Nadena
29.09.05,09:11
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.
Sme a.s. prenajímajúca kancelárske priestory. Nájomníkovi, plátcovi DPH sme za 8/2005 vystavili fa na nájomné vo výške cca 25 tis. bez DPH. Nakoľko je platiteľom DPH, tak včetne DPH je to cca 29 tis. Za 9/2005 detto. K dnešnému dňu na základe vzájomnej dohody bolo dohodnuté, že za 8/2005 mu bude poskytnutá zľava na nájomnom z dôvodu zatečenia strechy a nemožnosti používania priestorov cca 20%. V dohode je určený deň vysporiadania /nájomné za 10/05 - zľava za 8/05/ najbližší fakturačný termín, t.j. 3.10.2005. A môj problém /neviem či správny/ je v tom, nakoľko uvedenú zľavu musím jasne určiť na fa - alebo vystavým dve fa?, či budem musieť robiť opravné DPH za III.Q /sme Q.platcami/, alebo ju/ich/ zahrniem do III.Q. Ďakujem vopred :mad:
Nadena
29.09.05,08:05
prosím nevie mi mikto poradiť?
hnedko
29.09.05,11:38
Mám klienta, ktorý tiež prenajíma kancelárske priestory. Jednému nájomcovi sme tiež fakturovali zľavu za predchádzajúce obdobie. Táto zľava bola zúčtovaná na jednej fa spolu s nájmom na ďalší mesiac.
Ak sa Ti to však nepozdáva, môžeš to riešiť aj vystavením dobropisu (dohodnutá zľava). Daj si však pozor, aby rozdiel medzi dátumom daňovej povinnosti a dátumom vystavenia nebol viac ako 15 dní.
KEJKA
29.09.05,11:48
ak ste sa dohodli, tak ako píšeš, stačí dať faktúru kde budú 2 položky nájomné 10/2005
- dohodnutá zľava
spolu súčet a DPH, suma k úhrade. k svojej fajktúre si pricvakni bud písomnú dohodu, alebo pokec o dôvode poskytnutej zľavy s podpisom konateľa.
Nadena
29.09.05,12:07
ďakujem za pomoc, práve s tým dňom daňovej povinnosti mi to trošku nesedelo, ale vyriešim to asi tak, ako píše Lida. Ďakujem