Ened
18.02.10,15:48
Dobrý deň
Potrebovala by som poradiť niektoré veci z jednoduchého účtovníctva. Mám na starosti OZ, ktoré nepodniká, nie je platcom DPH. Peňažný denník som však videla dnes prvýkrát, vôbec sa v obore nevyznám, takže niektoré veci nie sú mi vôbec jasné, preto sa vopred ospravedlňujem za možno naivné otázky. Týkajú sa hlavne zápisov do PD a účtovných dokladov. Podotýkam, že príjmy máme iba z členských príspevkov a menších drobností uvedených v stanovách, takže by to všetko malo byť oslobodené od dane.

1) aký typ príjmového a výdavkového pokladničného dokladu by som si mala zaobstarať? S DPH alebo bez DPH? (neviem, od čoho to závisí)
2) keď platí viac osôb v 1 deň členský príspevok, môžem to dať do 1 príjmového pokladničného dokladu?
3) potvrdenka z bankomatu pri výbere hotovosti neslúži ako daňový doklad? Čiže vypíšem príjmový pokladničný doklad a do PD to zapíšem ako priebežnú položku?
3) do ktorej časti PD zaradím výdavky za a) kancelárske potreby, b) webhosting, doménu, c) administráciu webstránky, d) poplatky za bankové služby?
4) ako zapíšem už uhradenú faktúru? Ku čomu ju pripojím alebo čo k nej pripojím?
5) pokladničné bločky pripájam k výdavkovým pokladničným dokladom (napr. zošívačkou)? A kam to celé potom uložím?
6) môžu na účte OZ prebiehať súkromné operácie niektorého člena OZ? Napr. potrebuje si požičať peniaze, ktoré potom na účet vráti... ak je to možné, ako sa táto operácia zapíše do PD?

Vopred ďakujem všetkým za zodpovedanie otázok.
Ened
19.02.10,11:14
Nikto nevie poradiť, alebo som tému zle zaradila? :(
mirhu
19.02.10,20:16
Dobrý deň
Potrebovala by som poradiť niektoré veci z jednoduchého účtovníctva. Mám na starosti OZ, ktoré nepodniká, nie je platcom DPH. Peňažný denník som však videla dnes prvýkrát, vôbec sa v obore nevyznám, takže niektoré veci nie sú mi vôbec jasné, preto sa vopred ospravedlňujem za možno naivné otázky. Týkajú sa hlavne zápisov do PD a účtovných dokladov. Podotýkam, že príjmy máme iba z členských príspevkov a menších drobností uvedených v stanovách, takže by to všetko malo byť oslobodené od dane.

1) aký typ príjmového a výdavkového pokladničného dokladu by som si mala zaobstarať? S DPH alebo bez DPH? (neviem, od čoho to závisí)
závisí od toho či ste plátci DPH
2) keď platí viac osôb v 1 deň členský príspevok, môžem to dať do 1 príjmového pokladničného dokladu?
Dala by som každému zvlášť PPD
3) potvrdenka z bankomatu pri výbere hotovosti neslúži ako daňový doklad? Čiže vypíšem príjmový pokladničný doklad a do PD to zapíšem ako priebežnú položku?
áno,
3) do ktorej časti PD zaradím výdavky za a) kancelárske potreby,réžia
b) webhosting, doménu,réžia
c) administráciu webstránky, d) poplatky za bankové služby?obe réžia
4) ako zapíšem už uhradenú faktúru? Ku čomu ju pripojím alebo čo k nej pripojím?
pripojíš k nej úhradu bud z VPD alebo z BV
5) pokladničné bločky pripájam k výdavkovým pokladničným dokladom (napr. zošívačkou)? A kam to celé potom uložím?
do šanónu
6) môžu na účte OZ prebiehať súkromné operácie niektorého člena OZ? Napr. potrebuje si požičať peniaze, ktoré potom na účet vráti... ak je to možné, ako sa táto operácia zapíše do PD?
je to možné, avšak určite by som na to napísala zmluvu o pôžičke, uviedla úroky, podpis štatutárneho zástupcu ( ale v praxi by som to nerobila )

Vopred ďakujem všetkým za zodpovedanie otázok.
odpovede v texte
Ened
20.02.10,08:59
Ďakujem. Ešte pre upresnenie:

1) keď nie sme platcami DPH, tak máme použiť PPD a VPD bez DPH?

2) ak teda prebehne na účte OZ súkromná operácia, ktorú schválil štatutár, môžem to do PD zapísať pod výdavky nepodliehajúce dani z príjmov - osobná spotreba? A kam do príjmov to zapíšem, keď dotyčná osoba peniaze vráti (bez úrokov)? Môžu to byť príjmy nepodliehajúce dani - vlastné peňažné vklady, pôžičky a dary? A zmluva o pôžičke je len náš interný doklad, čiže ak tomu človekovi veríme, nemusíme túto zmluvu vypracovať?
mirhu
20.02.10,13:39
Ďakujem. Ešte pre upresnenie:

1) keď nie sme platcami DPH, tak máme použiť PPD a VPD bez DPH?
ja používam s DPH-teda môj program

2) ak teda prebehne na účte OZ súkromná operácia, ktorú schválil štatutár, môžem to do PD zapísať pod výdavky nepodliehajúce dani z príjmov - osobná spotreba? A kam do príjmov to zapíšem, keď dotyčná osoba peniaze vráti (bez úrokov)? Môžu to byť príjmy nepodliehajúce dani - vlastné peňažné vklady, pôžičky a dary? A zmluva o pôžičke je len náš interný doklad, čiže ak tomu človekovi veríme, nemusíme túto zmluvu vypracovať?Máte príijmy aj zdaňované alebo iba nezdaňované?Podľa mňa by peniaze neziskovky mali slúžiť na to, čo máte v štatúte, resp. inej zakladateľskej listine, a nie na osobnú spotrebu štatutára..hlavne nie tie z 2% z daní...


v texte
hanelie
20.02.10,16:30
účtovný prípad pôžičky:
zmluva o pôžičke
pôžička členovi oz ...vnzd
splátka pôžičky........pnzd

btw:z akých zdrojov poskytujete pôžičku / nemáte v stanovách klauzulu o použití získaných finančných prostriedkov?
Ened
21.02.10,14:09
Reálne máme príjmy iba z členského, z 2% nie, takže nezdaňované. V stanovách takú klauzulu nemáme.

Pôžičky neposkytujeme pravidelne, stalo sa to len párkrát. Sme malé OZ, kde sa všetci poznáme, takže s takýmto druhom výpomoci nikto nenamietal. Jedine že to potrebujem správne zaúčtovať. Ďakujem vám za pomoc :)
ono79
03.03.10,12:32
ahoj poraďaci..... , konečne som našiel niečo o OZ. konkrétne zadania a riešenia. My sme malé OZ, fungujeme od konca r. 2009. K dnešnému dňu sme mali 2 akcie, kde sme zakupovali sladkosti pre deti. v r. 2009 Mikulaško. Žiadne iné výdavky neboli. Pre tento rok toho už bude viac. Dostali sme grant. Ale chcem sa opýtať. Čo s výkazmi OZ. Musím si doladiť konečne program MRP JU, kde je možné pri otváraní firmy zadať právnu formu, teda OZ. teda učtovanie sa bude líšiť od klasic. FO. ešte neviem presne v čom je rozdiel, ale keď by som nemal ten program, ktorý urobí DP za r. 2009 exportovaním dát z účtovného programu, tak aké sú zmeny oproti FO? A čo sa týka účtovania, viete mi poradiť kde sa dostanem k nejakým postupom, odlišnostiam, zmenám oproti FO? Viete mi poradiť?
ego.mc
03.03.10,16:54
ahoj poraďaci..... , konečne som našiel niečo o OZ. konkrétne zadania a riešenia. My sme malé OZ, fungujeme od konca r. 2009. K dnešnému dňu sme mali 2 akcie, kde sme zakupovali sladkosti pre deti. v r. 2009 Mikulaško. Žiadne iné výdavky neboli. Pre tento rok toho už bude viac. Dostali sme grant. Ale chcem sa opýtať. Čo s výkazmi OZ. Musím si doladiť konečne program MRP JU, kde je možné pri otváraní firmy zadať právnu formu, teda OZ. Obávam sa, že taká funkcia v MRP JÚ nie je. teda učtovanie sa bude líšiť od klasic. FO. ešte neviem presne v čom je rozdiel, ale keď by som nemal ten program, ktorý urobí DP za r. 2009 exportovaním dát z účtovného programu, tak aké sú zmeny oproti FO? A čo sa týka účtovania, viete mi poradiť kde sa dostanem k nejakým postupom, odlišnostiam, zmenám oproti FO? Viete mi poradiť?
Odpovede by si mal nájsť v tejto Porade:
http://www.porada.sk/f60-neziskove-organizacie-neziskovy-sektor.html
ono79
04.03.10,07:47
tak s tým nastavením OZ v programe MRP JU nie je z mojej hlavy. to mi povedala predajkyňa, ktorá mi odpovedala na môj mail, že majú takú možnosť. lebo som to isté písal aj do KROSu a tam mi povedali, že sa to nedá pre JU, že je to pre PU. tak a taký program nemám. Robil som JU, tak som ich oslovil, že či sa dá dokúpiť nejaká nastavba. Tá pani z KE mi oznámila, že to nie je nutné, že treba len dokúpiť upgrade na r. 2009 a to v tom už bude. Tak idem si to preveriť. ale mám otázku. Ak robíme akcie a niektorí naši spoluobčania dávajú dary napr. sladkosti, nejaký ten košík na sledkosti, tvrdé papiere, fixy a iné... ako to zaučtovať? vie mi niekto poradiť. Boli už aj peňažné dary, alebo keď je zbierka na OZ? ako tieto veci zaučtovať?:confused:
Ako PNZD a konkrétne dary, alebo POZD? Prípadne tie dary kanc.potreby alebo ako?
ono79
04.03.10,10:20
Odpovede by si mal nájsť v tejto Porade:
http://www.porada.sk/f60-neziskove-organizacie-neziskovy-sektor.html

a viete mi poradiť aký účt. program JU použijeme na OZ. lebo máme už grant pre tento rok na tzv. detské ihrisko. a tam už musí byť učto.progr. lebo budú chcieť výstupy a aj kvôli 2% do budúcna chceme. tak čo vy na to.... ak MRP mi nepotvrdia, tak potom je to možné účtovať v progr. MRP JU FO, ale niektoré analytiky prerobiť na OZ. Ako myslím len pomenovať a dať k tomu pripomienky alebo nejaké značky.... Mám z toho husiu kožu lebo som sa podujal riešiť účtovníctvo v združení a teraz neviem či to vyriešim. Tak poraďte niekto (možno to preháňam, ale radšej pár slov ako nič.... ) Ďakujem
ego.mc
04.03.10,14:51
tak s tým nastavením OZ v programe MRP JU nie je z mojej hlavy. to mi povedala predajkyňa, ktorá mi odpovedala na môj mail, že majú takú možnosť. lebo som to isté písal aj do KROSu a tam mi povedali, že sa to nedá pre JU, že je to pre PU. tak a taký program nemám. Robil som JU, tak som ich oslovil, že či sa dá dokúpiť nejaká nastavba. Tá pani z KE mi oznámila, že to nie je nutné, že treba len dokúpiť upgrade na r. 2009 a to v tom už bude. Tak idem si to preveriť. ale mám otázku. Ak robíme akcie a niektorí naši spoluobčania dávajú dary napr. sladkosti, nejaký ten košík na sledkosti, tvrdé papiere, fixy a iné... ako to zaučtovať? vie mi niekto poradiť. Boli už aj peňažné dary, alebo keď je zbierka na OZ? ako tieto veci zaučtovať?:confused:
Ako PNZD a konkrétne dary, alebo POZD? Prípadne tie dary kanc.potreby alebo ako?
Prijatý dar je PNZD. Zaúčtujte ich v reprodukčnej cene, viď § 25 ods.d) ZoÚ.
ego.mc
04.03.10,14:55
a viete mi poradiť aký účt. program JU použijeme na OZ. lebo máme už grant pre tento rok na tzv. detské ihrisko. a tam už musí byť učto.progr. lebo budú chcieť výstupy a aj kvôli 2% do budúcna chceme. tak čo vy na to.... ak MRP mi nepotvrdia, tak potom je to možné účtovať v progr. MRP JU FO, ale niektoré analytiky prerobiť na OZ. Ako myslím len pomenovať a dať k tomu pripomienky alebo nejaké značky.... Mám z toho husiu kožu lebo som sa podujal riešiť účtovníctvo v združení a teraz neviem či to vyriešim. Tak poraďte niekto (možno to preháňam, ale radšej pár slov ako nič.... ) Ďakujem
Ja účtujem NO v MRP JÚ, ale je to trochu "nekomfortné", hlavne kvôli deleniu na hlavnú a zdaňovanú činnosť. :)
ono79
05.03.10,11:12
Ja účtujem NO v MRP JÚ, ale je to trochu "nekomfortné", hlavne kvôli deleniu na hlavnú a zdaňovanú činnosť. :)


To ma zaujíma, ako to prebieha. Nejak ste si to upravovali alebo figel je len v pomenovaní položiek?

Veľmi by ste mi pomohli, keby ste mi trošku našepkali, čo a ako.... Lebo ma ozaj upozornili, že v MRP JU nie je možné nastaviť NO-OZ. tak som z toho trošku zaskočený, lebo pred nejakým časom som písal do firmy, aby som zistil, čo a ako a nebol problém. Teraz je to len v PU, čo mne osobne zatiaľ nevyhovuje. Nebránim sa PU, ale v JU som skôr doma. PU sa chcem začať venovať, ale účtovať s teoretickými poznatkami neviem, neviem.... takže dá sa to? aké su zmeny?
ONO79:rolleyes:
ego.mc
05.03.10,16:09
1. Vytvoril som si strediská zvlášť na hlavnú a zvlášť na zdaňovanú činnosť.
2. Rozčlenil som nezdaňované príjmy a nezdaňované výdavky analytikou tak, aby mi to aspoň približne sedelo.
3. Pri zdaňovaných príjmoch a výdavkoch mám bežnú analytiku.
Možno má niekto aj lepší postup. :)
ono79
08.03.10,09:21
včera som sa dozvedel, že v Alfe od Krosu je možnosť nastaviť SVB-neziskovka, je to približne také aké v OZ. Ale musím prerobiť PD podľa stlpcov. Tak dúfam že do dan.priznania to stihnem. Ale inak, v § 9 písm.c) je kto vedie JU a do kedy ho môže viesť, takže do tých 200 tis. € sa dá JU. No tak program už mám, už len sa nejak zorientovať. Tak zatiaľ toľko. Vďaka za tip. :D
ono79
17.03.10,10:03
aj tak mám z toho husiu kožu,,.... keď som robil JU, tak to bolo komplexné a malo to hlavu a pätu... a tu pri tom OZ mám nedobrý pocit. Naskôr ma zaskočil ten program, teraz keď ako tak sa zorientuvávam, tak ma straší to DP. tak neviem... už som tu čítal, že ak máme len príjmy oslobodené o dane, tak stačí napísať list na DU, že čestne prehlasujeme že máme len takéto príjmy. Ale keď mám vyplňovať tlačivá PO, tak a ja mám teraz len pracovnú verziu PD upraveného pre OZ (odtiaľ som ho stiahol) tak si neviem rady. No ta tak sa my tu máme

Ono

viete ma niekto posmeliť proti a na DU?
ego.mc
17.03.10,10:56
V pohode, najhoršie je to prvý krát. ;)
Po piatom DDP v tom budeš ako ryba vo vode. :D