hanjel
19.02.10,09:23
zdravíém všetkých poradákov, v našej spoločnosti niektorým zamestnancom upravujeme mzdy. Ide mi o to kde by som našla paragraf alebo predpis o mlčanlivosti medzi zamestnancami o tomto údaje. Chceli by sme im to dať písomne, pretože oni si zvykli medzi sebou pozerať pásky a potom je poprask.
pROSíM PORAďte akou formou by sa to dalo ošetriť aby si neukazovali pásky a neinformovali sa navzájom o svojich záležitostiach ako je napr. toto zvyšovanie miezd.V zákonníku som našla len § 81/f tak neviem

prosím poraďte
Chobot
19.02.10,08:34
zdravíém všetkých poradákov, v našej spoločnosti niektorým zamestnancom upravujeme mzdy. Ide mi o to kde by som našla paragraf alebo predpis o mlčanlivosti medzi zamestnancami o tomto údaje. Chceli by sme im to dať písomne, pretože oni si zvykli medzi sebou pozerať pásky a potom je poprask.
pROSíM PORAďte akou formou by sa to dalo ošetriť aby si neukazovali pásky a neinformovali sa navzájom o svojich záležitostiach ako je napr. toto zvyšovanie miezd.V zákonníku som našla len § 81/f tak neviem

prosím poraďte

Žiadny zákon nezakazuje zamestnancom rozprávať o svojej mzde. Môžete so skúsiť vnútorným nariadením, ale ani to nebýva účinné. Jedine ich v pracovnej zmluve zaviazať pod hrozbou sankcie mlčanlivosťou o dôverných veciach, medzi ktoré zahrniete aj výšku mzdy. Ale neviem, či je to legislatívne čisté.

Podľa mňa je vecou každého zamestnanca, či niekomu povie výšku svojej mzdy alebo nie. Ak to zvyšovanie je zo strany zamestnávateľa transparentné (že nezvyšujete len synovcovi a sestre riaditeľa), tak prečo sa obávate, že si medzi sebou povedia túto informáciu....? AK by sa niekto ohradil, tak hádam viete zdôvodniť, prečo ste tomu zamestnancovi zvýšili a inému nie.

Nie som si istý, či by mzda spadala pod to ustanovenie § 81 písm. f). , tam ide skôr o iné skutočnosti (možno nejaké postupy firmy, know-how, obchodné informácie).

NA porade už boli témy, kde sa toto diskutovalo, skús si vyhľadať nejaké staršie, možno sa dozvieš viac.
terezamaria
19.02.10,09:09
zdravíém všetkých poradákov, v našej spoločnosti niektorým zamestnancom upravujeme mzdy. Ide mi o to kde by som našla paragraf alebo predpis o mlčanlivosti medzi zamestnancami o tomto údaje. Chceli by sme im to dať písomne, pretože oni si zvykli medzi sebou pozerať pásky a potom je poprask.
pROSíM PORAďte akou formou by sa to dalo ošetriť aby si neukazovali pásky a neinformovali sa navzájom o svojich záležitostiach ako je napr. toto zvyšovanie miezd.V zákonníku som našla len § 81/f tak neviem

prosím poraďte

Aby si zabránila pracovníkom sa rozprávať o svojej vlastnej mzde, na to páky v Zákonníku práce nemáš. Jedine zakotviť do pracovného poriadku, že pracovník zachováva mlčanlivosť ohľadne výšky svojej vlastnej mzdy s odobrením odborovej organizácie.

§ 81, písm-f/ ZP - zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel zamestnanec pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám - platí len pre pracovníkov mzdových a personálnych oddelení a pre vedúcich pracovníkov oddelení, resp. úsekov, ktorí vedia o výške platov svojich podriadených.
Timka1
19.02.10,09:16
aj my sme to istého času riešili internou smernicou pracovný poriadok zamestnancov, ale vydržalo to možno 2 mesiace a stačilo, že sa zišli kdesi na pive a bolo po mlčanlivosti, takže pre nás to nemá význam riešiť .......
Paula
19.02.10,09:25
Hm, to by mi museli zakázať v celom rozsahu, napr. že nesmiem povedať ani susedovi popri reči vo výťahu....a už je info vonku a môže sa nejakou okľukou dostať ku kolegovi....viem, príklad pritiahnutý za uši , ale ak niekto nevie udržať v sebe žiadnu informáciu o sebe či svojich najbližších(chronický klebetník) , tak neudrží ani tú o svojej mzde :cool:
hanjel
20.02.10,15:00
skúsili sme to interne, neviem akú to bude mať účinnosť uvidíme, ďakujem za názory
hanjel