tomgunny
20.02.10,08:55
Dobrý deň, potreboval by som radu. Pred časom sa na nás vyrútilo auto zo zákruty a mali sme haváriu, ktorej vinník bol šofér, ktorý do nás vrazil. Podcenil ľad na ceste a rozmlátil nám na aute ľavé predné a zadné dvere a zopár detailov. Mama šoférovala auto a privolala automaticky políciu, nech je všetko legitimne. Prišli, spísali, ale kôli nikomu sa nič nestalo a škoda neprevýšila tuším 120 000 korún, tak to iba nazvali nejakou udalosťou. Pán, ktorý do nás vrazil si chybu uznal a vysvetlil, že sa v poistovni o všetko postará a že servis auta zaplatí a aj amortizáciu. V servise nám vyrátali spolu so znalcom škodu na 53000 a žiadali od nás zálohu, aby mohli nakúpiť súčiastky. Spomínaný pán prisľúbil,že zálohu samozrejme zaplatí a o všetko sa postará. Zálohu nevyplatil a poistovna spolu so servisom teraz presviedčajú mamu, že to ona musí vyplatiť servisu a že to ona sa má o to postarať, lebo jej sa stala škoda... nechápem... rozbil nás, nemali sme funkčné auto a ešte aj máme byť stratoví... toto je štandardný postup??? Dakujem za odpoveď...
jojom
20.02.10,08:16
Poistná udalosť by sa to malo volať.
Moja podobná havária, sumou ale bez policajtov:zabehli sme do pánovej poistovne ( kedže on do mna nabúral ), s tým sme sa dohodli že auto dáme do konkrétneho servisu ( autonovo - z ním mala poisťovňa zmluvu ), servis nežiadal žiadnu zálohu, proste to urobili a poisťovňa uhradila dohodnutú čiastku bez amortizácie, tú som musel uhradil sám. Mohol som si ju potom vymáhať na občiansko-právnom súde. Kedže ste sa dohodli že on zaplatí amortizáciu, ke bude auto hotové mal by ísť do servisu s vami a tú čiastku uhradiť.
Ja by som nedal ani cent nech si dohodnú z poisťovňou, vbehol by som do poisťovne sa opýtať že na akom základe chcú od vás zálohu.
ekopo
20.02.10,08:18
No tak asi dotyčný pán nenahlásil udalosť v poisťovni kde má uzavreté PZP, pretože z toho poistenia mala byť hradená škoda, tak to zostáva na vás. Asi neostane nič iné, len v občiansko právnom konaní vymáhať škodu.
Ice dive
20.02.10,08:43
Dobrý deň, potreboval by som radu. Pred časom sa na nás vyrútilo auto zo zákruty a mali sme haváriu, ktorej vinník bol šofér, ktorý do nás vrazil. Podcenil ľad na ceste a rozmlátil nám na aute ľavé predné a zadné dvere a zopár detailov. Mama šoférovala auto a privolala automaticky políciu, nech je všetko legitimne. Prišli, spísali, ale kôli nikomu sa nič nestalo a škoda neprevýšila tuším 120 000 korún, tak to iba nazvali nejakou udalosťou. Pán, ktorý do nás vrazil si chybu uznal a vysvetlil, že sa v poistovni o všetko postará a že servis auta zaplatí a aj amortizáciu. V servise nám vyrátali spolu so znalcom škodu na 53000 a žiadali od nás zálohu, aby mohli nakúpiť súčiastky. Spomínaný pán prisľúbil,že zálohu samozrejme zaplatí a o všetko sa postará. Zálohu nevyplatil a poistovna spolu so servisom teraz presviedčajú mamu, že to ona musí vyplatiť servisu a že to ona sa má o to postarať, lebo jej sa stala škoda... nechápem... rozbil nás, nemali sme funkčné auto a ešte aj máme byť stratoví... toto je štandardný postup??? Dakujem za odpoveď...
v prvom rade... bol dotyčný poistený na PZP? v ktorej poisťovni? hlásila mama túto škodu danej poisťovni ako poškodená? to že pán slúbil, že sa v poisťovni o všetko postará je síce pekné, ale Vy ako poškodená strana by ste si mali uplatniť nárok, a umožniť danej poisťovni obhliadku vozidla, aby zistila rozsah vzniknutej škôdy! v opačnom prípade môže poisťovňa robiť zbytočné problémi...

druhá otázka máte dané vozidlo havarijne poistené? ak áno škodu riešiť z havarijného poistenia ak je vozidlo staršie ako cca 4-5 rokov z dôvodu amortizácie... (o bonus sa netreba báť vynník je známy o tento neprídete...) ak havarijné poistenie nemáte mali ste si vyžiadať predkalkuláciu poistného plnenia z danej poisťovne a nájsť si nejaký servis, ktorý by dané auto za takúto čiastku bol ochotný opraviť... (skôr drobní živnostníci, na dedinách, čo opravujú autá s použitím neoriginálnych resp. použitých dielcov...) a vozidlo si opraviť tak... nakoľko ak by ste ho dali do autorizovaného servisu, tak sa Vám zohľadní amortizácia pri vozidle nad 4-5 rokov vždy! nakoľko vy ste utrpeli síce škodu, avšak montážou nových náhradných dielov vo vašom prípade dverí, ktoré dostanete nové ste vlastne vozidlo zhodnotili a toto zhodnotenie Vám žiadna poisťovňa nebude preplácať, a taktiež ani Vám nepomôže ani občiansko súdne konanie, nakoľko dotyčný pán ak mal uzavreté PZP tak si splnil svoju povinnosť a to ako Vás poisťovňa odškodní nie je jeho problém, ale problém poisťovne... (on si túto službu kúpil - PZP...) Ak PZP nemal musíte sa obrátiť na slovenskú kanceláriu poisťovateľov www.skp.sk, kde si uplatníte Váš nárok z poistného garančného fondu...

To že pán sľúbil, že prinesie peniaze je veľmi ale veľmi podozrivé? prečo by to robil..? ak aj auto nemal poistené máte štastie, že tam boli policajti a je z tejto udalosti záznam..
Etela
20.02.10,08:54
Neviem, ale niekde je chyba. Štandardne sa to rieši cez poistovňu.Po nehode aj s dokladmi od polície sa treba prihlásiť do poisťovne - v tomto prípade do tej, kde má dotyčný pán PZP / ak by to šlo - teda ak máte havarijnú poistku tak do tej poistovne, kde ju máte. Ohliadací technik auto prezrie, ofotí a dá potvrdenie, čo sa má v autorizovanom servise urobiť. S tým papierikom / taký žltý hárok je to / treba zájsť do servisu a tam sú dve možnosti -bu´d priamo zaplatí a doklady sa zašlú do poisťovne a tá potom škodu nahradí. alebo vydá tzv kryci list, kde je uvedené, kolko poisťovna preplatí ale vtedy je auto v servise dovtedy, kým to nie je od poisťovne uhradené. A poisťovňa potom vymáha po svojej línii škodu od páchatela škody.,asi tam bola chyba, že ste to riešili s tým pánom a nie priamo cez poisťovnu. Teraz ostáva sa len jedno podať na neho žalobu.
Stanislav 1975
20.02.10,08:55
v prvom rade... bol dotyčný poistený na PZP? v ktorej poisťovni? hlásila mama túto škodu danej poisťovni ako poškodená? to že pán slúbil, že sa v poisťovni o všetko postará je síce pekné, ale Vy ako poškodená strana by ste si mali uplatniť nárok, a umožniť danej poisťovni obhliadku vozidla, aby zistila rozsah vzniknutej škôdy! v opačnom prípade môže poisťovňa robiť zbytočné problémi...

druhá otázka máte dané vozidlo havarijne poistené? ak áno škodu riešiť z havarijného poistenia ak je vozidlo staršie ako cca 4-5 rokov z dôvodu amortizácie... (o bonus sa netreba báť vynník je známy o tento neprídete...) ak havarijné poistenie nemáte mali ste si vyžiadať predkalkuláciu poistného plnenia z danej poisťovne a nájsť si nejaký servis, ktorý by dané auto za takúto čiastku bol ochotný opraviť... (skôr drobní živnostníci, na dedinách, čo opravujú autá s použitím neoriginálnych resp. použitých dielcov...) a vozidlo si opraviť tak... nakoľko ak by ste ho dali do autorizovaného servisu, tak sa Vám zohľadní amortizácia pri vozidle nad 4-5 rokov vždy! nakoľko vy ste utrpeli síce škodu, avšak montážou nových náhradných dielov vo vašom prípade dverí, ktoré dostanete nové ste vlastne vozidlo zhodnotili a toto zhodnotenie Vám žiadna poisťovňa nebude preplácať, a taktiež ani Vám nepomôže ani občiansko súdne konanie, nakoľko dotyčný pán ak mal uzavreté PZP tak si splnil svoju povinnosť a to ako Vás poisťovňa odškodní nie je jeho problém, ale problém poisťovne... (on si túto službu kúpil - PZP...) Ak PZP nemal musíte sa obrátiť na slovenskú kanceláriu poisťovateľov www.skp.sk, kde si uplatníte Váš nárok z poistného garančného fondu...

To že pán sľúbil, že prinesie peniaze je veľmi ale veľmi podozrivé? prečo by to robil..? ak aj auto nemal poistené máte štastie, že tam boli policajti a je z tejto udalosti záznam..

Krasna,pekna,fundovana odpoved-bod ako vysity...
Stanislav 1975
20.02.10,09:00
Krasna,pekna,fundovana odpoved-bod ako vysity...

Tak ten bod nemozem dat,neodborna tema udajne-vynahradim ti to inde :)
Ice dive
20.02.10,10:18
Tak ten bod nemozem dat,neodborna tema udajne-vynahradim ti to inde :)

ale to nevadí, sme tu predsa od toho aby sme si pomáhali a nie aby sme zbierali body :D:D:D
tomgunny
20.02.10,10:24
ešte by som sa chcel spytať či ma pravo poisťovna zamietnuť dohodu s vinníkom. Či može v takomto pripade rozhodovať poisťovna??
220870
20.02.10,10:39
Ice dive
20.02.10,11:17
ešte by som sa chcel spytať či ma pravo poisťovna zamietnuť dohodu s vinníkom. Či može v takomto pripade rozhodovať poisťovna??
No ak Vám dá škodca dohodu písomne, v ktorej sa zaviaže, že v plnom rozsahu uhradí vzníknutú škodu + amortizáciu t.j. celkové náklady na opravu tak poisťovňu to zaujímať nebude.... nakoľko škodca si bude škodu znášať sám a poisťovňa ju nebude hradiť... v podstate poisťovňa by v takomto prípade aj zamietla plnenie, nakoľko škodca sa zaviazal že škodu uhradí...

avšak je pre mňa nepochopiteľné, prečo by niekto chcel uhrádzať škodu, ak má na tieto prípady zo zákona poistenie!!! mysli na to, že začínate balancovať po tenkom ľade, nakoľko škodca si môže kedykoľvek svoju dobrú vôľu rozmyslieť (čo asi už aj spravil, keďže servisu "zálohu" nezaplatil..) vy ste spolupracu s poisťovňou odmietli nakoľko ste súhlasili s tým, že dotyčný pán škodu uhradí (poisťovňa je mimo hru) a teraz môžete daného pána naháňať... vymožiteľnosť práva je v našom štáte na dlhé lakte...a ak sa ho aj domôžete celkom ľahko sa môže stať, že dotyčný pán už nebude mať, žiaden majetok, žiadne zamestnanie a škodu 53000 Vám bude "ochotne" splácať zo sociálnych dávok v rámci možnosti xy rokov...

mal dotyčný pán pri nehode v krvi alkohol? nemal v čase nehody zaplatené PZP? alebo z akého dôvodu chce uhradzať škodu on? bojí sa že by ho v daných prípadoch (alkohol / omeškanie s platením poistky) zaviazala, aby škodu preplatil poisťovni?

Vy sa nemáte s dotyčným pánom ohľadom vysporiadania škody čo baviť, jediné čo mal spraviť je nahlásiť škodu na svoju poisťovňu (tým to pre neho malo skončiť)a vy ste si ju mali tam uplatniť, a vysporiadanie riešiť s ňou a nie s ním...
tomgunny
20.02.10,12:33
No ak Vám dá škodca dohodu písomne, v ktorej sa zaviaže, že v plnom rozsahu uhradí vzníknutú škodu + amortizáciu t.j. celkové náklady na opravu tak poisťovňu to zaujímať nebude.... nakoľko škodca si bude škodu znášať sám a poisťovňa ju nebude hradiť... v podstate poisťovňa by v takomto prípade aj zamietla plnenie, nakoľko škodca sa zaviazal že škodu uhradí...

avšak je pre mňa nepochopiteľné, prečo by niekto chcel uhrádzať škodu, ak má na tieto prípady zo zákona poistenie!!! mysli na to, že začínate balancovať po tenkom ľade, nakoľko škodca si môže kedykoľvek svoju dobrú vôľu rozmyslieť (čo asi už aj spravil, keďže servisu "zálohu" nezaplatil..) vy ste spolupracu s poisťovňou odmietli nakoľko ste súhlasili s tým, že dotyčný pán škodu uhradí (poisťovňa je mimo hru) a teraz môžete daného pána naháňať... vymožiteľnosť práva je v našom štáte na dlhé lakte...a ak sa ho aj domôžete celkom ľahko sa môže stať, že dotyčný pán už nebude mať, žiaden majetok, žiadne zamestnanie a škodu 53000 Vám bude "ochotne" splácať zo sociálnych dávok v rámci možnosti xy rokov...

mal dotyčný pán pri nehode v krvi alkohol? nemal v čase nehody zaplatené PZP? alebo z akého dôvodu chce uhradzať škodu on? bojí sa že by ho v daných prípadoch (alkohol / omeškanie s platením poistky) zaviazala, aby škodu preplatil poisťovni?

Vy sa nemáte s dotyčným pánom ohľadom vysporiadania škody čo baviť, jediné čo mal spraviť je nahlásiť škodu na svoju poisťovňu (tým to pre neho malo skončiť)a vy ste si ju mali tam uplatniť, a vysporiadanie riešiť s ňou a nie s ním...

Ide o to, že nám vravia, že si máme vyplatiť sami amortizáciu... je to takto korektné??? Autoservis nam odmieta vydať opravené auto, kým sa nevyrovná dlh a poisťovna mu má vyplatiť sumu...
tomgunny
20.02.10,12:36
Poistovňa nechce, aby ten, čo spôsobil nehodu vyplatil a následne, aby mu boli peniaze vrátené. je toto možné, aby taký postup zaviedla poisťovňa Allianz???
Ice dive
20.02.10,13:14
Poistovňa nechce, aby ten, čo spôsobil nehodu vyplatil a následne, aby mu boli peniaze vrátené. je toto možné, aby taký postup zaviedla poisťovňa Allianz???

Áno možné to je lebo toto je neštandardný postup, aby ten čo spôsobil škodu bol odškodnený namiesto Vás, takouto formou, že on zaplatí v servise a potom má dostať peniaze, odkiaľ má mať poisťovňa istotu, že tie peniaze boli použité na Vaše odškodnenie keď ich pošle na meno škodcu?...

Servis opravil auto = vykonal službu, jeho nezaujíma ako ku škode došlo - vykonali len opravu, za ktorú chcú dostať zaplatené... a keďže auto Vašim majetkom a opravu ste si objednali Vy, tak je logické, že tieto peniaze chce po Vás a má nárok podľa občianskeho zákonníka, že pokým sa mu peniaze nevyplatia auto Vám nedá...

Danú situáciu môžete riešiť krycím listom, kedy poisťovňa dá potvrdenie pre servis, že xy € uhradia na ich účet - servis následne odpočíta z tohto potvrdenia cenu z ich faktúry a Vy tam doplatíte len rozdiel (rozdiel vznikne pravdepodobne amortizáciou...) resp. doplatí to ten pán a bude si takto znášať tú amortizáciu ako sľúbil...

Alebo to spravte opačne, nech daný pán zaplatí v servise faktúru túto Vám odovzdá, vy ju zanesiete do poisťovne a keď príde plnenie tak mu ho vyplatíte... a zase si poznáša rozdiel, keď už takúto ponuku dal...
ekopo
20.02.10,14:02
Mal som škodovú udalosť ako poškodený. Priebeh bol takýto: Vinník zahlásil vo svojej poisťovni škodovú udalosť ako vinník (ihneď telefonicky po nehode), aj ja som zahlásil vo svojej poisťovni túto udalosť ako poškodený, aj s označením vinníka. Poisťovňa ma vyzvala na obhliadku vozidla, vydala doklady s uvedením opráv a kalkuláciou. Auto som odovzdal do servisu, po piatich dňoch som ho mal hotové, bez zálohy, bez následného platenia. Servis si uplatnil nárok v poisťovni. Všetko bolo z PZP.
Ice dive
20.02.10,14:44
Mal som škodovú udalosť ako poškodený. Priebeh bol takýto: Vinník zahlásil vo svojej poisťovni škodovú udalosť ako vinník (ihneď telefonicky po nehode), aj ja som zahlásil vo svojej poisťovni túto udalosť ako poškodený, aj s označením vinníka. Poisťovňa ma vyzvala na obhliadku vozidla, vydala doklady s uvedením opráv a kalkuláciou. Auto som odovzdal do servisu, po piatich dňoch som ho mal hotové, bez zálohy, bez následného platenia. Servis si uplatnil nárok v poisťovni. Všetko bolo z PZP.
predpokladám, že auto nebolo staršie ako cca 5 rokov t.j. nebola uplatnená žiadna amortizácia
preboha
22.02.10,19:28
pochopili ste to správne, aj keď Vás "rozbil" niekto iný, opravu zacvakáte Vy, servis vám po zaplatení vydá auto ( servis nemá s poisťovňou nič - iba opravil auto, ktoré ste mu priniesli, a logicky chce opravu zaplatiť). Preplatenie škody dosiahnete po doložení účtov poisťovni. Hovorí sa tomu UPLATNENIE NÁROKU na náhradu škody. Ak to neurobíte (neuplatníte svoj nárok na poisťovni) nedostanete nič ( kto nepýta- nedostane). Ak sa Vám tento postup nepáči, treba nadávať na našich 150 zástupcov v parlamente. Tento postup majú na svedomí totiž oni. Čo sa týka ostatných príspevkov k tejto téme - bohužiaľ nejde o poradu, ale o katastrofu.
marika0912
11.03.10,14:07
Tak to si viem predstaviť.Nam sa stala taka ista vec iba že ja som auto nechala na okraji cesty pre domom.Mam takého suseda že nevie čo je jednička a čo spatečka ,takže jak cúval zo svojho dvora tak nacúval do našho.Prišiel to oznámiť a povedal nech ho dáme si opraviť a že on to zaplatí.Ja som išla do servisu a technik mi povedal že treba nove dvere.lištu a všetko zastriekať.Ja som susedovi to oznamila keď sa prišiel na obed spytať.On to oznamil na poiťovňu.Prišiel z poisťovni znalec a všetko to odfotil spysal protokol a ja som dala auto do servisu.Keď som volala do servisu o tyždeň či už je auto opravene povedali že ešte nie že ho treba ešte striekať.Oznamila som manželovi a po chvíli mi volá manžel že s autom sa jazdí po meste.Tak som volala do servisu čo je vo veci že autom behaju po meste a že je zastriekané už.Po hodine mi zavolali že môžem prísť pre auto.Keď som prišla dali mi faktúru aby som vyplatila a dala potom poisťovni.Ja som ju nezaplatila ale som ju odniesla do poiťovni ,poisťovňa zaplatila iba alikotnú časť a ešte trebalo zaplatiť 222,-€ tak som išla a zaplatila aby nenarastlo penále.Manžel večer išiel za susedom a ukazal mu že nam ma dať ešte 222,-€ lebo poisťovňa zaplatila iba alikotnú časť ceny faktúry.A naš milí sused povedal že on nam nezaplatí lebo znalec poisťovni povedal že lištu na dvere maju iba vyrovnať.Stalo sa to minuleho roku v oktobri a do dnešneho dňa nam nazaplatil a to si hovorí podnikaľ.Keď niečo potrebeval tak chodil za manželom on mu po nociach opravoval auto .Ja som po určitom čase bola ešteraz za nim a nič.Inač podnika v stavebninách SEZAM v Michalovciach a vola sa p.GUBIK ŠTEFAN .Bývama oproti sebe.
jurqai
15.03.10,04:52
ja si myslim ze najprv vy musite zaplatit servis a potom vam je to poistovna povinna vratit ci nie??/ viem ze ked som nabural ja tak som musel zaplatit servis a potom mi poistovna vratila to co som zaplatil samozrejme okrem spolu ucasti