peter.pe
19.02.10,18:44
Dobry den,
zamestnanec ma narok na 25 dni dovolenky po odpacovani 15 rokov.
Chcem sa opytat ci pri splneni tej podmienky ma narok na plnych 5dni naviac (tj 25dni) alebo len alikvotnu cast. Ide mi o to ze ak splnim podmienku v novembri, ci dostanem len alikvotnu cast alebo mi musi zamestnavatel dat 25dni.
Dakujem
ZDENIELA
19.02.10,17:51
Máš nárok na 25 dní ak v priebehu roka splníš podmienku odpracovaných 15 rokov, aj keď je to až v novembri
Adea
19.02.10,20:30
ked pracoval napriklad pol roka mimo republiku? napriklad brigada v irsku
drobeceva
19.02.10,20:37
ked pracoval napriklad pol roka mimo republiku? napriklad brigada v irsku
Nárok na vyššiu dovolenku je potrebné zdokladovať.
veronikasad
19.02.10,20:44
ked pracoval napriklad pol roka mimo republiku? napriklad brigada v irsku
Pozri § 103 odst. 6 Zákonníka práce


(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.
RoSy
27.01.11,15:16
Ahoj,

tiez mam rovnaku otazku ohladne 25dni dovolenky.
Po skonceni strednej skoly som nastupil na ( denne studium) na vyssiu odbornu skolu, ktoru som aj po troch rokoch ukoncil t.j. nastupil som 1.9.1996 a ukoncil 30.6.1999. Potom som bol 3 mesiace v zahranici (platil som si odvody), PO navrate zo zahranicia som sa 6.10.1999 prihlasil na Urad prace.
Z uradu prace ma vyradili, uz ani neviem preco 30.9.2002 ( asi preto aby som nebol dlhodobo nezamestnany). Stale som ale bol evidovany na socialnom. Nasledne od 2.2.2004 - 2.10.2005 som bol opat na Urade prace. Ako aj v obdobi od 5.4.2006 - 15.10.2006 tiez UP. Nasledne som nastupil do zamestanania, bez prerusenia.
Tento rok dovrsim 33 rokov. Cely cas co som bol na Urade prace, resp. vedeny na socialke som navstevoval VS( ale externe studium) -tiez uspesne ukoncene. V zakone nie je uvedene o aku formu studia sa ma jednat. Vie mi niekto poradit, ci mi vznikne uz tento rok narok na 25 dni dovolenky alebo az neskor.

Dakujem
katka50
27.01.11,15:39
Ahoj,

tiez mam rovnaku otazku ohladne 25dni dovolenky.
Po skonceni strednej skoly som nastupil na ( denne studium) na vyssiu odbornu skolu, ktoru som aj po troch rokoch ukoncil t.j. nastupil som 1.9.1996 a ukoncil 30.6.1999. Potom som bol 3 mesiace v zahranici (platil som si odvody), PO navrate zo zahranicia som sa 6.10.1999 prihlasil na Urad prace.
Z uradu prace ma vyradili, uz ani neviem preco 30.9.2002 ( asi preto aby som nebol dlhodobo nezamestnany). Stale som ale bol evidovany na socialnom. Nasledne od 2.2.2004 - 2.10.2005 som bol opat na Urade prace. Ako aj v obdobi od 5.4.2006 - 15.10.2006 tiez UP. Nasledne som nastupil do zamestanania, bez prerusenia.
Tento rok dovrsim 33 rokov. Cely cas co som bol na Urade prace, resp. vedeny na socialke som navstevoval VS( ale externe studium) -tiez uspesne ukoncene. V zakone nie je uvedene o aku formu studia sa ma jednat. Vie mi niekto poradit, ci mi vznikne uz tento rok narok na 25 dni dovolenky alebo az neskor.

Dakujem
Zákonník práce § 103 ods. 5

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

Načítaj si všetky doby a ak do konca r.2011 splníš podmienku 15 rokov PP, tak už v tomto roku máš nárok na 25 dní dovolenky.
RoSy
31.01.11,15:37
Ahoj,

dakujem za odpoved, informacia je zo zakona, zial nie je tam blizsie specifikovane napr. o ake studium sa ma jednat, ci to vztahuje len na denne, alebo aj externe. Zaujimalo by ma co este mozem dolozit na to aby mi vznikol narok na dlhsiu dovolenku. Moze to byt aj potvrdenie, ze som si platil dobrovolne dochodkove poistenie cca 6mesiacov. Pripadne, nejako zdokladovat, obdobie, pocas ktoreho som bol evidovany len na socialke a poistne ( dufam ze aj zdravotne aj socialne) za mna platil stat?
dakujem za kazdu radu
miala
06.02.11,07:28
Ahojte, drahí poradcovia.
Ja mám tiež otázku, pracovať som začala v júli 1997, ihneď po maturite. Stále som bola zamestnaná, 2 x na materskej a teraz som od 1.1.2011 nastúpila po materskej do zamestnania (aj keď som ešte mohla byť 11 mesiacov na materskej), budem mať nárok na 25 dní dovolenky, keď budem mať v septembri už 33 rokov?
ďakujem
Miala
Chobot
06.02.11,22:37
Ahojte, drahí poradcovia.
Ja mám tiež otázku, pracovať som začala v júli 1997, ihneď po maturite. Stále som bola zamestnaná, 2 x na materskej a teraz som od 1.1.2011 nastúpila po materskej do zamestnania (aj keď som ešte mohla byť 11 mesiacov na materskej), budem mať nárok na 25 dní dovolenky, keď budem mať v septembri už 33 rokov?
ďakujem
Miala

Nárok na 25 dní vzniká v roku dovŕšenia 33 rokov, ak zamestnanec odpracoval 15 rokov. Nech počítam, ako počítam, tak 15 rokov budeš mať odpracovaných až v júli 2012, takže tento rok máš nárok len na 20 dní dovolenky. Ale ak zmenia zákony, možno ti priznajú aj tých 25 dní.
LenkaBr
07.02.11,13:30
Nárok na 25 dní vzniká v roku dovŕšenia 33 rokov, ak zamestnanec odpracoval 15 rokov. Nech počítam, ako počítam, tak 15 rokov budeš mať odpracovaných až v júli 2012, takže tento rok máš nárok len na 20 dní dovolenky. Ale ak zmenia zákony, možno ti priznajú aj tých 25 dní.

Prosím, prosím, Chobot, ak by si mohol este za mna stratit tri chvilky casu: nie som si ista. 18 rokov som dovrsila v 1996 a este dalsi rok som pokracovala v studiu na 5rocnej strednej skole. Po jej absolvovani v 1997 som v novembri nastupila do zamestnania. Tohto roku dovrsim 33 rokov. Mam, alebo nemam uz narok na 25 dni dovolenky?
Chobot
07.02.11,14:13
Prosím, prosím, Chobot, ak by si mohol este za mna stratit tri chvilky casu: nie som si ista. 18 rokov som dovrsila v 1996 a este dalsi rok som pokracovala v studiu na 5rocnej strednej skole. Po jej absolvovani v 1997 som v novembri nastupila do zamestnania. Tohto roku dovrsim 33 rokov. Mam, alebo nemam uz narok na 25 dni dovolenky?

čo to bolo za školu? Tých 5 rokov bola štandardná dĺžka štúdia? Nebola to nejaká nadstavba?

A zamestnávateľ ti nechce uznať 25 dní dovolenky?
LenkaBr
09.02.11,09:13
Bola to štandardná dĺžka štúdia - Hotelová akadémia, 5 ročná. Vek osemnásť rokov som dovŕšila vo štvrtom ročníku štúdia.

Zamestnávateľ s tým snáď problém nemá, len vypočítať si to musím sama a nechcem si ani pridať a na druhej strane sa ani o tých pár dní pripraviť.

Čo Vy na to?

18 rokov v 1996 + riadne štúdium do r. 1997
Zamestnaná som od 11/1997 nepretržite v tej istej firme, t.z. v tomto roku (2011) bude 14 rokov zamestnania. Dokladovať to snáď nemusím, mám PZ :).

Vydržať ešte tento rok s 20 dňami dovolenky?
ivka70
09.02.11,09:24
Bola to štandardná dĺžka štúdia - Hotelová akadémia, 5 ročná. Vek osemnásť rokov som dovŕšila vo štvrtom ročníku štúdia.

Zamestnávateľ s tým snáď problém nemá, len vypočítať si to musím sama a nechcem si ani pridať a na druhej strane sa ani o tých pár dní pripraviť.

Čo Vy na to?

18 rokov v 1996 + riadne štúdium do r. 1997
Zamestnaná som od 11/1997 nepretržite v tej istej firme, t.z. v tomto roku (2011) bude 14 rokov zamestnania. Dokladovať to snáď nemusím, mám PZ :).

Vydržať ešte tento rok s 20 dňami dovolenky?

Mas narok na 25 dni dovolenky, do potrebneho casu sa pocita uspesne ukoncene studium po 18 roku veku zivota .....aj to na strednej skole. Vydokladujes maturitnym vysvedcenim (co asi aj zamestnavatel ma v osobnom spise kpopiu), podla ktoreho je jasne, ze cas od 18 narodenim v roku 1996 do konca studia sa pocita medzi potrebny cas.
ala11
14.07.11,09:52
Ja mám tiež otázku ohľadne priznania 25dní dovolenky.Bola so na úrade práce rok,potom som tri roky pracovala u zamestnávatela ,8rok SZČO a 3roky budú tento rok u zamestnávateľa.Dokopy to bude 15rokov a v novembri budem mať 33rokov.Len mám problém doložiť so socialky počas SZČO odvody,ktoré som zrejme cez rok neplatila.Má to na dovolenku vlyv?Alebo to stačí doložiť zdravotnými odvodami ,alebo nejakým papierom zo živnostenského.Ďakujem za rady.Súri mi to,lebo naša účtovníčka žiada papier zo sociálky
veronikasad
14.07.11,09:56
Ja mám tiež otázku ohľadne priznania 25dní dovolenky.Bola so na úrade práce rok,potom som tri roky pracovala u zamestnávatela ,8rok SZČO a 3roky budú tento rok u zamestnávateľa.Dokopy to bude 15rokov a v novembri budem mať 33rokov.Len mám problém doložiť so socialky počas SZČO odvody,ktoré som zrejme cez rok neplatila.Má to na dovolenku vlyv?Alebo to stačí doložiť zdravotnými odvodami ,alebo nejakým papierom zo živnostenského.Ďakujem za rady.Súri mi to,lebo naša účtovníčka žiada papier zo sociálky
SP ti vystaví potvrdenie len za obdobie, kedy si bola platitelom odvodov na dôch.poistenie.

Obdobie prevádzkovania SZČO môžeš doložiť potvrdením zo ŽU.
KEJKA
14.07.11,09:56
neplatila si, lebo si nemusela, alebo si bola "neplatič" a vyrovnala si to neskôr?
ala11
14.07.11,09:58
Ďakujem za odpoveď.Len nša účtovníčka tvrdí,že to treba zo sociálnej poisťovne.Že keď som neodvádzala počas SZČo odvody,tak sa mi tie roky odpracované do dovolenky nezapočítavajú.Je to možné?
ala11
14.07.11,09:59
Neplatila som,lebo sa vtedy akosi na začiatku živnosti nemuselo.Bolo to dobrovolné.Nie nie som neplatič:)
veronikasad
14.07.11,10:01
Ďakujem za odpoveď.Len nša účtovníčka tvrdí,že to treba zo sociálnej poisťovne.Že keď som neodvádzala počas SZČo odvody,tak sa mi tie roky odpracované do dovolenky nezapočítavajú.Je to možné?
nie je to pravda, platení odvodov nesúvisí so zápočtom odpracovanej doby.
Ak ti nevznikne nárok v roku 2011 (vzhladom na dátum narodenia v novembri, ak ti nejaké obdobie náhodou chýba), od 1.1.2012 nebudeš potrebovať žiadny doklad. Nárok na dlhšiu dovolenku vznikne dovršením veku 33 rokov (ak včera schválenú novelu ZP podpíše prezident).
ala11
18.07.11,06:30
Stále tomu nechápem.štúdium som ukončila v roku 1997.18rokov som mala v roku 1996.Tam treba doložiť maturitné vysvedčenie?A ešte úrad právce sa tam zarátavá??
Tweety
18.07.11,06:32
Stále tomu nechápem.štúdium som ukončila v roku 1997.18rokov som mala v roku 1996.Tam treba doložiť maturitné vysvedčenie?A ešte úrad právce sa tam zarátavá??
ÁNo, úspešné skončenie štúdia preukážeš dokladom-ak je to SŠ, tak maturitným vysvedčením. Do odpracov.rokov počítame aj evidenciu na ÚP.
ala11
18.07.11,06:40
Takže skúsim to zhrňúť:v roku 1994-1997 štúdium 18 rokov som dosiahla v novembri 1996.hned po ukončení štúdia to je asi júl 1997 do 12.11.1998 úrad práce.Od 13.11.1998 do 11.02.2003 zamestnanec.Od 7.02.2003 do 31.12.2008 SZČO.Od 1.01.2009 do teraz zamestnanec.Tak vychádza mi to či nie?:)
KEJKA
18.07.11,13:04
podľa mňa nárok máš splnený v tomto roku, teda máš 25 dní dovolenky.
18 rokov v roku 1996
1996-2011..........15 rokov