Lena77
19.02.10,14:45
Ahojte potrebujem poradiť môj počítač začal blbnúť nedá sa mi premenovať absolútne žiadny subor ked chcem niečo premenovať vypíše mi AK ZMENITE PRIPONU SUBORU SUBOR SA MOZNO NEBUDE DAT POUZIT a ked ho premenujem zmeni sa mi typ suboru a neda sa pouzit co stím dakujem :confused::confused::confused:
Chobot
19.02.10,13:58
Ahojte potrebujem poradiť môj počítač začal blbnúť nedá sa mi premenovať absolútne žiadny subor ked chcem niečo premenovať vypíše mi AK ZMENITE PRIPONU SUBORU SUBOR SA MOZNO NEBUDE DAT POUZIT a ked ho premenujem zmeni sa mi typ suboru a neda sa pouzit co stím dakujem :confused::confused::confused:

Súbor môžeš premenovať, ale nesmieš zmeniť príponu tomu súboru. Príponou sa rozumejú tie posledné (zvyčajne sú 3, ale môžu byť niekedy aj 4) písmenká za bodkou. Tie musia zostať rovnaké.

Príklad:

Máš wordovský dokument s názvom

Zuzkin_dokument.doc

Môžeš ho premenovať napr. na

Alkohol.doc

Tú koncovku .doc aj s bodkou tam musíš ponechať, inak ti word nerozpozná dokument a možno ho nedokáže otvoriť.

Obdobne je to s Excel, ten musí mať koncovku .xls

Takže názov môžeš premenovať, nesmieš ale vymazať koncovku.
Lena77
19.02.10,14:08
Dakujem !!!!!!!!!!!!
TomasHC
19.02.10,14:17
Ten Windows nie je az taky blbec - pise, ze ked to zmenis, tak to nebude fungovat. Ty to zmenis, nefunguje to a este sa aj cudujes ;)
Lena77
19.02.10,14:19
Ale predtym to nepísalo vieš !!
Chobot
19.02.10,14:33
Ale predtym to nepísalo vieš !!

Je možné, že to nepísalo, ale to bude v inom.

Totiž existuje funkcia, ktorou je možné tie koncovky skryť - teda aby sa užívateľovi nezobrazovali. Vtedy ty, ako užívateľ vidíš len názvy súborov, napr.

Zuzkin_dokument
Alkohol

Ale to, že nevidíš tú koncovku, neznamená, že tam nie je. Je, len je schovaná. Vtedy keď zmeníš názov súboru, tak koncovku nemeníš, tá zostáva schovaná. Vtedy ju nedokážeš prepísať.

Nejakým spôsobom si si asi prepla tú funkciu tak, že aby sa ti koncovky zobrazovali. AK sa už zobrazia, tak ich je možné aj prepísať.

Takže preto ťa predtým na to neupozorňovalo a teraz áno.

Ak to chceš znovu vypnúť, tak si ovor Windows Explorer (to je tá ikonka zo žltou záložkou) tam v menu Nástroje vyber Možnosti priečinka a na záložke Zobrazenie zafajkni možnosť Skryť prípony známych súborov. Potom ešte klikni hore na tlačítko Použiť pre všetky priečinky a znovu môžeš premenovávať bez rizika všetky súbory. (pozri priložený dokument)
Dav
19.02.10,14:49
Ahojte potrebujem poradiť môj počítač začal blbnúť nedá sa mi premenovať absolútne žiadny subor ked chcem niečo premenovať vypíše mi AK ZMENITE PRIPONU SUBORU SUBOR SA MOZNO NEBUDE DAT POUZIT a ked ho premenujem zmeni sa mi typ suboru a neda sa pouzit co stím dakujem :confused::confused::confused:
Prípona súboru sa dá zmeniť spôsobom:
1. otvoriť pôvodný súbor
2. v otvorenom dokumente - Súbor - Uložiť ako - ( otvorí sa tabuľka, v tabuľke vybrať) - Formát súboru (kliknúť myšou na šipku a vybrať formát)
3. prípadne vyplniť aj riadok Názov súboru
4. Uložiť
Lena77
19.02.10,14:57
Dakujem uz mi to ide zda sa ste zlatý :)
miro_c
19.02.10,18:21
Nenávidím funkciu skrývania prípon!

Nič v zlom, ale mňa to strašne irituje, keď pri názve súboru nemám za . aj príponu :o
salvosko
19.02.10,18:49
Nenávidím funkciu skrývania prípon!

Nič v zlom, ale mňa to strašne irituje, keď pri názve súboru nemám za . aj príponu :o

To je prva vec co po instalacii vypnem.
kergulaan
20.02.10,06:15
Nenávidím funkciu skrývania prípon!

Nič v zlom, ale mňa to strašne irituje, keď pri názve súboru nemám za . aj príponu :o
Preco?
Ved ak pouzivas win explorer tak sa ti tam zobrazuje typ suboru (v TC mas zobrazenu priponu samostatne) a aspon ta to nezdrzuje pri premenovavani suborov. Nemusis prepisovat "priponu". Ak sa totiz preklepnes v "exten" tak si mozes narobit problem.
TomasHC
20.02.10,06:44
Preco?
Ved ak pouzivas win explorer tak sa ti tam zobrazuje typ suboru (v TC mas zobrazenu priponu samostatne) a aspon ta to nezdrzuje pri premenovavani suborov. Nemusis prepisovat "priponu". Ak sa totiz preklepnes v "exten" tak si mozes narobit problem.

Ja napriklad casto vytvorim novy subor TXT, editujem notepadom a ked je to hotove, tak premenujem na CMD. Ale to je dost specificke pouzitie :)

Kazdopadne rad vidim koncovku, lebo ikonka pri nazve suboru je nicnehovoriaca :(
sthruska
20.02.10,08:10
//Ved ak pouzivas win explorer tak sa ti tam zobrazuje typ suboru
Nie. Predvolené je nezobrazovať. Tak isto aj skryté a systémové súbory.
//Kazdopadne rad vidim koncovku, lebo ikonka pri nazve suboru je nicnehovoriaca
U mňa to je povinnosť. Neviem ako by som pracoval, keď mám tri štyri súbory s rovnakým názvom bez pridelenej ikonky.
Samozrejme že práca so súbormi vyžaduje trochu praxe s PC.
kergulaan
20.02.10,08:50
//Ved ak pouzivas win explorer tak sa ti tam zobrazuje typ suboru
Nie. Predvolené je nezobrazovať. Tak isto aj skryté a systémové súbory.
//Kazdopadne rad vidim koncovku, lebo ikonka pri nazve suboru je nicnehovoriaca
U mňa to je povinnosť. Neviem ako by som pracoval, keď mám tri štyri súbory s rovnakým názvom bez pridelenej ikonky.
Samozrejme že práca so súbormi vyžaduje trochu praxe s PC.

Este raz opakujem ze typ suboru sa ti vo win exp. zobrazuje, ked si das zobrazenie podrobnosti (nazov, velkost, TYP suboru, datum...) nepisal som o priponach suborov ale o zobrazeni typu suboru.
Kazdemu samozrejme vyhovuje nieco ine, ale pre nas laikov, co najblbovzdornejsio-najjednoduchsia varianta je to prave orechove :>D
sthruska
20.02.10,09:17
Jaj. S tým typom máš pravdu.
PotPalo
20.02.10,21:08
V zobrazení typu súboru a prípony je podstatný rozdiel. Niektoré programy sú asociované s viacerými príponami, ale typ súboru je vždy len ten istý: Dokument programu xy.

Zobrazenie prípon je užitočné napríklad ak (škodlivá) aplikácia má rovnakú ikonu ako priečinok. Vyzerá ako priečinok, ale ak naň niekto klikne, tak sa to spustí. S príponami tam hneď vidno .exe alebo .com a hneď viete, že to priečinok nieje.

Zmena prípony je užitočná napr. pri prezentáciách v PowerPointe. Dá sa ľahko aktivovať alebo zrušiť ich autoštart, stačí zmeniť príponu .PPT na .PPS alebo naopak.

Prípony jednoducho treba poznať. Keby ste si niekedy robili vodičák na počítač (ECDL), tak v testoch sú aj otázky na prípony...