Schmidtova
19.02.10,13:38
dobrý deň prosím o názor či je potrebné podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008 pokiaľ firma vykázala stratu. Stretla som sa z viacerými názormi že pokiaľ sa nezvyšuje daňová povinnosť tak DDP nie je potrebné podať a účtovné upraviť základ dane až v tomto roku. Ide totiž o zníženie straty.Pekne ďakujem a prajem pekný víkend:)
ivana79
23.02.10,11:27
musíš podať dodatočné daňové priznanie, mám to odobrené daňovým úradom
IvoM
23.02.10,11:56
dobrý deň prosím o názor či je potrebné podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008 pokiaľ firma vykázala stratu. Stretla som sa z viacerými názormi že pokiaľ sa nezvyšuje daňová povinnosť tak DDP nie je potrebné podať a účtovné upraviť základ dane až v tomto roku. Ide totiž o zníženie straty.Pekne ďakujem a prajem pekný víkend:)


Pozri si §17.29 zákona o DzP, podmienkou je vykázaný zisk, takže ak je v danom obdodbí strata musíš postupovať podľa §17.15 a podať DDP

§17.29 platný od 1.1.2010.
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

(15) Pri zrušení opravných položiek a zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.
10eva
27.03.10,19:08
Dobrý mohli by ste mi poradiť ak podám dodatočne daňove priznanie za rok 2008 nasla som tam chyba pri príjmoch je strate len bude mat nižšiu stratu o 17000 SK koľko bude platiť pokutu z daňového úradu? Dakujem
babi2
27.03.10,19:31
Dobrý mohli by ste mi poradiť ak podám dodatočne daňove priznanie za rok 2008 nasla som tam chyba pri príjmoch je strate len bude mat nižšiu stratu o 17000 SK koľko bude platiť pokutu z daňového úradu? Dakujem
Ak bola v pôvodnom DP vykázaná strata a DDP tú stratu poníži, pokuta nebude žiadna nakoľko nebola oneskorene zaplatená daň. Pokutu správca dane ukladá len v prípade, ak vznikne kladný rozdiel medzi pôvodne priznanou daňou a daňou priznanou v podanom dodatočnom daňovom priznaní.
azla
27.03.10,19:47
Pozri si §17.29 zákona o DzP, podmienkou je vykázaný zisk, takže ak je v danom obdodbí strata musíš postupovať podľa §17.15 a podať DDP

§17.29 platný od 1.1.2010.
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

(15) Pri zrušení opravných položiek a zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.





Je to trochu inak, môže byť aj daňová strata....


http://www.porada.sk/1337394-post6.html
mimaemma
12.04.10,12:40
Ahojte poraďáci, vie mi niekto povedať koľko asi bude pokuta za dodatočné DP FO, keď podáme dodatočné DP kvôli daňovému bonusu?
Za rok 2008 im totiž účtovníčka nepožiadala o daňový bonus na 3 deti, čiže prišli o cca 20 000 SKK.
Chcem im spraviť dodatočné, len by som cca chcela vedieť koľko zaplati ana pokute.
Ešte otázočke za aké obdobie je ešte možné podať dodatočné DP - aj za rok 2007?
Vopred ďakujem za odpoveď,
Andyke
12.04.10,14:08
Dodatočné DP sa dá podať do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie – viď § 39 ods. 3 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov.

Takže aj za rok 2007 kľudne podajte.

Za obidva roky bolo podané DP, tak za dodatočné pokuta nebude.
mimaemma
12.04.10,16:01
Ďakujem moc za pomoc, nevedela som to nájsť.
Ivenka
20.10.10,08:02
Prosím babenky :)

Prišla som si na chybu. OC majetku som navýšila o 1 000 SK v r.2008 teda mám vyššie odpisy:
v r.2008 o 21 SK učt.zis daň.zisk
v r.2009 o 8,36 Eur. učt.strata daň.zisk
Pýtam sa teraz na základe toho čo som tu čítala, musím podať DDP za 2008 aj 2009 a zároveň počiatočný stav majetku opraviť alebo to mám preučtovať cez 428 a počiatočný stav opraviť v r.2010 ?
Ďakujem moc.
Ivenka
20.10.10,08:26
Neporadíte ?
KEJKA
20.10.10,09:21
sú to sumy pre firmu také významné, že ti stojí za to položiť takú otázku?
Nakoľko v oboch rokoch bol daňový zisk a opravou by sa daň ešte zvýšila, tak je povinnosť podať dodatočné DPPO.
v r. 2009 mi vychádza, že ide o DM v 1.OS, ale ten ro 2008 mi nie je jasný. Zrejme si správne účtovala iba účtovné odpisy a daňové máš v evidencii. V takom prípade by som účtovne neriešila nič, jedine upravila NC - zaúčtované odpisy by som považovala za odpisy v súlade s odpisovým plánom.
DPPO - treba zvážiť významnosť=nevýznamnosť takého kroku.
Ivenka
20.10.10,09:30
Bol to OA - lísing r.2008. Navyšila som VC o odkúpnu cenu.
Daň som mala aj 2008 aj 2009 /pripočitateľné položky/ čiže v oboch prípadoch DDP a OC si opravím v r.2010 ? Máš na mysli, že sa mi potom UO nebudú rovnať DO? A potom tú daň, ktorá mi vyjde z DDP už zaučtujem tento rok? Kde to všetko nájdem:(
Ďakujem vopred.
KEJKA
20.10.10,09:34
ved súčasťou NC má byť odkupná cena.
Ivenka
20.10.10,09:39
Veď preto píšem na Poradu, lebo jedna baba povedala.
Mám: OC 100 000,-Sk 042/321 FA zaplatená al.časť v hot.
100 000.-SK 042/474 lísing
1 000.,Sk 042/474 ? odkúpna cena
ale potom mi to nesedí so zostatkom na spl.kalendári? Lebo v istine to rozpočítané nie je a tým pádom mám KS o 1 000 Sk vyšší ako v spl.kalendári.
Píšem SK lebo bolo SK.
Len nepovedz že to mám dobre? Ďakujem
KEJKA
20.10.10,09:51
podľa mňa ti zostatok sedí, a máš to dobre.
po ukončení LZ faktúru za odkupenie zaúčtuješ 474/321 a máš vysporiadané všetko.
ten kto na ZC zabudol, má problém, kde tú poslednú fa zaúčtovať - pozri iné témy s týmto problémom.
Ivenka
20.10.10,09:52
Ďakujem. Ten posledný zápis mi vypadol. Si poklad. A pri tom som sa s tým zápisom na POrade už stretla.
JAJA11
30.11.10,10:00
Potrebujem podať DDP (daň z príjmov PO) za rok 2009. Čo všetko musím odovzdať na DÚ? (daňové priznanie, výkazy a aj prílohu? )
Kde v daňovom priznaní bude vidieť, že je to dodatočné, okrem 1. strany, kde začiarknem políčko DDP?
V jednoduchom účtovníctve som už podávala a tam je tabuľka, kde sa vypočíta rozdiel. V podvojnom som nič také nenašla :o
Zoltán Kovács
30.11.10,10:19
Potrebujem podať DDP (daň z príjmov PO) za rok 2009. Čo všetko musím odovzdať na DÚ? (daňové priznanie, výkazy a aj prílohu? )
Kde v daňovom priznaní bude vidieť, že je to dodatočné, okrem 1. strany, kde začiarknem políčko DDP?
V jednoduchom účtovníctve som už podávala a tam je tabuľka, kde sa vypočíta rozdiel. V podvojnom som nič také nenašla :o


Aj v DP pre PO je. Sú to riadku 920 až 970.