pekar.j
18.02.10,13:02
Pekný deň, poberám sirotský dôchodok a práve som ukončil štúdium na VŠ.Tým že som ukončil štúdium mi zaniká nárok na vyplácanie sirotského dôchodku, chcel by som sa však opýtať, či nárok zaniká priamo v okamihu prerušenia štúdia alebo až na konci školského roka (totiž som na internete objavil rady že nárok zaniká na konci školského roka v ktorom sa ukončilo štúdium, t.j. 31. august).

Ďakujem za rady.
natalik
15.06.11,08:35
Ahoj, prosím mám presne takúto otázku, avšak nikto ti tu minulého roka neodpovedal. Sociálnej poisťovni som zaniesla 01.júna potvrdenie, že 30.mája som ukončila vysokú školu štátnou skúškou.
Sirotský dôchodok som poberala k 15 dňu v mesiaci. Očakávala som, že do dnešného dňa mi príde iba rozhodnutie o odobratí dôchodku, lebo ako každý vieme, vysokoškolský študent sa musí po ukončení štúdia hneď hlásiť všade. Nemáme nárok na prázdniny ako študenti strednej školy. Dnes mi však platba sirotského dôchodku prišla v plnej výške. Bojím sa ju avšak využiť, aby ju odo mňa nežiadali s5. Vieš mi poradiť, do kedy máme teda nárok na sirotský? Prípadne či mi túto dávku odoberú späť? Vopred ďakujem za odpoveď
Xanti
15.06.11,08:37
Natalik,
koliduje Ti dátum... ukončila si 30.5.2011 alebo len ukončíš 30.6.2011?
natalik
15.06.11,08:51
sorry, 30.05. ukončenie :) k 15 dňu dostávam dôchodok. len niesom si istá, či sa sirotský vypláca k danému mesiacu. ak áno mala by som mať iba nárok na doplatenie dôchodku od 15.05. do 30.05, nie? :)

papier o ukončení školy som zaniesla hneď 01.06., avšak znova mi bol vyplatený celý sirotský.
Xanti
15.06.11,08:53
Toto som našla na stránkach SP

Poukazovanie sirotského dôchodku

Sirotský dôchodok sa vypláca vopred v pravidelných mesačných lehotách, vždy v pravidelne sa opakujúcich výplatných termínoch.

http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s#Z%C3%A1nik%20n%C3%A1roku%20na%20sirotsk%C3%B D%20d%C3%B4chodok%20a%20jeho%20v%C3%BDplatu

A podľa toho budú požadovať späť dôchodok. Radšej na neho nešahaj.
natalik
15.06.11,08:55
Áno súhlasím s tebou, keď som si informácia zo sociálnej i ja pozerala. Každopádne nárok od 15.05 do 30.05 by som logicky ešte mala mať, takže časť dôchodku za tie dni by mi mala byť vyplatená, nie? Teda ak neberem do úvahy, že tento si pravdepodobne v celej miere aj zoberú späť.
Xanti
15.06.11,08:57
No neviem kedže sa vypláca vopred tak podľa toho všetkého dôchodok na máj si mala vyplatený v apríly.
Asi treba počkať, peniaze radšej neminúť. Oni majú čas na všetko...
veronikasad
15.06.11,09:37
sorry, 30.05. ukončenie :) k 15 dňu dostávam dôchodok. len niesom si istá, či sa sirotský vypláca k danému mesiacu. ak áno mala by som mať iba nárok na doplatenie dôchodku od 15.05. do 30.05, nie? :)

papier o ukončení školy som zaniesla hneď 01.06., avšak znova mi bol vyplatený celý sirotský.
Máš potvrdené prevzatia dokladu o ukončení školy ? Doklad si odovzdávala v podatelni, alebo priamo na prísl. oddelení ?