BrigitaD
19.02.10,14:24
Dobry deň,

chcela by som sa spytať, či je možné podať trestné ozámenie na občana v akomkolvek veku, teda aj neplnoletého a v aký trest postihne neplnoleteho občana SR. Ide o šikanu v škole, konktretne či sa môže podať tresné oznámenie na žiaka kt. vynadal profesorke a čo sa deje, pokial ho neusvedčia alebo nemá dostatočné množstvo dôkazov.

Ďakujem.
BrigitaD
19.02.10,13:42
Prosím pomoc.
Mgr.Shrek
19.02.10,14:33
Prosím pomoc.

No v prvom rade treba zistiť, či konanie dotyčného napĺňa skutkovú podstatu niektorého trestného činu podľa osobitnej časti z.č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon.
Ak nie, bude to priestupok.
V oboch prípadoch je potrebné podať trestné oznámenie na políciu, oni potom posúdia, či je to trestný čin alebo nie.
Ďalej je tu otázka, či unesiete dôkazné bremeno, teda, či dokážete konanie dotyčného?
Ak máte svedkov, nejaké dôkazy, tak smelo do toho.
BrigitaD
19.02.10,16:23
A aké sa potom udávaju tresty?
buchač
19.02.10,17:41
Dobry deň,

chcela by som sa spytať, či je možné podať trestné ozámenie na občana v akomkolvek veku, teda aj neplnoletého a v aký trest postihne neplnoleteho občana SR. Ide o šikanu v škole, konktretne či sa môže podať tresné oznámenie na žiaka kt. vynadal profesorke a čo sa deje, pokial ho neusvedčia alebo nemá dostatočné množstvo dôkazov.

Ďakujem.


No v prvom rade treba zistiť, či konanie dotyčného napĺňa skutkovú podstatu niektorého trestného činu podľa osobitnej časti z.č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon.
Ak nie, bude to priestupok.
V oboch prípadoch je potrebné podať trestné oznámenie na políciu, oni potom posúdia, či je to trestný čin alebo nie.
Ďalej je tu otázka, či unesiete dôkazné bremeno, teda, či dokážete konanie dotyčného?
Ak máte svedkov, nejaké dôkazy, tak smelo do toho.

No nejak mi to nejde dokopy ....

Napríklad , len tak narýchlo ...

Deti prepadli muža, skopli ho na zem a bili

KOMÁRNO - Policajti odhalili páchateľov, ktorí v noci koncom minulého týždňa na Andovskej ulici v Nových Zámkoch brutálne napadli muža (60). Šokujúci je vek páchateľov, muža prepadli dvaja súrodenci - iba 11-ročný Nikolas a 13-ročný Ladislav.

Ako informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, chlapci muža skopli na zem, bili ho palicou a kopali po celom tele. Jeden z nich sa mu snažil zo zadného vrecka nohavíc vytiahnuť peňaženku, mužovi sa však podarilo pred útočníkmi ubrániť.

Obaja chlapci následne ušli. Bratia z Duloviec sa priznali aj k inej trestnej činnosti. Trestné stíhanie však vyšetrovateľ vzhľadom na ich vek zastavil, chlapci ešte nie sú trestne zodpovední.
http://forum.zoznam.sk/t/19/1898349/topky/

Ale oznámenie sa predsa vždy môže dať ....ale kde skončí , s akým výsledkom ...toť otázka ...:rolleyes:
draik
19.02.10,17:54
Ak skutok, ktory ma znaky trestneho cinu, spachal vinnik mladsi ako 14 rokov, nejde o trestny cin (jeho konanie je cinom inak trestnym). Trestne stihanie by preto bolo zastavene. V kazdom pripade sa vsak oznamenie moze podat + upovedomenie socialky (socialna kuratela).
tutiola
19.02.10,18:03
Trestné oznámenie podať môžeš. Nepíšeš však vek žiaka - to je dôležité pre výšku trestu, resp. trestný postih. Ak sa každý postaví k veci, že načo podávať tr. oznámenie, veď aj tak mu nič neurobia, ich chuť na takéto správanie sa len porastie. Píšeš, že sa jedná o šikanu - tým že vynadal profesorke? To znamená mal už 14 rokov a teda je trestne postihnuteľný. Treba mať však svedkov. Môj názor - policajti prijmu oznámenie, prešetria a skončí to na obvodnom úrade - ak sa jedná o nadávku. Nechápem kde je tam však šikana. Alebo sa jedná o šikanu a nadávky profesorke? V každom prípade podať tr. oznámenie podať môžeš.
AVRIL
27.11.10,13:17
Dobry den, ja mam opacny problem. Moj syn je sikanovany zo strany svojho spoluziaka. Viackrat som upozornovala na to tr. ucitelku, naprava ziadna. Bola som nutena to riesit s riaditelom. Do riaditelne bola prizvana aj tr. ucitelka, aby sa vyjadrila k danemu problemu. Priznala, ze je zo napadany zo strany spoluziaka. Doslo aj k fyzickemu utoku a vyhrazkam. Ja som tento cin z mojho pohladu charakterizovala ako sikanu. Napisala som ziadost riaditelovi skoly, aby bol moj syn preradeny do inej triedy na zaklade toho, ze je sikanovany, co priznala aj ucitelka. Radila som sa aj s riaditelom pedagogicko-psychologickeho centra, ktory mi PISOMNE potvrdil, ze sa jedna o sikanu. Navrhla som riaditelovi konfrontaciu matky agresora so mnou. Na tomto pojednavani bol pritomny riaditel, ucitelka, matka agresora a ja. Lenze to co sa tam udialo ma velmi prekvapilo. Prve co odo mna chceli bolo, aby som podpisala vyhlasenie ucitelky, ze ona nikdy nepovedala, ze moj syn je sikanovany. To, ze slovo sikana z jej ust nezaznelo je pravda, ALE TO, ZE PRIZNALA FYZICKE NAPADANIE, PROVOKACIE A POD. ANO, to, ze som v tom liste uviedla, ze ide o sikanu, bolo pisane z mojho pohladu, kde som sa opierala aj o nazor riaditela pedagogicko-psychologickeho centra, ktory mi pisomne potvrdile, ze JE TO SIKANA. Pod natlkamo ma nutili za pritomnosti matky agresora podpisat toto vyhlasenie, s ktorym som nesuhlasila, arogantnym sposobom na mna riaditel utocil a mal aj prichystanu odpoved na moju ziadost, kde mi zamietol preradenie syna do ineho rocnika, lebo nejde o sikanu a nemam pravo hodnotit ich pracu. Chceli ma prinutit podpisat nieco s cim som nesuhlasila a ak to nepodpisem PODAJU NA MNA TRESTNE OZNAMENIE ZA LZI. A preto sa pytam ci mozu v tomto pripade tak urobit. Je toto trestny cin??? Nie som si vedoma, ze by som sa dopustila trestneho cinu co mi potvrdil aj pravnik.
misoft
27.11.10,13:23
Oznámiť zriadeľovateľovi školy tieto skutočnosti. A trestné môžu podávať, koľko chcú, pokiaľ máš to potvrdené aj z pedagogicko-psychologického centra, je to potom fakt a žiadne lži. Ty to máš čím podložiť, oni nie. A ak by ťa nutili podpísať, stačí len dole rukou napísať "Podpísané pod nátlakom" a budú - vieš kde.
5saimonka10
23.08.11,07:37
dobry den, chcem sa opytat ci sa ma dotkne hromadne trestne oznamenie rodicov podane na cestovnu kancelariu a OZ, cez ktore som bola s detmi na rekreacnom tabore, trestne ozanmenie spociva v tom, ze cestovka nezabezpecila delegata na odvoz deti Z LM do BA a ja som sa jej pytala ci tam delegat bude ako na vsetkych turnusoch- povedali ze by mal byt, ja som teda do autobusu vyslala moju veducu ktora ale vystupila 20km pred bratislavou, cestovke som povedala ze ide len do zelenca a nechala som to tak- moja chyba, a deti sa autobusom k rodicom do BA doviezli same len s vodicom autobusu CK, CK mi stiahla 100% mzdy za rekreacny tabor a rodicia zvazuju na CK podat trestne oznamenie, ako sa ma to dotkne- nebolo to z mojej strany umyselne, cestovka tvrdi ze ja som ho mala - delegata- zabezpecit az do BA ale ja som bola v tom ze su oboznameny s tym ze to takto bude a vsetko bude v poriadku, ako s tym nalozit, nikomu z deti sa nic nestalo. dakujem
GabiZ
24.08.11,05:20
Oznámiť zriadeľovateľovi školy tieto skutočnosti. A trestné môžu podávať, koľko chcú, pokiaľ máš to potvrdené aj z pedagogicko-psychologického centra, je to potom fakt a žiadne lži. Ty to máš čím podložiť, oni nie. A ak by ťa nutili podpísať, stačí len dole rukou napísať "Podpísané pod nátlakom" a budú - vieš kde.

A nielen zriaďovateľovi, ale treba v tomto prípade podať sťažnosť na štátnu školskú inšpekciu, prípadne Krajský školský úrad, ktorí v súčinnosti s inšpekciou daný problém budú riešiť.
GabiZ
24.08.11,05:30
Dobry den, ja mam opacny problem. Moj syn je sikanovany zo strany svojho spoluziaka. Viackrat som upozornovala na to tr. ucitelku, naprava ziadna. Bola som nutena to riesit s riaditelom. Do riaditelne bola prizvana aj tr. ucitelka, aby sa vyjadrila k danemu problemu. Priznala, ze je zo napadany zo strany spoluziaka. Doslo aj k fyzickemu utoku a vyhrazkam. Ja som tento cin z mojho pohladu charakterizovala ako sikanu. Napisala som ziadost riaditelovi skoly, aby bol moj syn preradeny do inej triedy na zaklade toho, ze je sikanovany, co priznala aj ucitelka. Radila som sa aj s riaditelom pedagogicko-psychologickeho centra, ktory mi PISOMNE potvrdil, ze sa jedna o sikanu. Navrhla som riaditelovi konfrontaciu matky agresora so mnou. Na tomto pojednavani bol pritomny riaditel, ucitelka, matka agresora a ja. Lenze to co sa tam udialo ma velmi prekvapilo. Prve co odo mna chceli bolo, aby som podpisala vyhlasenie ucitelky, ze ona nikdy nepovedala, ze moj syn je sikanovany. To, ze slovo sikana z jej ust nezaznelo je pravda, ALE TO, ZE PRIZNALA FYZICKE NAPADANIE, PROVOKACIE A POD. ANO, to, ze som v tom liste uviedla, ze ide o sikanu, bolo pisane z mojho pohladu, kde som sa opierala aj o nazor riaditela pedagogicko-psychologickeho centra, ktory mi pisomne potvrdile, ze JE TO SIKANA. Pod natlkamo ma nutili za pritomnosti matky agresora podpisat toto vyhlasenie, s ktorym som nesuhlasila, arogantnym sposobom na mna riaditel utocil a mal aj prichystanu odpoved na moju ziadost, kde mi zamietol preradenie syna do ineho rocnika, lebo nejde o sikanu a nemam pravo hodnotit ich pracu. Chceli ma prinutit podpisat nieco s cim som nesuhlasila a ak to nepodpisem PODAJU NA MNA TRESTNE OZNAMENIE ZA LZI. A preto sa pytam ci mozu v tomto pripade tak urobit. Je toto trestny cin??? Nie som si vedoma, ze by som sa dopustila trestneho cinu co mi potvrdil aj pravnik.

Určite sa z tvojej strany nemusíš obávať trestného oznámenia, práve naopak, trestný poriadok rieši hrubý nátlak, vyhrážanie a iné trestné činy, ktorých sa v tomto prípade dopustil riaditeľ. Ale všetko je to o dokazateľnosti predmetného konania. Takže ako som písala, zriaďovateľ, KŠÚ, štátna školská inšpekcia a verím, že sa ti podarí nielen preradenie syna do iného ročníka, ale i postih riaditeľa bez toho, aby ste to riešili cez políciu, pretože tu je výsledok neistý.

Čo sa týka šikany zo strany spolužiaka, môže sa ako bolo už spomenuté, upozorniť UPSVaR, konkrétne orgán sociálnoprávnej ochrany detí, ak by toto všetko spolu s oznámením zriaďovateľovi nestačilo, tak môže sa angažovať i prokuratúra, ktorá má kompetencie aj vo veciach ochrannej výchovy.
Trestné oznámenie by som na maloletého páchateľa podala takisto, pretože hoci nie je trestne zodpovedný, ak sa preukáže, že vášmu synovi spôsobil ujmu, výsledky vyšetrovania budete môcť použiť v prípadnej civilnej žalobe tak proti škole, ako aj proti rodičom.
GabiZ
24.08.11,05:48
A ešte jedna vec. Pánovi riaditeľovi by som pripomenula nasledovné metodické usmernenie, ktoré by mal dodržiavať, lebo je stále v platnosti.