VieraHu
19.02.10,14:45
Viete o tom niečo?
Vypracovanie dokumentácie o požiarnobezpečnostnej charakteristike používanej stavby, ak jej projektová dokumentácia neobsahuje riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby - Projekt PBS, má zabezpečiť právnická osoba najneskôr do 31. mája 2010.
Týka sa to hlavne budov, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie do 31.12.1981 a je pre ne potrebné vypracovať riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby v zmysle vyhl. MV SR č 259/2009 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhl. MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii a v znení vyhl. 591/2005 Z. z.
Bude sa to týkať asi všetkých bytových domov, ktoré spravujeme.
sthruska
21.02.10,10:13
Áno, je to tak.
propo
12.04.10,12:09
Zitulda
13.04.10,19:12
Viete o tom niečo?
Vypracovanie dokumentácie o požiarnobezpečnostnej charakteristike používanej stavby, ak jej projektová dokumentácia neobsahuje riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby - Projekt PBS, má zabezpečiť právnická osoba najneskôr do 31. mája 2010.
Týka sa to hlavne budov, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie do 31.12.1981 a je pre ne potrebné vypracovať riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby v zmysle vyhl. MV SR č 259/2009 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhl. MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii a v znení vyhl. 591/2005 Z. z.
Bude sa to týkať asi všetkých bytových domov, ktoré spravujeme.
Mám otázku...ten projekt má dať vypracovať správca budovy (niekde je tým správcom SBD)? V mnohých blokoch si vlastníci bytov dali urobiť mreže, či zasklené steny a tak si utvorili svoj uzavretý priestor (pritom chodby pri bytoch navňzujú ku shodiskám a k výťahoma tvoria chránenú únikovú cestu). V niektorých bytovkách sa za tieto "separé" dostanú doručovatelia či pracovníci čo robia odpočet elektromeroviba tak, že vopred oznámia čas odpočtov. Niekde sú dvere otvorené cez deňaj zazvoniť sa do bytov dá, ale večer si dvaja až štyria vlastníci bytov uzatvoria, kľúč od dverí má predseda členskej samosprávy. Nikým neboli tieto uzávery odsúhlasené (alebo áno?- súhlas správca dal?). ..ale čo ostatní vlastníci bytov?...osvetlenie spoločných priestorov (aj keď za mrežami majú 100 W žiarovky a niečo si za nimi robia svetlo svieti aj hodinu) zaplatia všetci v dome. Neviem si predstaviť čo by nastalo v prípade požiaru v rozvodných skriniach,ktorá sú plné elektro káblov z roku 1960 nie protipožiarné alebo medené, ale hlinníkové. Je tam les slaborpúdových káblov ešte aj novo natlačené káble internetu a elektrické hodíny pre 2 až 4 byty. To všetko je za mrežami, kde pre skrášlenie niekde majú koberce, stolíky, skrinky ale je tam aj hydrantová skriňa a vývody pre suchovod pre možnosť napojenia hadíc v prípade požiaru.To asi nikoho nezajuíma alebo je to ľahostajnosť správcov, ktorí síce vedia, že je to proti vyhláškam či požiarným predpisom ale nepochopiteľné je jedno ... čo im bráni to napadnúť a dať odstrániť. Zabezpečil správca postaral sa podľa vyhlášky 121/2002 Z.z a vyhlášky 591/2005 Z.z., aby staré uzamykateľné hydrantové skrinky dostali novú náplň ako nové hadice s výustkami, aj presklenie zodpovedajúce predpisom.ale za tých 40 rokov čo blok stojí,nikoho nezaujímalo či je funkčné "staré" doteraz neudržiavané čerpadlo pre nátlak vody do suchovodov a už vôbec nie to, či sú ony priechodné. Hmmm v prípade požiaru, za takýchto okolností, si naozaj neviem predstaviť zásah hasičov a už vôbec nie únik osôb z bloku, čo má únikové cesty s prekážkami, sami obyvatelia si ich zapĺňajú nielen mrežami, ale kadečím. Modlím sa, nech sa v takom bloku nestane požiar, kde upozornenia vlastníci ani správca nerešpektujú :mee:...veď prečo aj,u nás na našom peknom Slovensku si môže každý robiť čo chce. Predpisy, zákony, vyhlášky sú zbytočné pre mnohých neužitočné obmedzovania vlastných záujmov. :mad:
verkaz
14.04.10,07:24
To váš správca vôbec nedáva robiť revízie ?
Požiarna ochrana - každý rok (tlaková skúška zariadení 2 x ročne)
Plynové rozvody - revízia plynových rozvodov každé 3 roky a kontrola plynových rozvodov od hlavn=ho prívodu po stúpačky každý rok
Elektro - rozvody - každých 5 rokov
Bleskozvody - každých 5 rokov
verkaz
14.04.10,07:32
Doplňujem : každý revízny technik je zodpovedený za revíziu, v ktorej vymenuje aj závady, na ktorých odstránenie dá termín. Až po skontrolovaní odstránených závad je revízia platná. Mala by si žiadať od Vášho správcu informáciu o revíziách.
U nás je odsúhlasené ešte aj to , že akékoľvek pripojenie káblov, ktoré je v rozvodnej skrini musí byť schválené a odobrené správcom siete. Hydranty máme uzamknuté a 1 klúč má užívateľ bytu na tom ktorom poschodí a 1 predseda. Ako píšeš predpisy, zákony, vyhlášky sú pre mnohých zbytočné ale je na nás ostatných, aby sme sa snažili ich dodržiavať a hlavne presvedčiť ostatných vlastníkov bytov o tom, že za všetko zodpovedáme spolu.
erzet
14.04.10,07:52
Viete o tom niečo?
Vypracovanie dokumentácie o požiarnobezpečnostnej charakteristike používanej stavby, ak jej projektová dokumentácia neobsahuje riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby - Projekt PBS, má zabezpečiť právnická osoba najneskôr do 31. mája 2010.
Týka sa to hlavne budov, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie do 31.12.1981 a je pre ne potrebné vypracovať riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby v zmysle vyhl. MV SR č 259/2009 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhl. MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii a v znení vyhl. 591/2005 Z. z.
Bude sa to týkať asi všetkých bytových domov, ktoré spravujeme.
Inak sú tu o tom siahodlhé debaty, iba treba zaloviť v archíve Porady.
sito
14.04.10,08:14
Inak sú tu o tom siahodlhé debaty, iba treba zaloviť v archíve Porady.

Takto je to pohodlnejšie! A točí sa to!
erzet
14.04.10,08:52
Takto je to pohodlnejšie! A točí sa to!
Ono je to pohodlnejšie, pre toho kto sa pýta, ale keď má niekto trikrát niečo odpovedať - písať a to isté...
VieraHu
14.04.10,12:31
Inak sú tu o tom siahodlhé debaty, iba treba zaloviť v archíve Porady.
Nelovila som v archíve, lebo pre mňa to bola novinka, ktorú som obdržala od požiarneho technika, ktorý bdie nad požiarnou bezpečnosťou nášho domu. Poslal nám ponuku na vypracovanie požiarnobezpečnostnej charakteristiky stavby a keď som videla, aké podklady požaduje, bola som z toho paf. Od domu nemáme žiadnu dokumentáciu, len každý vlastník bytu dostal pri odkúpení pôdorys technického poschodia a pôdorys príslušného poschodia, na ktorom má byt.
Zitulda
15.04.10,13:37
Takto je to pohodlnejšie! A točí sa to!
...pre koho ako...aj ja som sa pýtala:D


Ono je to pohodlnejšie, pre toho kto sa pýta, ale keď má niekto trikrát niečo odpovedať - písať a to isté...
Nože prosím poraď mi, ako kde vyhľadať, rada by som si prečítala...v ktorých témach? Ešte aj tu ;)Ti ďakujem krásne za pomoc.
erzet
21.04.10,05:31
...pre koho ako...aj ja som sa pýtala:D


Nože prosím poraď mi, ako kde vyhľadať, rada by som si prečítala...v ktorých témach? Ešte aj tu ;)Ti ďakujem krásne za pomoc.
http://www.porada.sk/t18222-p13-poziarna-ochrana.html

Choď od posledných príspevkov
stefank
29.04.10,10:21
Viete mi prosim poradit , potrebujem Dokumentáciu o požiarnobezpečnostnej charakteristike užívanej stavby ak stavba bola postavena v r. 1967 ?
Dakujem za radu
Halli
29.04.10,10:24
USMERNENIE
k spracovaniu dokumentácie o požiarnobezpečnostnej charakteristike užívanej stavby


http://www.hazzbb.sk/dokumenty/usmernenie_opp.pdf

http://www.propo.sk/propbch.htm /už to tu raz je vložené/
stefank
29.04.10,10:29
Viete mi prosim poradit , potrebujem Dokumentáciu o požiarnobezpečnostnej charakteristike užívanej stavby ak stavba bola postavena v r. 1967 ?
Dakujem za radu
Madam Kurie
29.04.10,15:29
Vidím rovnaký problém na celom Slovensku. Nik o tom nevie a každý vidí v tom iba ťahanie peňazí od ľudí. U nás sa nestavali žiadne zábrany do vchodov, existuje jeden vchod je to i jediný únikový východ. A predsa to niekto od nás požaduje. za nekresťanské peniaze. Papiere sa po vypracovaní založia a nik o ne nezavadí desaťročia. Prax o bezpečnosti bude rovnaká ...
willma
29.04.10,16:27
Ale zavadí - hasiči budú projekt vyžadovať pri každej kontrole. Nemáš? Pokuta a dovolím si podotknúť - nie malá. Inak osobná skúsenosť - čo myslíte že je dôležitejšie: riadne školenie alebo dokonalo spracovaný záznam zo školenia s podpismi zúčastnených?
VieraHu
29.04.10,20:04
Ale zavadí - hasiči budú projekt vyžadovať pri každej kontrole. Nemáš? Pokuta a dovolím si podotknúť - nie malá. Inak osobná skúsenosť - čo myslíte že je dôležitejšie: riadne školenie alebo dokonalo spracovaný záznam zo školenia s podpismi zúčastnených?
Pre ľudí je dôležitejšie riadne školenie a pre papierových byrokratov ten záznam.
willma
29.04.10,21:04
Pre ľudí je dôležitejšie riadne školenie a pre papierových byrokratov ten záznam. Správna odpoveď :D, akurát, že tu bohužiaľ veľakrát ide o tých papierových byrokratov a ako radi dávajú také somariny do závad:mad:, nie raz som sa s nimi vyvadila, ale nič neuhádala.
Halli
30.04.10,07:20
Správna odpoveď :D, akurát, že tu bohužiaľ veľakrát ide o tých papierových byrokratov a ako radi dávajú také somariny do závad:mad:, nie raz som sa s nimi vyvadila, ale nič neuhádala.
Dani ty si to môžeš dovoliť sa s nimi hádať , my asi ťažko :D
willma
30.04.10,07:24
Dani ty si to môžeš dovoliť sa s nimi hádať , my asi ťažko :D Ku kontrole si treba prizvať takého, čo sa s nimi dokáže odborne vyvadiť :D:D:D
erzet
04.05.10,04:46
Pozvánka
Zitulda
13.05.10,07:58
Dani ty si to môžeš dovoliť sa s nimi hádať , my asi ťažko :D
Slávka máš pravdu, že nám bude ťažko sa hádať (hoci neviem koho myslíš s kým sa ponaťahovať?) Ale ak chceme mať pokoj, nedá sa nečinne prihliadať na to a treba sa aj hádať, iba vedieť s kým-to je dôležité ( lebo strach má veľké oči). Ja osobne ho mám hlavne z dôvodov zastaralých el.káblov "AYKY" a množstvo iných káblových vedení hustých ako les a k tomu včetkému samý plast...je to v skriniach pri bytoch na chránenej únikovej ceste pri bytoch, kde nie je iná cesta úniku pred požiarom. Aj tá sa prehradzuje stenami, mrežami, lebo si každý čo na to má geldíky a myslí si že to môže...následne nik z kompetentných im to doposiaľ nenariadil odstrániť, lebo on je iba správca a málo ktorému správcovi záleží na tom, hlavne ak tam nebýva. Tomu je to ľahostajné, ale viem na 1000%, že tam kde veľká hlava býva si to nik nemôže dovoliť- on to nedovolí :)) Nie je to ľahké, aj keď je to kopec peňazí (teraz to zaplatíme z FO, čo družstvo zanedbalo a to je to najvňčšie svinstvo... ale za pokus to stojí. Ide mnohým o život

Ku kontrole si treba prizvať takého, čo sa s nimi dokáže odborne vyvadiť :D:D:D
...súhlasím s tebou...iba dotiahnúť správcoské hlavy pomazané na takúto konfrontáciu s odborníkom PO a BPO ako si Ty, alebo Erzet a usvedčiť ich o tom, čo zanedbali po dlhé roky...to bude ťažké. Oni to vedia a tak sa budú ošívať ako neprísť o tom som presvedčená. Ak im trochu protirečíš a máš pravdu, boja sa ťa ako smrti a hneď si vymýšľajú ako sa nestretnúť, prípadne ak aj áno (lebo majú o to nejaký malá záujem),hneď na začiatku Ti oznámia, že nie je veľa času. A po 15.min. nakukne jeden, potom druhý s otázkou" budete dlhojednať?...veď vieš, že musíme ísť ...tam a tam:mad:...poznám to na vlastnej koži.
mimotemy nie som múdra iba obyčajná žena a teraz naozaj niekedy mám chuť byť ako slon, a že pôjdem aj hlavou proti múru a budem sa snažiť buď vydupať pravdu alebo rozdupať niekoho aj napriek tomu, že mňa zadupú do zeme:(:)

Pozvánka
Túto pozvánku komu ...vlastne kto ju dostane? U nášho správcu majú síce požiarného technika, ale ten je už na dôchodku ale cez neho to zabezpečuje firma. Mimotémy teraz...najviac ma vie vytočiť malý 21 x 4 cm lístok nájdený v našej schránke s Oznamom:
Na základe všeobecne závňzných predpisov pred požiarmi bola dňa...toto a toho vykonaná kontrola, oprava, výmena-(niektoré z nich je prešktnuté, podľa toho čo prídu robiť) prenosných hasiacich prístrojov v objektoch SBD...atď - strojovne výťahu. A potom následne pri Výpise z tvorby FO a Ú zistím, čo nás to stálo. A ešte niečo, aj napriek mojej požiadavke u správcu, neviem docieliť, že ktokoľvek príde s ich dovolením "vraj" či už opravári, montéri či kontrolóri niečoho, nech sa ozvú dajú vedieť že sú v bloku.
willma
14.05.10,05:16
Zitka Brána na DEK kľúč správcovi písomne oznámiť, že akýkoľvek mešter je povinný hlásiť sa u poverenej osoby z baráku a keď si nemieni správca plniť povinnosti vyplývajúce zo správcovskej zmluvy tak mu dôrazne pripomenúť, že nie je jediný.