dar123
18.02.10,21:37
Dobrý večer,
prevzal som funkciu predsedu SVB a tým aj funkciu správcu v 10 mesiaci minulého roku. Začínam pripravovať podklady pre koncoročné rozúčtovanie nákladov za rok 2009. Poprosím niekoho skúsenejšieho o radu - akým pomerom zahrnúť do ročného rozúčtovania nákladov na spotrebu tepla v bytoch náklady na TÚV?Ďakujem.
dar123
sito
18.02.10,21:15
Máte svoju kotolňu v dome, ktorá zabezpečuje v dome vykurovanie a zároveň aj výrobu teplej vody?

SVB bolo, je a bude? Snáď ste sa do tej doby, čo si začal robiť štatutára riadili zákonom 182/1993. Teda mali ste dohodnutý nejaký spôsob rozdelenia nákladov za teplo a teplú vodu, vôbec nákladov v dome. Ten spôsob môžu zmeniť len vlastníci na zhromaždení, nie štatutár.

Ak chceš, môžeš. Ale ono si ťa to nájde, časom, ak sa rozhodneš rozhodovať sám.
dar123
19.02.10,13:43
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nie vlastnú kotolňu nemáme, nakupujeme teplo a TÚV od TERMMINg-u. Iste sa prdchádzajúci predseda riadil citovanou vyhláškou, idem podľa nej aj ja. Rozpočítanie nákladov na teplo nám spracuje externá spoločnosť od ktorej sme nakúpili pomerové merače na radiátory. Mne sa jedná o to, koľko percent nákladov na TÚV je ešte znesiteľné pre členov započítať do nákladov na teplo aby nebolo veľmi drahé teplo a ani TÚV.
dar 123
najag
19.02.10,14:44
Teplo - 70 %, TUV - 30%
dar123
19.02.10,18:00
Ďakujem. Teraz sa viem pohnúť ďalej.
dar123
sito
19.02.10,21:54
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nie vlastnú kotolňu nemáme, nakupujeme teplo a TÚV od TERMMINg-u.

Centrálny dodávateľ tepla, teplej vody je povinný sa riadiť Zákonom 657/2004, ak medzi tým nebol upravovaný?

Iste sa prdchádzajúci predseda riadil citovanou vyhláškou, idem podľa nej aj ja.

Asi máš na mysly 630/2005 a novelizáciu 358/2009.

Rozpočítanie nákladov na teplo nám spracuje externá spoločnosť od ktorej sme nakúpili pomerové merače na radiátory.

V prvom rade by vám mala dať informácie externá spoločnosť, ktorá vám predala pomerové meranie tepla do domu. Alebo nevie ako treba pomerové meranie v dome, celom využívať? Ak nie, predáva mačku vo vreci! A vy ste si ju kúpili!

No po prečítaných uvedených vyhlášok je predpoklad, že v dome môžete rozmýšľať. A po prečítaní zákona 182/1993, §14 môžete dospieť v dome, že aj rozhodovať.

Mne sa jedná o to, koľko percent nákladov na TÚV je ešte znesiteľné pre členov započítať do nákladov na teplo aby nebolo veľmi drahé teplo a ani TÚV.

S týmto si nerob starosti! Na to máme URSO! URSO vám ustráži, koľko môže od vás pýtať TERMMINg-u.

To, čo musíte TERMMINg-u. zaplatiť, ako dom, to musíte! Ale to čo si od neho kúpite je váš majetok. Ako sa o svoj majetok podelíte, je na vás vlastníkov bytov, domu, konkrétne vášho domu.

Podľa zákona 182/1993, § 14 nemôže rozhodovať nikto iný, ako vlastníci bytov! Ak sa nevedia dohodnúť, každý vlastník má právo požiadať súd, aby o veci rozhodol. Demokracia!

dar 123

Takže, vlastníci! Starajte sa o svoje, ako o vlastné. Nič lepšie Vám neviem poradiť. Ale môžete sa pýtať ďalej, ak niekto má lepšiu radu, isto poradí.

Aj by som citoval spomenuté zákony, ale niekomu to ide na city. Čítaj si sám a prípadne sa pýtaj.

Nie vždy ten, čo sa pýta, dostane odpoveď! V tom prípade sa musí spoľahnúť na seba, svoje rozhodnutie. Ale v bytovom dome nerozhoduje sám, rozhoduje sa v súlade so zákonom 182/1993, §14!
evula0
22.02.10,07:02
Ak máte dodávateľa tepla na ÚK a TÚV, tento Vám fakturuje teplo na ohrev TÚV(cena podľa ÚRSO) oddelene od tepla za ÚK(tiež cena podľaÚRSO), preto neviem čo chcete deliť? Je tam predsa rozdiel aj vo fixnej zložke(regulačný príkon)!
Až náklady na TÚV sa delia na 10% a 90% a rozpočítavajú podľa 630/05 a 358/09. Taktiež náklady na ÚK sa rozpočítavajú podľa týchto predpisov a podľa dohodnutých(schválených zhromaždením vlastníkov) pravidiel a technického vybavenia v rámci bytového domu ( pomerové merače alebo nie, %rozdelenie podľa m2 a meračov, použitie koeficientov polohy alebo nie).
dar123
23.02.10,18:42
Vďaka za pomoc. To je práve to, čo som nevedel. Teda koľko % z fixnej zložky - ktorá je pre ÚK a TÚV spoločná dať do vyúčtovania do položky ÚK a koľko do položky TÚV. Konzultoval som to aj so spoločnosťou, ktorá nám dodala merače na radiátory: odvolávajú sa na doporučenie cez vyhlášku, číslo som nezachytil tak, že 70% z fixnej zložky do položky ÚK a 30% do položky TÚV. Vraj je to takto zvykom robiť.
dar123
23.02.10,18:43
Ďakujem. Zase rozšírený obzor.
dual-dh
23.02.10,19:18
Čo sa týka určenia nákladov na teplo na prípravu TÚV, Vyhl.URSO č.630/2005 bola novelizovaná Vyhl. URSO č.358/2009, podľa ktorej sa do §4 dopĺňa ods.5, ktorý práve o tomto pojednáva.
Orim
25.02.10,02:22
Dodávateľ tepla ti pošle zvlásť faktúru za UK a za TUV. Alebo to bude na jednej a rozpísané.

Potom sem hoď percentá len tak pre zaujímavosť. :)
evula0
25.02.10,09:35
Nemôže byť jedna fakturovaná suma spoločná na UK aj TÚV.Aj fixná zložka(regulačný príkon) je osobitne pre ÚK a osobitne pre TÚV.
Potom sa spočítajú celkové náklady na TÚV a súčet sa rozpočítava na jednotlivé byty podľa platných pravidiel vo Vašom bytovom dome.
Takisto sa spočítajú náklady na ÚK a rozpočítajú na jednotlivé byty.
Nie je možné z nejakej jednej spoločnej sumy vypočítať vyúčtovanie aj za TÚV aj za ÚK nejakým vymysleným percentom!
Orim
25.02.10,20:30
Však by to malo byť rozpísané podobne ako na faktúrach od elektriky. :)
Zvlášť pre UK a zvlášť pre TUV.


Už som videl faktúru, ktorej súčastou bolo niekoľko rozpísaných položiek a potom na jednom liste bol centrálny súčet, bol tam spoločný dodávateľ. Ja som to potom musel rozpočítavať po tých jednotlivých položkách. :) :(
Halli
26.02.10,08:26
Však by to malo byť rozpísané podobne ako na faktúrach od elektriky. :)
Zvlášť pre UK a zvlášť pre TUV.


Už som videl faktúru, ktorej súčastou bolo niekoľko rozpísaných položiek a potom na jednom liste bol centrálny súčet, bol tam spoločný dodávateľ. Ja som to potom musel rozpočítavať po tých jednotlivých položkách. :) :(


Evula0 nemyslel v jednej sume, ale položkovite, ako to píšeš aj ty. "Hovoríte" o tom istom ;)
sito
26.02.10,14:56
Všetkých sa vás opýtam, nerozčúli Vás, keď nakúpite rôzny tovar v obchode a na paragón, bločku, potvrdenke, faktúre, účte máte jednu sumu, súčet nákladov, úhrada za tovar a pod ním napísané, ĎAKUJEME ZA NÁKUP. PRÍĎTE ZNOVA! RADI VÁS OBSLÚŽIME!
sito
02.03.10,21:56
Poobede tu niekto nariekal, že teplo im zdraželo o 11 % za jeden Gj. U nás o 17 % menej za jeden Gj. V Sk, je to 124 Sk. Dobré, že!
Halli
03.03.10,07:34
Poobede tu niekto nariekal, že teplo im zdraželo o 11 % za jeden Gj. U nás o 17 % menej za jeden Gj. V Sk, je to 124 Sk. Dobré, že!

Ano aj mne to vyšlo menej aj som to tu napísala , potom som to dala ale preč koli zbytočným otázkam /makám na RVčkach/...Dnes vidím, že to dal preč aj Ju... :D, asi to ešte raz prepočítal :D...
Inak je to dobrá otrava, minulý rok koruny, teraz eura, minulý rok GJ , teraz KWh....už mi z toho šiši:rolleyes: keď chcem porovnávať tak len prepočítavam ako puk...:cool:
sito
03.03.10,21:20
A vieš čím to je?
sito
04.03.10,09:15
Takže, nevieš!
uno81
04.03.10,10:46
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané:rolleyes:--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme?:cool: pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli":D
Halli
04.03.10,11:20
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané:rolleyes:--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme?:cool: pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli":D


...preto ja v mojom dome merače nemám :D...ušetrila som 8 tis.za merače a radšej som ich priplatila za 4 roky k teplu :D Na ostatných domoch mám merače /tam to vlastníci chceli/ a vladne tam všeobecná nespokojnosť. Došlo na moje slová spred dvoch rokov :) /Aj keď viem, že Sito si ma podá :D:D:D
Halli
04.03.10,11:24
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla???


od januára ;)
sito
04.03.10,11:40
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané:rolleyes:--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme?:cool: pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli":D

Vyhláška 358/2009, §7, odsek 10

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

Ak sa v dome dohodnete podľa m2 0 %, podľa pomerového merania 100%. PLATÍ VAŠE ROZHODNUTIE.


㤠10a

Prechodné ustanovenie účinné od
15. septembra 2009
Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009
sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní dodaného množstva
tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na
vykurovanie za rok 2010.“.

Príloha nie je pre dom záväzná, platí rozhodnutie vlastníkov.

11. Príloha č. 2 znie:
„Príloha č. 2
k vyhláške č. 630/2005 Z. z.
Koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti
(1) Koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:
a) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90,
b) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0,82,
c) tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0,93,
d) najvyššie podlažie – plochá strecha 0,80,
e) najvyššie podlažie – pod nevykurovanou povalou 0,85,
f) najnižšie podlažie – nad terénom alebo nevykurovanou pivnicou 0,80.
sito
04.03.10,11:42
...preto ja v mojom dome merače nemám :D...ušetrila som 8 tis.za merače a radšej som ich priplatila za 4 roky k teplu :D Na ostatných domoch mám merače /tam to vlastníci chceli/ a vladne tam všeobecná nespokojnosť. Došlo na moje slová spred dvoch rokov :) /Aj keď viem, že Sito si ma podá :D:D:D

Slávka, prečo ja?!
Halli
04.03.10,11:48
Slávka, prečo ja?!

Lebo ty si tu najlepší prepočítavateľ a môj oponent v tomto smere :D;)
Orim
04.03.10,12:09
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané:rolleyes:--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme?:cool: pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli":D

Je to blbosť. Treba to vždy prečítať celé. Keď som to videl v TV tak ma nadhodilo, ale nemal som po ruke telefonné číslo aby som im hneď povedal svoje. Ten pán povedal len časť z vyhlášky. Neklamal - ale nepovedal tú druhú, kde je to ponechané na rozhodnutí majiteľov bytov.
Vyhláška 358/2009 §7 odsek 10 hovorí: Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov nedohodnú podľa osobitného predpisu inak 7) rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 - 9 sa neuplatňuje.
7) § 14 Zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. ....
sito
04.03.10,12:09
Lebo ty si tu najlepší prepočítavateľ a môj oponent v tomto smere :D;)

Ďakujem za kompliment. Myslíš, že už majča vykysla?

Pozriem sa.
Lotarka
04.03.10,18:08
Popri pozeraní dneska odsúhlasenej novely DPH som našla aj toto:

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=4&ID=1386

Nečítala som to podrobne (pravdupovediac neovládam ani pôvodné znenie), takže neviem, či sú tam nejaké redikálne zmeny, ktoré by sa týkali aj nás bežných spotrebiteľov.
uno81
04.03.10,19:12
Takže výsledok je asi taký,že to platí od 1.1.2010,ale ak si na schôdzi odsúhlasíme niečo iné,tak platí to??
Nechápem,načo stále vymýšlajú zákony,ktoré si pomeníme ako chceme:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
My sme si to stanovili min. rok po zateplení na 30:70----poctivo sa modlím,aby ma vyúčtovanie nezabilo:---
Aj ja už dlho ľutujem,že máme merače..dnes bych to do bytovky nepchala-strašne sme to chceli a teraz nadávame väčšina:mee:

V tej telke to povedali ako hotovú vec a hlavne nemennú,preto ma to zarazilo:cool:
Žarnov
05.03.10,06:40
Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT :(.
sito
05.03.10,06:50
Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT :(.

Len treba ukončiť pomerové meranie tepla, jeho výsledok v dome objektívnym rozdelením tepla a nákladov za teplo.
Halli
05.03.10,07:07
Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT :(.

Súhlasím s tebou , ale má to jeden háčik. Byty nie su od seba izolované a tak nemožno merať teplotu v jednom byte spravodlivo...Panelák je dom s xxx izbami. Ak ja budem mať rodinný dom a budem kúriť v jednej izbe aj tak budem temperovať celý dom , ale zákonite pojdem do vykúrenej izby...a ak sú okolo tvojho bytu traja borci čo šetria ako diví, tak zbohom normálne bývanie....áno je to o psycho človeka, ale psycho je aj to, že na to doplatia tí ktorí chcú normálne žiť v byte a nie ako krysy pod dekou a žmoliť si ruky aký ja dostanem preplatok za teplo...

Merače nezatracujem, zatracujem systém rozpočítavania a nespravodlivosti. To, že si majú vlastníci rozhodovať o pomeroch a každý rok skúšať a experimentovať?? To sa celé míňa účinkom. Kto to robí roky zistí o čom to všetko je...len bohužiaľ ostatní ľudia sa v tom nevyznajú a tak raz veria tomu a raz tomu.:o
uno81
05.03.10,08:10
Súhlasím s tebou , ale má to jeden háčik. Byty nie su od seba izolované a tak nemožno merať teplotu v jednom byte spravodlivo...Panelák je dom s xxx izbami. Ak ja budem mať rodinný dom a budem kúriť v jednej izbe aj tak budem temperovať celý dom , ale zákonite pojdem do vykúrenej izby...a ak sú okolo tvojho bytu traja borci čo šetria ako diví, tak zbohom normálne bývanie....áno je to o psycho človeka, ale psycho je aj to, že na to doplatia tí ktorí chcú normálne žiť v byte a nie ako krysy pod dekou a žmoliť si ruky aký ja dostanem preplatok za teplo...

Merače nezatracujem, zatracujem systém rozpočítavania a nespravodlivosti. To, že si majú vlastníci rozhodovať o pomeroch a každý rok skúšať a experimentovať?? To sa celé míňa účinkom. Kto to robí roky zistí o čom to všetko je...len bohužiaľ ostatní ľudia sa v tom nevyznajú a tak raz veria tomu a raz tomu.:o

Presne Slávka!!!:)
Merač ako taký za to nemôže,ale správanie ľudí:mee::mee::mee:
V našej bytovke je to také divné...zopár bytov prázdnych,čo nekúria a už je nám zima a prikurujeme!A ked som povedala na schôdzi,aby sme si stanovili nejaký minimálny odber tepla v každom byte--vraj to sa nedá-neprinútiš niekoho,aby kúril:cool:

Lenže čo napr. ja??podo mnou je už niekolko rokov prázdny byt a pochybujem,že sa vykuruje--zjavne len málinko temperuje,aby nemrzlo:D Majitelovi vrátili kopec penazí a mna šlak tráfal...tento rok "šetrím",ale keby on kúril normálne,ušetrila by som viac--tak kde je nejaká spravodlivosť??šla sa napásť s kozou Klárou:---

Suseda má garsonku,myslela som,že aspon ona super ušetrí...A??je medzi dvoma bytmi,čo sú prázdne a pod nou je len v noci niekto:cool: takže prekúrila tolko,ako 2-izbový byt---úžasné:D
Fakt sa "teším na toto vyučtovanie:---:---:--- a možno prekvapí;)
uno81
05.03.10,08:16
[QUOTE=Žarnov;1323314]Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT :(.[/QUOTE


Ono bytovka ako celok môže byť "spokojná";),len ako písala aj Slávka,ľudia v nej nie:cool: Podla mna by trebalo toto nejak "dotiahnuť" a možno aj "napevno" nejakým zákonom,aby sa nemohlo stať,že niekto nebude kúriť vôbec a tým inému naruší tepelnú pohodu a "vyrobí vyššie náklady:)
sito
05.03.10,10:05
Súhlasím s tebou , ale má to jeden háčik. Byty nie su od seba izolované a tak nemožno merať teplotu v jednom byte spravodlivo...Panelák je dom s xxx izbami. Ak ja budem mať rodinný dom a budem kúriť v jednej izbe aj tak budem temperovať celý dom , ale zákonite pojdem do vykúrenej izby...a ak sú okolo tvojho bytu traja borci čo šetria ako diví, tak zbohom normálne bývanie....áno je to o psycho človeka, ale psycho je aj to, že na to doplatia tí ktorí chcú normálne žiť v byte a nie ako krysy pod dekou a žmoliť si ruky aký ja dostanem preplatok za teplo...

Merače nezatracujem, zatracujem systém rozpočítavania a nespravodlivosti. To, že si majú vlastníci rozhodovať o pomeroch a každý rok skúšať a experimentovať?? To sa celé míňa účinkom. Kto to robí roky zistí o čom to všetko je...len bohužiaľ ostatní ľudia sa v tom nevyznajú a tak raz veria tomu a raz tomu.:o

Slávka, nie je to háčik, ale riadny hák ako na Jánošíka. A vlastníci na ňom aj visia.

Žerú, výrobcom pomerových meračov, správcom domov, rozúčtovateľom nákladov z ruky. Nikto si vás nemôže podať, že nemáte, nechcete merače

Nevadí, že nie sú! Teplotu netreba merať, ale dosiahnuť v byte na základe dodanej energie. Ak je teplota rovnaká v bytoch, ako to teplo prestupuje? z nohy na nohu?

Áno, všade sa nájdu krysy. Ale predáva sa také krmivo pre krysy, ktoré ich zlikviduje. Ak ho ponúkneš ľuďom, zrazu sú z nich ochrancovia zvierat, radšej nechajú zožrať iných, seba nie.

Sú takí, ktorí povedia ja chcem, potrebujem viac tepla, aby som mal vyššiu teplotu, ale zaplaťte to vy ostatní.

Prikladám prílohu, kde je vidieť snahu o zníženie spotreby tepla, Gj. pre dom.

Na druhom hárku je vidieť, že nie je pravda to, čo tvrdia v novinách, že rozdelením nákladov podľa m2 sa presúvajú náklady do stredných bytov. Ale do tých, ktoré si efektívne odoberajú teplo cez fakturačný merač. Kto má dôvod na úsmev???


Komu Pán Boh, tomu všetci svätí! Otázne je čo rozdáva?
sito
05.03.10,10:13
[QUOTE=Žarnov;1323314]Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT :(.[/QUOTE


Ono bytovka ako celok môže byť "spokojná";),len ako písala aj Slávka,ľudia v nej nie:cool: Podla mna by trebalo toto nejak "dotiahnuť" a možno aj "napevno" nejakým zákonom,aby sa nemohlo stať,že niekto nebude kúriť vôbec a tým inému naruší tepelnú pohodu a "vyrobí vyššie náklady:)

Ono to je v zákone dotiahnuté! Dotiahnuť to treba na jednotlivých domoch, ale kto? Keď ten kto vyrobil, namontoval pomerové meranie a správcom ide len o to, aby im vlastníci zaplatili, oni nech sa pre náklady aj pozabíjajú.
uno81
05.03.10,10:47
[QUOTE=uno81;1323457]

Ono to je v zákone dotiahnuté! Dotiahnuť to treba na jednotlivých domoch, ale kto? Keď ten kto vyrobil, namontoval pomerové meranie a správcom ide len o to, aby im vlastníci zaplatili, oni nech sa pre náklady aj pozabíjajú.

To si krásne napísal o tých správcoch--žiaľ je to pravda..naše výdaje za energie sú im totál ukradnuté--a verte,že to nie je trepanie naštvanej žienky--ešte nie som vytočená-vyučtovanie nebolo:---:---:---
Halli
05.03.10,13:19
--ešte nie som vytočená-vyučtovanie nebolo:---:---:---

my si počkáme do mája :D:D potom ťa odtočíme alebo dotočíme :D;)
uno81
05.03.10,18:09
my si počkáme do mája :D:D potom ťa odtočíme alebo dotočíme :D;)

No neviem,nechám sa prekvapiť:) aj vyúčtovaním,aj vami:---:---:---naschle v máji;):---
Orim
06.03.10,06:59
Dá sa to trochu regolovať aj zmenou pomeru podľa ktorého sa počíta. Zrejme bolo dosť sťažností na nekúrenie v rámci "šetrenia" a preto to zákonodárci stanovili na pomer 60:40, pomeráky:plocha. Potom tí čo "veľmi" šetria (nekúria) zaplatia aj to čo nespotrebovali.
Nedá sa to však takto prepočítavať. Bolo toho na túto tému tu popísané už veľa. Je však treba braž do úvahy aj tú skutočnosť, že keď sa nevykuruje dom ochladne a vznikajú plesne, čo v konečnom dôsledku zaplatíme na svojom zdraví.
V niektorých domoch si odsúhlasili spôsob, že stanovili minimálnu spotrebu na byt. Ak je niektorý byt so spotrebou nižšie napočítajú im to minimum.
sito
06.03.10,07:11
my si počkáme do mája :D:D potom ťa odtočíme alebo dotočíme :D;)

Len aby sme ju nedomotali.
uno81
06.03.10,14:36
Dá sa to trochu regolovať aj zmenou pomeru podľa ktorého sa počíta. Zrejme bolo dosť sťažností na nekúrenie v rámci "šetrenia" a preto to zákonodárci stanovili na pomer 60:40, pomeráky:plocha. Potom tí čo "veľmi" šetria (nekúria) zaplatia aj to čo nespotrebovali.
Nedá sa to však takto prepočítavať. Bolo toho na túto tému tu popísané už veľa. Je však treba braž do úvahy aj tú skutočnosť, že keď sa nevykuruje dom ochladne a vznikajú plesne, čo v konečnom dôsledku zaplatíme na svojom zdraví.
V niektorých domoch si odsúhlasili spôsob, že stanovili minimálnu spotrebu na byt. Ak je niektorý byt so spotrebou nižšie napočítajú im to minimum.

Toto ma zaujíma ...a u nás na schodzi "múdre hlavy" tvrdili,že sa to nedá:confused::confused::D
Takto by som si to aj ja predstavovala:)kde sa dá nájsť nejaká "vzorka" návrhu na toto??
uno81
06.03.10,14:38
Len aby sme ju nedomotali.

Ved ma aj odmotáte nejakou radou na diaľku:---:---:---:rolleyes:
svojar
06.03.10,15:04
Stanoviť dajaké mimimum síce niekde môžu, ale myslím,že je to nezákonné. Nikomu sa nemôže nanútiť odber čohokoľvek čo nechce. Síce malým odberom poškodzuje ostatných, sám na tom získáva, ale na súde by asi bohužiaľ vyhral.
Ja to u nás v dome vidím tak, že ostane rozrátavanie podľa vyhlášky 60/40. Neverím, že sa nájde 17 bytov z 32, ktoré by zmenili pomer.
Zitulda
06.03.10,15:04
My máme mať o dva týždne schôdzu bytovky a po odhode chceme dať odsúhlasiť vlastníkmi pomer 50/50. Uvidíme, či to prejde. Čo sa týka koeficientov nepriaznivej polohy máme ich zle stanovené, ale po diskusiách sa mi vidí, že návrh tí, ktorí majú slnečné strany a veľké preplatky nepodsúhlasia. Ináč sme zistili, že blok, čo mal vyregulovaný systém už ho nemáme, také zásahy boli prevedené na požiadanie niektorých vlastníkov bytov, ten je už nanič. Merače máme kapilírne-odparovacie a ich výmenu niekoľkí nechcú a poniektorí na to nemajú.
svojar
06.03.10,15:13
My sme koeficienty zatiaľ nepoužívali, pretože tzv. nevýhodné byty mali malú spotrebu - 1 byt nad pivnicami dokonca nejmenšiu v celom dome. Byty máme rovnako velké. Ale teraz sa asi zavedú, pretože sa zasa nenájde 17 bytov, aby ich po dohode zrušili.
Aj my o tom budeme v blízskej dobe rozhodovať. Ale niektorí neprídu, potom je aj podielové vlastníctvo a nebudú mať plné moci, a asi 5tim bytom bude jedno ako sa rozrátava. Predbežne som skúšal rátať pomery 40/60, 50/50, 60/40 a niektorým to je úplne jedno. Pohybujú sa okolo priemeru a rozdieľ majú +- 10€ za rok. Vyhrá tá strana, ktorá si ich získa.

Pozrel so do toho svojho prehľadu a upresňujem :
6 bytov je pri všetkých uvádzaných pomeroch do +- 5 €
Keď by sa započítali koeficienty nevýhodnej polohy, tak to bude samozrejme inak.
uno81
06.03.10,15:18
Stanoviť dajaké mimimum síce niekde môžu, ale myslím,že je to nezákonné. Nikomu sa nemôže nanútiť odber čohokoľvek čo nechce. Síce malým odberom poškodzuje ostatných, sám na tom získáva, ale na súde by asi bohužiaľ vyhral.
Ja to u nás v dome vidím tak, že ostane rozrátavanie podľa vyhlášky 60/40. Neverím, že sa nájde 17 bytov z 32, ktoré by zmenili pomer.

Chceš tým povedať,že ked sme si min.rok odhlasovali nejaký pomer,ak ho chceme mať aj tento rok,musíme si to odhlasovať znova?Takže tá vyhláška platí -ako aj slavica písala- od januára tohto roka a kto si to na schôdzi neodsúhlasí inak,musí potom rozrátavať podla tejto vyhlášky?:confused:

My sme mali najprv 70/30--čiže 70 podla spotreby..to sa ukázalo v našich podmienkach ako nezmysel:mee:Tak sme si dali 60/40--a táto nová vyhláška je presný opak--60 podla plochy-40 spotreby..a mali nám nanútiť rovno len podla plochy a že nám to dajú zadara a hotovo:---:---:---
sito
06.03.10,17:22
Dá sa to trochu regolovať aj zmenou pomeru podľa ktorého sa počíta. Zrejme bolo dosť sťažností na nekúrenie v rámci "šetrenia" a preto to zákonodárci stanovili na pomer 60:40, pomeráky:plocha. Potom tí čo "veľmi" šetria (nekúria) zaplatia aj to čo nespotrebovali.
Nedá sa to však takto prepočítavať. Bolo toho na túto tému tu popísané už veľa. Je však treba braž do úvahy aj tú skutočnosť, že keď sa nevykuruje dom ochladne a vznikajú plesne, čo v konečnom dôsledku zaplatíme na svojom zdraví.
V niektorých domoch si odsúhlasili spôsob, že stanovili minimálnu spotrebu na byt. Ak je niektorý byt so spotrebou nižšie napočítajú im to minimum.

Orim, na regulovanie sú v dome termostatické hlavice. Rozúčtovanie časti nákladov podľa m2 je deregulácia vykurovania v dome. Je na vlastníkoch čo budú využívať v dome, reguláciu, alebo dereguláciu. Má to jeden háčik, alebo hák! To, že sa to robí plošne a pri tom trpia aj nevinní. No niektorým vlastníkom bytov, domov to vyhovuje. V tom prípade je to v poriadku. Ak nie, oni musia hľadať a nájsť riešenie, kto iný by to mal spraviť???

Slávka to napísala výstižne. V dome sú krysy! Na krysy treba použiť prostriedok, ktorým sa ich môžeme zbaviť. Ale ak im namiešame 30, 40, 50, 60 % roztok zo 100 % doporučovaného množstva je predpoklad, že sa to minie účinkom. Ak sa chce niekto skutočne zbaviť potkanov, použije pre istotu radšej 200, 300 percentný roztok, aby mal istotu, že potkany už nebudú v dome.

Podstatné je, aby teplota v bytoch, miestnostiach neklesala pod 18 °C pod touto teplotou je predpoklad, že začnú plesnivieť. Tomu sa dá zabrániť len optimálnym nastavením hlavíc. Ale čo ak krysa termostatické hlavice odstaví, či už na nulu, alebo na pätku? Aj prvé, aj druhé nastavenie poškodzuje vlastníkov bytov, domu.

Tým, že sa určí minimálne vykurovanie bytov sa nič nevyrieši, ak sa nebude dodržovať, teda nebudú optimálne nastavené hlavice. Je to taký problém??? Nie!!! Ale lakomosť niektorých potkanov je to čo obmedzuje hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu, spoločného systému. Tú ich lakomosť treba využiť na to, aby si optimálne nastavili termostatické hlavice. Treba im za nekúrenie napočítať dostatočne vysokú úhradu, ktorá bude pre lakomca motivujúca, ak si optimálne nastaví hlavice, získa.
sito
06.03.10,17:31
Chceš tým povedať,že ked sme si min.rok odhlasovali nejaký pomer,ak ho chceme mať aj tento rok,musíme si to odhlasovať znova?Takže tá vyhláška platí -ako aj slavica písala- od januára tohto roka a kto si to na schôdzi neodsúhlasí inak,musí potom rozrátavať podla tejto vyhlášky?:confused:

My sme mali najprv 70/30--čiže 70 podla spotreby..to sa ukázalo v našich podmienkach ako nezmysel:mee:Tak sme si dali 60/40--a táto nová vyhláška je presný opak--60 podla plochy-40 spotreby..a mali nám nanútiť rovno len podla plochy a že nám to dajú zadara a hotovo:---:---:---

Vám vlastníkom nemôže nikto nič nanútiť, ani URSO, preto je vo vyhláške 358/2009, § 7, odsek 10.

Ak správcovi nedodáte nové rozhodnutie vlastníkov, rozúčtujú sa náklady podľa pôvodného rozhodnutia.

Ak by správca spravil rozdelenie tepla, nákladov podľa svojho rozhodnutia, konal by v rozpore so zákonom. Rozhodovať môžu len vlastníci v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.
uno81
06.03.10,18:56
Vám vlastníkom nemôže nikto nič nanútiť, ani URSO, preto je vo vyhláške 358/2009, § 7, odsek 10.

Ak správcovi nedodáte nové rozhodnutie vlastníkov, rozúčtujú sa náklady podľa pôvodného rozhodnutia.

Ak by správca spravil rozdelenie tepla, nákladov podľa svojho rozhodnutia, konal by v rozpore so zákonom. Rozhodovať môžu len vlastníci v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.

Jaj,,tak toto ma raz zabije:---:---:---a načo potom vznikla tá vyhláška:confused:
sito
06.03.10,19:16
Čo som počul, tak URSO nemalo vôbec chuť riešiť túto vec. Jeho úlohou je ustrážiť cenu tepla, výrobcov tepla. Pre dodávateľov pomerového merania je jednoduchšie navrhnúť pomer podľa m2 a pomerového merania ako sa zaoberať zohľadnením ostatných vplyvov na vykurovanie domu, hlavne ochladzovanú plochu bytov a optimálnym nastavením hlavíc. Ich to netrápi, oni to teplo neplatia, ale majú zaplatené za prístroje a rozúčtovanie nákladov, každý rok.
sito
07.03.10,05:02
Stanoviť dajaké mimimum síce niekde môžu, ale myslím,že je to nezákonné. Nikomu sa nemôže nanútiť odber čohokoľvek čo nechce. Síce malým odberom poškodzuje ostatných, sám na tom získáva, ale na súde by asi bohužiaľ vyhral.
Ja to u nás v dome vidím tak, že ostane rozrátavanie podľa vyhlášky 60/40. Neverím, že sa nájde 17 bytov z 32, ktoré by zmenili pomer.

Ahoj, Jaroslav.

Ak u vás zvoláte Zhromaždenie v súlade so 182/1993, §14 a príde naň 17 vlastníkov, všetci musia súhlasiť s návrhom základ, podľa m2 40 % : 60 % spotreba podľa pomerového merania. Ak jeden nesúhlasí uznesenie je neplatné, platí pred tým dohodnutý pomer a ten je zhodný s návrhom. Vlastne aj tak je to tak odsúhlasené.

Ak po hodine nebude na Zhromaždení 17 vlastníkov po hodine môže rozhodnúť väčšina zo 16, prípadne menšieho počtu zúčastnených vlastníkov. V tom prípade platí rozhodnutie menšiny pre všetkých vlastníkov, aj tých ktorím je to jedno, preto sa zhromaždenia nezúčastnili, ani nikoho nesplnomocnili na rozhodovanie.

Stanoviť dajaké mimimum síce niekde môžu, ale myslím,že je to nezákonné.

Vieš, ono to minimum je stanovené zákonom na celom Slovensku, troška zamotané, ako to býva zvykom v pokrútených §§§, ale záleží na uhle pohľadu na tie §§§.

Vyhláška 152/2005, § 2, odsek 1

(1) Teplo na vykurovanie musí byť dodávané tak, aby
bola dosiahnutá výsledná teplota ti vo vykurovaných
priestoroch podľa prílohy s maximálnou odchýlkou
± 3 oC. Výslednou teplotou ti je vnútorná teplota v miestnosti
meraná určeným meradlom.4)

Príloha:

Vykurované priestory výsledná teplota ti
1. Obytné budovy
obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom,
pracovne, detské izby 21
kuchyne 20
kúpeľne 24
WC 20
vykurované vedľajšie miestnosti (predsiene, chodby atď.) 15
vykurované schodište 10

Sú tri veci teplo, teplota a tepelná pohoda.

Na dosiahnutie zákonom stanoveného minima zákonom je treba určité množstvo tepla. Ale aj pri zákonom určených teplotách sa cíti niekto nepohodlne, nemá tepelnú pohodu, chce viac, mal by aj viac platiť za to viac a nie aby to platili ostatní v dome, jeho nadštandard.

Iný zákon vyhláška 358/2009, §7, odsek 10 hovorí:

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

To akože keď bývalý ministre Pavol Rusko podpísal vyhlášku 152/2005 tak mal vypočítať každému domu minimálnu spotrebu tepla na dosiahnutie nim podpísaných teplôt v bytoch, miestnostiach?

URSO doporučilo nejaký postup pri rozdelení nákladov na teplo. Tým spôsobom sa ale do miestnosti nedostane teplo, len úhrada za nedodané teplo. Jednoducho, odsekom 10 presunul zodpovednosť na toho kto je vlastníkom odobratého tovaru v tomto prípade tepla a to sú vlastníci bytov vykurovaného domu.

Ak si vlastníci s tým nevedia poradiť na koho sa majú obrátiť??? Ak majú správcu na správcu platia ho a správca si nežije zle za ich peniaze.

Ak majú SVB, tak na dodávateľa pomerového merania, ten by mal vedieť ako využívať jeho tovar, aby bol domu osožný a zabezpečil v dome, bytoch, miestnostiach požadovanú, zákonom, teplotu.

Uvediem jeden, tiež zákonný príklad, Cestný zákon.

Myslíš si aj ostatný, že pokuta 15 000 Sk je preto, aby boli diaľnice prázdne? Nie! Preto, aby sa dodržovala maximálna a minimálna rýchlosť.

To iste, limity a pokuty je treba stanoviť aj pri vykurovaní bytového domu. Nie preto, aby niekto platil viac a niekto menej, ale aby bol dom rovnomerne vykurovaný. Ak budú mať všetci optimálne nastavené termostatické hlavice, pokuta sa v dome neuplatňujú!!!

Možno som z uhlu pohľadu u niektorých ľudí blázon, nevadí!!!

Z môjho uhla pohľadu sú blázni vlastníci bytov, domov, ktorí sadli na lep dodávateľom pomerového merania do domu a nevedia, nechcú si uplatniť svoje zákonné práva.

Ale aj to je ich právo. Preto sú tie §§§ pokrútené.

Je to na :mee::mee::mee: , ale ja na to nemám dôvod. :D:D:D:D:D:D:D
sito
07.03.10,05:14
Argumenty ma nemôžu uraziť, ľudia, ktorí ich nemajú, tiež.
Mária27
07.03.10,09:40
Vám vlastníkom nemôže nikto nič nanútiť, ani URSO, preto je vo vyhláške 358/2009, § 7, odsek 10.

Ak správcovi nedodáte nové rozhodnutie vlastníkov, rozúčtujú sa náklady podľa pôvodného rozhodnutia.

Ak by správca spravil rozdelenie tepla, nákladov podľa svojho rozhodnutia, konal by v rozpore so zákonom. Rozhodovať môžu len vlastníci v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.

Na rozpočítanie tepla platí predovšetkým osobitný zákon a vyhláška a len podľaich ustanovení sa použije rozhodovanie vlastníkov podľa § 14 ZVB.

Zákon 657/2004 o tepelnej energii v § 18 hovorí:
(8) Pravidlá rozpočítavania množstva dodaného tepla ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.

Tento všeobecne záväzný predpis je vyhláška 630/2005 v znení od dátumu účinnosti. Odkaz na ZVB je v budúcom čase:

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.

7) § 14 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.

Podľa môjho názoru sa musia vlastníci dohodnúť inak až po účinnosti novely vyhlášky, inak platí nové znenie vyhlášky. Pôvodné dohody podľa mňa stratili účinnosť, aj keď to tam nie je uvedené. Inak by fakt nemali predpisy zmysel. Predpis je všeobecne záväzný, zaväzuje správcu aj vlastníkov.
sito
07.03.10,10:00
Na rozpočítanie tepla platí predovšetkým osobitný zákon a vyhláška a len podľaich ustanovení sa použije rozhodovanie vlastníkov podľa § 14 ZVB.

Zákon 657/2004 o tepelnej energii v § 18 hovorí:
(8) Pravidlá rozpočítavania množstva dodaného tepla ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.

Tento všeobecne záväzný predpis je vyhláška 630/2005 v znení od dátumu účinnosti. Odkaz na ZVB je v budúcom čase:

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.

7) § 14 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.

Podľa môjho názoru sa musia vlastníci dohodnúť inak až po účinnosti novely vyhlášky, inak platí nové znenie vyhlášky. Pôvodné dohody podľa mňa stratili účinnosť, aj keď to tam nie je uvedené. Inak by fakt nemali predpisy zmysel. Predpis je všeobecne záväzný, zaväzuje správcu aj vlastníkov.

Mária, ja si myslím, že vlastníci ktorí sa dokážu dohodnúť rozumne bez §§§ majú v dome pokoj. Ale ak niekto strečkuje, sú v dome problémy. V demokratickej spoločnosti, tým sa vychvaľujeme, keď nevieme, nech rozhodne nezávislý orgán, SÚD. A 182 je viac ako vyhláška, alebo nie???

Žeby bol ešte rok 1988.
Mária27
07.03.10,10:06
Vyhláška je na základe špeciálneho zákona pre teplo, preto platí viac ako 182. ZVB sa tu uplatňuje v rozsahu splnomocnenia špeciálnych predpisov.
Je to podobné, ako keď ZVB určí platenie za balkóny - na to je špeciálny. Tam sa zase môže uplatiť obmedzene stavebný zákon - len ak ho ZVB splnomocní.
sito
07.03.10,10:22
Súhlasím, ale vo vyhláške 630/2005 aj 358/2009 je odvolávka na rozhodnutie podľa 182. Pri balkónoch tato možnosť nie je! Je to hlúposť 25 % balkóna financovať a 75 % balkóna nám padne, nie z neba, ale na zem.

Nie je nad to stáť na pevnej zemi, alebo mať pevný základ. Nič netrvá večne, ani láska k jednej slečne.

Čas nešpekuluje, ale ľudia v čase špekulujú. Každý sa snaží na svoje triko, získať. A čo zodpovednosť, tiež na svoje triko?
uno81
07.03.10,14:02
Na rozpočítanie tepla platí predovšetkým osobitný zákon a vyhláška a len podľaich ustanovení sa použije rozhodovanie vlastníkov podľa § 14 ZVB.

Zákon 657/2004 o tepelnej energii v § 18 hovorí:
(8) Pravidlá rozpočítavania množstva dodaného tepla ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.

Tento všeobecne záväzný predpis je vyhláška 630/2005 v znení od dátumu účinnosti. Odkaz na ZVB je v budúcom čase:

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.

7) § 14 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.

Podľa môjho názoru sa musia vlastníci dohodnúť inak až po účinnosti novely vyhlášky, inak platí nové znenie vyhlášky. Pôvodné dohody podľa mňa stratili účinnosť, aj keď to tam nie je uvedené. Inak by fakt nemali predpisy zmysel. Predpis je všeobecne záväzný, zaväzuje správcu aj vlastníkov.

Takže momentálne platí pomer stanovený vyhláškou a naša minuloročná dohoda je už neplatná??:rolleyes:
Bude schôdza,tak sa spýtam zástupcu správcu,lebo už mám z toho hokej:---:---:---
svojar
07.03.10,14:07
Aj ja si ,tak ako Mária 27, myslím, že treba po nadobudnutí platnosti nového predpisu hlasovať znova. Inak by novelizácie nič neriešili, vychádzali by len sami pre seba. Všetko čo bolo odhlasované predtým by platilo a žiadna úprava by sa nekonala.
sito
07.03.10,14:21
Takže momentálne platí pomer stanovený vyhláškou a naša minuloročná dohoda je už neplatná??:rolleyes:
Bude schôdza,tak sa spýtam zástupcu správcu,lebo už mám z toho hokej:---:---:---

Momentálne platí vaša minuloročná dohoda do 31.5.2010 na ročné vyúčtovanie za rok 2009.

㤠10a
Prechodné ustanovenie účinné od
15. septembra 2009
Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009
sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní dodaného množstva
tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na
vykurovanie za rok 2010.“.

Vyhláška je platná od 15 septembra. Niekto mal vlastníkov informovať o zmenách pred dátumom účinnosti od 1.1.2010. No ale však ročné vyúčtovanie za rok 2010 sa bude rozdávať až do 31.5.2011. Takže ešte je vždy dosť času. Čím menej času nechajú vlastníkom, tým skôr si schvália aj hlúposť. Taktika.
uno81
07.03.10,14:29
noo..takže za rok 2009 nám spraví správca vyúčtovanie dľa našej dohody a ak sa tento rok dohodneme inak,tak vyúčtovanie za rok 2010 sa bude robiť podla novej dohody,inak platí vyhláška:-)))už mám jasno:-)
sito
07.03.10,14:37
Áno, jasno. Ale jasné to bude až toho 31.5.2011, možno o niečo skôr na tom ročnom vyúčtovaní.
uno81
07.03.10,14:43
Áno, jasno. Ale jasné to bude až toho 31.5.2011, možno o niečo skôr na tom ročnom vyúčtovaní.

Mňa každý rok vyúčtovanie vzpruží:---:---:---:---tak neprovokuj;)
svojar
07.03.10,15:20
Ahoj Sito, jasne že 2009 pôjde podla starého, ja som mal už na mysli hlasovanie o rozpočítaní za 2010 -musíme si to ujasniť už teraz a nie až pred vyúčtovaním v 05/2011.
sito
07.03.10,16:48
Jaroslav, súhlasím. Ba dovolím si tvrdiť, že už je neskoro. Ta zmena vyhlášky bola podstatná v prvom odseku a v odseku 10. Tato vyhláška umožňuje sa vlastníkom dohodnúť akokoľvek.

Ale zober si, že sa dohodnú teraz v marci, apríli. Ak sa niektorý vlastník rozhodne nesúhlasiť a je prehlasovaný, požiada súd, aby rozhodol. Nesúhlasí preto, že si dokázal vypočítať, ako môže plytvať s teplom, však to niekto zaplatí. Keby bolo rozhodnuté už pred začiatkom roku 2010 , tak by sa správal k nastaveniu hlavíc inak. A verím, že sudca mu dá za pravdu. Ako potom rozdelia náklady, len predtým dohodnutým spôsobom.

Zvada bude medzi vlastníkmi, ale zodpovedný je niekto iný. Ten kto mal vlastníkov o zmene vyhlášky informovať pred jej uplatnením teda do 1.1.2010.

Alebo nie?
uno81
07.03.10,20:09
Inak chlapci..som z toho jeleň..:-) tie hlavice sú už od základov nejak nastavené,nie?..teda že na "3" je určitý počet stupňov atd.--ako to má byť správne nastavené a hlavne ako sa dá presne to nastavenie zistiť??merať doma teplotu asi nie je to pravé orechové:-))mám sa spýtať firmy,čo nám to montovala,ako to je nastavené,či správcu??Lebo iní môžu mať napr. na tej "3" možno iné stupne ako my...
Sagemka
08.03.10,07:38
Dobrý deň poraďáci, pravda je taká, že aj podľa právnikov je zákon viac ako vyhláška, a čo sa týka vyúčtovania tepla za rok 2010 ja si myslím, že ak má vyhláška účinnosť od 15. septembra 2009, tak od toho dňa si mohli vlastníci odsúhlasiť, resp. neodsúhlasiť výšky pomerov na teplo za rok 2010. A táto možnosť je aj v tomto roku. Odsúhlasenie závisí od toho, kedy chodia firmy robiť odpočet. Väčšinou to robia až v decembri, takže si myslím, že keď odsúhlasime zmenu, stačí to firme nahlásiť do konca novembra, aby si vedeli prerobiť program na naše podmienky. Poprípade sa dá aj poinformovať u danej firmy, ktorá robí odpočet. Prajem Vám príjemný deň.
svojar
08.03.10,10:11
Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.
uno81
08.03.10,10:42
Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.

Tak teraz si ma už úplne zaklincoval:---Akože si majú vybrať?ja to teraz chápem tak,že každý si môže vybrať iný pomer v baráku:confused::rolleyes:
To som asi zle pochopila,nie?
Lotarka
08.03.10,13:10
Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.

Toto je dobrý spôsob, ale riešila by som tak rozhodnutie spôsobu vyúčtovania na nasledujúci rok - ľudia by sa rozhodli s porovnania so skutočných čísel ako si majú regulovať teplotu v nasledujúcom roku.
Ak si predstavím, že by sa to u nás dialo na daný rok (2009) tak sa ľudia asi nedohodnú, lebo viac hláv viac názorov a hlavne ak je na výber veľa možností a už je po funuse, každý bude chcieť pre seba to najlepšie. Ale možno vo vašom dome sú ľudia, ktorí sa názorovo viac zhodujú.
My máme pomeráky rok a pól. 1. polrok bol taký skúšobný, r. 2009 je odrazový mostík, podľa ktorého sa chystám tiež prepočítať jednotlivé byty a pomery a hlavne ma zaujímajú aké veľké sú rozdieli medzi bytmi. Potom s čísel sa uvidí a bude to smerodajné pre r. 2010 a ľudia sa na budúcu zimu budú podľa toho vedieť aj zariadiť.
sito
08.03.10,16:16
Inak chlapci..som z toho jeleň..:-) tie hlavice sú už od základov nejak nastavené,nie?..teda že na "3" je určitý počet stupňov atd.--ako to má byť správne nastavené a hlavne ako sa dá presne to nastavenie zistiť??merať doma teplotu asi nie je to pravé orechové:-))mám sa spýtať firmy,čo nám to montovala,ako to je nastavené,či správcu??Lebo iní môžu mať napr. na tej "3" možno iné stupne ako my...

Pokúsim sa Ti to celé vysvetliť.

Na päte domu, tak sa hovorí miestu v dome kde je fakturačný merač tepla. Ten merač je majetkom dodávateľa tepla, on zaň zodpovedá. Na vstupe tepla do domu je ventil na ktorom je možné nastaviť, poviem 10 polôh. Nastavenie závisí od vykurovanej plochy bytov v dome a výkonu radiátorov, poviem podľa toho je ventil nastavený na osmičke. To znamená, že na osmičke je dodané do domu dostatočné množstvo tepla na vykúrenie všetkých miestnosti v dome, bytoch minimálne na 20 °C, maximálne na 23 °C.

Rozvod tepla v dome je vlastne také riečište. Aby vykurovacia voda netiekla cestou najmenšieho odporu, vyregulujú sa stúpačky. Na prívode je ventil, ktorý sa dá otvoriť naplno. Na stúpačke kadiaľ sa vracia vykurovacia voda dodávateľovi je ventil, tiež s číslami. Jeho nastavenie je podľa výkonu všetkých radiátorov na stúpačke, Zavrieť sa dá úplne, otvoriť len po nastavené číslo.

K čomu je to dobré? Zabezpečuje to dostatočný tlak vo vykurovacom systéme domu a zabezpečuje, aby sa voda, ktorú vlastníci nechcú mať pretečenú cez radiátory, pretiekla pred fakturačným meračom späť k dodávateľovi tepla. Teda, tá voda nezvyšuje priamo náklady domu.

Ostáva posledná časť vyregulovania, vysoko odporové ventily a termostatické hlavice. Funkcia hlavice sa dá odstaviť na nulu, tým je uzavretý na pevno prívod vody do radiátora. Používa sa v prípade vetrania, alebo poruchy, ak je na radiátory aj ventil aj na spodku, inak je pri poruche zbytočný. treba odstaviť prívod aj vracanie vody dodávateľovi.

Podstata toho ventilu a hlavice spočíva v niečom inom. V každom byte, miestnosti sú aj iné zdroje tepla, človek má teplotu vyššiu ako 23 °C, vyžaruje tiež teplo do miestnosti, svetlo, televízor, sporák, slnko atď. Je sa treba naučiť využívať aj túto energiu. K tomu sa dopracuješ, tým spôsobom, že si kúpiš teplomer, izbový. Zavesíš ho do miestnosti v ktorej si chceš optimálne nastaviť hlavicu. Najlepšie na víkend, keď vonku mrzne a v noci odstaviť v miestnosti radiátor. Ráno si najprv pozrieť teplomer, zapísať si teplotu a pomaličky otáčať hlavicu až do doby, keď budeš počuť, že do radiátora tečie voda a zacítiš, začína sa zohrievať. Budeš sledovať kedy hlavica odstaví prítok vody. Zaznamenáš si teplotu v miestnosti a nastavenie hlavice. A zasa pomaly otáčaš hlavicu, pokiaľ zasa neotvorí prívod vody. To opakuješ do tej doby, pokiaľ nemáš na teplomery teplotu 20 - 22 °C. No a tam je optimálne nastavená hlavica, ktorá pri dosiahnutí teploty odstaví prietok vody radiátorom a zamedzí odberu tepla cez radiátor. Treba si hlavicu nastaviť v každej miestnosti zvlášť. V troch miestnostiach mi reguluje pri dvojke a v jednej už pri jednotke.

Ak sa toto naučíš, ušetríš si kopec peňazí, ak Ti ich neukradnú?

Zmysel to má až vtedy, ak je v dome pomerové meranie. Ale všetko dobré je na niečo zlé. Ak niekomu vychádza nižšia úhrada, a niekomu hodne vyššia nad priemer, hľadá sa možnosť ako to spraviť tak, aby ten čo má zaplatiť moc platil menej. No nie tým, aby znížil svoju potrebu tepla, ale aby ju niekto za neho uhradil. Najjednoduchšie je to spraviť tak, že časť nákladov sa rozdelí podľa starého spôsobu, m2.

No je možné, zákon to umožňuje rozdeliť teplo aj iným spôsobom objektívnejším pre konkrétny dom.

Ale o tom si tu môžeš tiež všeličo prečítať. Pouvažovať a spraviť si svoj názor.
sito
08.03.10,16:29
Sitečko, my sme sa na jeseň dohodli, že keď budeme mať vyúčtovanie tepla za r. 2009, tak urobím podľa toho ako kto kúril rôzne varianty. Podľa novej vyhlášky60/40, potom trebárs 50/50, 40/60 atď a každý variant bez použitia koef. nev. polohy a aj s ním, pre každý byt - ať si vyberú.Takže nik nemôže protestovať.
Oficiálne to ešte nemáme, ale skúsil som to tak od oka a preto som napísal, že vyhláška 60/40 asi prehlasovaná nebude, iba ak používanie koeficientov, že nebude ako tomu bolo doteraz.

Jaroslav, beriem. Tak nejak by to malo byť. No protestovať môže vždy niekto, je to jeho právo. Ostatní mu jeho právo nemôžu upierať.

Ona tá pohodlnosť dodávateľov pomerového merania je už hlboko zakorenená v hlavách vlastníkov, to je výhoda pre dodávateľov. A vlastníci sa radi tej ich výhode priklonia. Podporujú pasivitu dodávateľov a aj svoju. Načo si robiť starosti??? Budme rádi, že sme v teple.
verkaz
10.03.10,21:12
Neviem aké máte skúsenosti vy, ale ja veľmi zlé. Hydraulické vyregulovanie už máme štyri roky a jeho úsporou nám už boli nahradené finančné prostriedky vynaložené na toto vyregulovanie. Z našich 64 bytov je polovica orientovaná len na júh a polovica len na sever. Na zhromaždení v máji m.r. sa ozývali hlasy majiteľov južných bytov, že nepotrebujú vôbec vykurovať. Na toto sa ozvali tí zo severnej strany, že nie len, že majú zimu z nevýhodnej polohy bytu ale ešte musia vykurovať aj susedov južných, ktorí na kúrení šetria. Odsúhlasili si pomer 50/50, tak som zvedavá ako sa to odzrkadlí na vyúčtovaní.
uno81
11.03.10,13:57
Neviem aké máte skúsenosti vy, ale ja veľmi zlé. Hydraulické vyregulovanie už máme štyri roky a jeho úsporou nám už boli nahradené finančné prostriedky vynaložené na toto vyregulovanie. Z našich 64 bytov je polovica orientovaná len na júh a polovica len na sever. Na zhromaždení v máji m.r. sa ozývali hlasy majiteľov južných bytov, že nepotrebujú vôbec vykurovať. Na toto sa ozvali tí zo severnej strany, že nie len, že majú zimu z nevýhodnej polohy bytu ale ešte musia vykurovať aj susedov južných, ktorí na kúrení šetria. Odsúhlasili si pomer 50/50, tak som zvedavá ako sa to odzrkadlí na vyúčtovaní.

Toto bude asi večný problém..a je len na škodu,že sa zjavne nikdy všetci nedohodnú:mee:Aj som som navrhovala 50:50,ale s tým nesúhlasili tí,čo vôbec nekúria--ved prečo by aj mali:rolleyes:Tak sa tešme na vyúčtovanie,potom to tu rozpíšeme:---:---:---
svojar
11.03.10,16:29
Ale keď nepristúpia na 50/50, tak to bude za r. 2010 podľa V 60/40, alebo ich je väčšina?
sito
11.03.10,16:33
Neviem aké máte skúsenosti vy, ale ja veľmi zlé. Hydraulické vyregulovanie už máme štyri roky a jeho úsporou nám už boli nahradené finančné prostriedky vynaložené na toto vyregulovanie. Z našich 64 bytov je polovica orientovaná len na júh a polovica len na sever. Na zhromaždení v máji m.r. sa ozývali hlasy majiteľov južných bytov, že nepotrebujú vôbec vykurovať. Na toto sa ozvali tí zo severnej strany, že nie len, že majú zimu z nevýhodnej polohy bytu ale ešte musia vykurovať aj susedov južných, ktorí na kúrení šetria. Odsúhlasili si pomer 50/50, tak som zvedavá ako sa to odzrkadlí na vyúčtovaní.

Verkaz, pozri si prílohu v príspevku 35. Sú v nej údaje o spotrebe tepla a nákladov za teplo v našom dome. Niže aj graficky. Na druhom hárku nájdeš, budeš vidieť ako funguje vyregulovanie. A ako sa menil postoj v jednotlivých bytoch k nastaveniu termostatických hlavíc. Aká im vyšla úhrada pri základnom rozdelení a po ďalších prepočtoch. A koľko, akú výšku nákladov v jednotlivých bytoch spôsobili prepočty, presuny medzi jednotlivými bytmi.

Možno pomôže.