rema
29.07.04,10:09
Odberateľ SR vyváža tovar mimo EU do Srbska. Objednal si našu firmu na dopravu tohto tovaru. Budeme fakturovať bez DPH § 47 odst.6. Naša firma
si natúto dopravu špedične objednala dopravcu zo SR , ktorý tento tovar viezol do Srbska , avšak dopravu nám fakturoval s DPH.Je to správne? Podľa nás by nám mal fakturovať bez DPH a my taktiež vývozcovi tovaru bez DPH.
Poraďte, čo je správne. Naša firma funguje ako špeditér.
vladan
29.07.04,10:21
podľa mňa bez DPH, pozri § 47 ods. 6 zákona o DPH
Oldi
29.07.04,10:29
podľa mňa bez DPH, pozri § 47 ods. 6 zákona o DPH
súhlasím, podľa mňa tiež je podstatný § 47 ods.6. Myslím, že toho prepravcu zmiatol §15 ods.3. Malo by to byť bez DPH. Neviem nájsť nejakú výnimku, ak ide o sprostredkovanie prepravy. Aké sú ďalšie názory ? Zabudli sme na niečo ?
Luckasari
29.07.04,10:42
podla mojho nazoru tiez fakturovat bez DPH §47 ods. 6
ziadala by som opravu faktury
vladan
29.07.04,10:47
ale nemôže dopravca argumentovať tým, že vykonáva prepravnú službu pre slováka, následne špedička (slovák) pre slováka a až ten objednávateľ služby to bude "prefakturovávať" bez DPH ako prepravné služby spojené s vývozom tovaru? Lebo aj s tým som sa stretla, že dopravca, špedička pochopili zákon takto a majú to odsúhlasené "auditorom", tak to musí byť s DPH.
To priame spojenie s vývozom tovaru platí na všetky články prepravy, však?
Oldi
29.07.04,10:58
ale nemôže dopravca argumentovať tým, že vykonáva prepravnú službu pre slováka, následne špedička (slovák) pre slováka a až ten objednávateľ služby to bude "prefakturovávať" bez DPH ako prepravné služby spojené s vývozom tovaru? Lebo aj s tým som sa stretla, že dopravca, špedička pochopili zákon takto a majú to odsúhlasené "auditorom", tak to musí byť s DPH.
To priame spojenie s vývozom tovaru platí na všetky články prepravy, však?
Veď práve toto, nikde neviem nájsť nič o prípade, keď sa preprava sprostredkuje.
vladan
29.07.04,11:36
Oldi, čo tak § 47 ods. 12??? O čom to hovorí???
Luckasari
29.07.04,11:53
ja som sa na to tiez pytala, a dostala som odpoved, ze ked sprostredkovavam, alebo prefakturovavam prepravu, mam sa spravat tak, ako by som ju sama vykonala
andrea
29.07.04,16:03
Z vlastnej skúsenosti viem, že takáto faktúra je bez DPH. Mala som podobný prípad : Slovensko - Švajčiarsko, prepravu vykonávala špedičná firma zo Slovenska.
Odkonzultované na DÚ, takže bez DPH.
Oldi
30.07.04,06:05
Oldi, čo tak § 47 ods. 12??? O čom to hovorí???
Načo toľko otáznikov ??????????????????????????????
Veď tu skoro všetci od začiatku tvrdíme, že bez DPH. Hľadal som len niečo, čo
by túto skutočnosť mohlo spochybniť. Inak, ten ods. som čítal, takže vďaka za otázniky...

§47,ods.12:

"Oslobodené od dane je obstaranie dodania tovarov a služieb podľa odsekov 1 až 11, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby..."
http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Hmm???
vladan
30.07.04,06:09
OKI, takže sme dospeli k záveru, že bez DPH. Ten odstavec som napísala narýchlo, len tak som ho preletela. Mne na jeden odstavec novely DPH treba trošku viac času, takže preto tie otázniky, lebo som nevedela, či to je to, čo sme hľadali...
Pekný deň
rosemary
30.07.04,08:37
Takéto problémy vznikajú keď prepravu preženiete cez xx špedičiek, každý má iného auditora, potom je z toho guláš, a chudák dopravca. Inak nič v zlom veľmi sa mi páčia tieto diskusie, a viete že ďaleko viac ako všetky školenia. Prajem krásný víkend.