Ľubomír Klimek
18.02.10,14:36
Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na otázku, som začínajúci živnostník, ale zároveň som vojenský dôchodca.Aké odovody mám platiť do soc. a zdrav. poisťovne, neplatí za mňa odvody štát?Ďakujem.
Polly404
18.02.10,13:46
Prvý rok neplatíte žiadne odvody. Na budúci rok dáte do sociálnej poisťovne výkaz z DP (vraj to už bude za nás robiť daňový úrad) a oni Vám povedia, či máte povinnosť platiť odvody do SP od 1.7. a v akej výške alebo nie. Čo sa týka ZP, tak na budúci rok odovzdáte v ZP ročné zúčtovanie ZP a z neho sa dozviete, či budete platiť preddavky na ZP a v akej výške alebo nie.
veronikasad
18.02.10,13:51
Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na otázku, som začínajúci živnostník, ale zároveň som vojenský dôchodca.Aké odovody mám platiť do soc. a zdrav. poisťovne, neplatí za mňa odvody štát?Ďakujem.
Do 7 dní od nadobudnutia účinnosti živ.oprávnenia sa prihlásiš v zdr.poisťovni ako SZČO. Môžeš si určiť vymeriavací základ nula a preddavky platiť nebudeš. Do 31.3.2011 podávaš RZZP a ak tvoj vymeriavací základ presiahne VZ poistenca štátu, musíš doplatiť zdr. poistenie do 30.6.2011.

V SP ti teraz nevyplýva žiadna povinnosť. Po podaní DP za rok 2010 (do 31.3.2011) DU zašle SP výpis z tvojho daň. priznania. Ak tvoj príjem = tržby presiahne 12-násobok vymer.základu SZČO, stávaš sa od 1.7.2011 povinným platitelom odvodov do SP.
Ľubomír Klimek
22.02.10,13:49
Ďakujem veľmi pekne za odpevede, predpokladám, že ten vymeriavací základ je teraz okolo 96eur do SP a 44 do ZP.
hanelie
22.02.10,14:16
nie :), to sú už vyrátané % / i keď nesprávne
bizonik
22.02.10,14:54
Zdravim Vas nechcem zakladat novu temu mam take podozrenie ze zamestnavatel mozno neodvadza za mna do SP.
Pisal som sem uz davnejsie a naozaj je pre mna dolezite aby som mal nieco odpracovane do buducna.Kedze mam zdr.problemy a mam malo odrobeneho.Dosiel mi vypis dochodcovskej spravc.spolocnosti ,druhy pilier a vypis za obdobie od 1.12009 do 31.12.2009.
Sice som v tom roku neplatil nic a nemal odvody do SP az od oktobra a nemam to tam vobec v tejto spolocnosti.
Myslite ze by mohla nastat chyba v SP ze tam nesli do spravc.spolocnosti peniaze z vyplaty teda odvody alebo neplati zamestnavatel vobec do SP?
Som z BA kde sa da zistit ci za mna plati asi by to bolo najlepsie a je to mozne dojst do SP a informovat sa?
bizonik
22.02.10,14:57
Samozrejme som zamestnany od oktorbra mam aj zmluvu na dobu urcitu.Len mam teraz z toho stresy aby som nerobil tak ze sa mi potom nic nezarata do odpracovanych mesiacov-rokov.
hanelie
22.02.10,15:03
môžeš si to zistiť priamo v SP
bizonik
22.02.10,15:08
diky a co ak zistim ze to tak je a neodvadza?Spytam sa ho potom priamo ze som zistil ze neodvadzate za mna do SP a vyrazi ma nie?
veronikasad
22.02.10,16:03
Samozrejme som zamestnany od oktorbra mam aj zmluvu na dobu urcitu.Len mam teraz z toho stresy aby som nerobil tak ze sa mi potom nic nezarata do odpracovanych mesiacov-rokov.
ak si v SP riadne prihlásený ako zamestnanec, zodpovednosť za odvody nesie zamestnávateľ. (prever si prihlásenie)
bizonik
22.02.10,16:17
ok,dakujem za odpovede zajtra tam znehnem uz som si to nasiel na nete kde sidlia.
Dufam ze to tam bude zaplatene tie odvody,lebo neviem potom co mam robit.
veronikasad
22.02.10,16:27
ok,dakujem za odpovede zajtra tam znehnem uz som si to nasiel na nete kde sidlia.
Dufam ze to tam bude zaplatene tie odvody,lebo neviem potom co mam robit.
Ak si riadne prihlásený v sociálnej a zdravotnej poisťovni, nemusíš robiť celkom nič - za nedoplatky ako som ti už vyššie napísala - zodpovedá zamestnávateľ
ALEXOLIVER
04.08.10,10:43
chcela by som sa spýtať na prihlásenie do zdravotnej poisťovne. Známy mal živnosť a bol aj zamestnanec, zo živnosti neplatil odvody do zdravotnej poisťovne, len robil RZZP. Teraz ukončil pracovný pomer, bude pracovať len na živnosť. Je nejaká povinnosť prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne, ked živnosť už má 3 roky a prihlásený tam je? Alebo stačí mu začať platiť odvody 44,73 mesačne z titulu živnosti, ked už nie je v pracovnom pomere?ďakujem.
m.hladka
04.08.10,10:52
Myslím si, že by mal nahlásiť zmenu v ZP (aspoň sa priamo v ZP informovať) a platiť odovody, aby potom pri RZZP nemal veľký nedoplatok.
ALEXOLIVER
04.08.10,11:13
odvody platiť ide, jedná sa mi len o to prihlásenie alebo oznámenie
veronikasad
04.08.10,11:33
odvody platiť ide, jedná sa mi len o to prihlásenie alebo oznámenie
treba nahlásiť zmenu vymer. základu na základe RZZP za rok 2009, najmenej z minima.
ALEXOLIVER
04.08.10,11:55
ďakujem za odpovede.