Stelaa
18.02.10,19:47
Prosím vás, podávala som danové priznanie, no v podstate som nemusela, lebo moje príjmy boli len 1800 eur, čiže nulové danové, može si manžel na mna uplatniť v práci odpočítatelnu položku na manželku, kedže moje príjmy boli také nízke??? A ak áno, ktorý údaj uviesť v tej žiadosti? Základ dane? ten bol len 1080 eur. dakujem
drobeceva
18.02.10,18:49
Prosím vás, podávala som danové priznanie, no v podstate som nemusela, lebo moje príjmy boli len 1800 eur, čiže nulové danové, može si manžel na mna uplatniť v práci odpočítatelnu položku na manželku, kedže moje príjmy boli také nízke??? A ak áno, ktorý údaj uviesť v tej žiadosti? Základ dane? ten bol len 1080 eur. dakujem
manžel si môže uplatniť. Uvedie základ dane /hrubý príjem mínus odvody/
Timka1
18.02.10,18:50
Manžel si môže na teba uplatniť rozdiel ročnej NČ 4025,70 a tvojich príjmov bez poistného.
Stelaa
18.02.10,19:12
viete totiž nejaká dievčina na danovom urade mi povedala, že ked som podala danové priznanie, tak vlastne tam som si už uplatnila odpočítatelnu položku akože na danovníka na seba, tak že manžel si už na mna nemože asi uplatniť, aj ked som mala taký nízky príjem...tak preto mám teraz pochybnosti...čiže vravíte že si može uplatniť? teda uviesť tam základ dane?
drobeceva
18.02.10,19:13
viete totiž nejaká dievčina na danovom urade mi povedala, že ked som podala danové priznanie, tak vlastne tam som si už uplatnila odpočítatelnu položku akože na danovníka na seba, tak že manžel si už na mna nemože asi uplatniť, aj ked som mala taký nízky príjem...tak preto mám teraz pochybnosti...čiže vravíte že si može uplatniť? teda uviesť tam základ dane?
...tak takáto dievčina sa má potom ešte čo učiť...
Stelaa
18.02.10,19:14
potom super, dakujem krásne za rady
Tamila
18.02.10,19:14
Áno, môžeš si uplatniť odpočítateľnú položku na seba, môže si uplatniť na teba aj manžel. V predchádzajúcich príspevkoch ti poradili dobre.
tuta
18.02.10,19:15
mimotemy

Hlavná vec, že má teplé miesto na DÚ.
Betina2
23.02.10,14:09
Áno, môžeš si uplatniť odpočítateľnú položku na seba, môže si uplatniť na teba aj manžel. V predchádzajúcich príspevkoch ti poradili dobre.

Asi sa opýtam blbo, podávam za seba DP typ B, ale ak ja si uplatním odpočítateľnú položku ako SZČO na seba v plnej výške 4025,70 a moje príjmy boli cca 1328 Eur zo živnosti + nejaký príjem materskej, cca 1062,00 Eur, odvody som nezaplatila, v mojom DP sa dostanem na nulovú daňovú povinnosť. Môže si môj manžel (je len zamestnanec) uplatniť ešte aj na mňa ako manželku odpočítateľnú položku vo výške 2697,70 Eur ? (4025,70-1328,00=2697,70).
Čiže raz si uplatním na moju osobu ja sama OP v plnej výške a druhý krát na moju osobu uplatní OP vo výške 2697,70 aj môj manžel?
Alebo si na mňa môže uplatniť môj manžel OP len v prípade, ak si ja na seba neuplatním OP vo svojom DP?
Nejako sa mi tomu nechce veriť.
Teraz neviem, mám taký dojem, že do vlastného príjmu manželky sa zahrňa aj materské. takže môj príjme bol 1328 +1062 = 2390, Ale vo svojom DP uvediem len 1328 zo živnosti.
Timka1
23.02.10,14:12
Asi sa opýtam blbo, podávam za seba DP typ B, ale ak ja si uplatním odpočítateľnú položku ako SZČO na seba v plnej výške 4025,70 a moje príjmy boli cca 1328 Eur, odvody som nezaplatila, v mojom DP sa dostanem na nulovú daňovú povinnosť. Môže si môj manžel (je len zamestnanec) uplatniť ešte aj na mňa ako manželku odpočítateľnú položku vo výške 2697,70 Eur ? (4025,70-1328,00=2697,70).
Čiže raz si uplatním na moju osobu ja sama OP v plnej výške a druhý krát na moju osobu uplatní OP vo výške 2697,70 aj môj manžel?
Alebo si na mňa môže uplatniť môj manžel OP len v prípade, ak si ja na seba neuplatním OP vo svojom DP?
Nejako sa mi tomu nechce veriť.

uplatňuješ si ju aj ty, aj tvoj manžel si ju na teba môže uplatniť
Betina2
23.02.10,14:23
uplatňuješ si ju aj ty, aj tvoj manžel si ju na teba môže uplatniť

Ď.
A čím preukazujem výšku poberanej materskej? Vo svojom DP ju neuvádzam, ale manžel by ju nejako zdokladovať ako môj príjem mal, nie? Vypýtam potvrdenie o výške poberanej materskej za minulý rok od Sociálnej poisťovne? Asi sa musím poponáhľať, ak to takto treba, lebo im to trvá večnosť, na počkanie to nebude!
Betina2
23.02.10,15:41
Asi sa opýtam blbo, podávam za seba DP typ B, ale ak ja si uplatním odpočítateľnú položku ako SZČO na seba v plnej výške 4025,70 a moje príjmy boli cca 1328 Eur zo živnosti + nejaký príjem materskej, cca 1062,00 Eur, odvody som nezaplatila, v mojom DP sa dostanem na nulovú daňovú povinnosť. Môže si môj manžel (je len zamestnanec) uplatniť ešte aj na mňa ako manželku odpočítateľnú položku vo výške 2697,70 Eur ? (4025,70-1328,00=2697,70).
Čiže raz si uplatním na moju osobu ja sama OP v plnej výške a druhý krát na moju osobu uplatní OP vo výške 2697,70 aj môj manžel?
Alebo si na mňa môže uplatniť môj manžel OP len v prípade, ak si ja na seba neuplatním OP vo svojom DP?
Nejako sa mi tomu nechce veriť.
Teraz neviem, mám taký dojem, že do vlastného príjmu manželky sa zahrňa aj materské. takže môj príjme bol 1328 +1062 = 2390, Ale vo svojom DP uvediem len 1328 zo živnosti.

Ešte poprosím, mám to trošku komplikované...
Poberala som materské do 2.3.2009 vo výške celkom 1637,65 Eur/2009.
Potom som šla na rodičovskú dov. Od 25.3.2009 mám prerušenú živnosť. Dovtedy som vystavila FA vo výške 1669,88 Eur, ktoré mi ale boli zaplatené až v apríli 2009 po prerušení živn. Mala som si platiť do prerušenia živnosti ZP celkom 114,77, ale nezaplatila som (až teraz vrámci RZ ZP za 2009 zaplatím). V septembri 2009 som ale zaplatila nedoplatok z RZZP za 2008, teda v čase už prerušenej živnosti. Ten neviem či môžem započítať medzi povinne zaplatené poistné.
V DP uvediem príjmy zo živnosti r. 2,11 0,00, výdavky na živnosť budú nejakých cca 4424,60 na r. 2, 11.
ZD zo bude na r. 39 strata - 4424,60.
Keďže som prerušila živnosť, budem upravovať ZD o neuhradené záv. (114,77), pohľ (1669,88), a zásoby.
Potom bude na r. 42 kladný ZD 1555,11
....
na r. 68, 69 DP dám ZD 1555,11
uplatním Odp.pol na seba 4025,77
Čiže daň mi vyjde 0,00.

Môj manžel musí spočítať moje príjmy pre účely uplatnenia odp.pol.na manželku, t.j. moja materská 1637,65+ ČO? môj príjem z DP z riadku 11, 42, 69 alebo ZD z riadku 77 ???? Toto mi nie je jasné.
Prosím vysvetlite mi toto niekto.
Betina2
04.03.10,11:13
Posúvam...
Prosím viete mi niekto poradiť, z ktorého riadku DP typ B mám brať svoje príjmy pre účely odpočítateľnej položky na manželku? Mám tam tie uvedené upravujúce pripočítateľné a odpočítateľné položky z dôvodu pozastavenia živnosti. Ja by som použila číslo z riadku 42 DP typ B. Bude to tak dobre?
Ď.
Katy a R
04.03.10,11:25
Ď.
A čím preukazujem výšku poberanej materskej? Vo svojom DP ju neuvádzam, ale manžel by ju nejako zdokladovať ako môj príjem mal, nie? Vypýtam potvrdenie o výške poberanej materskej za minulý rok od Sociálnej poisťovne? Asi sa musím poponáhľať, ak to takto treba, lebo im to trvá večnosť, na počkanie to nebude!
.. dajú to na počkanie;)
a nemusí sa prikladať k manželovmu DP ... len si to dobre odlož pre prípad kontroly.
manžel svojím podpisom v žiadosti potvrdí, že sú údaje správne ... prípadné sankcie idú na jeho triko

tak doplním... u nás to dajú na počkanie, len teda niekedy je treba vystáť "šóru" .. aj z viacerých pobočiek mám takéto info
(nuž hlavné mesto - to nie je len tak:D)
Betina2
04.03.10,11:39
.. dajú to na počkanie;)
a nemusí sa prikladať k manželovmu DP ... len si to dobre odlož pre prípad kontroly.
manžel svojím podpisom v žiadosti potvrdí, že sú údaje správne ... prípadné sankcie idú na jeho triko

Veď práveže u nás (BA) nič na počkanie nevystavia! Minulý piatok som bola osobne podať žiadosť na ich tlačive na pobočke, pani pri prepážke to prevzala, a na moju otázku, kedy mi to doručia, len odpovedala, že sa žiadosti snažia vybavovať priebežne...doteraz mi nič nedošlo....tak uvidíme.:rolleyes:
To potvrdenie viem že netreba, ale mne chodili peniažky na vkladnú knižku a tú už si vzala odo mňa banka, keď som rušila účet.....a presnú sumu za celé obdobie neviem, tak preto to potvrdenie...viem, že manžel ho nemusí prikladať.
Skôr potrebujem zistiť, čo okrem mojej materskej budem pripočítavať do môjho vlastného príjmu (manželky), keď som mala živnosť, ktorú som ale pozastavila a ostali mi otvorené položky pohľadávok a záýväzkov, takže musím upraviť rozdiel medzi mojim príjmom a výdavkami zo živnosti o tieto položky, čím mi vyskočí úplne iný základ dane zo živnosti...Ide o to, čo som v predchádzajúcich príspevkoch spomínala.
Betina2
06.03.10,09:43
Takže potvrdenie mi už zo SP prišlo, takže to trvalo len týždeň...docela sa poponáhľali :). Aj keď podľa mňa je vystavené nesprávne...uviedli tam totiž, že Potvrdenie o .......... dávkach, vyplatených Soc.p. za obdobie od 1.1.2009 do 31.12.2009, ale sú tam len čiastky vyplatené v 2,3,4/2009...nemala tam byť náhodou aj suma za december 2008 vyplatená v 1/2009 ? ........Aj tak budem ale z ich potvrdenia vychádzať, lebo píšu, že je to okrem iného aj na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane.
Dík za rady.
Timka1
06.03.10,09:45
[QUOTE=Betina2;1324776]Takže potvrdenie mi už zo SP prišlo, takže to trvalo len týždeň...docela sa poponáhľali :). Aj keď podľa mňa je vystavené nesprávne...uviedli tam totiž, že Potvrdenie o .......... dávkach, vyplatených Soc.p. za obdobie od 1.1.2009 do 31.12.2009, ale sú tam len čiastky vyplatené v 2,3,4/2009...nemala tam byť náhodou aj suma za december 2008 vyplatená v 1/2009 ? ........Aj tak budem ale z ich potvrdenia vychádzať, lebo píšu, že je to okrem iného aj na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane.
Dík za rady.[/QUOT

rátajú sa len dávky vyplatené v roku 2009, za december bola dávka vyplatená v januári, preto tam nie je uvedená, tá bude v potvrdení za rok 2010, takže je to správne
Betina2
06.03.10,10:05
[QUOTE=Betina2;1324776]Takže potvrdenie mi už zo SP prišlo, takže to trvalo len týždeň...docela sa poponáhľali :). Aj keď podľa mňa je vystavené nesprávne...uviedli tam totiž, že Potvrdenie o .......... dávkach, vyplatených Soc.p. za obdobie od 1.1.2009 do 31.12.2009, ale sú tam len čiastky vyplatené v 2,3,4/2009...nemala tam byť náhodou aj suma za december 2008 vyplatená v 1/2009 ? ........Aj tak budem ale z ich potvrdenia vychádzať, lebo píšu, že je to okrem iného aj na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane.
Dík za rady.[/QUOT

rátajú sa len dávky vyplatené v roku 2009, za december bola dávka vyplatená v januári, preto tam nie je uvedená, tá bude v potvrdení za rok 2010, takže je to správne

Práveže na stránke Daň.riaditeľstva www.drsr.sk v sekcii oznamov z 3.2.2010 Daň z príjmov v časti Podávanie DP FO otázky a odpovede (PDF) píšu nasledovné:

Otázka:
Čo sa považuje za vlastný príjem manželky ?
Odpoveď:
Za vlastný príjem manželky sa považuje vlastný príjem manželky, znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v roku 2009 bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a zákona o dani z príjmov, daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmov, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky, štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
Otázka:
Čo patrí medzi štátne sociálne dávky ?
Odpoveď:
Medzi štátne sociálne dávky patria: príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne, príspevok na pohreb, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, vianočný príspevok dôchodcom, príplatok k dôchodku politickým väzňom.
Otázka:
Manželka bola v roku 2008 a začiatkom roka 2009 na materskej dovolenke. Materské je vyplácané sociálnou poisťovňou mesiac pozadu (za december 2008 vyplatené v januári 2009). Má sa do vlastného príjmu manželky za rok 2009 zahrnúť aj príjem z materského za december 2008, ktorý bol vyplatený v januári 2009 ?
23
Odpoveď:
Zdaňovacím obdobím daňovníkov dane z príjmov fyzickej osoby je kalendárny rok.
Na základe uvedeného sa do vlastných príjmov manželky za rok 2009 zahrnie materské vyplatené v roku 2009 (t. j. aj materské za mesiac december 2008 vyplatené v januári 2009).

Preto si myslím, že ich potvrdenia nie sú pre daný účel v súlade so zákonom, ale riešiť to nebudem. Ja som si požiadala o potvrdenie o vyplatenej materskej v roku 2009, dole majú aj uvedené, že je to pre účely uplatnenia nezdanit.časti ZD a z tohto tlačiva aj budem vychádzať. Moju vkladnú knižku už nemám a nijako inak tie príjmy neviem preukázať.
Inak mne sa jednalo o nemocenské za december 2008 vyplatené v januári 2009 a to tam neuviedli. Ja dnes už neviem zistiť tú sumu.
Katy a R
07.03.10,17:39
.. no vidíš, mne síce potvrdenie vystavili na počkanie, ale mám tam dávky za december uvedené do minulého roku. :D:confused::confused::confused:
Už aby človek bol detektívom ..:D
.. lebo tuším aj Timka (nie som si istá) pripla do podobnej témy odpoveď na dotaz - kde tvrdia, že sú to príjmy toho roku, v ktorom sú skutočne vyplatené..
tiež som požiadala o stanovisko - ešte počkám;) .. a pripnem sem:D

opravujem .. našla som to (vikinka)http://www.porada.sk/1294821-post101.html
Betina2
07.03.10,18:27
.. no vidíš, mne síce potvrdenie vystavili na počkanie, ale mám tam dávky za december uvedené do minulého roku. :D:confused::confused::confused:
Už aby človek bol detektívom ..:D
.. lebo tuším aj Timka (nie som si istá) pripla do podobnej témy odpoveď na dotaz - kde tvrdia, že sú to príjmy toho roku, v ktorom sú skutočne vyplatené..
tiež som požiadala o stanovisko - ešte počkám;) .. a pripnem sem:D

opravujem .. našla som to (vikinka)http://www.porada.sk/1294821-post101.html

Veď práve...odcitujem to radšej zo zákona:
§11 ods.3)
Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku je suma..................atď.

Na základe červeného si myslím (nepíše sa príjmy za zdaň.obdobie, ale príjmy v zdaň.období), že treba zarátať aj výplatu materskej za mesiac december 2008 vyplatenú v januári 2009 + materské za 1,2,3/2009 vyplácané mesiac pozadu v 2,3,4/2009. Takže podľa mňa súhlas s Vikinka v prilepenom linku.

K môjmu ďalšiemu problému, ktorý som uviedla vyššie, že čo sa bude považovať za môj príjem zo živnosti, ak som dosiahla účtovnú stratu ku dňu prerušenia ŽP ( P cca 0,10 Eur z úroku na BU mínus reálne uplatnené výdavky), ale v dôsledku úprav základu dane kvôli prerušeniu podnikania o nezaplatené záv. a pohľad. ku dnu prerušenia podnikania som sa dostala do kladného základu dane za rok 2009.
Pôvodne som predpokladala, že to bude ten upravený základ dane, ale teraz čítam v komentári k Zákonu o DzP v Poradcovi č. 6/2009 na str. 56, že na účely nároku na odpoč.pol. na manželku sa posudzuje len výška jej príjmov a neprihliada sa na prípadnú dosiahnutú stratu alebo kladný základ dane z podnikania. (čiže nie P-V).
V mojom prípade by to teda bol len ten úrok 0,10 Eur + úhrady vydaných faktúr po prerušení podnikania + mne vyplatená materská v mesiacoch 1-4/2009 (za 12/08-3/09). N arozdiel by si môj manžeol uplatnil odp.pol.na manželku. Ale v mojom prípade, keďže moje zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie roku 2009 nedosiahli ani vrátane tých úhrad faktúr po prerušení živnosti zákonnú výšku 2012,85 Eur, aik by som si neuplatnila žiadne výdavky v účtovníctve, nedosiahla by som stratu, takže by mi ani nevznikla povinnosť podať si DP za minulý rok ????? Teraz fakt neviem. Asi oslovím z otázkou svojho správcu, lebo fakt sa to nejako domotalo s tými mojimi príjmami. :confused::confused::confused:
Katy a R
16.03.10,15:35
K tomu príjmu manželky ... tiež som dostala potvrdené z DR (ako je aj vo viacerých podobných témach) - že nem dávky za december minulého roku vyplatené v januári tohto roku patria do príjmu tohto roku.
... aj napriek tomu, že mi to v potvrdení zo SP uviedli ako príjem minulého roku.:)
(aj mi to viac vyhovuje ..;))