focus3ccd
19.02.10,13:48
Chcel by som vas poprosi, zmenil som DDSku bez vyberu penazi, len sa presunuli z jednej do druhej. Je niekde v zakone priamo napisane, ze si nemozem uplatnit nezdanitelnu cast?
Ja som DDS nezrusil, iked vznikla jedna zmluva, zanikom druhej.

Dakujem.
focus3ccd
22.02.10,14:46
To nikto nemeni DDSky?
katka50
22.02.10,15:02
Chcel by som vas poprosi, zmenil som DDSku bez vyberu penazi, len sa presunuli z jednej do druhej. Je niekde v zakone priamo napisane, ze si nemozem uplatnit nezdanitelnu cast?
Ja som DDS nezrusil, iked vznikla jedna zmluva, zanikom druhej.

Dakujem.
Podľa mňa došlo k ukončeniu zmluvy s pôvodnou DDS. Je potrebné si preštudovať pôvodnú zmluvu, či došlo k porušeniu.
Chobot
22.02.10,16:22
Chcel by som vas poprosi, zmenil som DDSku bez vyberu penazi, len sa presunuli z jednej do druhej. Je niekde v zakone priamo napisane, ze si nemozem uplatnit nezdanitelnu cast?
Ja som DDS nezrusil, iked vznikla jedna zmluva, zanikom druhej.

Dakujem.

Myslím, že si môžeš uplatniť. Prestup do inej DDS neznamená porušenie podmienok trvania sporenia, prestup je v súlade so zákonom o DDS § 64. Akurát sa zruší zmluva s jednou DDS a kontinuálne uzatváraš zmluvu s inou DDS, peniaze sa prevedú priamo do novej DDS bez zásahu klienta.

Prestupom nerušíš svoje DDS, len prostriedky presúvaš do inej spoločnosti.

Je to zásadný rozdiel v porovnaní so živ. poistením, kde toto nie je možné. Vyplýva to z rozdielnych pravidiel v legislatíve pre životné poistenie a DDS. Sú to dosť odlišné podmienky a pravidlá.
focus3ccd
22.02.10,18:04
Dakujem, tiez si myslim, ze to nie je zrusenie. Zamestnavatel si ale mysli nieco ine. Postudoval som zakon 650/2004, a tam sa to prave pise:
§ 8
Obdobie doplnkového dôchodkového sporenia
(1) Obdobie doplnkového dôchodkového sporenia je
obdobie, za ktoré boli zaplatené príspevky. Obdobie doplnkového
dôchodkového sporenia je aj obdobie prerušenia
doplnkového dôchodkového sporenia, ak sa za
toto obdobie dodatočne zaplatia príspevky. Ak v tom istom
období platí príspevky účastník a súčasne aj jeho
zamestnávateľ, toto obdobie platenia príspevkov sa
hodnotí ako obdobie doplnkového dôchodkového sporenia
len raz.
(2) Do obdobia doplnkového dôchodkového sporenia
sa započíta aj obdobie predchádzajúceho doplnkového
dôchodkového sporenia, ak účastník previedol svoje
príspevky podľa § 64 ods. 2.

§ 64
(1) Účastník, ktorý nesplnil podmienky vyplácania
dávok uvedených v § 15 písm. a) až c) a nebolo mu vyplatené
odstupné, môže prestúpiť z príspevkového doplnkového
dôchodkového fondu do iného príspevkového
doplnkového dôchodkového fondu spravovaného
inou doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou.
(2) Ku dňu, ku ktorému účastník podľa odseku 1 prestupuje
z jedného príspevkového doplnkového dôchodkového
fondu do iného príspevkového doplnkového dôchodkového
fondu spravovaného inou doplnkovou
dôchodkovou spoločnosťou, ukončí doplnková dôchodková
spoločnosť spravujúca príspevkový doplnkový
dôchodkový fond, z ktorého účastník vystupuje, vedenie
osobného účtu účastníka a sumu zodpovedajúcu
hodnote zostatku na osobnom účte účastníka prevedie
do príspevkového doplnkového dôchodkového fondu,
do ktorého účastník vstupuje, a to do 60 dní odo dňa
uzatvorenia účastníckej zmluvy s inou doplnkovou dôchodkovou
spoločnosťou.
Chobot
23.02.10,09:01
Dakujem, tiez si myslim, ze to nie je zrusenie. Zamestnavatel si ale mysli nieco ine. Postudoval som zakon 650/2004, a tam sa to prave pise:
§ 8
Obdobie doplnkového dôchodkového sporenia
(1) Obdobie doplnkového dôchodkového sporenia je
obdobie, za ktoré boli zaplatené príspevky. Obdobie doplnkového
dôchodkového sporenia je aj obdobie prerušenia
doplnkového dôchodkového sporenia, ak sa za
toto obdobie dodatočne zaplatia príspevky. Ak v tom istom
období platí príspevky účastník a súčasne aj jeho
zamestnávateľ, toto obdobie platenia príspevkov sa
hodnotí ako obdobie doplnkového dôchodkového sporenia
len raz.
(2) Do obdobia doplnkového dôchodkového sporenia
sa započíta aj obdobie predchádzajúceho doplnkového
dôchodkového sporenia, ak účastník previedol svoje
príspevky podľa § 64 ods. 2.

§ 64
(1) Účastník, ktorý nesplnil podmienky vyplácania
dávok uvedených v § 15 písm. a) až c) a nebolo mu vyplatené
odstupné, môže prestúpiť z príspevkového doplnkového
dôchodkového fondu do iného príspevkového
doplnkového dôchodkového fondu spravovaného
inou doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou.
(2) Ku dňu, ku ktorému účastník podľa odseku 1 prestupuje
z jedného príspevkového doplnkového dôchodkového
fondu do iného príspevkového doplnkového dôchodkového
fondu spravovaného inou doplnkovou
dôchodkovou spoločnosťou, ukončí doplnková dôchodková
spoločnosť spravujúca príspevkový doplnkový
dôchodkový fond, z ktorého účastník vystupuje, vedenie
osobného účtu účastníka a sumu zodpovedajúcu
hodnote zostatku na osobnom účte účastníka prevedie
do príspevkového doplnkového dôchodkového fondu,
do ktorého účastník vstupuje, a to do 60 dní odo dňa
uzatvorenia účastníckej zmluvy s inou doplnkovou dôchodkovou
spoločnosťou.

Plne s tebou súhlasím, ukáž im tieto ustanovenia - veď tam v § 8 ods. 2 to majú jasne čierne na bielom napísané. Ak to nechápu, nech si to nechajú vysvetliť od DSS alebo na DÚ.
pavlinka
14.03.11,14:20
A ked niekto porušil podmienky zruší DDS, vyberie peniaze a ďalší mesiac založí novú zmluvu, môže si odrátať zaplatené finančné prostriedky iba z novej zmluvy?
ivka70
14.03.11,14:22
A ked niekto porušil podmienky zruší DDS, vyberie peniaze a ďalší mesiac založí novú zmluvu, môže si odrátať zaplatené finančné prostriedky iba z novej zmluvy?

V ktorom roku to urobi/urobil?
pavlinka
14.03.11,14:28
zrušil a založil novu v r. 2010
ivka70
14.03.11,19:13
A ked niekto porušil podmienky zruší DDS, vyberie peniaze a ďalší mesiac založí novú zmluvu, môže si odrátať zaplatené finančné prostriedky iba z novej zmluvy?

Ano, iba z novej a tu zruzenu, tam musi dodanit to, co si v predch. rokoch uplatnoval najneskor do 3 rokov.
zukana
15.03.11,07:39
Mňa by záujímalo, kam v daňovom priznaní typu B mám zapísať sumu vyplatených penazí zo zrušenej zmluvy s DDS. Takisto mám prípad, keďa
klient zrušil životné poistenie v roku 2010. Príspevky naň si uplatňoval od roku 2005. Kam to mám zapísať? Myslím, že v predchádzajúcich rokoch bolo v DP na to zvlášť riadok.
Ďakujem

zuzana
pavlinka
15.03.11,07:47
A môže si z novej zmluvy uplatniť odpočet aj za decembrovú výplatu, keď odvod bol až v januári alebo uplatniť len novembrovú vyplatu, odvedenú v decembri?
pavlinka
16.03.11,10:30
nikto neporadí?
pavlinka
16.03.11,10:54
V mzdovej účtovníčke 1/2011 na stane 21 príklad č.2, je uvedený príklad, podľa ktorého si myslím že zrušenie DDS v roku 2010 by sa nemalo dodaňovať.