betka85
19.02.10,19:10
Zdravím všetkých, rada by som vedela ak stavebná firma ktorá robí aj rekonštrukcie domov ako napr. oprava strechy a pod. mali by mať zamestnanci nejaké školenie ak sa teda pracuje vo výškach? A chcela by som sa spýtať ide o malú firmu a viem že takéto tzv. papierovačky sú drahé ak má niekto skúsenosť rada by som vedela koľko to asi stojí. Ešte som rozmýšľala, čí by nestačil nejaký papier že boli ponaučený o takej práci. Máme len zamestnancov na brigádu, alebo sezóne na určitú dobu. Prosím ak bude niekto taký dobrý a poradí ako to máme robiť? ďakujem
majus1
26.02.10,05:33
Pre prácu vo výškach je potrebné školenie

Školenie - o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci - zákon 124/2006 Z.z.
- o práci vo výške (obnovuje sa 1x za rok) myslím že to je 374/1990 Zb.
- pokiaľ máte lešenárov - odborná spôsobilosť - preukaz - školenie vykonáva firma zaoberajúca sa BTS alebo bezpečnostný technik s príslušným osvedčením pre školenie lešenárov vydané inšpektorátom práce

Zdravotná spôsobilosť
Lekársku prehliadku pre prácu vo výške - 374/1990 Zb.

pokiaľ sa jedná o brigádnikov alebo živnostníkov, je potrebné aby absolvovali tieto školenia ale nikde nie je napísané že im to musíte platiť vy, platili by ste to len vtedy ak by sa jednalo o vašich zamestnancov.
ak máte vlastných zamestnancov, mali by ste mať aj organizačnú smernicu alebo vypracované pracovné postupy na jednotlivé práce.
Poverenie od zamestnávateľa - zákon 124/2006 Z.z.


ak sa používa osobné zabezpečenie poti pádu:
- 1x za 2 roky musíte dávať kontrolovať osobné zabezpečenie vyhl. 374/1990 Zb.
- ak sa pracuje na rebríku: 1x ročne musí byť aj kontrola rebríkov vyhl. 374/1990 Zb.

avšak SZČO by si mali tieto pomôcky zabezpečiť sami.....
ivica93529
14.03.10,17:59
majus1 a neviete poradiť aj nejakú konkrétnu firmu, ktorá robí školenia pre práce vo výškach? tiež mám rovnaký problém ako betka85, avšak mi máme zamestnancov na trvalý prac.pomer. Na internete je mnoho firiem, ktoré sa školeniami zaoberajú, avšak neviem, podľa čoho sa orientovať, niekde školenie trvá 5 dní a stojí cca 152 €, ide 8 vyuč.hodín a stojí cca 32,- € a inde zas jeden deň a stojí to 12,- €.
majus1
22.03.10,06:00
Firma v ktorej pracujem tieto školenia zabezpečuje, záleží na tom v ktorom meste by sa školenie malo konať. Čo sa týka dĺžky školenia , znovu záleží na druhu prác, ktoré vaša firma vykonáva, ak sa jedná o klasické stavebné práce, dĺžka školenia postačí aj 8 hodín podľa zákona 124/2006 a podľa vyhlášky 374/1990 (závisí to od jednotlivých školitelov aký projekt majú schválený inšpektorátom práce - príloha 124/2006), ak vaša firma vykonáva horolezeckú, speleologickú a pod. činnosť potom by školenie malo trvať aspoň tých 5 dní. Rozsah takýchto školení je daný vyhláškou 356/2007.

cena školení vo veľkej miere záleží od počtu uchádzačov, a od dohody so školiteľom, je to veľmi individuálne.