AdkaJ
29.09.05,08:48
Ahojte!
Mám takýto problém:
Šéf chce prijať zamestnanca, ktorý by pracoval 5 mesiacov v roku - 2 hod. denne a 7 mesiacov - 8 hodín denne. Znamenalo by to, že 7 mesiacov by pracoval v klasickom 40 hod. čase a 5 mesiacov v skrátenom? Ide to vôbec? Chce mu dať mesačnú mzdu rovnakú po celý rok. Dá sa to najako poriešiť? Stačí to tak dohodnúť v pracovnej zmluve? A čo potom RD (to počas tých 5 mesiacov, ak bude čerpať RD, bude mať preplatených len 2 hodiny RD?) Prosím poraďte, ak som ešte na niečo zabudla.
Ďakujem a všetkým želám KRÁSNY DEŇ! :)
AdkaJ
29.09.05,10:14
Prosím, prosím, nenájde sa niekto, kto mi pomôže?
Ďakujem.
A. :confused:
Luba2
29.09.05,10:20
Adka a prečo mu chceš dať časť roka kratší pracovný čas, keď peniaze mu chcete dať rovnaké? Je nejaké obmedzenie, pre ktoré musí robiť tak málo, alebo prečo?

Tú rovnakú mzdu Vám môže vytknúť kontrola napr. z inšpektorátu práce, možno aj z DÚ??? no ale za dovolenku bude mať pri rovnakej mzde /ide o mesačnú mzdu, nie hodinovku však?/ rovnaké peniaze.
Jana Motyčková
29.09.05,10:24
Ja by som doporučila uzavrieť pracovnú zmluvu a potom, podľa potreby, robiť dohody o zmene pracovnej zmluy. RD by sa to nemalo dotknúť, keďže táto sa počíta na dni dovolenky. Pri čerpaní 1 dňa dovolenky sa potom preplatí toľko hodín, koľko mal v ten deň odpracovať. Netreba iba zabudnúť, že ak bude pracovať 2 hodiny denne, vzťahuje sa naňho §49 ZP - pracovný pomer na kratší pracovný čas (napr. skrátená výpovedná lehota, nemá nárok na odstupné a pod.).
AdkaJ
29.09.05,10:47
Ide o to, že ten zamestnanec nebude počas leta vôbec vyťažený, neviem, ako by som to riešila, keďže ho chcú mať v PP počas celého roka.
A ako ste to mysleli so zmenou PZ?
PZ bude: 7 mesiacov na plný prac. úväzok a potom urobím dodatok, kde mu PP skrátim? Ale to by sa mala upravovať aj mesačná mzda, nie?
Jana Motyčková
29.09.05,11:22
V dohode o zmene pracovnej zmluvy môžete zmeniť všetko, na čom sa dohodnete. V prípade nezmenenej mzdy (ak nezmeníte ani druh práce) vám môže Inšpektorát práce vytknúť, že ste nedodržali § 49 ods. 4. a 5.. Teda, že ste ho zvýhodnili v porovnaní s inými zamestnancami. V takomto prípade je asi lepsie zvýšiť mzdu pri 8 hodinovom pracovnom čase a pri 2 hodinovom pracovnom čase ju potom úmerne skrátiť, prípadne vyrovnanie mzdy riešiť odmenami.
AdkaJ
29.09.05,11:37
Ďakujem všetkým!!
Želám Vám krásny deň..
A.
Luba2
29.09.05,11:47
Ale ešte si daj pozor pri zmene pracovnej zmluvy - ak mu budeš chcieť skrátiť napr. z 8 hod. na dve a on nebude súhlasiť - máš smolu. So zmenou PZ musia súhlasiť obidve zmluvné strany.