracovnu dobu, cize skratený pracovny čas, tej ked som to ratala, tak jej to nikdy nevyjde aby mala viac ako 9 460,- Sk. Ma zamestnanec na skrateny pracovny cas rovnake pravo na preplatenie ako normalny zamestnanec? To potom nie je spravodlive ci ano?
Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale malo by jej vyjsť menej ako 9.460 Sk ?:confused:
Teda v pohode môže dostať príspevok na dopravu:) .
lenkak
31.10.05,19:30
Takisto je zamestnancom ako tí ostatní.
H.B.
02.11.05,05:31
Ja by som sa chcela tiež s vami poradiť. Za september som už vyplatila príspevky na dopravu a to tak, že najprv som si vytvorila sociálny fond (ale dodatočný) vo výške 0,5% z HM.Takže teraz mám 2 soc.fondy. Prvý tvorím 0,6% a ten druhý 0,5%. Ako som sa dočítala mal by to byť normálny daňový náklad. Z toho druhého SF som vyplatila každému určité percento (podľa toho, ako mi zdokladoval cestovné lístky) Tiež mám takých zamestnancov, čo mali náklad za mesiac napr. Sk 500,--, ale vydokladoval iba 300, tak som vzala do úvahy, iba tých 300 korún. Skúste sa niekto k tomu vyjadriť, či ste to aj vy tak urobili.
lenkak
02.11.05,15:19
Aj aj takto postupujem. Mám 2x tvorbu SF, tak ako si písala, a beriem do úvahy iba zdokladované lístky, a rovnakým % ich podelím medzi zamestnancov.
Napr. mám tvorbu 0,5% SF= 1600Sk
štaria zamestnanci mi donesú lístky v hodnote: 500,600,300,400=1800Sk
Ja ale môžem minúť 1600Sk.
Porozdeľujem im každému rovnakým % =1,125 (1800/1600)
500/1,125= 444
600/1,125=533
300/1,125=267
400/1,125=356
Spolu = 1600
Každému to ešte zdaním 19%.
H.B.
03.11.05,06:03
Som rada, že sa niekto ozval, čo to robí tak ako aj ja.Už som bola na pochybách, či je to dobré, že tvorím dva soc. fondy. Ja to presne robím tak ako si napísala ty, len to mám trošku obrátené,ale výsledok je rovnaký. Ja to robím tak, že 1600/1800x100.Tak mi vyjde, že každému preplatím z dokladovaných cestovných lístov 88,9 %.
lenkak
03.11.05,16:46
Podstatné je, že je rovnaký výsledok, aj keď nie postup. Lenka
madla
14.11.05,12:26
Ak ma zamestnanec hrubý 8 280,- Sk preukáže výdavky na dopravu do zamestnania v sume 1 344,- Sk, koľko Sk mu mám vyplatiť ako príspevok na dopravu ? Nemáme kolektívnu zmluvu. Ak máte niekto vypracovanú smernicu
na čerpanie sociálneho fondu pošlite prosím.
esterka
14.11.05,12:27
Potrebujem poradiť, či je potrebné zdokladovať pri nárokovaní na príspevok zo SF na dopravu všetky cestovné doklady (cestovné lístky). Ja osobne si myslím, že ak je preukázateľné, že zamestnanec cestuje z určitého miesta bydliska pravidelne, a predloží, koľko tá cesta do zamestnania stojí, nemusí zdokladovať každú jednu cestu, keď viem, že v zamestnaní bol určitý počet dní. Môže sa mu vyplatiť celá náhrada za dopravu?
ajobs
14.11.05,12:45
Ak ma zamestnanec hrubý 8 280,- Sk preukáže výdavky na dopravu do zamestnania v sume 1 344,- Sk, koľko Sk mu mám vyplatiť ako príspevok na dopravu ? Nemáme kolektívnu zmluvu. Ak máte niekto vypracovanú smernicu
na čerpanie sociálneho fondu pošlite prosím.
Na dopravu zo SF môžeš dať maximálne 0,5% hrubých miezd zúčtovaných v období 1 roka ( § 3, ods.1 b) bod 2. zákona č.152/1994 Z.z. ), bližšie pozri príspevok č.22 od Lenkak - máš tam pekný návod aj s rozpisom, ako to robiť.
ajobs
14.11.05,12:47
Potrebujem poradiť, či je potrebné zdokladovať pri nárokovaní na príspevok zo SF na dopravu všetky cestovné doklady (cestovné lístky). Ja osobne si myslím, že ak je preukázateľné, že zamestnanec cestuje z určitého miesta bydliska pravidelne, a predloží, koľko tá cesta do zamestnania stojí, nemusí zdokladovať každú jednu cestu, keď viem, že v zamestnaní bol určitý počet dní. Môže sa mu vyplatiť celá náhrada za dopravu?
Všetky doklady musia byť predložené zamestnancom, a musíš o nich viesť evidenciu ( § 7, ods. 5 a 6 zákona o soc. fonde ).
IvkaH
02.12.05,10:34
Je to celé hrozne komplikované. Je vôbec ten sociálny fond k niečomu dobrý? Veď keby zamestnanec priamo preplácal čo má, bez tvorby SF... asi by to bolo aj jednoduchšie.
Ja mám otázku:
My SF tvoríme, ale takmer nečerpáme. Iba občas nejaké listky na kult.podujatie. Zamestnanci preplatenie dopravy nežiadajú (sú dvaja, čo by im asi chodilo), stravu máme cez stravné lístky, tam tiež nepreplácame, boli by to len haliere a DPH... Je vôbec chyba, že nečerpáme? ako môžeme potom tieto peniaze dočerpať?
ajobs
02.12.05,13:01
Je to celé hrozne komplikované. Je vôbec ten sociálny fond k niečomu dobrý? Veď keby zamestnanec priamo preplácal čo má, bez tvorby SF... asi by to bolo aj jednoduchšie.
Ja mám otázku:
My SF tvoríme, ale takmer nečerpáme. Iba občas nejaké listky na kult.podujatie. Zamestnanci preplatenie dopravy nežiadajú (sú dvaja, čo by im asi chodilo), stravu máme cez stravné lístky, tam tiež nepreplácame, boli by to len haliere a DPH... Je vôbec chyba, že nečerpáme? ako môžeme potom tieto peniaze dočerpať?

Osobne si myslím, že sociálny fond je na 2 veci: na nič a na ....(to druhé slovo nenapíšem). Je to relikt po FKSP z čias komunizmu, ale nespĺňa, najmä v malých firmách svoj účel.
Peniaze môžeš dočerpať na nejaké jednorazové kultúrne či športové podujatie, darčekové poukážky (nie stravné, keď nechcete ako firma dotovať stravu zo SF) apod.