Dennis
29.09.05,09:51
Dobry den,

Mam, pre niekoho mozno trivialnu otazku, ohladne prace nadcas. Pocas septembra som pracovne v Holandsku a pracoval som aj 15. septembra (u nas je to statny sviatok). Co je pre mna vyhodnejsie: nechat si preplatit tychto 8 hodin ako pracu nadcas alebo ako pracu vo sviatok. Za odpoved vopred dakujem. S pozdravom

Ing. Denis Horkulic
DANEA
29.09.05,16:10
V prípade ak by mal prácu za sviatok už zahrnutú v mzde o nadčase by sa mohlo hovoriť iba v prípade, že odpracoval v daný sviatok nad rámec svojho obvyklého denného pracovného fondu.
elenka
30.09.05,05:36
Dobry den,

Mam, pre niekoho mozno trivialnu otazku, ohladne prace nadcas. Pocas septembra som pracovne v Holandsku a pracoval som aj 15. septembra (u nas je to statny sviatok). Co je pre mna vyhodnejsie: nechat si preplatit tychto 8 hodin ako pracu nadcas alebo ako pracu vo sviatok. Za odpoved vopred dakujem. S pozdravom

Ing. Denis Horkulic
Ak ste počas septembra pracovne v Holandsku - to znamená čo ? - výkon práce podľa pracovnej zmluvy v cudzine alebo zahraničná pracovná cesta ?
Chobot
30.09.05,06:26
Alebo je tu este dalsia moznost - zobrat si den náhradného volna, ak zamesntávatel s tým súhlasí.
milanr
30.09.05,07:47
V tejto súvislosti sa chcem opýtať. Zamestnaci pracovali 1.9. Prácu v sviatok a nadčas v mzde zahrnuté nemajú. Pracujú po-pi. Za normálnych okolností by 1.9. mali preplatené náhradou ako neodpracovný sviatok. Budem postupovať správne ak im 1.9. dám ako neodpracovný sviatok+príplatok za sviatok+hodiny, ktoré odpracovali budú ako nadčas s tým, že si ich vyčerpú ako NV?!
Peťo
30.09.05,08:51
V tejto súvislosti sa chcem opýtať. Zamestnaci pracovali 1.9. Prácu v sviatok a nadčas v mzde zahrnuté nemajú. Pracujú po-pi. Za normálnych okolností by 1.9. mali preplatené náhradou ako neodpracovný sviatok. Budem postupovať správne ak im 1.9. dám ako neodpracovný sviatok+príplatok za sviatok+hodiny, ktoré odpracovali budú ako nadčas s tým, že si ich vyčerpú ako NV?!
Nerozumiem celkom otázke. Ak zamestnanci pracovali vo sviatok, patrí im mzda a mzd.zvýhod. najmenej vo výške 50 % z priem. zárobku /§ 122 ods 1 ZP/. Ak nepracovali z dôvodu že sviatok im pripadol na obvyklý prac. deň, patrí im náhrada vo výške priem. zárobku/ § 122 ods.3./ Kombinácia náhrada mzdy za sv. s príplatkom za prácu vo sviatok pred zákonom neobstoji. Koľko hodin odpracovali vo sviatok ? Ak iba stanovenú dlžku prac. smeny, nadčas im nevznikol. Ak odpracovali viac, dôjde ku súbehu príplatku za prácu vo sviatok a nadčasového príplatku. Resp. k možnosti poskytnutia náhradného voľna za sviatok /§ 122 ods 2/ alebo za prácu nadčas /§ 121 ods. 1 ZP, ale tam by už mzdové zvyhodnenia neprisluchali. Vyššie uvedený postup sa mi nepozdáva. Pekný deň.
milanr
30.09.05,11:54
Ich prac. čas je 7,5 h. 1.9. odpracovali 5 h. Takže správne to má byť. 5h odprac.doba+5h príplatok za sviatok a 2,5 h neodpracovaný sviatok? Alebo sa opäť mýlim?
Peťo
30.09.05,12:10
Áno, je to správne. A keby zamestnanci chceli náhr.voľno za prácu vo sviatok /nadčas im za tento deň nevznikol/, tak je potrebné postupovať podľa § 122 ods. 2. Pekný deň.
Peťo
03.10.05,05:20
To endriu - v prípade čerpania NV za prácu vo sviatok by bol postup nasledovný: 1.9.2005 /sviatok/ by zamestnanec dostal mzdu za prácu vo sviatok za 5,oo hod./bez mzdového zvýhodnenia/ a za 2,5 hod. náhradu mzdy za sviatok. Za 5,oo hod. čerpania NV za prácu vo sviatok by sa zamestnancovi poskytla náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku /§ 122 ods.2 ZP/. Pekný deň.
milanr
03.10.05,05:30
Díky za odpovede. Zamestnanci si NV nechcú čerpať, takže musím postupovať podľa popisu v mojom príspevku č.9. Toto bola taká neštandartná situácia, pretože oni bežne v sviatok nepracujú a ja som sa s takým prípadom ešte nestretla, možno preto tá kostrbatá formulácia. 1.9. = 5h odprac. čas+5h príplatok za sviatok + 2,5 h za neodprac.sviatok platený náhradou. Teraz by to malo byť O.K.
Dennis
04.10.05,13:40
Mam pracovnú zmluvu iba so základným platom. t.j. odpracujem všetky pracovné dni v mesiaci, dostanem túto základnú mzdu. Tento deň som teda odpracoval navyše (namiesto 20 prac. dní mám odprac. 21 dní). Tento deń je: práca nadčas vo sviatok, alebo práca nadčas, alebo práca vo sviatok ? Mám možnosť si vybrať, čo je najvýhodnejšie?

Za odpoveď ďakujem
Denis
Luba2
04.10.05,13:55
To sa Ti stále jedná o ten prvý september, ktorý padol na štvrtok, bol štátny sviatok a Ty si pracoval? Ak áno, tak by si to nemal mať platené ako nadčas aj sviatok, ale len ako sviatok, nakoľko Ti to spadá do fondu pracovného času za ten konkrétny mesiac.