anakonda1
18.02.10,12:00
Rada by som sa opýtala ohľadne registrácie plátcu DPH v prípade subjektu, ktorý vykonáva poisťovaciu činnosť.
Ak takýto subjekt dosiahne príslušný obrat a vznikne mu povinnosť zaregistrovať sa ako plátca DPH, prihlási sa na DÚ. Lenže podľa zákona o DPH § 37 sa dočítam, že táto činnosť je od dane oslobodená.
Čiže som plátcom, musím teda podávať výkazy - v tomto prípade nulové, lebo činnosť je oslobodená.
A čo v účtovníctve? Musím tú daň evidovať, alebo ako postupujem ?
Kde by som sa o tom dočítala voľačo?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
anakonda1
18.02.10,13:32
Fakt nikto sa k tejto otázke nevie vyjadriť?
Zaujíma ma hlavne to účto, či všetky nákupy evidujem ako keby boli bez dane v plnej výške, alebo či to treba sledovať oddelene? Pozerala som viackrát do zákona, ale neviem, či som to prehliadla, alebo niečo nepochopila, ale nedočítala som sa.
Budem rada, ak ktosi, kto s tým aj robí, skúsi poradiť.Ďakujem
IvoM
18.02.10,16:13
Bohužiaľ, tiež nerozumiem prečo §37 ak sa vykonáva ako hlavná činnosť vstupuje do obratu pre registráciu. Keď ste ale plátcom DPH tak musíte podávať daňové priznanie, pokiaľ dodávate len služby podľa §37, tak nemáte nárok na odpočet a vlastne podávate len negatívne DPH. Pozor na §49.3 podľa neho si ale môžte uplatniť DPH na vstupe zo zdaniteľných plnení ak ich použijete na poisťovacie služby mimo EÚ. O DPH účtujete len v prípade §49.3, ináč sumu DPH účtujete spolu so základom dane na ten istý účet ako základ dane, takže vlastne účet 343 ani nepoužijete.
anakonda1
18.02.10,21:46
Som šťastná, že sa niekto ozval, lebo každý mi len povie, že sa s tým nestretol a pritom asi podniká kopec poisťovacích agentov aj s takýmto vyšším obratom.
Takže keď budem robiť len podľa § 37 a len v rámci SR, nie smerom do EU a budem viesť jednoduché účto, tak vlastne dph neúčtujem a nesledujem?

Na DU ma akurát usmernili, že treba podať nulový výkaz s uvedením výšky obratu za štvrťrok /štvrťročný výkaz v tomto prípade/. Viac som sa nedozvedela.
ďakujem
anakonda1
18.02.10,21:48
sorry, samozrejme som myslela služby nie do EU, ale mimo EU.
Zita5
19.02.10,05:09
Ja účtujem provízie , plátcu DPH .Daňovníčka sa zaoberá len poisťovacou činnosťou .Je štvrťročný platiteľ DPH .

Všetky provízie za príslušný štvrťrok mám v daňovom priznaní na základe províznych listov uvedené v DP DPH riadok 13- Dodanie tovarov a služieb s oslobodením DPH .

Nakoľko nie je povinná vystavovať faktúry za provízie pre komerčné poisťovne /Zákon o DPH § 71 odst.1/ tieto provízne listy zaúčtujem do Knihy pohľadávok a súčasne do záznamov v súlade s §70 zákona o DPH .Samozrejme , že pri úhrade do peňažného denníka - príjem OZD služby

Čo sa týka odpočítania dane , tak tu je to bez nároku §49 odst.3 , do výnimky nespadá .

To znamená , že v peňažnom denníku žiadnu DPH nerozpisujem .Daňové priznanie podávam teda len s vypísaným riadkom 13 a v riadku 32 Vlastná daňová povinnosť je nula .
anakonda1
19.02.10,07:57
Zita5 ďakujem, presne toto som potrebovala počuť.
dalilada
24.04.10,04:16
Som šťastná, že sa niekto ozval, lebo každý mi len povie, že sa s tým nestretol a pritom asi podniká kopec poisťovacích agentov aj s takýmto vyšším obratom.
Takže keď budem robiť len podľa § 37 a len v rámci SR, nie smerom do EU a budem viesť jednoduché účto, tak vlastne dph neúčtujem a nesledujem?

Na DU ma akurát usmernili, že treba podať nulový výkaz s uvedením výšky obratu za štvrťrok /štvrťročný výkaz v tomto prípade/. Viac som sa nedozvedela.
ďakujem

§4 Zákon o DPH
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahàňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahàňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

To znamená, ak vykonáva poisťovacie služby ako hlavnú činnosť, obrat sa sleduje, po presiahnutí obratu registrácia na DÚ ako platiteľ, účtuje sa ako popísala Zita 5.