katka br
18.02.10,12:04
Dobrý deň,
myslím, že táto téma tu už bola otvorená, vopred sa ospravedlňujem, ale potrebovala by som poradiť ohľadom založenia živnosti popri HPP, pričom spolu nesúvisia. Hlavne čo sa týka odvodov, RZZP,ako je to s PN, s daňovým priznaním atď. Chcela by som predávať vlastné výrobky cez internet. Viem, že je to široká téma ale akékoľvek názory mi pomôžu sa zorientovať.:confused:

Ďakujem vopred
poisonkatka
18.02.10,11:18
ahoj..ja som tiez na zivnosti a popritom na HPP...ja som to urobila takto: socialne ani zdravotne odvody prvy rok neplatim - socialne nie je povinne, zdravotne som si dala nulu (doplatim si to v RZZP), teraz je to skoro rok,co som na zivnosti. Co sa tyka PN, tak to neviem, bola som PN-zamestnavatel mi platil...danove priznanie budes si robit sama, typ B a taktiez RZZP si spravis sama..budes potrebovat iba potvrdenia od zamestnavatela..ale to budes riesit az buduci rok, nie?
katka br
18.02.10,11:35
nerozumiem celkom tým odvodom, prečo sú dobrovoľné do SC prvý rok, a neviem, či je to tak ale do ZP vlastne v tom ročnom zúčtovaním musím doplatiť do toho maxima? v tomto som úplný začiatočník tak sa ospravedlňujem za vyjadrovanie...
katka br
18.02.10,13:57
a ešte by som sa chcela opýtať, ak niekto predáva svoje výrobky cez internet, čo je k tomu potrebné? aké doklady? (zdrav.nezávadnosť a pod.)

ďakujem
poisonkatka
18.02.10,20:09
nerozumiem celkom tým odvodom, prečo sú dobrovoľné do SC prvý rok, a neviem, či je to tak ale do ZP vlastne v tom ročnom zúčtovaním musím doplatiť do toho maxima? v tomto som úplný začiatočník tak sa ospravedlňujem za vyjadrovanie...

zivnostnik je na prvy rok od zalozenia zivnosti oslobodeny od platenia odvodov do SP...ale mozem si platit dobrovolne z min. vymer.zakladu ak chces

ZP - budes musiet doplatit to, co ti vyjde - svoje este nemam, tak ti neviem povedat, ze ako to vyzera :-)) prave tu dnes riesim nejake RZZP a uz mam z toho hlavu ako balon, kedze to robim prvy krat a hned najtazsie pripady :-))

SP a ZP za teba predsa plati zamestnavatel, takze uplne nekryte to nemas...
katka br
19.02.10,07:24
neviem čo to ovplyvní, keď si budem platiť dobrovolne do SC? výšku dôchodku?prečo je dobré si platiť aj dobrovolne? a v akej výške?
Timka1
19.02.10,07:26
neviem čo to ovplyvní, keď si budem platiť dobrovolne do SC? výšku dôchodku?prečo je dobré si platiť aj dobrovolne? a v akej výške?

dá sa uvažovať o dobrovoľnom nemocenskom poistení, to ti môže byť prospešné, ale platiť si dobrovoľné dôchodkové poistenie nie je na mieste ....:)
katka br
19.02.10,07:38
ďakujem za odpovede, ale teda je dobré platiť si dobrovoľné nemocenské? kvôli PN alebo materskej?aj keď mi platí odvody zamestnávateľ? prosím vysvetlite mi to :o
Timka1
19.02.10,07:42
zadaj do vyhľadávača - dobrovoľné nemocenské poistenie a študuj ... je tu strašne veľa tém ohľadom toho,
skús si napr. prečítať aj
http://www.porada.sk/t126935-dobrovolne-pripoistenie-nemocenske-materska.html

http://www.porada.sk/t72814-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html
katka br
19.02.10,07:46
a ešte by som sa chcela opýtať, či do SC sa nasledujúci rok platí v každom prípade alebo len keď dosiahnem príjem presahujúci 12-násobok MZ?
Timka1
19.02.10,07:51
a ešte by som sa chcela opýtať, či do SC sa nasledujúci rok platí v každom prípade alebo len keď dosiahnem príjem presahujúci 12-násobok MZ?


ak si mala na mysli poistenie do Sociálnej poisťovni, tak to platíš vtedy, ak si mala za minulý rok napr. v 2009, príjem vyšší ako je limit a to 3834,96 € čo je 12 násobok priemernej mzdy, platila by si odvody od 1.7.2010 ....
Ice dive
19.02.10,08:11
Dobrý deň,
myslím, že táto téma tu už bola otvorená, vopred sa ospravedlňujem, ale potrebovala by som poradiť ohľadom založenia živnosti popri HPP, pričom spolu nesúvisia. Hlavne čo sa týka odvodov, RZZP,ako je to s PN, s daňovým priznaním atď. Chcela by som predávať vlastné výrobky cez internet. Viem, že je to široká téma ale akékoľvek názory mi pomôžu sa zorientovať.:confused:

Ďakujem vopred
Záleží individuálne od tvojho príjimu, ktorý máš z HPP a čo plánuješ do budúcnosti (materská)
takže to zhrniem:
pri súbehu HPP + živnosti platí odvody zamestnávateľ a od platenia odvodov si v prvom roku oslobodená do zdravotnej poisťovne platíš dobrovoľne môžeš si dať vymeriavací základ aj 0 (ak sa plánuje materská dovolenka v blízkej budúcnosti a Váš príjem je nižší ako maximálny vymeriavaci základ oplatí sa dobrovoľne sa popri živnosti pripoistiť... inak nie...)
v nasledujúcom roku sa platí zdravotné poistenie aj odvody do sociálnej poisťovne podľa toho čo výjde v daňovom priznaní ak príjem zo živnosti presiahne 12 násobok minimálnej mzdy čo je 3834,96 €.....
v podstate nemá význam platiť si na dôchodok popri zamestnaní a zbytočne si vytvárať náklady pri začiatku živnosti je myslím každé € dobré:-)