VICTORY
29.09.05,07:21
Vie mi niekto poradiť, keď ako súkromná osoba dostávam z každého nákupu v obchode maržu (zľavu), ale dostávam aj provízie z nákupov iných klientov - na účet v banke, je potrebné preukazovať (daňovému úradu a pod.) aj sumu obdržaných marží, alebo len provízie (tie predpokladám, že je povinnosť zahrnúť do daňového základu).
Vladimír Ozimý
29.09.05,07:36
no mna pojem marža trochu mili, lebo marzu vnimat ako skor rozdiel medzi nakupnou cenou a predajnou ale to len tak okrajovo...teraz nechapem trochu otazke...no ked ja nakupim 12000 Sk tovar zo zlavou a zaplatim 10 000 sk tak potom evidujem 10 000 sk ....neviem ako to myslis evidovat marze alebo co... provizie idu jasne do danovych prijmov....no a v pripade tej zlavy..ta nejde isto do danovych prijmov ...
VICTORY
29.09.05,09:58
Marža to volám preto, lebo to nie je tak, že dostávam v obchode okamžitú zľavu a platím menej, ale platím napr. 12.000 a z toho napr. 1.200 obchod odvádza hneď ako "maržu" na môj účet vo firme, ktorá všetky nákupy eviduje a dostávam to vyplatené neskôr aj s podielom (na zisku) z nákupov iných klientov v celej sieti obchodov. Takže dostanem podstatne viac peňazí späť, ako keby som dostal zľavu z môjho nákupu hneď.
KEJKA
29.09.05,10:55
mne sa to javí ako provízia (včítane tvojich vlastných nákupov). Mal by si to mať v predmete činnosti ale akosi mi to vychádza, že nie si podnikateľ. Čo mi uniká?
VICTORY
30.09.05,16:01
Keď kupujem ako súkromná osoba a platím nákupy zo zdanených peňazí, asi by to nebolo košer :-( aby som maržu (zľavu) znova zdaňoval.
Ani keď dostávam okamžitú zľavu v obchode ma predsa nikto nemôže nútiť túto zľavu zdaniť!? To, že to dostávam inou formou by podľa mňa nemalo mať vplyv na daňovú povinnosť.
Milan Benka
30.09.05,16:29
To čo tu bolo definované nie je klasická zľava pri nákupe tovaru. Funguje to ako nejaký bonus, odmena alebo niečo podobné. A preto sa tento príjem musí zahrnúť celý do daňového základu, vrátane aj "zľavy" za vlastné nákupy. Myslím, že to spadá pod § 8 - ostatné príjmy, zák. o dani z príjmu.
VICTORY
30.09.05,16:51
Existuje tu (na Slovensku) niečo ako zamedzenie dvojitého zdanenia?
Milan Benka
30.09.05,16:57
Existuje, ale nie je to tvoj prípad.
VICTORY
30.09.05,17:01
Dôvod... ???
Milan Benka
30.09.05,17:11
Marža, kt. spomínaš, je vyplácaná prostredníctvom "evidenčnej" firmy. Takže pre teba to nie je zľava, ale vyplatená odmena! Preto to nie je tvoj prípad. Vidíš tu niekde dvojité zdanenie ???
bepo
01.10.05,05:08
A vystavuješ nejaké faktúry alebo peniaze prídu len tak?
Milan Benka
01.10.05,08:16
Keď som dobre pochopil zadavateľa, tak žiadne fa nevystavuje.
KEJKA
01.10.05,08:36
ale tie peniaze prídu na konkretny účet. Teda musela byť s tebou spísaná zmluva alebo dohoda, v nej si uviedol účet, na ktorý ti budú posielať peniaze. Tiež podmienky, nejaká identifikácia.
Takže treba prečítať a pochopiť, aké postavenie máš voči spoločnosti, ktorá ti tie peniaze posiela.
VICTORY
01.10.05,13:37
Faktúry žiadne nevystavujem, platím prostredníctvom poukážok zamenených za peniaze. S tovarom dostanem normálny doklad na celú sumu, ako keď som pred tým platil peniazmi (alebo kartou).

Maržu (zľavu) z každého nákupu v obchode dostávam na konto vo firme, ktorá to celé zastrešuje a následne vypláca peniaze na môj účet v banke vo forme "Spätnej náhrady". Je toto dôvodom na zmenu "zľavy" na "odmenu" a tým pádom na jej zdaňovanie? (nakupujem ako súkromná osoba zo zdaneného príjmu)

Samozrejme je spísaná zmluva (je možná aj on-line verzia - registrácia klienta cez internet), ktorá určuje podmienky celého vzťahu "stály klient"-spoločnosť-obchod a na základe ktorej dostávam peniaze na účet.
Milan Benka
01.10.05,13:40
Bolo by dobré vidieť zmluvu, ale mne to pripadá ako "odmena"
KEJKA
01.10.05,13:49
celý ten kontrakt si podpísal ako občan? Alebo pôsobíš na trhu a získavaš klientov?
v druhom prípade podnikáš. A identifikujú ta, lebo si si vopred nakúpil tie poukažky, ktorými platíš za nákup.
Len tu hádame, kým nedefinuješ svoj vzťah k firme, ťažko je radiť.
Stále to vychádza tak, že si sprostredkovateľ.
tonkat
01.10.05,19:55
Len na objasnenie, ak myslím na to, na čo Viktoria, tá zľava, resp. marža sa dá vybrať iba v poukážkach na nákup a teda neprichádza klientovi na účet, ale eviduje sa v tejto spoločnosti. To by som nezdaňovala. Druhá vec je provízia, ktorú dostáva zo svojich a aj iných nákupov - tam jej prichádza na jej vlastný účet určitá suma, ktorá by podľa mňa mala byť predmetom dane.
KEJKA
02.10.05,06:20
Len na objasnenie, ak myslím na to, na čo Viktoria, tá zľava, resp. marža sa dá vybrať iba v poukážkach na nákup a teda neprichádza klientovi na účet, ale eviduje sa v tejto spoločnosti. To by som nezdaňovala. Druhá vec je provízia, ktorú dostáva zo svojich a aj iných nákupov - tam jej prichádza na jej vlastný účet určitá suma, ktorá by podľa mňa mala byť predmetom dane.ak sa potvrdí tento systém, tak potom sa "súkromné" nákupy oddelujú od "sprostredkovateľských". V takom prípade by som zvažovala to zdaňovanie spôsobom uvedeným v citácii.
..... ale stále len hádame....
VICTORY
02.10.05,07:43
Len na objasnenie, ak myslím na to, na čo Viktoria, tá zľava, resp. marža sa dá vybrať iba v poukážkach na nákup a teda neprichádza klientovi na účet, ale eviduje sa v tejto spoločnosti. To by som nezdaňovala. Druhá vec je provízia, ktorú dostáva zo svojich a aj iných nákupov - tam jej prichádza na jej vlastný účet určitá suma, ktorá by podľa mňa mala byť predmetom dane.
Zľava, resp. marža sa eviduje v tejto spoločnosti a následne sa vypláca v korunách na účet (nie v poukážkach na nákup).
Provízie (odmeny zo systému za sprostredkovanie klientov) sú evidované a vyplácané oddelene. To je samozrejme predmetom dane z príjmu.