Gottfried
18.02.10,19:52
Zdravím Poradu,

Moja situácia je nasledovná: Žijem v podnájme s priateľkou a spolubývajúcimi. Priateľke pred vyše mesiacom ukradli kľúč od bytu spolu s kabelkou. Prenajímateľ najskôr prisľúbil spraviť kľúč, no keď mu to trvalo už cca 2 týždne, vzhľadom na to, že o ďalšie cca 3 týždne sme sa mali s priateľkou sťahovať, súhlasili sme, že to 'nejako prežijeme' s jedným kľúčom, ktorý potom odovzdáme novému nájomníkovi, čo po nás príde.

Teraz, čosi vyše týždňa pred sťahovaním začala doma vládnuť zlá atmosféra a spolubývajúci si zmysleli, že sa necítia bezpečne a požadujú výmenu zámku. Majiteľ bytu mi následne oznámil, že chce zámok mať vymenený. Zámok do bezp. dverí stojí vyše 100ˆ€, a vidí sa mi nespravodlivé aby sme teraz, vyše mesiac po udalosti, keď sme sa museli obmedzovať a žiť s jednými kľúčmi, platili za výmenu celého zámku. Raz (pred rokom) sa už zámok menil, tak som navrhol majiteľovi aby tam dal ten, pôvodný. Do toho sa mu ale veľmi nechce.

Aká je moja pozícia z hľadiska práva? Máme podpísanú štandardnú zmluvu a dohodu o hm. zodpovednosti, kde to však samozrejme takto detailne špecifikované nie je.

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
daria29
18.02.10,21:23
no ja neviem,ale vy ste vedeliže idete preč,tak ste chceli prežiť,naťahovalo sa to , a teraz sa vám to nepáčí.kabelku ukradli priatelke,čo je smola,ale prečo to má platiť prenajímatel? asi to má platiť vaša priateľka.predstavte si,že kluče stratíte viac krát ,a vždy ma platiť majiteľ??a jasne že spolubývajuci sa necítia bezpečne ,maju pravdu!!
iv@n
19.02.10,09:55
ja byť majiteľom bytu tak postupujem rovnako. krátko pred sťahovaním prísť o kľúč, tak sa ako spolubývajúci tiež necítim bezpečne.
amoo
19.02.10,10:21
zamok netreba menit, skuste zistiť koľko stoji samotna vložka z klučmi do bezpečnostných dverí, snad bude lacnejsia zaležitosť.
Gottfried
19.02.10,15:06
Problem je ale ten, ze ked boli tie kluce pred mesiacom a pol ukradnute, s majitelom sme sa dohodli, ze kedze v kabelke neboli ziadne doklady, tak ze zamok menit netreba, ze nam iba da urobit novy kluc. Kedze sme po mesiaci este stale nemali rozrobene tie kluce a zohnali sme medzitym vyhovujucejsi podnajom od marca, tak sme sa dohodli, ze nam uz nemusi ten kluc robit, ked aj tak odchadzame. Potom na naliehanie spolubyvajucich zmenil stanovisko a zacal trvat na vymene zamku. Zamok stoji vyse 100eur, keby sme ho mali platit vtedy, tak by sme odlozili stahovanie z financneho hladiska o mesiac a takisto by sme neboli od polky januara bez klucov. zda sa nam to byt teraz nefer, ze sme takmer dva mesiace bez klucov a teraz ked odchadzame, mame zaplatit novy zamok. Moja otazka vsak znela, co sa stane, ak ten zamok nezaplatime?!
arizona
19.02.10,15:48
Problem je ale ten, ze ked boli tie kluce pred mesiacom a pol ukradnute, s majitelom sme sa dohodli, ze kedze v kabelke neboli ziadne doklady, tak ze zamok menit netreba, ze nam iba da urobit novy kluc. Kedze sme po mesiaci este stale nemali rozrobene tie kluce a zohnali sme medzitym vyhovujucejsi podnajom od marca, tak sme sa dohodli, ze nam uz nemusi ten kluc robit, ked aj tak odchadzame. Potom na naliehanie spolubyvajucich zmenil stanovisko a zacal trvat na vymene zamku. Zamok stoji vyse 100eur, keby sme ho mali platit vtedy, tak by sme odlozili stahovanie z financneho hladiska o mesiac a takisto by sme neboli od polky januara bez klucov. zda sa nam to byt teraz nefer, ze sme takmer dva mesiace bez klucov a teraz ked odchadzame, mame zaplatit novy zamok. Moja otazka vsak znela, co sa stane, ak ten zamok nezaplatime?!
Ťažko povedať, čo sa stane , ak nezaplatíte, nevieme čo majiteľka spraví. Možno sa rozhodne vymáhať tie peniaze súdne, alebo vymyslí niečo iné...

Niektorí prenajímatelia berú vopred nejakú finančnú zálohu, pre prípad poškodenie majetku, nezaplatenia a pod. Ak ste takúto zálohu zaplatili, asi si túto sumu odráta z tejto sumy.

Skúste sa dohodnúť na nejakom kompromise. Vy tvrdíte jedno, ona má tiež svoju pravdu, že Vám odovzdala dva kľúče, tak žiada dva vrátiť. Veď predsa to nie je jej vina, že kľúč sa stratil.
sarasara
19.02.10,16:53
Majiteľka vám odovzdala dva kľúče. Vy sa odsťahujete, vy problém nemáte. Jeden kľúč niekto má. Môže si myslieť všeličo. Ak by môj spolubývajúci stratil kľúč, potom sa po mesiaci odsťahoval, tiež by som sa bála. A nechcem ťa uraziť. Myslím to všeobecne.